انواع روکش‌های دندان؛ قیمت، مزایا و مراحل

وقتی که یک دندان به میزان زیادی دچار آسیب‌دیدگی، پوسیدگی یا ضربه می‌شود، در برخی موارد تنها راه نجات آن، روکش کردن آن دندان است. روکش دندان یک ابزار اصلاحی است که روی دندان قرار داده می‌شود تا عملکرد آن مشابه یک دندان طبیعی شود. استفاده از روکش‌ها یک روش عالی برای جایگزینی دندان‌های افتاده است که سالیان زیادی در دهان باقی می‌مانند.

متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر مرادخانی از روکش‌های دندانی برای اصلاح و ترمیم دندان یا دندان‌ها استفاده کرده تا شکل آنها را نیز بهبود بخشند. متخصصین ما در این کلینیک در انجام عمل‌های مرتبط با روکش دندانی متبحر بوده و در حالی که به مسائل مرتبط با بهداشت دهان و دندان توجه دارند در تلاش خواهند بود تا ظاهر طبیعی دندان‌ها را نیز حفظ کنند. با استفاده از روکش‌های دندانی، عملکرد کامل دندان‌های بیماران بازمی‌گردد. همیشه پس از عصب‌کشی دندان‌ها باید از روکش‌های دندان عصب کشی شده استفاده شود.

 اگر شما نیاز به روکش کردن دندان‌های خود دارید، می‌توانید با ما تماس حاصل نموده و یک وقت ملاقات رزرو نمایید.

روکش دندان چیست؟


روکش‌های دندانی یک روکش کامل برای دندان است که روی دندان موجود یا ایمپلنتهای کاشته شده قرار داده می‌شود تا شکل، سایز و استحکام دندان بازگردد و به علاوه استفاده از روکش دندان برای زیبایی باعث بهبود ظاهر دندان می‌شود. برخلاف پروتزهای دیگر مانند دندان مصنوعی که به طور منظم برداشته شده و می‌توان آنها را تمیز کرد، روکش‌های دندانی به صورت دائمی روی دندان قرار داده می‌شوند و فقط دندانپزشک قادر به برداشتن آنها از داخل دهان است.

کاربردها


با استفاده از روکش‌های دندانی بیمار قادر به حفظ ظاهر طبیعی دندان آسیب‌دیده یا ضعیف شده خود بوده و می‌تواند عملکرد آن را حفظ کرده و بازگرداند. روکش‌های دندانی معمولاً در موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 • برای بازیابی دندان‌های شکسته یا پوسیده.
 • برای حفظ دندان‌های ترک‌خورده.
 • در صورتی که یک دندان به دلیل پر شدن‌های متعدد یا پوسیدگی ضعیف شده باشد.
 • برای بازیابی دندان پس از انجام عمل عصب‌کشی.
 • به عنوان روکش ایمپلنت کاشته شده.
 • به عنوان نگهدارنده در زمان‌هایی که از پل دندان استفاده می‌شود.
 • برای مقاصد زیبایی، ظاهر بد دندان یا زرد شدن دندان‌ها را می‌توان با استفاده از روکش‌های دندانی به میزان زیادی برطرف کرد.
 • بهبود سلامت لثه و پیشگیری از پوسیدگی دندان. روکش گذاری دندان می‌تواند ظاهر طبیعی دندان را بازگردانده و گیر کردن باقیمانده غذا لابه‌لای دندان‌ها که ممکن است باعث ایجاد عفونت در لثه (بیماری‌های پریودنتال) و پوسیدگی دندان‌ها شود را کاهش دهد.
 • بهبود عمل جویدن.

برخی از روش‌های ترمیمی دیگر نیز وجود دارد که حسب شرایط می‌تواند جایگزین روکش‌های دندانی شود. در موارد خفیف می‌توان از انله، اینله و پرکردن دندان‌ها برای اصلاح آسیب‌دیدگی‌ها، پوسیدگی‌ها یا ضعیف شدن دندان بهره برد.

 مزایا


 • با استفاده از روکش‌های دندانی می‌توان شکل، سایز و قدرت و استحکام دندان‌ها را بازگردند.
 • این روکش‌ها به طور کامل قسمت‌های در معرض دید دندان‌ها یا ایمپلنت‌ها را می‌پوشانند.
 • زمانی که این روکش‌ها به طور دائمی روی دندان قرار داده می‌شوند فقط یک دندانپزشک یا یک متخصص می‌تواند آنها را بردارد.
 • با مراقبت صحیح و رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان، عمر روکش دندان می‌تواند از ۵ تا ۱۵ سال باشد.

انواع روکش‌های دندانی و قیمت انواع روکش دندان


روکش‌های دندانی انواع متنوعی دارد که در زیر به آنها اشاره شده است:

روکش‌های پورسیلینی (تمام سرامیکی)

عکس این نوع روکش دندان در زیر مشاهده می شود.

روکش‌های پورسیلینی زیباترین نوع روکش‌های دندانی هستند که ظاهر آنها بدون نقص و عالی بوده و به همین دلیل برای اصلاح دندان‌های جلویی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع روکش‌ها نسبت به روکش‌های دندانی دیگر شکننده‌تر بوده و برای دندان‌های عقبی خیلی مناسب نیستند.

روکش‌های پورسیلینی ذوب‌شده روی فلز

روکش‌های پورسیلینی ذوب‌شده روی فلز گزینه‌های عالی برای افرادی هستند که می‌خواهند دندان‌های بسیار مقاوم و قوی با ظاهر زیبای پورسیلینی داشته باشند. روکش‌های پورسیلینی ذوب‌شده روی فلز شامل یک روکش فلزی هستند که یک روکش نازک از جنس پورسیلین روی قسمت خارجی آن را پوشانده است. این دو ماده به هم جوش خورده و محکم و زیبا شده‌اند. این نوع روکش‌ها برای دندان‌های آسیا و پیش مولار مناسب است.

روکش‌های تمام فلزی

روکش‌های فلزی بسیار محکم و قوی هستند. روکش‌های فلزی برای دندان‌های عقبی که فشار جویدن و گاز گرفتن را باید تحمل کنند به کار برده می‌شوند. روکش‌های فلزی به ندرت شکسته شده یا ترک می‌خورند. به علاوه، برای قرار دادن این نوع روکش‌ها روی دندان لازم نیست قسمت زیادی از ساختار دندان‌ها برداشته شوند.

طلا یا فلزات گرانبهای دیگر زیست سازگاری بالایی دارند. روکش پایه فلزی غالباً گران‌ترین نوع روکش‌ها هستند. به هر حال، ممکن است این روکش‌ها فاقد زیست سازگاری بوده و باعث بروز واکنش‌های آلرژیک یا تغییر رنگ لثه‌ها شوند.

روکش‌های طلایی

طلا یکی از بهترین فلزاتی است که به دلایل مختلف برای ترمیم دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. احساس ناشی از استفاده از طلا دقیقاً مشابه دندان‌های طبیعی است و همان تراکم و استحکام را دارد. بسیاری از مردم از ظاهر طلا لذت می‌برند اما ترجیح می‌دهند که از این روکش‌ها در دندان‌های جلویی خود استفاده نکنند. برخلاف باور عمومی، روکش‌های طلا از طلای خالص ساخته نمی‌شوند این روکش‌ها از ترکیبی از طلا، مس، قلع، نقره و فلزات دیگر ساخته می‌شود.

نوع روکش انتخابی به محل دندان تحت درمان بستگی دارد. برای دندان‌های جلویی از روکش‌های تمام سرامیکی استفاده می‌شود زیرا سرامیک طبیعی‌ترین شکل مشابه دندان‌ها را دارد. روکش‌های پورسیلین روی فلز برای دندان‌های جلو و عقب به کار برده می‌شود و علاوه بر ظاهر طبیعی، این روکش‌ها طول عمر بالایی نیز دارند. بیشتر دندانپزشکان روکش‌های پورسیلینی ذوب‌شده روی فلز را پیشنهاد می‌دهند زیرا هم طول عمر بالایی دارند و هم از لحاظ زیبایی قابل قبول هستند.

نحوه نصب روکش‌های دندانی


روکش‌های دندانی در آزمایشگاه دندان ساخته می‌شوند. این روکش‌ها در وهله اول شکل و رنگ دندان را اصلاح می‌کنند. روکش‌ها بر اساس تأثیری که دارند ساخته می‌شوند. قبل از نصب این روکش‌ها، دندانپزشک اطراف دندان را تراشیده و مینا و قسمت آسیب‌دیده دندان را برمی‌دارد تا فضای کافی برای قرار دادن این روکش روی دندان بدون این که باعث ایجاد فشار بر دندان‌های اطراف شود، باز شود. سپس دندان تمیز شده و روکش روی دندان قرار داده می‌شود و اطراف دندان به شکل مناسب فرم داده می‌شود.

آیا روکش دندان درد دارد؟


دندان تحت‌ درمان بی حس می‌شود بنابراین در هنگام نصب روکش، بیمار دردی را احساس نمی‌کند. برای این منظور در لثه لیدوکائین یا مواد بی حس کننده دیگر تزریق می‌شود. پس از این که عمل انجام شد و اثر بی حسی نیز برطرف کردید، بیماری کمی دچار حساسیت دندانی شده که موقتی است یا ممکن است در لثه اطراف آن دندان کمی درد داشته باشد. درد ناشی از انجام این فرآیند بسیار جزئی و موقتی است.

دستورالعمل‌های مراقبتی پس از عمل


پس از اولین جلسه دندانپزشکی روی دندان شما یک روکش موقت دندان قرار داده می‌شود. شما باید برخی نکات احتیاطی را رعایت کنید:

 • از خوردن غذاهای چسبناک یا جویدنی (مانند آدامس و کارامل‌ها) خودداری کنید زیرا ممکن است باعث جابجایی یا در آمدن روکش دندان شوند.
 • غذا را با طرف دیگر دهان بجوید.
 • از جویدن غذاهای سفت (مانند سبزیجات خام) بپرهیزید زیرا ممکن است باعث جابجایی یا بیرون آمدن روکش دندان شما شوند.
 • نسبت به پوسیدگی‌هایی که ممکن است در لبه‌های روکش دندان اتفاق بیفتند هوشیار باشید. حتماً مسواک زده و از نخ دندان استفاده کنید تا سلامت و بهداشت دهان و دندان شما در سطح مناسبی باشد و از بروز مشکلات پیشگیری شود.
 • زمانی که دندان‌های خود را تمیز می‌کنید، نخ دندان را از داخل به بیرون حرکت دهید به جای این که رو به بالا بکشید. بالا کشیدن نخ دندان ممکن است باعث بیرون آمدن روکش دندان موقتی شما شود.
 • زمانی که روکش دائمی دندان شما نصب شد، بهتر است تا ۲۴ ساعت از خوردن غذاهای چسبناک پرهیز کنید. پس از این مدت شما می‌توانید بخورید و بیاشامید و دندان‌های خود را مطابق با آنچه در گذشته انجام می‌دادید تمیز کنید.
 • روکش دندان و لثه و چسب روکش دندان ممکن است در هفته‌های اول پس از درمان و در زمانی که لثه در حال بهبودی است دچار حساسیت دندانی یا حساسیت به لمس شوند.

روکش‌های دندانی چه مدت در دهان باقی می‌مانند؟


روکش‌های دندانی سالیان متمادی در دهان باقی می‌مانند اما عمر این روکش‌ها به سبک زندگی و فرسایش و تخریب دندان‌های شما بستگی دارد. متخصصین دندانپزشکی توصیه می‌کنند که بهداشت دهان و دندان را به طور مناسبی رعایت کنید که این شامل کشیدن نخ دندان به طور روزانه و مسواک زدن دو مرتبه در روز می‌شود. همچنین توصیه می‌شود که از عادت‌هایی مانند دندان قروچه رفتن جلوگیری کنید.

هزینه روکش دندان


قیمت روکش دندان بر اساس مواد مورد استفاده و نوع روکش انتخابی متغیر است. پیشنهاد می‌کنیم که در این مورد با تیم ما مشورت کنید.