بلیچینگ و سفید کردن دندان: روش و هزینه

تمیز نگه داشتن دندان‌ها بسیار سخت‌تر از آنچه تصور می‌کنیم به نظر می‌رسند. با مصرف روزانه قهوه، سیگار و غذاهایی که باعث لک شدن دندان می‌شوند، گاهاً حتی با مراقبت‌های مناسب هم، دندان‌ها کمی کدر می‌شوند. سفید کردن دندان یک راه مناسب و عالی برای بازیایی رنگ طبیعی و سفیدتر کردن دندان به رنگ دلخواه شما می‌باشد. برای این منظور، دندانپزشک از محصولات سفیدکننده متعددی استفاده می‌کند. این درمان‌ها کاملاً متناسب با سبک زندگی فرد قابل تنظیم است، سفید کردن دندان می‌تواند در یک جلسه درمانی در کلینیک یا با تجویز دندانپزشک در منزل انجام گیرد.

متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر مرادخانی، تمام گزینه‌های مناسب برای سفید کردن دندان را، در اختیار شما قرار می‌دهند. دندان لک شده، شکسته، ساییده شده و حتی دندان کج و نامنظم  بعد از سفید شدن، بهتر به نظر می‌رسند. بعد از تکمیل فرآیند سفید کردن دندان، می‌توان ارزیابی بهتری جهت زیبا کردن و بهبود لبخند فرد انجام داد. متخصصین ما بررسی می‌کنند تا ببینند آیا سفید کردن دندان، درمان مناسبی برای شما می‌باشد یا خیر. برای مثال، اگر فرد دچار بیماری لثه باشد، یا دندان روکش شده باشد، سفید کردن دندان تکنیک مناسبی برای دندان وی نخواهد بود. اگر سفید کردن دندان برای بهبود لبخند شما کافی بود، دیگر نیازی به تکنیک‌های گرانتر دندانپزشکی زیبایی نخواهد بود. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره  انواع روش‌های دندانپزشکی زیبایی که متخصصین ما در این کلینیک انجام می‌دهند، می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

سفید کردن دندان و بلیچینگ دندان چیست؟


دو واژه سفید کردن دندان و بلیچینگ دندان معمولاً به جای هم بکار می‌روند ولی تفاوت جزئی بین آنها وجود دارد؛ سفید کردن دندان به تکنیک سفید کردن دندان و بازگرداندن آن به رنگ سفید طبیعی خود اشاره دارد. خمیر دندان‌هایی که به عنوان خمیر دندان سفید کننده شناخته می‌شوند، اسم خود را از مواد فرساینده درون خود که برای رفع لک‌های دندان بکار می‌رود، گرفته‌اند. اما اغلب خمیردندان‌های سفید کننده حاوی مواد شیمیایی برای سفید کردن دندان نیستند.

بلیچینگ دندان به چیزی فراتر از سفید کردن و برگرداندن دندان‌ها به رنگ طبیعی خود اشاره دارد و باعث می‌شود تا دندان‌ها ظاهری سفیدتر از معمول دست یابند. این امر معمولاً از طریق ژل‌ها و استریپ‌هایی انجام می‌شود که چه در منزل، چه در کلینیک دندانپزشکی به دندان بیمار اعمال می‌شود.

مزایا


  • ظاهر فرد را بطور چشمگیری بهبود می‌بخشد.
  • سلامت و بهداشت دهان را بهبود می‌بخشد.
  • اعتماد به نفس فرد را بهبود می‌بخشد.
  • قیمت مناسب دارد.
  • یک روش بدون جراحی است.

انواع روش‌های سفید کردن دندان


دو روش عمده برای سفید کردن دندان وجود دارد؛ یا شما می‌توانید درمان سفید کردن حرفه‌ای دندان توسط دندانپزشک در کلینیک دندانپزشکی را انتخاب نمایید یا کیت‌های سفید کننده دندان را بعد از مشورت با دندانپزشک خود، در منزل استفاده نمایید.

بلیچینگ دندان در کلینیک دندانپزشکی

سفید کردن حرفه‌ای دندان یا بلیچینگ دندان در کلینیک دندانپزشکی، بهترین نتیجه را در کوتاهترین زمان ممکن به همراه دارد. علیرغم اینکه روش سفید کردن دندان تحت نظر دندانپزشک در کلینیک، یکی از گران‌ترین تکنیک‌ها برای سفید کردن شیمیایی دندان است، محبوبیت زیادی بین بیماران کسب کرده است. تکنیک بلیچینگ حرفه‌ای دندان در کلینیک دندانپزشکی، شامل مراحل زیر می‌باشد:

  • ابتدا، جهت حذف جرم و پلاک از سطح دندان‌ها، از یکسری مواد دانه دانه زیر استفاده می‌شود.
  • دهان فرد با استفاده از گاز ایزوله می‌شود تا حین فرآیند، دندان‌ها خشک باقی بمانند. از یکسری گیره‌های دهانی برای دور نگه داشتن عضلات گونه، لب و زبان از محلول سفید کننده استفاده می‌شود.
  • یک مانع در امتداد خط لثه فرد قرار می‌گیرد تا از لثه در مقابل محلول سفید کننده دندان محافظت نماید.
  • سپس سطح رویی دندان‌ها با محلول سفید کننده پوشانده می‌شود. برخی کلینیک‌ها از هیدروژن پراکسید یا از کربآمید پراکسید به عنوان عامل سفید کننده استفاده می‌کنند. بسیاری از محصولات سفید کننده جهت افزایش گرما به محلول سفید کننده و فعال کردن پراکسیدها، از یک نور یا لیزرِ درمانی نیز استفاده می‌نمایند. آنگاه ۳۰ تا ۶۰ دقیقه روی دندان باقی می‌ماند یا بسته به نوع مارک ماده سفید کننده مورد استفاده ممکن است بیش از یک ساعت هم به طول بیانجامد.

به محض اینکه دندان به رنگ مطلوب رسید، یا بیشترین زمانی که قرار گرفتن این مواد سفید کننده روی دندان گذشت، دندان‌ها با آب شستشو داده شده و جهت کاهش حساسیت دندان افرادی که تحت درمان سفید کردن دندان بوده‌اند، فلوراید روی دندان‌ها اعمال می‌شود.

سفید کردن دندان با لیزر

نوع دیگر سیستم سفید کردن دندان که توسط دندانپزشکان اعمال می‌شود، سفید کردن دندان با لیزر نامیده می‌شود، که همچنین به آن سفید کردن قدرتی هم می‌گویند. در این تکنیک، مواد بلیچینگ با برس مخصوص روی دندان فرد رنگ می‌شود، سپس نور و لیزر به سطح آنها تابانده می‌شود تا اثر این مواد سفید کننده را فعال کند. سفید کردن دندان با لیزر حدود ۱ ساعت زمان می‌برد.

کیت‌های سفید‌ کننده دندان مورد استفاده در منزل

استفاده از کیت‌های سفید کننده دندان در منزل، جایگزین مناسبی برای سفید کردن حرفه‌ای دندان در کلینیک دندانپزشکی می‌باشد. ابتدا، جهت ایجاد گارد دهانی، دندانپزشک قالب دندان شما را می‌گیرد و سپس دستورات لازم برای استفاده از این ژل را برای مدت معینی به شما توصیه می‌کند. سپس، با استفاده از این گاردهای دهانی در منزل، می‌توانید به مدت ۲ تا ۴ هفته، بطور منظم این ژل‌های سفید کننده را روی دندان خود قرار دهید. برخی ژل‌های سفید می‌توانند گاهاً تا بالای هشت ساعت هم روی دندان باقی بمانند، که در این حالت طول دوره درمان را یه یک هفته کاهش خواهد داد.

کیت‌های سفیدکننده دندان مناسب برای استفاده در منزل، معمولاً کمتر از سفید کردن حرفه‌ای در کلینیک هزینه بر میدارد، هرچند کیفیت نتایج بدست آمده ممکن است متفاوت باشد.

مراقبت‌های بعد


بعد از درمان سفید کردن دندان، بهتر است تا حدود ۲۴ ساعت بعد، از مصرف غذاها و نوشیدنی‌هایی که رنگدانه بالایی دارند، مثل قهوه، سس گوجه یا آبمیوه و تنباکو اجتناب نمایید، تا زمانی‌که حفرات ایجاد شده روی سطح مینای دندان بسته شود و از لک شدن مجدد دندان جلوگیری نماید.

نتیجه


بلیچینگ دندان موفقیت بالای ۹۰درصد دارد. این تکنیک با لکه‌های دندان به شدت درگیر می‌شود ولی اثر چندانی روی خود ندارد. بسته به عواملی مانند اینکه لک دندان در اثر سیگار کشیدن، یا از مصرف داروهای خاص مانند مصرف تتراسیکلین هنگام رشد دندان، یا از فلوروسیس (شرایطی که در اثر مجاورت دندان با مقادیر زیاد فلوئور ایجاد می‌شود) ایجاد شده باشد، نتیجه حاصل متفاوت خواهد بود.

آیا نتیجه سفید کردن دندان دائمی است؟


نتیجه سفید کردن دندان می‌تواند از چند ماه تا ۳ سال دوام داشته باشد، اما این امر بسته به فرد متفاوت خواهد بود. معمولاً، اگر فرد سیگار می‌کشد یا چای و قهوه مصرف می‌کند (که همگی باعث لک شدن دندان شما می‌شود)، باعث زود از بین بردن اثر سفید کردن دندان می‌شوند.

موارد عدم استفاده


تکنیک سفید کردن دندان؛ مواد پر کننده دندان یا مواد مصنوعی مورد استفاده در ترمیم دندان، مانند روکش، ونیرهای سرامیکی را سفید نمی‌کند. اگر دندان‌های شما حساس باشد، یا بیماری لثه داشته باشید، یا سطح مینای دندان شما خورده شده باشد، یا در صورت باردار بودن یا شیر دادن، دندانپزشک ممکن است، سفید کردن دندان را به شما توصیه نکند.

خطرات و عوارض


فرقی نمی‌کند از کدام روش سفید کردن دندان استفاده نمایید، این احتمال وجود دارد که لثه شما به مواد شیمیایی استفاده شده در سفید کننده دندان حساسیت داشته باشد، خصوصاً اگر از قبل مشکل حساسیت دندان نیز داشتید. همچنین احتمال دارد سوختگی‌هایی در لثه شما ایجاد شود و کیت‌های سفید کننده مورد استفاده در منزل می‌توانند به مینای سطح دندان شما آسیب برسانند.

هزینه


روش سفید کردن دندان که توسط دندانپزشک انجام می‌گیرد، از آنجاییکه فرآیند زیبایی شناخته می‌شود، شامل بیمه نمی‌گردد. هزینه‌ها متفاوت هستند و به طور کلی سفید کننده دندان با لیزر از روش معمول سفید کردن دندان گرانتر می‌باشد.

هزینه سفید کردن دندان بر طبق سطح اثر خشی آن متغییر خواهد بود. چارت سفید کننده دندان (چارت انتخاب رنگ مد نظر برای دندان) برای کمک به بیماران برای تعیین سطح سفیدی مد نظر بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرد. ممکن است چند تکنیک سفید کردن دندان برای حصول نتیجه مورد نظر، لازم باشد، یا برخی روش‌ها برای حصول نتیجه روش شدیدی باشد.