افزایش طول تاج دندان

قسمت قابل مشاهده دندان به تاج دندان معروف است. متأسفانه تاج دندان بسیاری از مردم به اندازه کافی بلند نیست که زیبایی و سلامت دندان را نشان دهد. زمانی که تاج دندان مشخص نیست می‌توان با انجام یک فرایند ساده که به آن افزایش طول تاج گفته می‌شود ظاهر دهان را بهبود بخشیده و زمینه خوبی برای بهبود عملکرد دندان‌ها ایجاد کرد. امروزه دندانپزشکان فرایند افزایش تاج دندان را انجام داده که نتایج شگفت‌انگیز و بلند مدتی را به دنبال دارد.

 اگر شما دچار لبخند لثه‌ای هستید یا نیاز به روکش‌های دندانی دارند، عمل افزایش طول تاج دندان که در کلینیک دندانپزشکی دکتر مرادخانی انجام می‌شود می‌تواند روش مناسبی برای اصلاح مشکل شما باشد. شما می‌توانید با ما تماس حاصل نموده و پس از اخذ نوبت مشاوره، با متخصصان ما در این کلینیک مشورت نمایید. متخصصین ما با تجربه زیادی که در درمان بیماری‌های لثه دارند مطمئن‌ترین و مؤثرترین روش درمانی را برای درمان مشکلات دندانی شما به کار می‌گیرند.

افزایش طول تاج دندان چیست؟


افزایش طول تاج دندان عملی است که به کمک آن می‌توان مقدار بیشتری از ساختار طبیعی دندان را در بیمارانی که بافت لثه‌های آنها روی دندان‌هایشان را گرفته است نمایان نمود. این روش معمولاً برای بهبود ظاهر یک یا چند دندان یا بهتر پر کردن و روکش گذاری دندان به کار می‌رود. نتایج حاصل از عمل افزایش طول تاج دندان دائمی است و برای دندان و لثه اطراف آن کاملاً بی‌خطر است.

علل انجام عمل افزایش طول تاج دندان


روکش دندان

دندانی که در لثه شکسته است یا از زیر لثه دچار پوسیدگی شده است باید برای حفظ سلامت دندان از زیر بافت لثه بیرون کشیده شود. اگر دندان کافی برای نگهداری باقیمانده دندان وجود نداشته باشد ممکن است به وسیله روکش دندان بتوان دندانی که باعث التهاب و تحریک شده را حفظ کرد. ممکن است پوسیدگی در زیر روکشی که به درستی نصب نشده است نیز ایجاد شود. پس از این که مقدار مورد نظر از دندان نمایان شد، روکش دندان روی آن قرار داده می‌شود که تا چندین سال روی دندان باقی می‌ماند.

بیماری‌های لثه یا پوسیدگی دندان

بیماری‌های لثه ممکن است باعث آسیب‌دیدگی و پوسیدگی دندان‌ها شود. برای پر کردن دندانی که از نزدیکی لثه دچار پوسیدگی شده است باید مقدار کافی از ساختار دندان وجود داشته باشد. اگر مقدار کافی از دندان باقی نمانده است مواد پرکننده دندان در جای خود محکم نمی‌شوند و ممکن است نیاز به انجام عمل‌های دندانی دیگر باشد. با افزایش طول تاج دندان می‌توان مقدار بیشتری دندان که برای پرکردن دندان آسیب‌دیده لازم است را نمایان کرد. با افزایش طول تاج دندان می‌توان مقدار دندان مورد نیاز برای نگه داشتن مواد پرکننده دندان را در اختیار داشت.

اصلاح لبخند لثه‌ای

اگر مقدار زیادی از لثه شما در هنگام خندید‌ن نمایان شود اصطلاحاً گفته می‌شود که شما دچار لبخند لثه‌ای شده‌اید. این عارضه باعث نازیبا شدن لبخند شما شده و در نتیجه اعتماد به نفس شما را نسبت به ظاهرتان کاهش می‌دهد. با افزایش طول تاج دندان می‌تواند لبخند لثه‌ای را اصلاح کرده و پس از انجام این عمل مقدار بیشتری از طول دندان در معرض دید قرار می‌گیرد که باعث درخشان‌تر و زیباتر شدن لبخند شما می‌شود. با اصلاح استخوان و بافت لثه یک لبخند زیبا و متناسب حاصل خواهد شد. افزایش طول تاج دندان برای اصلاح لبخند لثه‌ای را می‌توان برای یک دندان به کار برد یا به وسیله این درمان می‌توان تمام لثه را اصلاح کرد.

افزایش طول تاج دندان برای چه کسانی مناسب است؟


تقریباً هر فردی می‌تواند تحت عمل افزایش طول تاج دندان قرار گیرد. متقاضیان باید از سلامت عمومی خوبی برخوردار بوده و فرایند و عمل افزایش طول تاج دندان را به خوبی درک کرده باشند.

نحوه انجام درمان


در افزایش طول تاج دندان، بافت، استخوان یا ترکیبی از هر دو برداشته شده تا مقدار بیشتری از ساختار دندان در معرض دید قرار گیرد. روش افزایش طول تاج دندان یک روش غیرتهاجمی و سریع است که به وسیله لیزر در اتاق درمان یا در مطب انجام می‌شود. ترمیم زیاد لثه با عمل تغییر محل لب و جراحی پلاستیک لثه امکان‌پذیر است که به میزان ترمیم مورد نیاز و تعداد دندان‌های درگیر این عارضه بستگی دارد. برای راحتی بیشتر بیمار در حین انجام درمان از آرام‌بخش‌های وریدی استفاده می‌شود. متخصصین ما از روش‌های آرام بخشی زیر برای انجام این عمل استفاده می‌کنند:

  • آرام‌بخش‌های خوراکی
  • آرام‌بخش‌های داخل وریدی با حفظ هوشیاری
  • اکسید نیتروژن
  • بیهوشی

افزایش طول تاج دندان در مدت زمان نسبتاً کوتاهی انجام می‌شود که البته به شدت و پیچیدگی آن بستگی دارد. دندانپزشکان بافت لثه را به روش‌های مختلفی ‌ترمیم می‌کنند. زمانی که دسترسی به ریشه دندان و استخوان‌های آن ایجاد شد مقدار مورد نیاز لثه برداشته شده یا جابجا می‌شود.

چه نوع بیهوشی در حین انجام عمل به کار برده می‌شود؟ 

معمولاً برای افزایش راحتی بیمار در حین انجام عمل افزایش طول تاج دندان از بیهوشی موضعی استفاده می‌شود. به هر حال، زمانی که عمل باید در چندین مرحله انجام شود، استفاده از آرام‌بخش‌ها توصیه می‌شود. دندانپزشک باید کاملاً در مورد نیازهای بیمار آگاه و هوشیار باشد و گام‌های لازم را برای کاهش استرس و درد بیمار در حین انجام عمل بردارد.

دوران نقاهت و بهبودی


متناسب با فرایند بهبودی بافت درمان شده، پزشک تصمیم می‌گیرد که چه زمانی روکش را روی دندان قرار دهد. همچنین پزشک برای اصلاح لبخند لثه‌ای نیز افزایش طول دندان را انجام می‌دهد. به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از افزایش طول تاج دندان ممکن است حساسیت و تورم خفیفی ایجاد شود. در دوره ۱۰ روزه پس از عمل باید برای بررسی روند بهبودی و کشیدن بخیه‌ها به دندانپزشک مراجعه کنید.

دستورالعمل‌های پس از درمان 


استفاده از یخ

توصیه می‌شود تا ۴ الی ۵ ساعت پس از درمان از کیسه‌های یخی روی صورت به مدت ۲۰ دقیقه استفاده شود. با این کار تورم صورت کاهش می‌یابد. در صورت لزوم شما می‌توانید تا ۲۴ ساعت از این بسته‌های یخ استفاده کنید.

داروهای تجویزی 

لطفاً برای پیشگیری از التهاب، درد و تورم از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی استفاده کنید. برای ۴ تا ۵ روز بعد ما توصیه می‌کنیم که ۴۰۰ تا ۸۰۰ میلی‌گرم ایبوپروفن هر شش ساعت یک مرتبه استفاده کنید تا از درد و تورم شما کاسته شده و فرایند بهبودی شما تسریع شود. اگر شما درد یا ناراحتی شدیدی داشته باشید، نارکوتیک برای شما تجویز می‌شود. اگر برای شما آنتی‌بیوتیک تجویز شود آن را مطابق دستور پزشک مصرف کنید. ما به شما توصیه می‌کنیم که دوره درمانی با آنتی‌بیوتیک را به طور کامل به اتمام برسانید. اگر هر دارویی باعث ایجاد حالت تهوع، خارش یا بثورات پوستی شد، مصرفان را قطع کرده و بلافاصله با مطب تماس بگیرید.

اگر دچار خونریزی شدید چه باید کرد؟


تا چند روز بعد از انجام عمل جراحی ممکن است تراوش‌های جزئی رخ دهد که نگران‌کننده نیست. به آرامی دهان خود را با آب یا چای یخ بشورید. ما به شما توصیه می‌کنیم که از استعمال دخانیات پرهیز کنید. اگر خونریزی شما ادامه پیدا کرد، ناحیه جراحی‌شده را به مدت ۲۰ دقیقه با یک تکه گاز مرطوب فشار دهید.

راهنمای تغذیه

زمانی که شما پس از انجام عمل جراحی به منزل مراجعت می‌کنید، باید غذاهای نرم و سرد میل کرده و از مایعات استفاده کنید. در بعد از ظهر روز جراحی نیز توصیه می‌شود که از ترکیبی از غذاهای نرم استفاده کنید زیرا این بهترین روش برای کمک به تسریع روند بهبودی شما است. لطفاً در هفته اول هیچ غذای سفت و جویدنی‌ای میل نکنید.

مراقبت از دهان

در صورت امکان، ما ناحیه جراحی‌شده را پانسمان کرده تا شما احساس راحتی بیشتری داشته باشید. لطفاً ناحیه پانسمان شده را مسواک نزنید ولی می‌توانید بقیه قسمت‌های دهان را مطابق معمول تمیز کنید. حداقل یک مرتبه در هنگام صبح و یک مرتبه در هنگام شب از دهان‌شویه‌های ضدعفونی‌کننده استفاده کنید.

خطرات احتمالی


عمل افزایش طول تاج دندان یک عمل مطمئن، بی‌خطر و اثربخش است.