اصلاح طرح لبخند (لبخند هالیوودی)، زیبایی دندان و خنده زیبا

تحقیقات نشان می‌دهد که افراد بسیاری نسبت به لبخندشان، حتی هنگام عکس گرفتن اعتمادبه‌نفس کافی ندارند، و این افراد اغلب نگران این هستند که لبخندشان و فرم دهان و دندانشان تأثیری بروی اولین ملاقاتشان داشته باشد ازجمله مصاحبه‌های کاری، ملاقات‌های تجاری و معاملاتی یا هنگام ملاقات‌هایی برای شروع زندگی مشترک.

اکثر مراجعات بیماران به کلینیک‌ها (دندانپزشکی زیبایی) به خاطر کوتاه شدن دندان‌ها، زرد شدن، لب پر شدن و شکستگی و پوسیدگی دندان‌هایشان می‌باشد. اگرچه تأثیر دندانپزشکی زیبایی در جوان‌تر نشان دادن افراد اغلب دست‌کم گرفته می‌شود اما گزینه‌های مختلفی وجود دارد که کمک می‌کنند تا لبخندتان را طراحی کنید و ازین رو ظاهر خود را تا حد زیادی زیباتر سازید.

زیبا ساختن لبخند می‌تواند در جوان‌سازی ظاهر کلی شما تأثیر چشمگیری داشته باشد. اکثر افراد تصورش را هم نمی‌کنند که روش اصلاح طرح لبخند می‌تواند جایگزین برخی از جراحی‌های پلاستیک باشد درحالی‌که این روش‌های دندانپزشکی زیبایی می‌توانند تأثیر بسزایی بر علائم پیری و ظاهر کلی افراد داشته باشد. متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر مرادخانی از چندین روش برای اصلاح طرح لبخند استفاده می‌کنند از جمله سفید کردن دندان، لیزر لثه، ونیرهای دندانی (لمینت) و کاشت دندان. متخصصین ما در کلینیک دکتر مرادخانی با ارائه‌ی مشاوره‌ی اختصاصی در خصوص چگونگی طرح اصلاح لبخند، به شما در انتخاب روش مناسب درمان کمک می‌کنند. جهت رزرو وقت مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با ما تماس بگیرید.

اصلاح طرح لبخند چیست؟


بسیاری از بیماران از پرسیدن درباره‌ی روش‌ها و گزینه‌های اصلاح طرح لبخند اکراه دارند زیرا تصور می‌کنند که فقط بازیگران و افراد مشهور و پولدار توانایی پرداخت هزینه‌های اصلاح طرح لبخند را برای داشتن لبخندی هالیوودی دارند.اما در حقیقت به این صورت نیست.

یک پروسه اصلاح طرح لبخند، روشی درمانی است مرتبط با دندان‌ها، صورت یا زیبایی که می‌تواند سبب بهبود وضعیت، فرم، کجی ویا رنگ دندان‌های یک بیمار گردد و نیز تنظیم و تطبیق فک یا ساختار دندان‌ها، جایگزینی دندان‌های افتاده یا کشیده شده که باعث بدفرمی صورت و لبخند شده است، یا به بیماران کمک می‌کند تا وضعیت پوست خود را نیز بهبود بخشند.

مزایا


 • باعث می‌شود احساس جوان‌تر بودن کنید.
 • تأثیر بسزایی در بهبود ظاهر لبخند شما دارد.
 •  بهتر شدن سلامت دهان و دندان
 • محافظت از آسیب دندان‌های سالم شما
 • تسکین درد فک و صورت
 • تغییر دادن جنبه‌های گوناگونی از لبخند
 • افزایش اعتمادبه‌نفس شما
 • رفع زردی دندان‌ها
 • اصلاح فاصله بین دندان‌ها که در هنگام لبخند زدن دیده می‌شود.
 • بهبود عملکرد دهان
 • ترمیم کردن دندان‌ها
 • ترمیم شکستگی دندان‌ها

فرایند درمان


مراجعه به متخصص دندانپزشکی زیبایی برای صحبت درباره مشکلات شما در رابطه با لبخند، صورت یا دندان‌هایتان آغاز کار این فرایند است. در معاینات اولیه پزشک به شما اطلاعات و ارزیابی‌های لازم را برای چگونگی اصلاح لبخند شما ارائه می‌دهد. هرگاه این معاینات انجام شدند، متوجه خواهید شد که ایا شما کاندید مناسبی برای اصلاح طرح لبخند هستید و چه جنبه‌هایی از لبخندتان را می‌توان اصلاح کرد که بر حالات صورت و لبخندتان تأثیر خواهد گذاشت.

پزشک ،روش‌های درمانی ممکن را با شما درمیان می‌گذارد و شما می‌توانید تصمیم بگیرید که روش یا روش‌های پیشنهادی را پیگیری کنید یا نه. برای هر فرد این روش‌ها متفاوت خواهد بود و برای شما تنها وقتی این روش‌ها مشخص می‌شوند که سلامتی دهان و صورتتان توسط یک متخصص دندانپزشک مورد بررسی قرار بگیرد.

انواع روش‌های اصلاح طرح لبخند


سفید کردن دندان‌ها

دندان‌های زرد و لکه زده از نشانه‌های پیری هستند زیرا هر چه دندان‌ها سفیدتر باشند شما جوان‌تر به نظر می‌آیید. با خوردن غذاهای دارای رنگ مصنوعی، نوشیدن قهوه و چای و سیگار کشیدن، دندان‌ها زرد و به‌شدت لکه‌دار می‌شوند. این مشکل تأثیر منفی بر ظاهر شما دارد و می‌تواند حتی شمارا فردی ناسالم و بی‌بهداشت نشان بدهد.

روش‌های بسیاری برای سفید کردن دندان‌ها وجود دارد. یک روش سفید کردن دندان در مطب می‌تواند دندانهایتان را تا هشت درجه در یک جلسه سفیدتر کند بدون اینکه ناراحتی و دردی ایجاد کند. برای کسانی که می‌خواهند دندان‌هایشان را خود در خانه سفید کنند روش‌های خانگی (تحت نظر پزشک) مناسب است. در این روش از دندان‌ها قالب گرفته می‌شود و ﺗﺮﯼ ﺑﻠﯿﭽﯿﻨﮓ ‏( ﻭﺳﯿﻠﻪ‌ﺍﯼ ﺷﺒﯿﻪ ﺩﻧﺪﺍﻥ ﻭ ﺷﻔﺎﻑ‏) در لابراتوار دندانپزشکی ساخته می‌شود. این باعث می‌شود تا تری به خوبی روی دندان‌ها قرار بگیرد و مواد سفید کننده در جای مناسب بمانند و نیز درد و ناداحتی احساس نشود.

ونیرهای دندانی

بیمارانی که دندان‌هایی بسیار آسیب‌دیده یا لکه‌دار دارند، می‌توانند از ونیرهای دندانی (لامینت دندان) که برای اصلاح لبخند روی دندان‌هایشان قرار می‌گیرند، استفاده کنند. می‌توان از لامینت برای بستن فاصله بین دندان‌ها، بلندتر کردن دندان‌ها، پوشاندن لکه‌های کدر، و ترمیم دندان‌هایی که ترک‌خورده یا لب پر شده‌اند استفاده کرد. برخی از دندان‌های کج نیز حتی با ونیرهای دندانی ردیف‌تر می‌شوند.

باندینگ دندان

در باندینگ دندان از مواد کامپوزیتی همرنگ دندان برای اصلاحات و درمان‌های زیبایی کوچک استفاده می‌شود. این ‌یک روش غیرتهاجمی است و اکثر بیماران واجد شرایط برای انجام آن می‌باشند. این روش بیشتر برای درمان‌های زیبایی برای دندان‌های جلو مناسب است زیرا مواد کامپوزیتی به‌قدر مقاومت کافی برای فشارهایی دندان‌های آسیاب عقبی را ندارند.

روکش دندان

وقتی دندان‌ها به‌شدت آسیب‌دیده یا شکسته باشند، روکش دندان اغلب راه‌حلی بهتر برای اصلاح ظاهر و عملکرد آن می‌باشد. روکش دندان  می‌تواند تمام سرامیک باشد یا تمام پرسلنی که کل دندان را پوشش می‌دهد. این روش ظاهر دندان را اصلاح می‌کند و همچنین باعث استحکام آن خواهد شد زیرا وقتی یک روکش برای دندان استفاده شود دیگر هیچ‌ چیزی با دندان طبیعی تماس پیدا نخواهد کرد.

با جایگزین کردن روکش‌های فلزی با روکش‌های سرامیکی، این امر برای شما امکان‌پذیر خواهد بود که ترمیمی داشته باشید که هیچ‌کس متوجه نمی‌شود که دندانتان آسیب‌دیده بود.

کاشت دندان

کاشت و ایمپلنت‌های دندان بهترین روش برای بازیابی دندان‌های افتاده یا کشیده شده هستند زیرا بعد از کامل شدن فرایند کاشت دندان، می‌توانید از همه کارها غذاهای موردعلاقه خود لذت ببرید بدون اینکه نگران افتادن یا لق شدن دندانتان باشید.

در این روش یک پست یا پایه‌ی فلزی در زیر لثه‌ها قرار می‌گیرد و به استخوان فک محکم می‌شود. در طی چند ماه، استخوان و فلز با یکدیگر ترکیب می‌شوند تا یک سیستم ریشه‌ی ترکیبی را تشکیل دهند که استحکامی مانند ریشه‌ی طبیعی دارد. بعد از التیام محل، یک‌ دندان جدید در پایه فلزی برای داشتن لبخندی زیبا و طبیعی قرار می‌گیرد.

بریس‌های نامرئی ارتودنسی

روش ارتودنسی نامرئی  از یک سری پلاک‌های دهانی شفاف، متحرک، منحصر به هر بیمار و چفت شدنی تشکیل می‌شود که نیروی کنترل‌شده‌ای را به دندان‌هایتان اعمال می‌کند که باعث حرکت آنها می‌شود. نتایج این سیستم همان زیبایی را ارائه می‌دهد که سیم‌کشی‌های معمول به دندان‌ها می‌دهند، اما بریس‌های نامرئی از پلاستیک شفاف ساخته‌ شده‌اند که در واقع نامرئی هستند. علاوه بر این، از آنجایی که این پلاک‌ها متحرک هستند، می‌توان هنگام غذا خوردن، نوشیدن،مسواک زدن و نخ دندان کشیدن آن‌ها را از دهان خارج کرد.

فرم دهی و زیبایی لثه با لیزر

 لیزر در جراحی و برداشتن بافت‌های لثه‌ای اضافه کاربرد دارد. در جراحی زیبایی لثه از لیزر برای سوزاندن بافت‌های لثه جهت برداشتن آن استفاده می‌شود، به این معنا که بیماران خونریزی کمتری را در طی روند جراحی و بعد از آن تجربه می‌کنند. این روش همچنین خطر عفونت و دیگر عوارض پس از جراحی را کاهش می‌دهد، همچنین نیازی به بخیه ندارد.

آیا اصلاح طرح لبخند با درد همراه است؟


در روش‌های بخصوصی، بی ‌حسی موضعی برای بی حس کردن دندان و لثه لازم است. همه درمان‌ها بدون درد و متعادل با نیاز شما هستند. گاهی بیماران ترس و اضطراب زیادی در مورد انجام درمان بروی دهان یا صورتشان دارند، ازاین‌رو روش‌های آرام‌سازی برای آن‌ها ارائه می‌شود از جمله آرامش درمانی و سدیشن(خواب کردن).

نتایج این روش چقدر ماندگاری دارند؟


دوام اصلاح طرح لبخند به عواملی مثل سلامت عمومی شما، وضعیت دندان‌ها و نیز نوع درمان انتخابی بستگی دارد ،همچنین:

 • با روش سفید کردن دندان با لیزر، نتایج تا بیش از یک دوره سه‌ساله دیده خواهند شد.
 • ونیرهای دندانی می‌توانند بین پنج تا پانزده سال ماندگار باشند، این زمان به نوع کامپوزیتی یا پروسلنی آن‌ها بستگی دارد.
 • کاشت و ایمپلنت دندان، بسته به ساخت آن‌ها، می‌تواند بیشتر از سی سال دوام داشته باشند.
 • بریس‌های نامرئی ارتودنسی اگر به مدت بیست ساعت در طی شبانه‌روز در دهان باشند، تقریباً در طی هجده ماه تأثیر مطلوبی خواهند داشت.

همه نتایج اصلاح طرح لبخند به درمانی بستگی دارد که طبق تشخیص دندانپزشک، مناسب شما می‌باشد.

آیا این روش با خطر همراه است؟


برای اجتناب از انتظاراتی که شاید نتوان به آن‌ها دست‌یافت، دندانپزشک شما می‌تواند تصاویری از آنچه که شما می‌توانید از درمانها انتظار داشته باشید و تغییراتی که در ظاهر ایجاد می‌شود را به شما نشان دهد. میزان التیام و تطابق بدن هر فردی با دیگری متفاوت است، پس خطرات این روش ممکن شامل تأخیر در التیام یا پس زدن به درمان خاص باشد. این خطرات باید حداقل باشند مگر اینکه عوامل دیگری سهیم باشند. در هنگام معاینه اولیه، دندانپزشک هر نگرانی را که شما درباره درمان دارید مورد بررسی قرار می‌دهد.

هزینه


هزینه اصلاح طرح لبخند بر اساس درمان و روش‌های مورد نظر، مهارت دندانپزشکی  و زیبایی، کلینیک  و تخصص، نوع مواد بکار رفته و وضعیت سلامتی و دندانی خود بیمار که به درمان‌های بخصوصی نیاز دارد متغییر می‌باشد.