برگشت ارتودنسی : علت و درمان

درمان ارتودنسی یک مسئولیت بزرگ است، بنابراین آخرین چیزی که هر کسی می‌خواهد این است که دندان‌هایش بعد از ماه‌ها سیم‌‌‌‌‌‌کشی به موقعیت مناسب حرکت کنند. با این حال، متاسفانه، در برخی از بیماران ممکن است "برگشت ارتودنسی" رخ دهد. بسیاری از بیمارانی که دارای بریس، نگهدارنده یا دیگر تجهیزات ارتودنسی هستند بعد از مدتی می‌بینند که دندان‌‌هایشان به حالت اول برگشته است. برگشت دندان‌ها ممکن است ناشی از عواملی از جمله عدم استفاده از نگهدارنده مورد نیاز، و گاهی اوقات تکمیل سن درمان اورتودنسی باشد. اگر در کودکی درمان ارتودنسی انجام داده‌اید و دندان‌هایتان با گذشت زمان دوباره کج شده‌اند، متخصصان ارتودنسی می‌توانند با استفاده از روش‌های راحت‌تر و کمتر قابل مشاهده، لبخند شما را صاف کنند.

اگر نگران برگشت ارتودنسی هستید، با متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی و ارتودنسی دکتر مرادخانی یک نوبت مشاوره بگیرید. آنها می‌توانند شرایط شما را بررسی کرده و بهترین درمان ارتودنسی را برای شما تجویز کنند. سال‌های درمان ارتودنسی را تلف نکنید، از لبخند خود لذت ببرید. برای یافتن روش مناسب برای زیبا کردن لبخند خود، می‌توانید با ما تماس بگیرید تا برای مشاوره با متخصصین ما نوبتی به شما داده شود.

چرا پس از استفاده از بریس، دندان‌ها دوباره به جای قبلی خود بازمی‌گردند؟


موارد زیر از علل معمول بازگشت ارتودنسی هستند:

  •  رباط‌ها ثابت نشده‌اند: بریس‌ها واقعا در حرکت دادن دندان‌ها موثر هستند اما نمی‌توانند رباط‌‌هایی که دندان‌ها را به استخوان فک متصل کرده را حرکت دهند. رباط‌ها برخلاف استخوان، سفت نیستند. آنها حالت ارتجاعی و کششی دارند. این رباط‌ها باعث می‌شوند درمان ارتودنسی بتواند دندان‌ها را حرکت دهد و همچنین باعث می‌شوند دندان‌ها پس از درمان به حالت اول برگردند. بنابراین، پس از برداشتن بریس‌ها، رباط‌های ارتجاعی که در حین ارتودنسی کشیده شده‌اند، می‌توانند دوباره دندان‌ها را به محل اصلی خود برگردانند.
  •  چیزی دندان‌ها را در محل جدیدشان نگه نداشته است: هنگامی که دندان‌هایتان دارای بریس یا نگهدارنده است، این وسایل اجازه نمی‌دهند که دندان‌هایتان هرجا می‌خواهند بروند. اما زمانی که این وسایل برداشته می‌شوند، دندان‌ها از هر طرف بخواهند می‌روند.
  •  نیروهای مختلفی به دندان‌ها وارد می‌شود: شما همیشه در حال استفاده از دندان‌هایتان هستید، و هنگامی که چیزی را گاز می‌زنید، کمی فشار به دندان‌هایتان وارد می‌کنید. زبان، صحبت کردن و گاز زدن به یک سیب هرکدام نیرویی، هرچند ناچیز، به دندان‌ها وارد می‌کنند. این نیروها به مرور زمان باعث حرکت دندان‌ها می‌شوند.
  •  دندان‌ها حافظه بلند مدت دارند: رباط‌هایی که در ارتودنسی درگیر هستند همیشه می‌دانند که در ابتدا کجا بوده‌اند. هنگامی‌که بریس‌ها برداشته می‌شوند، دندان‌ها ممکن است دوباره به محل اصلی خود برگردند.
  •  تغییرات دهان باعث عدم تعادل می‌شود: فرض کنید یکی از دندان‌هایتان را کشیده اید یا دندانی افتاده است. دندان‌های دیگر می‌فهمند که فضای کافی برای حرکت کردن دارند و به سمت فضای خالی حرکت می‌کنند. تمام تغییرات دهان مانند افتادن دندان نیستند، اما تغییرات ناشی از رشد فرد یا سن نیز باعث تغییر حالت دندان‌ها نسبت به یکدیگر می‌شوند.

درمان برگشت ارتودنسی


نگهدارنده

اگر در حال حاضر مشغول درمان ارتودنسی هستید یا اگر درمان ارتودنسی‌تان تمام شده است، درمورد اینکه طرح لبخندتان همیشگی نیست و به حالت اول برمی‌گردد کمی اختلاف نظر هست. اما حتی اگر دندان‌هایتان نیز کمی حرکت کنند، هنوز هم طرح لبخندتان بهتر از قبل از شروع درمان خواهد بود. و به هر نحوی می‌توانید به خود انگیزه برای استفاده از نگهدارنده ارتودنسی انگیزه بدهید. مهم‌ترین زمان برای استفاده از نگهدارنده، اولین ماه‌های پس از درمان است. استفاده از نگهدارنده در این ماه‌ها باعث می‌شود دندان‌ها در موقعیت جدید خود قرار بگیرند و استخوان آرواره در اطراف دندان‌ها محکم شود. در نتیجه، موقعیت دندان‌ها زیاد تغییر نخواهد کرد. و شما باید یکبار یا دوبار در هفته در هنگام خواب از نگهدارنده استفاده کنید. از متخصص ارتودنسی بخواهید دستوالعمل‌های لازم را به شما بدهد. به یاد داشته باشید که حتی با وجود استفاده از نگهدارنده نیز دندان‌ها به دلایلی که در بالا گفته شد، کمی حرکت می‌کنند. اما نگهدارنده مقدار حرکت را کاهش داده و باعث می‌شود طرح لبخند مناسبی داشته باشید.

ارتودنسی مجدد

اگر فقط به این دلیل که دندان‌ها حرکت کرده‌اند می‌خواهید تلاش کرده و دوباره دندان‌ها را صاف کنید و دوست دارید دندان‌هایتان زیبایی قبلشان را به دست آورند، بهتر است بدانید که این دفعه نیاز نیست که چند ماه از بریس استفاده کنید. خبر بد این است که ممکن است صاف کردن مجدد دندان‌ها بدون بریس امکان‌پذیر نباشد. گاهی بیماران از اینکه ببینند یک نگهدارنده جدید می‌تواند دندان‌ها را به موقعیت قبلشان برگرداند تعجب می‌کنند، اما متاسفانه احتمال موفقیت در این روش بسیار کم است. معمولا با این روش دندان‌ها زیاد حرکت کرده و از موقعیت مناسب دور می‌شوند. خبر خوب این است که از آنجا که بازگشت ارتودنسی بسیار رایج است، بریس‌هایی وجود دارند که می‌توانند خیلی سریع دندان‌هایی که پس از برداشت بریس حرکت کرده‌اند را صاف کنند. با توجه به شدت برگشت دندان‌ها، توصیه می‌شود از یک روش جامع و سریع برای درمان استفاده شود. اگر برگشت ضعیف یا ملایم باشد می‌توان با استفاده بریس در دندان‌های جلویی برای مدتی کوتاه یا استفاده از بریس‌های نامرئی، دندان‌ها را اصلاح کرد. اگر برگشت متوسط یا شدید باشد، به روش درمانی جامع‌تر نیاز است که بتوان از بریس‌ ، الاستیک، بندهای لاستیکی یا ارتودنسی نامرئی برای تمام دندان‌ها استفاده کرد. در مورد نامرتبی دندان‌های جلو، فاصله بین دندان‌ها و برگشت ارتودنسی، اگر مشکل جزئی یا متوسط باشد، روش‌هایی خوبی برای اصلاح مشکل وجود دارد:

  •  الاینرهای نامرئی: هرکدام از الاینرهای نامرئی پس از دو هفته از بین می‌روند و باید از یکی دیگر استفاده کنید تا به تدریج دندان‌ها مرتب شوند. اگر نخواهید دوباره از بریس‌های ثابت استفاده کنید، الاینرهای نامرئی بهترین گزینه برای شما هستند.

  •  الاینرهای Iman: نوعی دیگر از بریس‌های متحرک هستند. این نوع الاینرها روی دندان‌ها را پوشانده و حالت ارتجاعی دارند که دندان‌ها را به جای قبلی‌شان حرکت می‌دهند. درمان با این روش تقریبا بین ۶ تا ۱۸ هفته طول می‌کشد.

  •  لایت اینکاگنیتو: به دقت در پشت دندان‌ها گذاشته می‌شود و براکت‌های طرح طلا که برای صاف کردن شش یا هشت دندان جلو طراحی شده‌اند را نشان می‌دهند.

مطمئن باشید که هر نوع بریسی را که انتخاب کنید، در نهایت نگهدارنده‌های ثابت یا متحرک هستند که می‌توانند طرح لبخند شما را زیبا و مناسب نگهدارند.

جلوگیری از برگشت ارتودنسی


خوشبختانه، با استفاده از نگهدارنده‌های ثابت یا متحرک می‌توان به راحتی مانع حرکت دندان‌ها پس از برداشتن بریس شد. بریس‌های ثابت و متحرک دندان‌ها را سر جایشان نگه می‌دارند. این نوع بریس‌ها بخش مهمی از درمان ارتودنسی هستند، و باید تا زمانی که دندان‌هایتان صاف شوند از آنها استفاده کنید. بسیاری از بیمارانی که دچار برگشت ارتودنسی می‌شوند، فقط مدت کوتاهی پس از درمان از نگهدارنده استفاده می‌کنند و پس از آن خسته شده و با نگذاشتن نگهدارنده باعث می‌شوند دندان‌‌ها منحرف شده و به حالت قبل از درمان برگردند. بدتر اینکه برخی از افراد از اول هم از نگهدارنده استفاده نمی‌کنند. هم نگهدارنده متحرک و هم نگهدارنده ثابت باید سال‌ها نگهداشته شوند بنابراین بهتر است با متخصص ارتودنسی‌تان در تماس باشید و اگر مشکلی برای نگهدارنده‌ها پیش آمد یا شکستند، به متخصص ارتودنسی‌تان اطلاع دهید. اگر نگهدارنده‌ متحرکتان ترک خورده یا فرسوده شود، به خوبی کارش را انجام نخواهد داد. همینطور اگر نگهدارنده ثابتتان از دندان‌ها جدا شود باعث می‌شود دندان‌ها راحت حرکت کنند. ممکن است دوستانی داشته باشید که از نگهدارنده استفاده نمی‌کنند اما دندان‌هایشان صاف است. شما باید مراقب باشید زیرا احتمال دارد آنها خوش شانس بوده باشند. برگشت ارتودنسی برای هر کس ممکن است اتفاق بیفتد اما احتمال برگشت در برخی افراد بسیار زیاد و در برخی کم است.