ارتودنسی با براکت ها(بریس های) فلزی: مزایا و هزینه

بریس‌ های فلزی و سیم‌کشی‌های فلزی معمول‌ترین نوع سیم‌کشی دندان برای بیماران ارتودنسی هستند. امروزه بریس‌ های فلزی نسبت به گذشته ،خیلی کوچک‌تر، تخت‌تر، و راحت‌تر شده‌اند. بیماران در سنین مختلف این سیم‌کشی‌های فلزی را انتخاب می‌کنند تا به دندان‌هایی ردیف و زیبا دست یابند. از این نوع سیم‌کشی برای مشکلات مختلفی ازجمله اوربایت، اندربایت و سایر نامرتبی‌های دندان استفاده می‌شود.

بریس‌ های فلزی پرکاربردترین نوع بریس هستند. اگرچه به‌ عنوان قدیمی‌ترین نوع سیم‌کشی شناخته می‌شوند اما در سال‌های اخیر سیستم‌های بر پایه‌ی فلزی مؤثرتر واقع‌ شده‌اند و از براکت‌ های کوچک‌تر و با پهنایی کمتر از قبل در آن‌ها استفاده می‌شود. آن‌ها سیم‌کشی‌هایی عالی برای کودکان و نوجوانان و نیز گزینه‌ای مقرون‌ به‌صرفه برای بیشتر موارد درمانی می‌باشند. متخصصین ما به شما کمک خواهند کرد که کدام درمان برای مورد منحصر به‌فرد شما باید تعیین شود. مشاورین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر مراد خانی آماده پاسخگویی به سؤالات و ارائه نوبت به بیماران می‌باشند.

این بریس‌ ها از چه اجزایی تشکیل‌ شده‌اند؟


بریس‌ های فلزی از یک براکت فلزی تشکیل می‌شوند که هرکدام ‌به‌ یک‌ دندان چسبانده می‌شود، و سپس توسط یک سیم به هم وصل می‌شوند که به صورتی بسته می‌شود که هر دندان را به‌تدریج در جای مناسب خود تنظیم خواهد کرد. متخصص ارتودنسی شما هرماه، تنظیمات و تغییراتی را در سیم انجام می‌دهد که به دندان کمک می‌کند تا به موقعیت مناسب خود حرکت کند. این سیم توسط نوارهایی لاستیکی (کش ارتودنسی) که رنگ‌بندی متنوعی دارند در جای خود قرار می‌گیرد و به بیمار این اجازه را می‌دهد که نسبت به آن‌ها گاهی بی‌احتیاط یا گاهی مراقب باشند.

مزایا


 • مؤثرترین روش: اگرچه براکت‌ های فلزی که به جلوی دندان‌ها وصل می‌شوند، قابل‌ رؤیت هستند اما این نوع سیم‌کشی نتایج بسیار چشمگیری دارد.
 • متدهای متنوع: تکنولوژی در درمان‌های ارتودنسی پیشرفت کرده است و امروزه بریس‌ های فلزی کوچک‌تر و جمع و جورتر از گذشته شده‌اند، که این باعث می‌شود که استفاده از آن‌ها راحت‌تر شود. حتی می‌توانید رنگ‌های مختلفی از آن‌ها را داشته باشید. کش های نازکی که با هر براکت فلزی برای نگه‌داشتن سیم در جای خود استفاده می‌شوند در رنگ‌های مختلفی موجود هستند. شما می‌توانید رنگ آن‌ها را در جلسات ارتودنسی تغییر دهید که معمولاً هر هشت تا ده هفته یک‌بار انجام می‌شوند. اگر ترجیح می‌دهید که سیم‌کشی کمتر به چشم بیاید، می‌توانید کشهای نقره‌ای یا همرنگ دندان را انتخاب کنید.
 • مناسب برای همه: بریس‌ های فلزی برای همه سنین مناسب هستند و تأثیر بسزایی در اصلاح دندان‌های بسیار کج و نامرتب دارند.

چه نتایجی ممکن است حاصل شود؟


بریس‌ های ثابت فلزی می‌توانند طیفی از مشکلات ارتودنسی را ازجمله موارد زیر اصلاح کنند:

 • دندان‌های فاصله‌دار
 • دندانهای چرخیده یا جلوآمده
 • دندان‌های که براثر شلوغی دندان‌ها کج شده‌اند.
 • مشکلاتی در تناسب دندان‌ها با یکدیگر(جفت شدن دندان‌ها)
 • اوربایت (جلو بودن دندانهای بالا) و اندربایت (جلو بودن دنداهای پایین)

چگونه کار می‌کنند؟


کار سیم‌کشی‌های دندانی، اعمال فشار بروی دندان‌ها برای اصلاح نامرتبی‌هاست. این باعث می‌شود تا استخوان موجود در هر فک، اطراف هر دندان را به حالت اصلی خود بازگرداند تا دندان را به موقعیت مطلوب خود برساند. این سیم‌کشی‌ها توسط متخصص ارتودنسی انجام می‌شود تا هر دندان را در جهت مناسب به جلو یا عقب بکشد و بچرخاند تا به‌تناسب درستی از فک و دندان‌ها دست یابد.

انواع بریس‌ های فلزی


بریس‌ های فلزی معمولی

بریس های فلزی ثابت معمولی شامل براکت‌ های جنس استیل ضدزنگ هستند که به سطح جلویی دندان‌ها چسبانده می‌شوند. یک سیم قوسی شکل از بین براکت‌ ها گذرانده می‌شود و توسط کش هایی که رنگ‌های مختلفی از آن‌ها موجود است در جای خود قرار می‌گیرد.

بریس‌ های سلف لیگیتینگ (دیمون)

بریس‌ های سلف لیگیت (خود بسته شونده) یا دیمون بریس‌ های دریچه دار ظریفی هستند که با یک مکانیسم خود قفل شونده منحصر به‌فردی در براکت‌ ها طراحی می‌شوند. این دریچه‌ها جایگزین کش‌های رنگی در بریس‌ های معمولی هستند که سیم قوسی را در جای خود نگه می‌دارند.

بریس‌ هایی با کش های گرد دور براکت

در این نوع بریس ثابت فلزی از حلقه‌های کوچک لاستیکی برای نگه‌داشتن سیم ارتودنسی در جای خود استفاده می‌شود. این حلقه‌ها می‌توانند رنگی باشند و نوجوانان بیشتر خواهان این نوع هستند. رنگ کش ها را می‌توان در هر جلسه ارتودنسی تغییر داد. اگر به کش رنگی تمایل ندارید پس می‌توان از حلقه‌هایی استفاده کرد که با بریس‌‌ ها ترکیب می‌شوند.

مراقبت از سیم‌ کشی‌ های فلزی


در حین استفاده از بریس‌ های فلزی ارتودنسی، رعایت بهداشت دهان و دندان امری ضروری است. بهداشت مناسب دهان و دندان) با داشتن این بریس‌ کمی مشکل خواهد بود اما مراقبت کافی از دندان‌هایتان حائز اهمیت است تا از مشکلاتی همچون پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه و از تحلیل رفتن مواد دندان جلوگیری شود. در صورت عدم درمان، این مشکلات باعث بروز مشکلاتی جدی‌تر برای دهان و دندان خواهند شد، و درمان ارتودنسی را با خطرات و مشکلاتی مواجه خواهند ساخت. برای سالم نگه‌داشتن دندان‌ها در حین سیم‌کشی دندان،متخصصین ما شمارا به انجام این دستورالعمل‌ها تشویق می‌کنند:

 • حداقل سه بار در روز دندان‌هایتان را مسواک بزنید. بعد از هر وعده غذایی دندان‌هایتان را مسواک بزنید و اگر میان وعده‌ای شیرین و قنددار مصرف کردید بهتر است که مجدداً مسواک بزنید.
 • از یک مسواک بین‌دندانی برای تمیز کردن براکت‌ ها و سیم‌ها استفاده کنید. این کمک می‌کند تا نقاطی که برس مسواکتان نمی‌تواند به خاطر وجود بریس‌ های فلزی به آنجا برسد، تمیز شوند.
 • حداقل یک‌بار در روز نخ دندان بکشید. استفاده از کمان مخصوص نخ دندان می‌تواند کشیدن نخ دندان در پشت سیم بریس‌ ها آسان‌تر کند.
 • هر بار که دندان‌هایتان را تمیز می‌کنید با آب بشویید. متخصص شما ممکن است طبق نیازتان دهان‌شویه خاصی را به شما توصیه کند.
 • به لیست غذاهایی که باید در حین ارتودنسی از آن‌ها اجتناب کنید توجه داشته باشید. این می‌تواند به شما کمک کند تا دندان‌هایتان سالم بماند و از آسیب بریس‌ ها جلوگیری شود.

مدت‌ زمان درمان با بریس‌ های فلزی چقدر است؟


مدت‌زمان درمان با بریس‌ ها به چند عامل بستگی دارد. این عوامل تعیین‌کننده عبارت‌اند از:

 • سن: مدت‌زمان متوسط برای استفاده از بریس‌ های فلزی به سن فرد بستگی دارد. کودکان معمولاً به زمان کوتاه‌تری نسبت به افراد بزرگسال و افراد بالغ نیاز دارند. به این خاطر که برخلاف افراد بزرگسال، استخوان‌ها و بافت‌های بدن کودکان در مرحله رشد هستند و بنابراین زمان کمتری برای تطبیق با تغییرات نیاز دارد. علاوه براین افراد بزرگسال حتی لازم است بعد از برداشتن بریس‌ ها از ریتنرها (نگه‌دارنده‌های ارتودنسی) استفاده کنند.
 • شدت مشکل دندان‌ها: اگر دندان‌ها به‌شدت نامرتب باشند یا دندان‌ها بسیار نامنظم باشند، بیمار لازم است از بریس‌ های فلزی برای مدت‌زمان بیشتری بین دو تا سه سال برای اصلاح مشکل استفاده کند.
 • سلامت دهان و دندان: سلامت دهان و دندان عامل دیگریست که مدت‌زمان استفاده از بریس‌ ها را تعیین می‌کند. هر نوع تورم و عفونت لثه و پوسیدگی دندان‌ها قبل یا در حین استفاده از سیم‌کشی‌ها می‌تواند در درمان نامرتبی دندان‌ها اختلال وارد کند. بنابراین رعایت بهداشت دهان و دندان امری مهم می‌باشد.
 • نوع بریس‌ ها: عامل دیگر که بر مدت‌زمان استفاده از بریس‌ ها تأثیر دارد، نوع بریس‌ های انتخابی ست. به‌طور مثال، سیم‌کشی‌های فلزی قوی‌ترین نوع می‌باشند و گزینه‌ای مؤثرتر و سریع‌تر برای اصلاح نامرتبی دندان‌ها هستند.
 • فاصله دندان‌هایی که نیاز به جابجایی دارند: مقدار فضا یا فاصله‌ای که باید دندان جابجا شود نیز تعیین‌کننده‌ی مدت‌زمان استفاده از بریس‌ های فلزی می‌باشد.

هزینه


سؤالی که همه بیماران می‌پرسند این است: هزینه سیم‌کشی دندان چقدر می‌شود؟ هزینه‌ی بریس‌ های فلزی به نیازهای هر فرد بستگی دارد، اما به‌طورکلی سیم‌کشی‌های فلزی معمول بیشتر از دیگر انواع دیده می‌شوند، درحالی‌که ارزان‌ترین گزینه در درمان ارتودنسی می‌باشند.