ارتودنسی در کودکان(پیشگیری و سیم کشی)

ازآنجایی‌که همیشه پیشگیری، اولویت ما در دندانپزشکی می‌باشد، مراقبت از دندان‌های کودکانمان در سنین کودکی بسیار حائز اهمیت است. بررسی و یا دنبال کردن به‌موقع و زودهنگام درمانهای ارتودنسی در سنین کودکی- در سن هشت‌سالگی- راهی عاقلانه است زیرا درواقع از بدتر شدن شرایط بعضی مشکلاتی که منجر به لزوم انجام روش‌های پرهزینه‌تر خواهد شد جلوگیری می‌کند. این کار به‌عنوان ارتودنسی پیشگیری تلقی می‌شود.

در کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر مراد خانی، روش‌های درمانی را برای کمک به بهبود لبخند و سلامت دهان و دندان شما ارائه خواهیم داد و روش‌های درمانی مناسب و مخصوصی را برای مشکلات شما، مثل سیم‌کشی‌های فلزی، سیم‌کشی‌های سرامیکی و نامرئی و مخفی بکار می‌بریم.
برای کودکانی که نیاز به ارتودنسی دارند ما به آن‌ها روش‌های ارتودنسی مخصوص کودکان را توصیه می‌کنیم. شروع درمان‌های ارتودنسی در سنین کودکی، مزایای بسیار زیادی را در سلامتی دهان و دندان آن‌ها در آینده خواهد داشت.
متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر مراد خانی به شرایط خاص موردنیاز برای انجام درمان‌های ارتودنسی کودکان به‌خوبی واقف هستند و ازاین‌رو این درمان می‌تواند به‌موقع انجام گیرد و کودکان در طول درمان هیچ ترس و اضطرابی نخواهند داشت. متخصصین ما در درمان‌های دندانپزشکی برای کودکان باتجربه هستند.
در صورت هرگونه نگرانی و سؤالی درباره‌ی چگونگی رشد دندان‌های کودکتان و یا درصورتی‌که دندان‌پزشکتان معاینات ارتودنسی را توصیه کرده است، جهت رزرو نوبت می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

چرا باید نامرتبی دندان‌ها را درمان کرد؟


نامرتبی دندان‌ها می‌تواند منجر به مشکلات گوناگونی شود ازجمله:

چگونه می‌توان فهمید که کودک نیاز به درمان‌های ارتودنسی دارد؟


فهمیدن اینکه آیا کودکتان به ارتودنسی نیاز دارد یا نه ممکن است کاری دشوار باشد. اغلب با نگاه کردن به موقعیت فک از نیم‌رخ می‌توان وجود مشکل اندر بایت (جلو بودن دندان‌های پایین) و یا جلو بودن بیش‌ازحد دندان‌های بالا (دیپ بایت) را تشخیص داد و شلوغ بودن دندان‌ها و فاصله داشتن دندان‌ها از هم نیز کاملاً قابل‌تشخیص است.
عادت نفس کشیدن از راه دهان بجای تنفس از راه بینی، عادی نیست و ممکن است نشانه‌ای از بروز یک مشکل باشد. یک راه برای بررسی آن نگاه کردن به کودکتان در هنگام خواب است- آن‌ها باید در هنگام خواب از راه بینی‌شان، با دهان و لب‌هایی بسته نفس بکشند.
متخصصین دندانپزشکی ما می‌توانند به شما درمان‌های ارتودنسی را توصیه کنند، یا درصورتی‌که تردید دارید می‌توانید مشاوره کوتاهی داشته باشید تا بتوان توصیه‌های بهتری را به شما ارائه داد.

بهترین زمان برای شروع ارتودنسی چه زمانی ست؟


اگرچه یک متخصص ارتودنسی می‌تواند در هر سنی زیبایی دندان‌ها و لبخند را برای بیماران خود بهبود ببخشد، اما درواقع زمان بهینه‌ای برای شروع این درمان وجود دارد. شروع درمان در این زمان می‌تواند بهترین نتایج بالقوه‌ای را در کوتاه‌ترین زمان و با کمترین هزینه فراهم آورد. متخصصین ارتودنسی توصیه می‌کنند که یک ارزیابی اولیه ارتودنسی باید در هنگام بروز اولین علائم مشکلات ارتودنسی انجام گیرد، یا دیرتر از سن هشت‌سالگی نباشد. بسیاری از کودکان در این مرحله نیازی به درمان نخواهند داشت، اما با مراقبت‌های مداوم در مورد رشد اسکلتی و دندانی می‌توان توصیه‌هایی را ارائه داد تا وقتی‌که شروع درمان ارتودنسی لازم و ضروری شود.

چرا سن هشت‌سالگی بهترین سن برای معاینات است؟


در سن هشت‌سالگی، معمولاً اولین دندان‌های آسیاب دائمی کودک روئیده می‌شود که دندان‌های عقبی را (بایت عقبی) را تشکیل می‌دهند. در این مدت، یک متخصص ارتودنسی می‌تواند رابطه‌ی دندان با دندان‌های مجاور و عقب و جلو بودن دندان را مورد ارزیابی قرار دهد. به‌طور مثال، وجود دندان‌های پیشین در حال رویش می‌تواند نشانه‌ای از اوربایت، اپن بایت، شلوغی و یا لبخند لثه‌ای احتمالی باشد. اگر این ارزیابی در بهترین زمان ممکن انجام بگیرد، شانس رسیدن به لبخندی زیبا و مرتب را افزایش خواهد داد.

مزایا


بعضی از مزایای بالقوه‌ی ارتودنسی پیشگیری در کودکان عبارت‌اند از:

 • ایجاد فضا برای دندان‌های شلوغ در حال رویش
 • ایجاد تقارن صورت به خاطر تأثیر بر رشد فک
 • کاهش خطر آسیب به دندان‌های جلویی که روبه‌جلو رشد کرده‌اند.
 • ایجاد فضای کافی برای دندان‌های روییده نشده
 • نیاز به کشیدن دندان را کاهش می‌یابد.
 • کاهش مدت‌زمان درمان با سیم کشی‌ها
 • از بین بردن کراس بایتی که می‌تواند اثرات زیانباری روی رشد دندان‌ها و فکین داشته باشد.
 • مدیریت و کنترل عادات مکیدن انگشت و شست که می‌تواند منجر بر رشد دندانه ا و لثه‌های تأثیر منفی داشته باشد.

چه کسی کاندیدای مناسب برای این درمان باشد؟


درمان ارتودنسی نه‌تنها در رابطه با بهبود ظاهری دندان‌ها و لبخند می‌باشد بلکه همچنین نامرتبی‌های دندانی را که درنتیجه‌ی انحراف  و عدم تطابق فک و دندان‌ها بروز می‌کنند، بهبود می‌بخشند. نامرتبی‌ها و بدفرمی دندان‌ها و فک می‌تواند در ظاهر لبخند، جویدن غذا و تمیز کردن دندان‌هایتان و نیز احساس شما نسبت به لبخندتان تأثیر داشته باشند.

درمان‌های ارتودنسی در کودکان به چه صورتی انجام می‌گیرد؟


اگر درمان ارتودنسی در کودکان به نظر ضروری بیاید، متخصص ارتودنسی می‌تواند طراحی نحوه‌ی درمان را آغاز کند تا به اصلاح موقعیت دندان‌های کودکتان کمک کند. در این مرحله کودک شما وارد فرآیندی می‌شود که آن را درمان ارتودنسی دومرحله‌ای (دوفازه) می‌نامند.

مرحله‌ی اول(ارتودنسی پیشگیری)

درمان ارتودنسی مرحله ۱ همچنین بانام درمان ارتودنسی زودهنگام یا ارتودنسی پیشگیری ‌شناخته می‌شود. پرکاربردترین وسایل و تجهیزات در این مرحله عبارت‌اند از:

 • بسط دهنده‌های کام (اکسپاندر): که برای افزایش عرض فک بالا، بهبود حالت دندان‌ها (مثل کراس بایت) و ایجاد فضای کافی برای دندان‌های در حال رشد مورداستفاده قرار می‌گیرند. بسط دهنده‌ها در کودکان سنین پایین‌تر مفیدتر هستند و می‌توانند به‌صورت ثابت و یا متحرک به‌کاربرده شوند.

 • دستگاه‌های فانکشنال (ارتوپدیک): دندان‌های بالایی جلوآمده و یا برجسته را می‌توان اغلب در یک مرحله‌ی اولیه درمان کرد تا از خطر ضربه و آسیب دیدن محفوظ بمانند. می‌توان از تجهیزات و وسایل متحرک ارتودنسی برای دستیابی به این هدف استفاده کرد؛ یکی از گزینه‌ها، دستگاه ارتوپدیک فانکشنال است که از پتانسیل رشد طبیعی بیمار برای کمک به رشد فک پایین در حالتی طبیعی‌تر استفاده می‌کند که سپس رشد روبه‌جلوی نسبی دندان‌های بالایی را کاهش خواهد داد.

 • فضا نگه‌دارنده ها: گاهی دندان‌های شیری ممکن است قبل از اینکه آماده‌ی افتادن به‌طور طبیعی باشند به خاطر ضربه یا پوسیدگی از بین بروند. برای جلوگیری از کمبود فضای کافی برای دندان دائمی بعدازآن از یک وسیله فضا نگه‌دارنده استفاده می‌شود. این وسیله‌ی ساده و نسبتاً کم‌هزینه می‌تواند از لزوم درمان‌های پرهزینه‌تر جلوگیری کند.

دوره استراحت

در فاصله‌ی مراحل و فازهای ۱ و ۲ درمان ارتودنسی، یک دوره‌ی استراحت یک یا دوساله وجود خواهد داشت. در طی این مدت، دهان کودک شما می‌تواند به رشد طبیعی خود ادامه دهد و مابقی دندان‌های دائمی روییده می‌شوند که باوجود درمان مرحله ۱، احتمال بیشتری برای رشد در موقعیت‌های مناسب برای آن‌ها وجود خواهد داشت.
در طی این مدت، برای بررسی رشد و حالت دندان‌های کودک ممکن است جلسات معاینه‌ای با متخصص ارتودنسی داشته باشید.

مرحله دوم(سیم‌کشی دندان)

هنگامی‌که همه دندان‌های دائمی کودکتان روییده شدند، مرحله‌ی دوم ارتودنسی آغاز می‌شود. مرحله‌ی ۲ درمان ارتودنسی کودکان معمولاً شامل سیم‌کشی‌هایی در دندان‌های بالا و پایین برای مدت‌زمانی مشخص (که بستگی به انواع مشکلات دندان کودک دارد) می‌باشد.
به خاطر پشت سر گذاشتن مرحله اول ارتودنسی، در طی مرحله‌ی دوم کودکتان احتمالاً مدت‌زمان کوتاه‌تری را نسبت به کسانی که اکنون ارتودنسی را آغاز کرده‌اند (بدون گذراندن مرحله اول)، برای درمان با سیم‌کشی‌ها سپری خواهد کرد. مزایای اصلی این درمان شامل جلوگیری از کشیدن دندان (لینک به کشیدن دندان در ارتودنسی) و جراحی ارتودنسی (لینک به جراحی ارتودنسی) می‌باشند.

ارتودنسی پیشگیری چقدر طول می‌کشد؟


درمان اولیه‌ی ارتودنسی شامل قرار دادن وسایل می‌باشد - گاهی بنام صفحه به آن اشاره می‌شود- که باید در تمام مدت بیت شش تا نه ماه به همراه معاینات ماهانه استفاده شوند. پس‌ازاین دوره، باید به مدت ۲ تا ۳ سال از این وسایل در عصر و شب استفاده کرد و یا تا وقتی‌که همه دندان‌های دائمی رشد کرده باشند. اغلب تا سن ۱۱ تا ۱۳ سالگی این درمان مشکلات را اصلاح می‌کند، اگرچه در برخی موارد به کارهای دیگری ممکن است نیاز باشد تا از بروز و یا ادامه‌ی مشکلات دندانی در بزرگ‌سالی مثل نامرتبی و چرخش دندان‌ها جلوگیری شود.