آموزش روش صحیح و بهترین زمان مسواک زدن و کشیدن نخ دندان

مسواک زدن و استفاده از نخ دندان برای حفظ بهداشت دهان و دندان بسیار ضروری هستند. همچنین دو مرتبه جرم‌گیری دندان در سال نیز به رفع پلاک‌های دندان، باقیمانده مواد لابه‌لای دندان روش‌های بسیار خوب خانگی هستند. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به طرز صحیح می‌تواند بهداشت دهان را بهبود داده و لبخند شما را زیباتر ساخته و از ابتلا به بیماری‌های جدی و خطرناک پیشگیری کند.

برای تأمین سلامت دهان و دندان شما به ترکیبی از مراقبت‌های دندانپزشک که توسط دندانپزشک انجام می‌شود و آنچه شما باید برای مراقبت از دندان‌های خود انجام دهید و مهم‌تر ین بخش آن مسواک زدن و استفاده از نخ دندان است نیاز دارید. در حالی که روش‌های متعددی برای مسواک کردن با مسواک‌های دستی وجود دارد شما باید در مورد نحوه مسواک کردن صحیح با دندانپزشک صحبت کرده و دستورالعمل‌هایی را که به شما می‌دهد به دقت به کار ببندید. برای شروع، متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر مرادخانی به شما و کودکانتان توصیه می‌کنند که از خمیردندان‌های حاوی فلوراید و مسواک نرم استفاده نمایید و همچنین مسواک خود را هر سه ماه یک مرتبه عوض کنید. دستیاران ما در این کلینیک همواره آماده اطلاع‌رسانی و پاسخ به پرسش‌های دندانپزشکی شما می‌باشند. برای دریافت مشاوره و رزرو نوبت می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

مسواک کردن


مسواک زدن به روش‌های صحیح اولین گام در حفظ سلامت دندان‌ها و لثه است. علاوه بر این، مسواک زدن صحیح باعث می‌شود که احتمال پوسیدگی دندان‌ها و ابتلا به بیماری‌های لثه که مهم‌ترین علل از دست دادن دندان‌ها هستند کاهش یابد. بهترین حالت این است که شما پس از هر وعده غذایی مسواک بزنید زیرا باکتری‌ها چند دقیقه پس از خوردن غذا شروع به حمله به دندان می‌کنند. حداقل باید همیشه یک مرتبه در روز و قبل از رفتن به رختخواب مسواک بزنید. مسواک زدن دندان‌ها کار پیچیده‌ای نیست اما روش‌های درست و اشتباه دارد.

چگونه دندان‌های خود را مسواک بزنیم

 • مرحله یک: مسواک را در زاویه ۴۵ درجه نگه داشته و دندان‌های خود را مسواک بزنید. مسواک را دقیقاً در محل تلاقی لثه و دندان‌ها بکشید. از حرکات آرام و دوار استفاده کرده و به شکل ماساژ، دندان‌ها را روبه بالا و پایین مسواک بزنید. دندان‌های خود را نسایید. لثه ممکن است در اثر سال‌ها مسواک زدن تحلیل برود.

 • مرحله دو: تمامی سطوح همه دندان‌های خود را مسواک بزنید. سطح مرتبط با جویدن، سطح روبه گونه و سطح رو به زبان را مسواک بزنید.
 • مرحله سه: دندان‌های خود را به سختی مسواک نزنید. برای مسواک زدن دندان‌ها به روش صحیح باید حداقل ۲ دقیقه زمان بگذارید یعنی برای هر قسمت از دهان ۳۰ ثانیه (بالای راست، بالای چپ، پایین راست و پایین چپ) زمان بگذارید، این کار را در هنگام صبح و شب تکرار کنید. از انجام که بیشتر مسواک‌های دستی، تایمر دو دقیقه‌ای ندارند شما می‌توانید زمان را به صورت دستی تنظیم کنید و به اندازه کافی دندان‌های خود را مسواک کنید.

 • مرحله چهار: الگوی مسواک کردن معمول خود را تغییر دهید. بیشتر افراد دندان‌های خود را همیشه به یک روش مسواک می‌زنند. این بدان معنا است که همیشه برخی از قسمت‌های دندان مغفول می‌ماند. تلاش کنید الگوی مسواک زدن خود را تغییر دهید.

ویژگی‌های یک مسواک خوب


یک مسواک خوب، کوچک و نرم بوده و برس آن دارای لبه‌های منحنی شکل است و نباید بیش از ۳ ماه مورد استفاده قرار گیرد. سر مسواک باید به اندازه‌ای کوچک باشد که بتواند در قسمت‌های مختلف دهان برود و برس آن باید به اندازه‌ای نرم باشد که باعث آسیب‌دیدگی بافت لثه نشود. مسواک‌ها انواع مختلفی دارند بنابراین دندانپزشک می‌تواند بهترین نوع مسواک که مناسب شما است را پیشنهاد دهد. انجمن دندان آمریکا، مسواک‌های برقی را تأیید کرده و بیان داشته آن نوع از این مسواک‌ها که حرکات چرخشی و نوسانی دارند مؤثرتر از انواع دیگر مسواک‌ها هستند.

نخ دندان کشیدن


با استفاده از نخ دندان می‌توان پلاک‌ها و باکتری‌هایی که مسواک به محل آنها دسترسی پیدا نمی‌کند را برداشت. اگر شما نخ دندان استفاده نکنید حدود یک‌سوم سطح دندان‌ها را نمی‌توانید از پلاک‌ها تمیز کرده و احتمال ابتلا به بیماری‌های لثه در شما افزایش می‌یابد. لایه‌های نامرئی پلاک هر روز روی سطح دندان شما شکل می‌گیرند. قسمت‌های داخل دندانی را نیز به سختی می‌توان با مسواک تمیز کرد و باید این قسمت‌ها را نیز هر روز به کمک نخ دندان تمیز نمود. طعم و نوع نخ دندان مهم نیست؛ نخ دندانی را انتخاب کنید که استفاده از آن راحت بوده و برای شما خوشایند است. در مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت این پلاک‌های دندانی به جرم (که به آن کلسیولوس نیز گفته می‌شود) تبدیل می‌شوند که فقط می‌توان آنها را با روش جرم‌گیری پزشکی از بین برد. حداقل یک مرتبه در روز از نخ دندان استفاده کنید تا پلاک‌ها فرصت تبدیل شدن به جرم را نداشته باشند. عادت به استفاده از نخ دندان در هر روز راحت‌تر می‌شود اگر شما این کار را در هنگام انجام کارهای دیگر مانند تماشای تلویزیون یا گوش کردن به موسیقی انجام دهید.

چگونه دندان‌ها را نخ دندان بکشیم

 • مرحله یک: به اندازه طول دستان تا شانه خود نخ دندان را ببرید که تقریباً حدود ۲۷ سانتی‌متر می‌شود.

آن را بین دو انگشت اشاره و انگشت میانی دستان خود بپیچید به طوری که حدود ۵ سانتی‌متر از آن بین دو دست باشد.

 • مرحله دو: نخ را بین دندان‌ها خود قرار داده و آن را به شکل حرف C درآورید و به آرامی بین خط لثه و دندان قرار دهید و آن را از پایین به سمت بالا دو تا سه مرتبه بکشید.

 • مرحله سه: هر دو سمت هر دندان را نخ دندان بکشید. پشت دندان‌های آسیا را فراموش نکنید. از قسمت دیگری از نخ دندان استفاده کرده و ذرات را از لابه‌لای دندان‌ها خارج کنید.
 • مرحله جهار: پس از استفاده از نخ دندان، مسواک بزنید. این روش برای پیشگیری از پوسیدگی دندان و ابتلا به بیماری‌های لثه مؤثرتر است.

مشکلات نخ دندان کشیدن و راه‌حل‌ها

در برخی موارد لثه در هنگام نخ دندان کشیدن دچار خونریزی می‌شود. این خونریزی معمولاً چند روز بعد بهبود می‌یابد. اگر خونریزی متوقف نشد، باید به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر نخ دندان به قسمت‌های پرشده یک دندان قدیمی برخورد یا به لبه‌های تیز دندان بکشد پاره می‌شود. سعی کنید از نخ دندان‌های طبی یا حلقه‌های نخ دندان استفاده کنید. با دندانپزشک خود در این مورد صحبت کنید و اگر نخ دندان شما باز هم پاره شد به دندانپزشک مراجعه کنید.

چرا مسواک زدن و استفاده نخ دندان به روش‌های صحیح از اهمیت برخوردار هستند؟


به دلایل زیر مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به روش‌های صحیح از اهمیت برخوردار هستند:

 • پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها: پوسیدگی دندان یکی از دلایل لق شدن و افتادن دندان‌ها است و درمان آنها نیز شامل روش‌ها و فرایندهای پیچیده دندانپزشکی می‌شود. دندان‌ها زمانی دچار پوسیدگی می‌شوند که اسیدهای ناشی از پلاک‌ها باعث تخریب مینای طبیعی دندان شوند. می‌توان از بروز این پدیده با به کارگیری روش‌های صحیح رعایت بهداشت دهان و دندان به راحتی پیشگیری نمود.
 • پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های لثه: بیماری‌های لثه بیماری‌های خطرناک و پیش‌رونده‌ای هستند که می‌توانند باعث لق شدن و افتادن دندان‌ها، تحلیل لثه و حتی تحلیل استخوان فک شوند. بیماری‌های لثه به دلیل وجود سموم موجود در پلاک‌ها ایجاد شده و منجر به بروز مشکلات برای قسمت‌های دیگر بدن نیز شوند. برداشتن پلاک‌ها و کلسیولوس (جرم) از روی سطح دندان‌ها با استفاده از مسواک و نخ دندان یک روش عالی برای مراقبت از لثه‌ها در برابر بیماری‌های لثه است.
 • پیشگیری از بوی بد دهان: بوی بد دهان معمولاً به دلیل باقی ماندن باقیمانده غذا در لابه‌لای دندان‌ها به مدت طولانی ایجاد می‌شود. این ذرات غذا با مسواک کردن و استفاده از نخ دندان به طور منظم از بین رفته و دهان سالم‌تری مانده و بوی بد دهان به رایحه‌ای تازه و شاداب‌تر تبدیل می‌شود.
 • پیشگیری از لکه‌دار شدن دندان‌ها: لکه دندان یا زرد شدن دندان ممکن است به دلایل مختلفی مانند سیگار کشیدن، نوشیدن قهوه و چای ایجاد شوند. با مسواک کردن و استفاده از نخ دندان به طور منظم می‌توان عواملی که باعث تغییر رنگ و لکه‌دار شدن دندان‌ها می‌شوند را برطرف کرد. به ندرت ممکن است لکه‌های به صورت دائمی روی دندان‌ها باقی بمانند.