ارتودنسی نامرئی، متحرک و ثابت دندان:هزینه،مراحل

ارتودنسی دندان یک محدوده‌ی تخصصی دندانپزشکی است که بر تشخیص، پیشگیری و درمان شرایطی که بر مرتب بودن دندان‌ها و ناهنجاری‌های فک تاثیر دارد، متمرکز است. متخصصین ارتودنسی و برخی از دندانپزشکان عمومی تجهیزاتی را برای اصلاح ناهنجاری‌های دندان و فک مانند بریس، الاینرهای نامرئی، صفحات اکسپاندر و هدگیر را طراحی می‌کنند. عوامل متعددی وجود دارند که می‌توانند سبب نامرتبی دندان‌های شما شوند و نوع این مشکلات می‌توانند مشخص کنند که کدام یک از روش‌های ارتودنسی برای شما مناسب‌تر هستند.

داشتن یک لبخند جذاب همراه با نمایان شدن دندان‌هایی می‌تواند تأثیر مثبتی روی افراد دیگر داشته باشد و همچنین با توجه به دانایی شخص می‌تواند موفقیت اجتماعی و حرفه‌ای را به دنبال آورد. متخصصان ما در کلینیک دکتر مرادخانی آماده‌ی ارائه‌ی انواع ارتودنسی دندان شامل ارتودنسی ثابت، متحرک و نامرئی به برای تمام سنین اعم از کودکان و بزرگسالان هستند. با انتخاب کلینیک دکتر مرداخانی و استفاده از انواع درمان‌های ارتودنسی ما، شما هم می‌توانید به زیبایی لبخند بزنید. برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر جهت روش‌ها و هزینه‌های ارتودنسی و ساعات کاری می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

مزایای ارتودنسی دندان


دندان‌های مرتب و صاف نه تنها باعث بهتر شدن ظاهر شما می‌شوند، بلکه معمولاً به طور کلی دهان و دندان‌ها را سالم‌تر نشان می‌دهند. نامرتبی دندان‌های و مشکلات مربوط به فک می‌توانند به دلیل پوسیدگی دندان، بیماری‌های لثه، مشکلات تنفسی، بهداشت ضعیف دهان و دندان (به دلیل سختی در تمیز کردن دندان‌ها)، اختلالات گفتاری و آسیب مفصل فک باشند. ارتودنسی دندان اغلب نه تنها این مسائل را حل می‌کند و طرح لبخند شما را بهبود می‌بخشد، بلکه به شما (یا فرزندتان) کمک می‌کند احساس اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

چه افرادی نیاز به ارتودنسی دارند؟


شما ممکن است به سادگی متوجه شوید که لبخند شما یا فرزندتان به اندازه‌ی کافی زیبا و جذاب نیست. بعضی افراد بیشتر مستعد نامرتبی دندان هستند، اگر چه بسیاری از این مشکلات می‌توانند به علت آن چه که فرد در معرض آن قرار می‌گیرد، از جمله تغذیه با شیر مادر یا مکیدن انگشت شست/پستانک به وجود آیند. دندان‌پزشک می‌تواند مشکلات مربوط به دندان‌ها را تشخیص دهد و در عین حال یک متخصص ارتودنسی می‌تواند در رفع این مشکل به شما کمک کند و روش‌های درمانی را به شما پیشنهاد دهد. برخی از مشکلات رایج که متخصص ارتودنسی دندان در حل آن‌ها به بیمار کمک می‌کند عبارتند از:

دندان‌پزشکان ممکن است بتوانند پیشنهاداتی را در خصوص درمان ارتودنسی به شما ارائه دهند. دندان‌های شما نشانه‌ای از چگونگی شکل گیری فک و صورت شما هستند و فکی که دچار ناهنجاری است باعث ایجاد مشکلات تنفسی می‌گردد. امروزه ارتودنسی می‌تواند جهت اصلاح این مشکلات و ناهنجاری‌ها به بیماران کمک کند.

سن مناسب


درمان زود هنگام برای سلامتی و اعتماد به نفس کودک شما مهم است. توصیه می‌شود که کودکان اولین معاینه‌ی ارتودنسی خود را در سن ۷ سالگی برای ارزیابی مشکلات بالقوه انجام دهند. با اصلاح مشکلات کوچک در مراحل اولیه، از ایجاد مشکلات بزرگ‌تر در آینده جلوگیری می‌شود. علائم مرتبط با مشکلات ارتودنسی در کودکان جوان ممکن است در ابتدا قابل مشاهده و آشکار نباشند، بنابراین ما یک معاینه‌ی اولیه را توصیه می‌کنیم. ما اعتقاد داریم که هرگز برای لذت بردن از یک لبخند جذاب و زیبا دیر نیست. ارتودنسی به طیف گسترده‌ای از بیماران در سنین مختلف از متخصصان جوان گرفته تا والدین مقیم خانه، دانش آموزان، حتی بازنشستگان کمک می‌کند تا از یک لبخند زیبا بهره مند شوند.

مراحل قبل از درمان ارتودنسی


درمان اولیه بهترین راه است، زیرا مانع از بروز مشکلات جدی در آینده می‌شود. درمان مشکلات مربوط به دندان و فک هنگامی که رشد متوقف می‌شود، ممکن است سخت‌تر باشد. گفته می‌شود که درمان ارتودنسی می‌تواند در سنین مختلف بسته به نوع مشکل متفاوت باشد. قبل از این که دندان‌هایتان اصلاح شوند، چندین مرحله را برای رسیدن به نتیجه نهایی باید انجام دهید.

  1. گسترش: یک وسیله‌ی ارتودنسی خاص برای افزایش عرض کام یا فک استفاده می‌شود. این وسیله (اکسپاندر) کمک می‌کند تا فضای بیشتری برای دندان‌ها ایجاد شود تا بتوانند تا حد امکان مرتب شوند.
  2. اصلاح: یک دستگاه اصلاح کننده برای کمک به رفع مشکل دندان‌های موجود، با تنظیمات مناسب برای این که دندان‌ها به راحتی در طول درمان حرکت داشته باشند، استفاده می‌شود.
  3. نگهدارنده: وسیله‌ی سوم که نگهدارنده نامیده می‌شود در داخل دهان کار گذاشته می‌شود و انتظار می‌رود به طور منظم برای ۱۲ ماه جهت جلوگیری از بازگشت دندان‌ها به موقعیت قدیمی خود استفاده شوند. در سال بعد، بیماران معمولاً تنها در شب نیاز به استفاده از نگهدارنده را دارند.
  4. تجهیزات کاربردی: این تجهیزات به شما اجازه می‌دهند فک خود را به گونه‌ای استفاده کنید که به اصلاح بایت شما و جلوگیری از حرکات زبان که باعث جابجایی بیشتر دندان‌های شما می‌شود کمک کند.

مشاوره قبل از درمان


بسیاری از متخصصین ارتودنسی دندان مشاوره‌های رایگان یا با هزینه کمی را ارائه می‌دهند. راجرز تنها ۴۵ دقیقه طول می‌کشد. این روند شامل یک اشعه ایکس پانورامیک است که نمای کاملی از دهان، عکس‌ها و سابقه پزشکی را ارائه می‌دهد. قبل از اینکه بتوانید بریس را روی دندان‌هایتان قرار دهید، متخصص ارتودنسی شما در خصوص سوابق ارتودنسی از شما سوالاتی خواهد کرد. سوابق ارتودنسی حاوی اطلاعاتی در مورد تاریخچه وضعیت دندانپزشکی قبلی شما هستند و به متخصص ارتودنسی برای برنامه ریزی درمان شما و جایی که هر یک از براکت‌ها باید قرار داده شوند تا بتوان پیش بینی کرد که دندان‌های شما پس از اتمام درمان چگونه به نظر می‌رسند، کمک خواهند کرد. در این میان، متخصص میزان باز کردن دهان شما را اندازه گیری می‌کند و همچنین حساسیت فک یا صداهای فک را که ممکن است نشانه‌ای از دندان قروچه باشند، بررسی خواهد کرد. به علاوه، بیرون زدگی‌ها (دندان‌های شما چه مقدار بیرون است) و تراکم دندان‌ها توسط متخصص ارتودنسی اندازه گیری می‌گردد. پس از اتمام جلسه‌ی مشاوره، متخصص ارتودنسی شما را از میزان قیمت ارتودنسی، طول مدت درمان و اهداف مورد نظر آگاه خواهد کرد.

استفاده از بریس


بریس (که به عنوان براکت نیز شناخته می‌شود) یکی از رایج‌ترین درمان‌های ارتودنسی می‌باشد. برای برخی افراد حتی فکر کردن به استفاده از بریس ناخوشایند است، مخصوصاً اگر تصوری از بریس‌های بزرگ و حجیم فلزی مربوط به دهه ۸۰ را در ذهن خود داشته باشید. با این حال، امروزه بریس‌ها در مقایسه با مدل‌های دهه‌های قبل بسیار پیشرفت کرده‌اند و می‌توان این بریس‌ها را از فولاد ضد زنگ، فلز، سرامیک یا پلاستیک ساخت. در حالی که بریس‌های سرامیکی یا پلاستیکی ممکن است ظاهر زیبایی داشته باشند، باید توجه داشته باشید که انواع پلاستیکی بریس ممکن است تا زمان اتمام درمان دچار تغییر رنگ شوند و لکه‌هایی با ظاهر نامناسب روی آن‌ها ایجاد شود. روند نصب تجهیزات ارتودنسی توسط متخصص ارتودنسی شما شروع می‌شود که تعیین می‌کند کدام یک از این تجهیزات برای دهان بیمار مناسب است. اگر بریس مورد نیاز باشد، اولین قدم قرار دادن براکت‌های کوچک روی دندان‌ها است و سپس متخصص آن‌ها را با استفاده از چسب مخصوص به دندان متصل می‌کند. نوارهای فلزی به دندان‌های عقب متصل می‌شوند و سیم‌ها در داخل براکت‌ها قرار می‌گیرند. انواع مختلفی از بریس‌ها وجود دارند. این موارد عبارتند از:

بریس‌های فلزی

بریس‌های فلزی یا معمول نسبت به روزهای اولیه پیشرفت کرده‌اند و در حال حاضر وزن و ساختاری سبک‌تر از آن چه که قبلاً استفاده می‌شد، دارند. بریس‌های فلزی از یک فولاد ضد زنگ با کیفیت بالا ساخته شده‌اند و دارای براکت‌های فلزی هستند که با استفاده از نوعی سیمان به هر دندان متصل می‌شوند. براکتها با یک سیم کمانی شکل نازک به یکدیگر متصل شده‌اند که باعث ایجاد فشار روی دندان‌ها می‌شود و موجب می‌گردد تا دندان‌ها به آرامی در موقعیت صحیح حرکت کنند.

بریس‌های سرامیکی

بریس‌های سرامیکی که هم رنگ دندان هستند در حال حاضر یک گزینه‌ی عالی برای استفاده کردن و جلب توجه کمتر می‌باشند. بریس‌های سرامیکی شفاف در بین نوجوانان و بزرگسالان محبوب است.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی یک گزینه‌ی درمانی هیجان انگیز و متحرک است که به بیماران اجازه می‌دهد تا ارتودنسی خود را هر وقت که احساس می‌کنند ناخوشایند است، بردارند. حتی زمانی که از ارتودنسی نامرئی استفاده می‌شود، عملاً غیر قابل مشاهده است.

بریس‌های لینگوال

بریس‌های لینگوال به پشت دندان‌ها متصل می‌شوند. این نوع بریس‌ها یکی دیگر از گزینه‌های عالی برای افرادی است که نمی‌خواهند ارتودنسی آن‌ها مشخص و قابل مشاهده باشد.

اتصالات و تنظیمات


هنگامی که از تجهیزات ارتودنسی دندان استفاده می‌شود، متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک با اعمال فشار کمی روی دندان آن را به خوبی تنظیم می‌کند، به طوری که این تجهیزات در جهت مورد نظر حرکت کنند. از آن جا که دندان‌های شما در طی درمان حرکت می‌کنند، شما باید این تنظیمات را با فواصل مشخص زیر نظر متخصص به طور مرتب انجام دهید.

نگهدارنده‌ها پس از استفاده از بریس‌ها


پس از اتمام درمان ارتودنسی، استفاده از نگهدارنده‌ها پس از بریس بخش مهم دیگری از برنامه‌ی درمان دندان‌های در طولانی مدت می‌باشد و راه بسیار خوبی برای حفظ بایت و طرح لبخندی است که بریس‌ها در طی چند سال گذشته به آن‌ها شکل داده‌اند. در اغلب موارد، نگهدارنده ها باید برای مدت چندین سال و به طور نامحدود استفاده شوند. دو نوع نگهدارنده‌ای که پس از اتمام درمان با بریس استفاده می‌شوند عبارتند از نگهدارنده‌های ثابت و متحرک. نوع مورد استفاده معمولاً به نیازهای بالینی بیمار، خواسته‌های فرد و موارد کلی مرتبط است که دندانپزشک و بیمار می‌توانند از عملکرد نگهدارنده انتظار داشته باشند.

درمان ارتودنسی دندان چقدر طول می‌کشد؟


به طور کلی، درمان‌های ارتودنسی چندین ماه و حدود ۱۸ ماه تا دو سال طول می‌کشند. زمان واقعی مورد نیاز چنان چه بیمار مطابق دستورالعمل‌های ارتودنسی در رابطه با تجهیزات پیروی کند، بستگی به شدت نامرتبی دندان‌ها و نوع درمان دارد.

هزینه ارتودنسی


بر اساس انواع مختلف درمان ارتودنسی، هزینه‌های درمانی نیز متفاوت هستند. شدت نامرتبی دندان‌ها و گستره‌ی درمان مورد نیاز، کیفیت تجهیزات مورد استفاده و میزان پوشش هزینه‌ها توسط بیمه از عوامل تعیین کننده‌ی هزینه‌ها هستند. در مشاوره اولیه، متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک شما باید در خصوص گزینه‌های درمانی و هزینه‌ها صحبت کند. شما باید در طول مشاوره هر گونه سوال راجع به درمان مورد نظر خود را بپرسید تا بتوانید نتیجه نهایی دلخواه، میزان تعهد متخصص ارتودنسی به درمان و میزان هزینه‌های خود را برآورد نمایید.