ارتودنسی لینگوال (مخفی) یا پشت دندانی:مزایا،روش و هزینه

بریس‌های لینگوال از محبوب‌ترین نوع ارتودنسی هستند که به سطح داخلی دندان‌ها متصل می‌شوند و از بیرون دیده نمی‌شوند و به همین دلیل برای بزرگ‌سالان و یا نوجوانانی که به دنبال روشی نامحسوس برای مرتب کردن دندان‌های خود می‌باشند بهترین گزینه است. در ارتودنسی لینگوال برای مرتب‌سازی دندان‌ها از همان روش ارتودنسی‌های ثابت معمولی استفاده می‌شود؛ با این تفاوت که چون در این روش سیم‌ها دیده نمی‌شوند در طول مدت درمان تأثیری بر روی لبخند و ظاهر فرد نمی‌گذارند.

شما می‌توانید به‌ راحتی و به‌ صورت نامحسوس و بدون اینکه چیزی بر لبخندتان تأثیر بگذارد و یا به آن ظاهری آشفته بدهد دندان‌های خود را مرتب ‌سازید. رسیدن به لبخندی زیباتر به کمک بریس‌هایی که در پشت دندان‌ها مخفی‌ شده‌اند می‌تواند راز شما باشد. این بریس‌ها به دلیل این‌که در سمت رو به زبان دندان‌ها قرار می‌گیرند به‌عنوان بریس‌های لینگوال شناخته می‌شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینهٔ بریس‌های لینگوال و یا رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی دکتر مراد خانی می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

مزایا


 • بریس‌های لینگوال در قسمت داخلی دندان‌ها قرار می‌گیرند و از بیرون دیده نمی‌شوند. همچنین به خاطر محل قرارگیری‌شان تأثیری بر ساختار صورت نمی‌گذارند.
 • اگرچه این بریس‌ها در پشت دندان‌ها قرار می‌گیرند اما عملکردی کاملاً مشابه با ارتودنسی‌های قدیمی و معمولی دارند و به همین دلیل برای کسانی که به دنبال انجام ارتودنسی هستند اما می‌خواهند به‌صورت نامحسوس این کار را انجام دهند یک گزینه‌ی محبوب محسوب می‌شوند.
 • هر بریسی که به دندان‌ها متصل می‌شود بر طبق شرایط فرد ساخته خواهد شد درنتیجه باعث می‌شود تا درمان راحت‌تر و مؤثرتر پیش برود.
 • از دیگر مزایای این روش این است که از آنجایی‌ که این بریس‌ها در پشت دندان‌ها قرار می‌گیرند باعث می‌شوند تا زبان و بزاق دهان به‌ عنوان یک ضدعفونی‌کننده‌ی دائمی به بالاتر رفتن بهداشت درونی و بیرونی لثه‌ها کمک کنند. با مراقبت کافی لثه‌ها سلامت خود را به‌طور کامل به دست می‌آورند. همچنین در این روش در مقایسه با ارتودنسی‌های معمولی خطر ابتلا به کلسیم‌گیری دندان‌ها (به وجود آمدن لکه‌های سفید بر روی دندان) بیش از ۵۰% کاهش پیدا می‌کند.
 • کودکانی که آلت‌های موسیقی می‌نوازند در طول دوران درمان به کمک روش‌های ارتودنسی معمولی به مشکل برمی‌خورند. روش ارتودنسی مخفی به ما اجازه می‌دهد تا از به وجود آمدن این مشکلات در هنگام نواختن برخی از آلات موسیقی جلوگیری کنیم.

چگونه این بریس‌ها دندان‌ها را حرکت می‌دهند؟


اگر چه در این روش محل قرار گرفتن بریس‌ها تغییر کرده است. اما در بسیاری از موارد مانند عملکرد، نوع و جنس بریس تفاوتی با روش‌های مرسوم و معمولی ندارند. در هر دو روش سیم نازک و انعطاف‌پذیری که در طول بریس کشیده شده است به‌ آرامی کشیده و محکم‌تر می‌شود و فشار کمی را به دندان‌ها وارد می‌کند که باعث می‌شود دندان‌ها به سمت محلی که از قبل مشخص‌ شده حرکت کنند. دندان‌ها به دلیل این‌که در استخوان فک ثابت و محکم نشده‌اند قابلیت این را دارند تا حرکت کنند و جابه‌جا شوند. هر دندان به کمک رباط و بافت‌های اطراف خود که خاصیت کشسانی دارند و از یک‌ سو به انتهای ریشه دندان و از سوی دیگر به استخوان اطراف آن متصل شده‌اند در جای خود معلق است. استخوان‌ها و رباط‌های دندان بافت‌های زنده‌ای هستند که در برابر آسیب‌های ناشی از فشار ریشه دندان می‌توانند خود را ترمیم و بازسازی کنند. هنگامی‌که دندان‌ها به هم نزدیک می‌شوند بافت و لثه‌های اطراف آن‌ها از سمتی که دندان‌ها حرت می‌کنند تحلیل می‌روند تا فضا را برای دندان‌ها بازتر کنند اما هنگامی‌که دندان‌ها از هم دور می‌شوند بافت و لثه‌ی جدید برای پر کردن فضای ایجاد شده بین دندان‌ها تولید می‌شود. برای فهمیدن بهتر این موضوع می‌توانید به این مثال توجه کنید: تصور کنید یک قطعه چوب را به‌صورت مستقیم در خاک بکشیم. خاک‌های جلوی تکه چوب به اطراف پرانده می‌شوند و در همان حال پشت سر چوب جمع می‌شوند.

مراحل درمان


مشاوره‌ی اولیه

در طول مشاوره‌ی اولیه یک متخصص دندان‌های شما را معاینه می‌کند و شما می‌توانید تمامی سؤالات خود را در خصوص ارتودنسی از پشت دندان و یا هر روش درمانی دیگری که برای شما مناسب است بپرسید. اولین جلسه معاینه و مشاوره نزدیک به ۳۰ دقیقه زمان احتیاج دارد.

برنامه‌ریزی برای درمان

هنگامی‌که برای انجام ارتودنسی لینگوال به‌ طور قطعی تصمیم گرفتید یکی از متخصصین بار دیگر و به‌ صورت دقیق سلامت دندان‌های شما را بررسی می‌کند که این شامل انجام عکس‌های رادیولوژی نیز می‌شود. این بررسی‌ها به گروه پزشکی ما کمک می‌کند تا روش درمان را برنامه‌ریزی کنند. هنگامی‌که برنامه‌ریزی درمان کامل شد می‌توان بریس را در داخل دهان جایگذاری کرد. این جایگذاری در ۲ مرحله انجام می‌شود:

 • مرحله‌ی اول: در این مرحله پزشک به کمک قالب‌های پلاستیکی از دندان‌های شما قالب می‌گیرد. سپس این قالب به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا بر طبق آن برای هر دندان به‌ طور سفارشی و مخصوص بریس ساخته شود. برای این‌که بریس‌ها به حالت مناسب در بیایند آن‌ها را در موم می‌گذارند و مانند یک بسته‌ی ژله‌ای درون یک اپلیکاتور پلاستیکی قرار می‌دهند.
 • مرحله‌ی دوم: در این مرحله ماده‌ی سیمان مانندی را به پشت دندان‌ها می‌مالند. در اینجا تصور کنید که بسته‌های ژله‌ای کاملاً سفت شده‌اند، هنگامی‌که بریس‌ها به دندان می‌چسبند اپلیکاتور پلاستیکی از آن‌ها جدا می‌شود. و در آخر متخصص ارتودنسی سیم ارتودنسی را که باعث ایجاد فشار و کشش بر روی دندان‌ها می‌شود و آن‌ها را در جای خود قرار می‌دهد را به بریس‌ها متصل می‌کند.

نظارت بر درمان به کمک ارتودنسی از پشت دندان

برای نظارت بر نحوه‌ی درمان و ایجاد تغییرات در بریس‌ها نیاز است که به‌ طور مرتب به دندان‌پزشک مراجعه کنید. معمولاً هر شخص باید هر ۶ تا ۸ هفته یک‌ بار برای بررسی روند درمان خود به متخصص ارتودنسی مراجعه کند.

آیا ارتودنسی لینگوال بر روی صحبت کردن تأثیر می‌گذارد؟

از آنجایی‌ که ارتودنسی لینگوال نزدیک به زبان قرار می‌گیرد بسیاری از بیماران نگران این هستند که آیا این موضوع بر روی راحت صحبت کردن آن‌ها تأثیری می‌گذارد یا نه. خوشبختانه ارتودنسی لینگوال تأثیری بر صحبت کردن ندارد. ممکن است چند روز طول بکشد تا فرد به حضور این بریس‌ها در دهان خود عادت کند اما هنگامی‌که این اتفاق افتاد می‌تواند به‌راحتی و به‌صورت نرمال صحبت کند.

چگونه باید از ارتودنسی لینگوال مراقبت کرد؟

در هنگام ارتودنسی لینگوال باید در مواقع ضروری از خوردن غذاهای سفت و ترد خودداری کرد و یا در هنگام خوردن این غذاها بیشتر مراقب بود. اگر در هنگام جویدن غذا به دندان‌ها فشار زیادی وارد شود ممکن است بریس شکسته و از هم جدا شوند. این اتفاق بیشتر زمانی رخ می‌دهد که دندان‌های جلویی قسمت بالا بر دندان‌های پایینی مشرف باشند. همچنین در این دوران باید از مصرف غذاهایی که مکن است در بین بریس‌ها گیر کنند خودداری کرد.
همچنین برای پیروی از توصیه‌های دندان‌پزشک باید:

 • در روز دو بار مسواک زد.
 • به‌صورت روزانه از نخ دندان و دهانشوی استفاده نمود.

هزینه


هزینه‌ی ارتودنسی لینگوال بیشتر از ارتودنسی‌های معمولی است. زیرا:

 • اول این‌که ارتودنسی‌های لینگوال برای هر شخص به‌صورت سفارشی ساخته می‌شوند و هر چیزی که به‌صورت سفارشی ساخته شود و یا در ساخت آن از فناوری مخصوص استفاده شود قیمت آن افزایش پیدا می‌کند. همچنین به دلیل سفارشی بود این روش مراحل درمان طولانی‌تر می‌باشد.
 • دوم این‌که ارتودنسی از پشت دندان به تخصص ویژه‌ای احتیاج دارد. هر متخصص ارتودنسی نمی‌تواند ارتودنسی لینگوال انجام دهد چرا که انجام این ارتودنسی به تمرین و آموزش بیشتری احتیاج دارد. مشخص است کسانی که به تحصیلات خود ادامه داده و در انجام این عمل متخصص شده‌اند هزینه‌ی بیشتری را برای انجام این کار دریافت می‌کنند.