ارتودنسی با پلاک های متحرک:مزایا و هزینه

ارتودنسی متحرک در واقع بریس‌های غیرثابتی هستند که از یک پلاک پلاستیکی با سیم‌هایی تشکیل شده‌اند که اجازه می‌دهند دندان به تدریج و با استفاده از فشار ملایم حرکت کند. ارتودنسی متحرک زمانی استفاده می‌شوند که اصلاحات جزئی دندان مورد نیاز می‌باشد.

با استفاده از این نوع درمان ارتودنسی، شما یک وسیله‌ی شبیه گیره را داخل دهان خود دارید که دارای فنرها و ضمائم مختلفی جهت ایجاد فشار برای حرکت دندان‌ها به صورت صحیح می‌باشد. تجهیزات مختلفی وجود دارند که از آن‌ها برای ردیف کردن دندان‌ها و اصلاح طرح لبخند و یا ایجاد یک بایت یا اکلوژن سالم استفاده می‌شود. این تجهیزات از انواع مواد مختلف ساخته شده و هر کدام از آن‌ها به شیوه‌ی خود تاثیرگذار هستند؛ بعضی از آن‌ها از فلز و برخی از آن‌ها از آکریلیک شفاف ساخته شده‌اند. در برخی موارد نیز ترکیبی از هر دو ماده‌ی فلز و آکریلیک استفاده شده است.

داشتن دندان‌هایی مرتب و رسیدن به طرح لبخندی که همیشه آرزوی آن را داشته‌اید بدون نیاز به استفاده از تجهیزات ارتودنسی امکان پذیر نیست. ارتودنسی متحرک به دلایل مختلفی مفید هستند از جمله:

  • می‌توان آن‌ها را هنگام غذا خوردن، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان بیرون آورد.
  • خطر ابتلا به مشکلات بهداشتی دهان و دندان در طول دوره‌ی درمانی را کاهش می‌دهند.
  • به آسانی تمیز می‌شوند.
  • طول درمان با ارتودنسی متحرک می‌تواند کمتر از طول درمان هنگام استفاده از ارتودنسی معمولی باشد.
  • این تجهیزات از لحاظ کاربرد نسبتاً قابل انعطاف بوده و می‌توان آن‌ها را در موارد مهم شخصی و حرفه‌ای، مانند یک عروسی برداشت.

ارتودنسی متحرک برای همه مناسب نیستند اما اگر شما یک جلسه مشاوره‌ی اولیه با متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر مرادخانی رزرو کنید، می‌توانیم شما را در مورد امکان استفاده از ارتودنسی متحرک راهنمایی کنیم.
تنها راه برای اطلاع یافتن از این که چه نوع بریس‌هایی برای شما مناسب است، ملاقات با یک متخصص ارتودنسی می‌باشد. یک معاینه‌ی بالینی به او اجازه خواهد داد که دندان‌های شما را ارزیابی کرده و بر این اساس بهترین گزینه‌ی درمانی را توصیه کند.

بریس‌های متحرک چه نوع تجهیزاتی هستند؟


همان گونه که همه‌ی ما اثرهای انگشت مخصوص خودمان را داریم، هر شخص نیز مجموعه‌ای منحصر به فرد از دندان را دارد. به این معنی که هر شخص بیمار از دیگری متفاوت است و میزان درمانی که باید برای هر یک از افراد انجام شود نیز متفاوت می‌باشد. اگر تنها یک درمان جزئی برای مرتب کردن دندان‌های شما مورد نیاز است، بهره گیری از یکی از انواعبریس‌های متحرک می‌توانند یکی از گزینه‌های درمانی باشند. این بریس‌ها از یک پلاک پلاستیکی و تعدادی سیم ساخته شده‌اند و همان گونه که از نام آن‌ها پیداست، می‌توانند هنگام غذا خوردن، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان برداشته شوند.

مزایا


یکی از مزایای ارتودنسی متحرک این است که می‌توان هنگامی که شما در وضعیتی هستید که در آن داشتن بریس موجب از بین رفتن اعتماد به نفس در شما می‌شود، آن را برداشت. استفاده از این تجهیزات بر اساس مورد انتخابی است و برای بسیاری از موارد، یک گزینه بسیار عالی محسوب می‌شود. استفاده از ارتودنسی متحرک به ردیف شدن دندان‌ها منجر خواهد شد. همچنین، تمیز نگه داشتن ارتودنسی متحرک آسان‌تر بوده و بنابراین می‌توان بهداشت دهان و دندان را بهبود و خطر ابتلا به بیماری‌های لثه در آینده را کاهش داد. بر خلاف بریس‌های ثابت، ارتودنسی متحرک را  می‌توان هنگام غذا خوردن، مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و در صورت لزوم هنگام انجام تمرینات ورزشی برداشت.

چه زمانی باید از ارتودنسی متحرک استفاده کرد؟


بریس‌های متحرک برای اصلاح کردن مشکلات و مسائل جزئی در رابطه با مرتبی دندان‌ها هستند. برخی ازا رتودنسی متحرک در اصلاح مشکلاتی که بر دندان‌های جلو تأثیر می‌گذارند بسیار مناسب هستند و این درمان معمولاً ظرف مدتی بسیار کوتاه به نتیجه می‌رسد. یکی از نکاتی که ارتودنسی را تا این حد جذاب کرده، سهولت در استفاده از آن‌ها می‌باشد مثلاً ارتودنسی متحرک را  می‌توان هنگام غذا خوردن، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان برداشت. متخصصین ارتودنسی از ارتودنسی متحرک برای گسترش طرح لبخند، گسترش قوس، اصلاح دندان‌های کج و تنظیم دندان‌های کج استفاده می‌کنند.

متقاضیان


در اولین قرار ملاقات، متخصص ارتودنسی همه‌ی گزینه‌های درمانی و این که آیا ارتودنسی متحرک می‌توانند یک روش مناسب برای اصلاح دندان‌های شما باشند یا خیر را توضیح می‌دهد. ارتودنسی متحرک اغلب فقط برای فک بالا استفاده می‌شوند و برای استفاده‌ی بیماران در تمام سنین مناسب می‌باشند.

نمونه‌هایی از تجهیزات متحرک


پلاک‌های فعال

پلاک‌های فعال با استفاده از یک فشار ثابت، که معمولاً از تنظیم پیچ‌ها بر روی صفحه پلاستیکی منشاء می‌گیرد، عمل می‌کند. این پیچ‌ها به گونه‌ای متناسب با سقف دهان بیمار تنظیم شده‌اند. از طریق تنظیم این پیچ‌های فشار یا کشش، ایجاد کشش در فک و قوس دندانی امکان پذیر می‌شود.

تجهیزات کاربردی ارتودنسی


 اصل فعال تجهیزات کاربردی ارتودنسی اساساً در بخش پلاک‌های فعال متفاوت است: در این مورد، تنها از نیروی جویدن و قدرت عضلانی خود شخص به منظور دستیابی به تنظیم و اصلاح دندان استفاده شده یا این نیروها به سمت دندان‌ها منحرف می‌شوند.

نگهدارنده های متحرک

 

نگهدارنده های ارتودنسی جهت حفظ موقعیت دندان پس از یک درمان ارتودنسی فعال استفاده می‌شوند.

پلاک‌های متحرک

الاینرها گاردهای (محافظ‌های) کاربردی و نامرئی دندان هستند که برای درمان بزرگسالان نیز می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

اسکرین‌های دهانی (صفحات دهانی)

این پلاک‌های آزاد شبیه پستانک به طور خاص برای نوزادان و به منظور تقویت عضلات دهان و فک و برای از بین بردن عادت‌های نامطلوب مانند مکیدن شست یا پستانک‌ها استفاده می‌شود.

ارتودنسی متحرک چگونه کار می‌کنند؟


ارتودنسی متحرک درست مانند بریس‌های ثابت عمل می‌کنند. در طول درمان، سیم‌های داخل بریس‌ها سفت می‌شوند و دندان‌های شما را به موقعیت مورد نظر هدایت می‌کنند. از این بریس‌ها اغلب برای درمان مشکلات جزئی ارتودنسی مرتبط با دندان‌های بالایی بیمار استفاده می‌شود.

تجربیات مرتبط با درمان توسط ارتودنسی متحرک


در ابتدا شما ممکن است کمی ناراحتی را به دنبال انجام تنظیمات و سفت شدن سیم‌ها داشته باشید. با این حال مدت زمان این دوره کوتاه خواهد بود و در صورت تشخیص پزشک می‌توانید از ضد دردهای ملایمی که بدون نسخه تجویز می‌شوند جهت کاهش درد و ناراحتی ایجاد شده استفاده نمایید.

مراقبت


بریس‌ها تجهیزاتی ظریف هستند، بنابراین جهت جلوگیری از هر گونه آسیب توصیه می‌شود از خوردن و نوشیدن مواد آشامیدنی و خوراکی سخت، چسبنده یا شیرین در حالی که از بریس استفاده می‌کنید، پرهیز کنید. در هنگام استفاده از ارتودنسی متحرک رعایت بهداشت دهان و دندان جهت اطمینان از سالم ماندن لثه‌ها در طول درمان ضروری است. تمیز کردن بریس بسیار مهم است و توصیه می‌شود که این کار را با استفاده از یک مسواک جداگانه، حداقل دو بار در روز و با آب و خمیر دندان انجام دهید. در صورت شکسته شدن بریس بلافاصله با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید.

طول دوره‌ی درمان با بریس متحرک


به طور کلی، طول دوره‌ی درمان با ارتودنسی متحرک کمتر از ارتودنسی ثابت است. در برخی موارد، ارتودنسی متحرک همراه با بریس‌های ثابت استفاده می‌شوند. در جلسه‌ی اول طول دوره‌ی درمانی مورد نیاز برای شما مورد بحث قرار خواهد گرفت. پس از برداشتن بریس ثابت، استفاده از نگهدارنده‌های ارتودنسی پلاستیکی شفاف جهت حفظ دندان‌های شما در موقعیت دلخواه ضروری است. در ابتدا، ممکن است استفاده از نگهدارنده به صورت تمام وقت ضروری باشد و سپس به تدریج، زمانی که دندان‌های شما در موقعیت جدید تثبیت شد، می‌توان استفاده از آن را کاهش داد.

نتایج چگونه است؟


 رعایت این نکته مهم است که شما ملاقات‌های خود با پزشک معالج را به طور مرتب انجام دهید، تمام دستورالعمل‌هایی که توسط متخصص ارتودنسب به شما داده شده را رعایت کنید و بهداشت دهان و دندان را در طول دوره‌ی درمان برای رسیدن به بهترین نتایج کاملاً حفظ کنید.

هزینه‌های درمان


هزینه‌ی درمان با ارتودنسی متحرک شامل تمام جلسات ملاقات با پزشک معالج (از جمله هر گونه قرار ملاقات اضطراری)، پیگیری‌های پس از درمان در طی دو سال آینده، نگهدارنده‌های ارتودنسی ثابت و متحرک و بسته‌ی بهداشت دهان و دندان می‌باشد. درمان ارتودنسی یک سرمایه گذاری بزرگ است و شما پاداش آن را در طی سال‌های آینده با یک لبخند جدید و پر از اعتماد به نفس خواهید گرفت.