ارتودنسی ثابت و متحرک در بزرگسالان: انواع بریس ها، روش‌ها و هزینه

بريس‌ها تنها مختص نوجوانان نيست، هیچ‌گاه برای بهبود سلامت دندان‌ها و بهبود لبخند دير نمی‌باشد. شمار زيادی از افراد بالای ۱۸ سال از بريس استفاده می‌کنند. متخصص ارتودنسی می‌تواند در تعيين اينكه آیا درمان ارتودنسی بزرگسالان گزینه مناسبی برای شما می‌باشد يا خير، به شما كمك كند. روش‌های متفاوتی برای ارتودنسی در بزرگ‌سالان وجود دارد ازجمله استفاده از (بریس های ثابت فلزی، سرامیکی) و بریس های متحرک (نگه‌دارنده‌ها). متخصص ارتودنسی با توجه به شرایط شما درمان مناسب را توصیه خواهد کرد.

اگر شما یک بزرگ‌سال هستید، به دلايل زير برای ارتودنسی اقدام كنيد:‌

 • هر لبخندي مهم است
 • دندان‌ها می‌توانند در هر سنی جابجا شوند، حتی اگر سالم باشند.
 • به‌منظور پيشگيری از مشکلات دهان و دندان.
 • به‌منظور پيشگيری از مسائل بهداشتی دیگر.
 • بريس ها امروزه دارای كيفيت بهتر و قیمت ارزان‌تر بوده و كمتر نمايان می‌باشند.
 • افراد امروزه عمر طولانی‌تری دارند.

به‌منظور دریافت مشاوره با متخصصین ما در دندانپزشکی دکتر مراد خانی درباره ارتودنسی بزرگسالان و هزینه‌های آن یا رزرو نوبت می‌توانید با ما تماس حاصل نماييد.

به چه دليل در بزرگ‌سالان از ارتودنسي استفاده كنيم؟


در گذشته درمان ارتودنسی بیشتر برای کودکان و نوجوانان استفاده می‌شد، اما امروزه این درمان‌ها برای بزرگ‌سالان نیز رایج است. دلایل استفاده از ارتودنسی در بزرگ‌سالان عبارت‌اند از:

 • پيشگيری از تحليل لثه یا استخوان (بیماری پریودنتال) : بزرگ‌سالان بیشتر از کودکان در معرض تحليل لثه یا حتي تحليل استخوان ناشی از التهاب لثه، دندان‌های نامنظم يا بیماری‌های پريودنتال پیشرفته قرار دارند. در بیمارانی که دندان‌های صاف‌تر دارند احتمال ابتلا به بیماری‌های لثه کمتر است.
 • پیشگیری از پوسيدگی يا لق شدن دندان‌ها : با گذشت زمان، دندان‌ها می‌توانند دچار پوسيدگي و نيز جابجايي شوند كه این مشکل تنها از طريق درمان ارتودنسی قابل اصلاح می‌باشد. لق شدن دندان‌ها می‌تواند موجب تغيير مكان و كج شدن دندان‌های ديگر، ایجاد نیش تند در دندان‌ها و افزایش احتمال بیماری لثه گردد. بنابراین بريس‌ها می‌توانند به رفع اين مشكلات در بزرگ‌سالان كمك كنند.
 • بهبود عملکرد دندان‌ها، كه امكان گاز گرفتن و جويدن صحيح را برای شما فراهم می‌آورد.
 • توانایی بازيابی دندان‌های لق
 • ظاهر چهره شما
 • سلامت دهان
 • اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس
 • درمان ناقص ارتودنسی در نوجواني : بسیاری از بزرگ‌سالان در زمان كودكی يا نوجوانی تحت درمان ارتودنسی قرارگرفته‌اند، اما هرگز درمان خود را كامل نکرده‌اند. اين افراد به‌منظور برخورداری از لبخندی سالم و زيبا كه هميشه خواستار آن بوده‌اند، برای تكميل درمان ارتودنسی خود اقدام می‌کنند.

نحوه كار بريس‌ها چگونه است؟


مبنای علم ارتودنسی اعمال فشار بر روی دندان‌ها به‌منظور تغيير جايگاه آن‌ها می‌باشد. متخصص ارتودنسی این کار را از طريق اتصال تجهيزات يا لوازم مكانيكی به دندان‌ها انجام می‌دهد تا دندان‌ها را به‌آرامی در جهت دلخواه فشار دهد. هنگامی‌که یک دندان از يك طرف در معرض فشار قرار می‌گیرد، ریشه آن استخوان (زائده) آلوئولار تحتانی را تحت‌فشار قرار می‌دهد. درنهایت، این فشار موجب می‌شود كه بخشی از استخوان کنار ریشه تحليل رود تا امكان حركت دندان در جهت دلخواه فراهم گردد. با حركت دندان، استخوان جدید در فضای خالی طرف دیگر ریشه ایجاد می‌شود. این امر مانع از بازگشت دندان به جايگاه اصلی خود می‌شود. قبل از شروع درمان ارتودنسی، شما ممکن است به كشيدن يك يا چند دندان نياز داشته باشيد.

عوامل تعیین‌کننده در انتخاب نوع بريس‌ها


 • شدت نیش یا کجی دندان‌ها
 • لزوم استفاده از هدگير يا ديگر تجهيزات خاص
 • زمان موردنیاز برای استفاده از بريس به‌منظور اصلاح مشكلات دندان
 • ظاهر بريس

انواع درمان ارتودنسی بزرگسالان


تصور داشتن بريس‌های فلزی، بسياری از بزرگ‌سالان را از انجام اين درمان منصرف می‌سازد. بااین‌حال، گزینه‌های درمان ارتودنسی امروز تنوعی از بريس‌ها و تجهیزاتی را در اختيار بيماران قرار می‌دهد كه راحت و زيبا بوده و مناسب با نيازها‌ی شخصی آن‌ها طراحی‌شده است. انواع بريس‌ها عبارت‌اند از:

بريس‌هاي فلزي قديمي

این بريس‌ها براکت‌ها و سیم‌های فلزی هستند که اکثر افراد هنگام شنيدن كلمه بريس سیم‌کشی در ذهن خود تصور می‌کنند. اما، براکت‌های مدرن کوچک‌تر از بريس‌های فلزی نمايان كه بسياری از بزرگ‌ترها به ياد می‌آورند بوده و كمتر نمايان می‌باشند. علاوه بر این، آرچ وايرهای حرارتی جدید از حرارت بدن شما استفاده كرده تا دندان‌ها در مقايسه با گذشته سریع‌تر و با درد كمتری حركت كنند. مزایای استفاده از بريس‌های فلزی عبارت‌اند از: پایین‌ترین قيمت و بالاترين کار آیی. بعلاوه امكان استفاده از سیم‌های رنگی نيز وجود دارد.

بريس‌هاي شفاف

بريس‌های نامرئی درست شبيه به بريسهای سيمی قديمی بر روی دندان‌های جلو قرار داده می‌شوند. این بریس‌ها برخلاف بريس‌های فلزی با دندان‌ها همرنگ بوده و کمتر نمایان هستند. بريس‌های شفاف ممكن است ظاهر بهتری داشته باشند، اما در مقايسه با بريس‌های فلزی شكنندگی بيشتری دارند. مهم‌ترین مزیت این بريس‌ها این است که امكان خوردن و آشامیدن تمام مواد غذايی را برای شما فراهم می‌آورند. علاوه بر این، ترازگرها شفاف و اغلب نامرئی هستند.

بريس‌های سراميكی

بريس‌های سرامیکی ازلحاظ سايز و شكل با بريس‌های فلزی يكسان هستند، با اين تفاوت كه همرنگ دندان‌ها بوده يا براكت‌های شفافی هستند كه با دندان همرنگ می‌شوند. گاهی نيز از سیم‌های همرنگ دندان استفاده می‌شود كه كمتر نمايان می‌باشند. برخی از مزایای بريس‌های سراميكی عبارت‌اند از: نسبت به بريس‌های فلزی كمتر نمايان هستند، و همانند بريس‌های فلزی دارای کار آیی بالا می‌باشند.

بريس‌های خود باز و بسته شونده

در بريس‌های خود باز و بسته شونده (سیستم ديمون)، هیچ نیاز عملكردی به كش‌های دور بريس وجود ندارد، زيرا آرچ واير از طريق یک گيره یا بست فلزی به بريس متصل شده است. مکانیسم استفاده به شكل باز یا بسته است، بنابراین اطمینان از اینکه آرچ واير به‌طور کامل محكم شده، بسيار آسان می‌باشد. بريس‌های خود باز و بسته شونده فشرده بوده و تمیز کردن آن‌ها آسان‌تر می‌باشد. اگرچه اين موضوع هنوز هم قابل‌بحث است، اما شما احتمالاً درد کمتری را تجربه خواهيد كرد.

بريس‌های زباني (پشت دندانی)‌

بريس‌های زبانی شبيه به بريس‌های فلزی قدیمی هستند، با اين تفاوت كه براكت‌ها و سیم‌ها در داخل دندان‌ها قرار داده می‌شوند. از مزایای اين بريس‌ها اين است كه تقریباً نامرئی هستند و امكان خوردن و آشامیدن را برای شما فراهم می‌آورد.

نگه‌دارنده‌ها

نگه‌دارنده‌ها به‌منظور نگه‌داشتن دندان در محل خود استفاده می‌شوند و به محكم شدن جايگاه دندان‌ها پس از برداشتن بريس‌ها كمك می‌کنند. برخی از بیماران نیاز به استفاده از نگه‌دارنده در طول روز دارند، و در هنگام غذا خوردن يا مسواك زدن آن را خارج می‌سازند. برخی ديگر تنها در شب از نگه‌دارنده استفاده می‌کنند. طول مدت استفاده از نگه‌دارنده در بیماران متفاوت است و به‌صورت موردی تعيين می‌شود.

هزینه ارتودنسی بزرگسالان


هزينه بريس‌ها به نوع انتخاب شما بستگی دارد. به خاطر داشته باشید که در صورت انتخاب بريس‌های غيرفلزی هزينه شما احتمالاً بيشتر خواهد بود. توصيه می‌شود از دندان‌پزشک خود بخواهید که يك برآورد تخمينی پيش از درمان (كه هزينه از پیش تعیین‌شده نيز ناميده می‌شود) را در اختيار شما قرار دهد تا بتوانید هزینه‌های خود را از پيش تخمين بزنيد.