کاشت ایمپلنت دندان:لبخندی زیباتر و پیشگیری از حرکت دندان‌های مجاور

از دست دادن دندان در اثر سانحه، بیماری لثه، عصب‌کشی ناموفق یا پوسیدگی دندان مشکل شایعی است و در واقع از هر چهار نفر یک نفر تمام دندان‌های دائمی خود را تا سن ۷۴ سالگی از دست می‌دهد. در گذشته دندان مصنوعی و بریج ثابت روش‌های استاندارد جایگزینی دندان غائب بودند، اما ظرف چند سال گذشته کاربرد ایمپلنت رو به فزونی گذاشته است. محبوبیت ایمپلنت تا حدی به دلیل ظاهر طبیعی آن است. اگرچه ایمپلنت جذابیت ظاهری بالایی دارد، اما مزایای کاشت دندان فراتر از اصلاح طرح لبخند و زیباسازی است. ایمپلنت غالباً بهترین روش جایگزینی دندان غائب محسوب می‌شود. زمانی که دندان پوسیده یا آسیب‌دیده کشیده می‌شود، هم بخش نمایان دندان در دهان، یعی تاج دندان، و هم ریشه آن از دست می‌رود.

اجازه ندهید نداشتن دندان لذت لبخند زدن بی‌دغدغه را از شما سلب کند. اگر یک یا چند دندان را از دست داده‌اید، با کاشت دندان می‌توانید به لبخند رویایی خود دست یابید و با داشتن دندان‌هایی طبیعی با آسودگی به پهنای صورت لبخند بزنید. چنانچه به کاشت دندان علاقه دارید، کافی است با ما تماس حاصل فرمایید تا وقت مشاوره برایتان در نظر گرفته شود. ازآنجایی که درمان کاشت دندان به طور منحصر به فرد متناسب با وضعیت هر بیمار انجام می‌شود، مشاوره اولیه الزامی است. متخصصین ما در جلسه‌ی مشاوره دندان‌ها را معاینه می‌کنند، دستور گرفتن عکس سراسری از دندان‌ها را می‌دهند و طرح درمانی مناسب را تهیه می‌نمایند.

ایمپلنت از چه اجزایی تشکیل شده است؟


ایمپلنت در استخوان فک کاشته می‌شود تا به استخوان جوش بخورد و پایه محکم و پایداری را برای دندان جایگزین به دست بدهد. ایمپلنت را می‌توان جایگزین یک دندان کرد یا از آن به عنوان نگهدارنده بریج یا دندان مصنوعی تکه‌ای استفاده کرد. دندان کاشته شده شباهت زیادی به دندان‌های طبیعی دارد و به بیمار اجازه می‌دهد تا بار دیگر به راحتی و بدون فکر کردن به نداشتن دندان لبخند بزند، غذا بخورد، صحبت کند، بخندد، ورزش کند و از تمام فعالیت‌های معمول رومزه لذت ببرد.

ساختار ایمپلنت دندان از سه قسمت تشکیل می‌شود:

 • ایمپلنت دندان: یک میله استوانه‌ای و یا مخروطی شکل که معمولاً از تیتانیوم ساخته می‌شود تا جایگزین ریشه دندان باشد.
 • اباتمنت: اتصال دهنده‌ای که روی ایمپلنت دندان یا داخل آن قرار داده می‌شود تا ایمپلنت را به دندان‌های جایگزین متصل کند.
 • روکش: دندان جایگزینی که به طور سفارشی برای هر بیمار ساخته می‌شود تا شبیه به بقیه دندان‌هایش باشد.

چرا ایمپلنت دندان غالباً نخستین انتخاب برای جایگزینی دندان غائب یا آسیب‌دیده است؟


چرا ایمپلنت دندان غالباً نخستین انتخاب برای جایگزینی دندان غائب یا آسیب‌دیده است؟

 • محکم و پایدار: دندان کاشته شده ظاهر، حس و عملکردی شبیه به دندان طبیعی دارد.
 • راهکاری بلندمدت: هرچند گاهی ایمپلنت به دستکاری‌های دوره‌ای نیاز پیدا می‌کند، اما اگر کاشت دندان به درستی انجام شود و از آن به خوبی مراقبت شود، ایمپلنت مادام‌العمر خواهد بود.
 • لذت بردن از زندگی بدون نگرانی از دندان‌ها
 • بازگشت صورت به شکل طبیعی گذشته و زیباتر شدن لبخند
 • محافظت از استخوان سالم: فضای خالی دندان‌های غائب عوارضی را به دنبال دارد. ایمپلنت تنها ترمیمی است که استخوان طبیعی را حفظ و آن را تحریک می‌کند.
 • امکان خوردن غذاهای مورد علاقه: می‌توانید بدون هیچ ترس و تردیدی از غذاهای مورد علاقه خود لذت ببرید. می‌توانید غذا را با خیال راحت گاز بزنید و هر چه می‌خواهید میل کنید. این مورد مزیت بزرگ ایمپلنت بر دندان مصنوعی است.
 • محافظت از دندان‌های سالم: با کاشت دندان از حرکت کردن دندان‌های سالم مجاور جلوگیری می‌شود. اما اگر این فضا خالی بماند، دندان‌های کناری به تدریج به سمت این فضای خالی حرکت می‌کند.
 • پیش‌بینی‌پذیرتر از دیگر روش‌های ترمیم و جایگزینی دندان: ایمپلنت دندان نتایج موفقیت‌آمیز مطمئن و بلندمدتی را به دست می‌دهد و غالباً پیش‌بینی‌پذیرتر از دیگر روش‌های ترمیم یا جایگزینی دندان غائب مانند بریج، وسایل متحرک و عصب‌کشی است.

چه کسانی می‌توانند از این درمان استفاده کنند؟


اگر یک یا چند دندان از دست داده‌اید، احتمالاً ایمپلنت درمان مناسبی برای شما خواهد بود. تقریباً هر فردی که از سلامت عمومی مناسبی برخوردار باشد و رشد فکش کامل شده باشد، می‌تواند صرف نظر از این که به طور مادرزادی دندان ندارد یا دندان‌ها را در اثر پوسیدگی، آسیب‌دیدگی، بیماری لثه، عفونت یا علل دیگر از دست داده است، کاندیدای کاشت دندان باشد. ایمپلنت دندان انتخابی مناسب برای بیمارانی است که نمی‌خواهند نقاط ضعف دندان مصنوعی را تحمل کنند یا دیگر تمایلی به استفاده از دندان مصنوعی ندارند.

چند نوع ایمپلنت داریم؟


ایمپلنت دندان انواع مختلفی دارد که در ادامه آنها را توضیح می‌دهیم.

ایمپلنت اندواستیل

ایمپلنت اندواستیل یکی از انواع ایمپلنت دندان است که در استخوان فک کاشته می‌شود. ایمپلنت اندواستیل یا فرورونده معمولاً به شکل اسکرو (پیچ) کوچک، استوانه یا صفحه است و پرکاربردترین نوع ایمپلنت محسوب می‌شود.

ایمپلنت ساب پریواستیل

ایمپلنت ساب پریواستیل زیر لثه اما روی استخوان فک قرار داده می‌شود. این نوع ایمپلنت برای بیمارانی کاربرد دارد که عمق استخوان فکشان کم است و نمی‌توانند یا نمی‌خواهند درمان‌های پیوند و بازسازی استخوان را انجام دهند.

ایمپلنت تک دندانی

هیچ روشی به اندازه ایمپلنت متصل به روکش برای جایگزینی دندان غائب مناسب نیست و عمر ایمپلنت از هر روش دیگری بیشتر است. جایگزین کردن یک دندان با ایمپلنت غالباً ظرف چند جلسه کامل می‌شود.

ایمپلنت چند دندانی

جایگزین کردن چند دندان با ایمپلنت‌هایی با روکش‌های مجزا یا با بریج ثابت با پایه ایمپلنت سطحی از راحتی و عملکرد مناسب را به دست می‌دهد که دستیابی به آن در هر هیچ روش دیگری ممکن نیست. تهیه ایمپلنت چنددندانی ظرف چند جلسه کامل می‌شود.

تمام دندان‌ها (قوس کامل)

اگر تمام دندان‌هایتان را از دست داده‌اید، بریج با پایه ایمپلنت یا دندان مصنوعی کامل را می‌توانید جایگزین دندان‌هایتان کنید. روند معمول جایگزین کردن کل دندان‌های فک بالا یا پایین با ایمپلنت چند جلسه طول می‌کشد. ایمپلنت دندان در اندازه‌ها و ارتفاع‌های مختلف، مانند ایمپلنت استاندارد یا مینی ایمپلنت (ایمپلنت باریک) وجود دارد. متخصص ایمپلنت نوع مناسب را با توجه به دندان(های) غائب تعیین می‌کند.

مینی ایمپلنت‌های دندان

مینی ایمپلنت‌های دندانی کوتاه با قطر فوق العاده کوچک (عرض ۱٫۸ تا ۲ میلیمتر) و پیچ‌های ایمپلنت آلیاژی تیتانیوم زیست سازگار طراحی شده‌اند و بیش از ۲۰ سال قدمت دارند. مینی ایمپلنت‌ها در ابتدا به عنوان یک وسیله انتقال دهنده برای کمک به حمایت از جایگزینی بریج‌های ثابت برای دندان‌های از دست داده شده استفاده شدند و طراحی خاص این محصولات دندانی منحصر به فرد را ایجاد کردند. پس از آن مشاهده شد که مینی ایمپلنت‌ها می‌توانند به تنهایی یا در ترکیب با دندان طبیعی و یا ایمپلنت‌های دندانی استاندارد متعارف عمل کنند. این یک مفهوم انقلابی در علم دندانپزشکی بود.

آیا قبل از انجام ایمپلنت، درمان‌های دیگری هم باید انجام گیرد؟


چرابه پیوند استخوان دندان نیاز دارم؟

ایمپلنت در صورتی که کاملاً در استخوان قرار گیرد یکی از گزینه‌های درمانی طولانی مدت و کارآمد است. اگر دچار از دست دادن استخوان در اثر عفونت، ریشه‌های شکسته یا دوره‌های طولانی بدون داشتن دندان در یک محل هستید، ممکن است نیاز به پیوند استخوان داشته باشید، بنابراین دندانپزشک می‌تواند ایمپلنت را در موقعیت مطلوب و کاملاً در داخل استخوان قرار دهد. این دقت به او امکان می‌دهد نتایج واقعی‌تری را ایجاد کند و از ایجاد ظاهری با دندان‌های بلند جلوگیری شود. پیوند استخوان تنها در برخی موارد لازم است.

چرا من به لیفت سینوس نیاز دارم؟

اگر دندانی را در پشت فک پایین از دست داده‌اید، ممکن است بین سینوس و دهانتان برای قرار دادن ایمپلنت استخوان بسیار کمی وجود داشته باشد. دندانپزشک شما می‌تواند به طور پیش بینی شده استخوان را در این ناحیه با استفاده از یک روش لیفت داخلی یا خارجی سینوس انجام دهد.

نحوه کاشت دندان


 • دندانپزشک یا متخصص ایمپلنت دهان را با دقت معاینه می‌کند و از سر، فک و دندان‌ها عکس می‌‌گیرد تا از مناسب بودن درمان کاشت دندان مطمئن شود.
 • دندانپزشک ایمپلنت را در مرحله اول جراحی در استخوان فک زیر بافت لثه قرار می‌دهد، سپس بافت لثه را در جای خود بخیه می‌زند. به موازات التیام یافتن بافت، ایمپلنت به استخوان جوش می‌خورد و به لثه متصل می‌شود. روند التیام چند ماه طول می‌کشد.

 • دندانپزشک در مرحله دوم جراحی و پس از التیام یافتن بافت، اباتمنت را به ایمپلنت متصل می‌کند. اباتمنت میله‌ای است که دندان جایگزین را به ایمپلنت متصل می‌کند. مرحله اول و دوم جراحی ایمپلنت گاهی در یک مرحله انجام می‌شود.

 • دندان مصنوعی جایگزین تهیه می‌شود و دندانپزشک آن را به اباتمنت متصل می‌کند. اندازه کردن و قرار دادن روکش روی اباتمنت به چند جلسه نیاز دارد.

 • چنانچه هدف جایگزینی چند دندان یا تمام دندان‌ها باشد، بریج ثابت روی ایمپلنت قرار داده می‌شود. بریج ترمیمی است که جایگزین یک یا چند دندان غائب می‌شود و فضای خالی را پر می‌کند. در هر طرف فضای خالی دندان‌های غائب یک دندان کاشته می‌شود تا از آن به عنوان نگهدارنده بریج یا پل دندان استفاده شود.

عکس های قبل و بعد از درمان


مراقبت از بعد از جراحی


ازآنجایی که ایمپلنت در استخوان فک کاشته می‌شود، دندان مصنوعی که به آن متصل می‌شود ظاهر و عملکردی مانند دندان طبیعی دارد. ایمپلنت نیز باید مانند دندان‌های طبیعی هر روز با مسواک و نخ دندان تمیز شود. دندانپزشک روش صحیح تمیز کردن ایمپلنت را به شما یاد می‌دهد. ویزیت‌های دوره‌ای نیز بسیار مهم است و دندانپزشک مشکل نداشتن بایت و لق نشدن ایمپلنت را در این جلسات بررسی می‌کند.

هزینه ایمپلنت


با توجه به سفارشی و منحصر به فرد بودن هر درمان کاشت دندان، هزینه کاشت دندان متغیر است. ایمپلنت برخلاف بسیاری از روش‌های جایگزینی دندان به صورت کاملاً سفارشی برای هر بیمار تهیه می‌شود تا حس و عملکرد آن مانند دندان طبیعی باشد. به علاوه ایمپلنت نوعی تکنولوژی پیچیده و پیشرفته دندانپزشکی است، بنابراین هزینه کاشت دندان نسبت به درمان های دیگر کمی بالاتر می باشد. قبل از شروع درمان، برای برآورد دقیق تمام هزینه‌های مربوط به قرار دادن ایمپلنت‌ها و استفاده از دندان‌های جایگزین تمامی گزینه‌های قابل انتخاب ارائه می‌شود. در بسیاری از موارد یک هزینه اولیه برای تشخیص میزان کار مورد نیاز، از جمله مدل‌های مطالعه، اشعه ایکس و ساخت یک الگوی جراحی برای اطمینان از اخذ بهترین نتیجه ممکن، وجود دارد. علاوه بر این هزینه‌های اتصال و روکش، دندان‌های مصنوعی و یا هر چیز دیگری که روی ایمپلنت‌ها قرار می‌گیرد، از جمله ‌ترمیم‌های موقت نیز وجود خواهد داشت. هزینه‌های دیگر ترمیم و نگهداری دوره‌ای از قبیل معاینات بهداشتی، تعویض دندان مصنوعی و ترمیم‌های دیگر نیز باید در نظر گرفته شوند. از آن جا که پزشکان مختلفی درگیر درمان شما هستند، به طور جداگانه برای خدمات آن‌ها نیز باید هزینه‌هایی را بپردازید. هر بیمار ویژگی خاص خود را دارد و ما قادر به بحث در مورد هر گزینه و هر نوع نتیجه احتمالی درمان به صورت جداگانه نیستیم. در این وب سایت اطلاعات عمومی برای آگاهی از گزینه‌های درمانی که در دسترس شما هستند و می‌توانند به شما کمک نمایند، قرار داده شده است. اگر گزینه‌های درمان خاص شما در اینجا وجود ندارد، لطفاً با ما تماس بگیرید. ما برای پاسخ دادن به هر گونه سؤال در مورد مراقبت از دندان‌هایتان و ارائه مشاوره آماده هستیم.

معایب ایمپلنت‌های دندانی چیست؟


ایمپلنت‌های دندانی در مقایسه با سایر روش‌های جایگزین دندان‌های از دست رفته چندین عیب دارند. این معایب عبارتند از:

 •  کاشت دندان گران است. ایمپلنت دندان هزینه‌ای بسیار بیشتر از یک بریج دندان یا دندان مصنوعی دارد. با این حال، ایمپلنت دندان معمولاً با دوام تر از سایر روش‌های جایگزینی دندان است.
 •  ایمپلنت می‌تواند عوارضی ایجاد کند. اگر چه عوارض ممکن است جزئی باشند، اما باید جهت معاینه به دندانپزشک مراجعه شود.
 •  انجام ایمپلنت به صبر و تحمل بالایی نیاز دارد. از اولین مراجعه شما به دندانپزشک تا روزی که ایمپلنت شما در نهایت تکمیل می‌شود ممکن است چند ماه طول بکشد. شما باید چندین بار در طول انجام کاشت دندان به دندانپزشک مراجعه کنید.
 •  ایمپلنت نیاز به عمل جراحی دارد. هر نوع عمل جراحی خطر ابتلا به عفونت و مشکلات مربوط به بیهوشی را در برخواهد داشت.

درد ناشی از ایمپلنت تا چه اندازه خواهد بود؟


کاشت دندان یک روش اصلی و بزرگ دندانپزشکی است. با این حال، هر دردی باید کنترل شود. در بیشتر موارد، قرار دادن یک ایمپلنت دندان تنها کمتر از یک ساعت نیاز دارد. پس از انجام کاشت دندان، احساس درد می‌کنید. میزان ناراحتی به شخص بستگی دارد، اما به طور کلی نسبتاً خفیف است. ناراحتی ممکن است در چانه، گونه‌ها یا زیر چشم‌ها احساس شود. همچنین ممکن است علائمی از قبیل کبودی پوست و لثه، درد در محل ایمپلنت و خونریزی جزئی ایجاد شود. پس از انجام عمل جراحی، پزشک متخصص داروهای آنتی بیوتیک و ضد درد را برای شما تجویز خواهد کرد.

آیا ممکن است ایمپلنت با شکست مواجه شود و به اصطلاح پس بزند؟


گاهی اوقات ایمپلنت‌های دندانی می‌توانند پس زده شوند، اما این اتفاق در بیش از ۲ درصد از زمان اتفاق نمی‌افتد. هنگامی که کاشت دندان با شکست مواجه می‌شود، معمولا ایمپلنت دیگری جایگزین می‌شود که کمی بزرگتر است. افراد سیگاری و بیماران دیابتی بیشترین خطر پس زدن ایمپلنت را دارند. در این افراد، احتمال شکست ایمپلنت به میزان ۸ تا ۱۲ درصد افزایش می‌یابد.

آیا من باید دندان خود را نگه دارم؟ روت کانال یا جایگزینی آن با یک ایمپلنت دندان؟


بسیاری از بیماران در موقعیتی قرار می‌گیرند که به آنها گفته می‌شود که به روت کانال و روکش نیاز دارند. هر ساله هزاران روت کانال به دلایل مختلفی از قبیل عفونت ریشه، شکستگی ریشه و پوسیدگی دندان‌های جدید شکست می‌خورند. در یک نقطه خاص، یک دندان ممکن است قابل ‌ترمیم نباشد یا ممکن است به جایی برسد که صرف هزینه برای ترمیم آن منطقی نیست. دندان‌های روت کانال ممکن است تنها یک سال، احتمالاً ده سال و شاید اگر شما فوق العاده خوش شانس باشید، ۱۵ یا ۲۰ سال دوام داشته باشند. بیشتر ایمپلنت‌های دندانی بعد از موفقیت اولیه، تا پایان عمر دوام خواهند داشت.

چه نوع خوراکی‌هایی را پس از عمل جراحی ایمپلنت دندان نباید بخورید؟


برای بهبود سریع‌تر می‌توانید از مواد غذایی زیر استفاده کنید:

 •  ماکارونی و پنیر، نان نرم، سیب زمینی پخته یا پوره شده
 •  تخم مرغ، پنیر، پوره سیب
 •  گوشت گاو، ماهی پخته شده یا بخار پز، مرغ بخار پز (ریز خرد شده)
 •  غلات پخته شده، مانند جو دوسر یا کرم گندم، ماست
 •  آب میوه، آب، شیر، قهوه، چای

چه مدت طول می‌کشد تا پس از انجام ایمپلنت دندان بهبود یابید؟


پس از بهبودی اولیه، ایمپلنت به اتصال به استخوان (پیوند یا فیوز شدن) ادامه می‌دهد. در بعضی موارد، ایمپلنت‌ها بلافاصله به استخوان متصل می‌شوند اما در بیشتر موارد و به طور معمول (با روکش یا بریج) بهبود حدود ۲ تا۶ ماه پس از قرار دادن ایمپلنت انجام می‌شود.

آیا پس از ایمپلنت تورم وجود دارد؟


ممکن است بعد از جراحی، مقداری ورم در صورت و فک ایجاد شود. برای رفع این ورم پس از ۲۴ ساعت، یخ به طور کلی هیچ تأثیر مثبتی بر تورم ندارد، اما استفاده از آن به بسیاری از بیماران در کاهش درد کمک می‌کند. اگر تورم یا سفت شدن فک برای مدت چند روز ادامه داشته باشد، هیچ علتی برای احساس خطر وجود ندارد. این علائم واکنش طبیعی به عمل جراحی کاشت دندان محسوب می‌شوند.

اینویزیلاین قبل یا بعد از ایمپلنت؟


صاف کردن دندان‌ها با انجام ارتودنسی (اینویزیلاین) برای کار در اطراف یک دندان از دست داده شده بسیار مطلوب است. بهتر است قبل از قرار دادن ایمپلنت، اینویزیلاین را انجام دهید، زیرا پس از کاشت دندان دیگر قادر به برداشتن ایمپلنت نخواهید بود، بنابراین شما مجبور خواهید بود که دندان را در اطراف یک دندان ثابت قرار دهید که این امر می‌تواند نتایج نهایی را تحت تأثیر قرار دهد.

آیا دیابت یک مشکل برای استفاده از ایمپلنت دندان محسوب می‌شود؟


بر اساس مطالعه‌ای که اخیراً انجام شده است، ایمپلنت‌های دندان برای بیماران مبتلا به دیابت کنترل نشده قابل استفاده و ایمن هستند. این مطالعه در بیماران مبتلا به دیابت کنترل نشده که ایمپلنت داشتند، انجام گردیده است. هیچ یک از ایمپلنت‌ها پس از یک سال با شکست مواجه نشدند و ارتباطی بین افزایش قند خون و عوارض ایمپلنت وجود نداشت. دیابت به لحاظ سابقه یک عامل خطر احتمالی برای استفاده از ایمپلنت‌های دندانی محسوب می‌شود. به همین دلیل است که علاوه بر ایجاد مسائل دیگر دیابت، تشکیل استخوان را تغییر می‌دهد و باعث به تأخیر انداختن روند بهبود زخم می‌شود. این مطالعه نشان می‌دهد که ایمپلنت‌های دندانی در بیماران با وجود این عوامل می‌توانند به طور ایمن مورد استفاده قرار گیرند.

چرا باید از ایمپلنت دندان به جای دندان مصنوعی یا بریج استفاده کنم؟


ایمپلنت‌های دندانی قوی‌تر هستند و دوام بیشتری نسبت به دندان‌های مصنوعی یا بریج دارند. کاشت دندان یک راه حل دائمی برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته است. چنان چه دندان‌های متعددی را از دست داده‌اید، ایمپلنت‌های دندان می‌توانند برای حمایت از بریج دندان یا دندان‌های مصنوعی جهت افزایش ثبات و کاهش تحریک لثه استفاده شوند. ایمپلنت‌های دندان، چه در ترکیب با دندان‌های مصنوعی یا بریج و چه به تنهایی، باعث می‌شوند که غذاهایی را که دوست دارید بخورید، به راحتی صحبت کنید و با اعتماد به نفس لبخند بزنید.

عمل کاشت دندان تا چه اندازه موفق است؟


میزان موفقیت در ایمپلنت‌های دندانی متفاوت است و به جایی که در فک قرار می‌گیرند، بستگی دارد. اما به طور کلی، ایمپلنت‌های دندانی دارای میزان موفقیت تا ۹۸ درصد می‌باشند. ایمپلنت‌ها با مراقبت مناسب می‌توانند عمر طولانی داشته باشند و تا پایان عمر ماندگاری خواهند داشت.

چه نوع بیهوشی اعمال خواهد شد؟


در بسیاری از موارد، کل روش ایمپلنت را می‌توان با استفاده از بیهوشی موضعی انجام داد. با این حال، می‌توان از آرامبخش در کنار بیهوشی موضعی استفاده کرد تا انجام این روش برای شما راحت‌تر شود.

عمل جراحی ایمپلنت دندان چه مدت طول می‌کشد؟


زمان عمل جراحی بر اساس تعداد ایمپلنت‌های مورد نیاز متفاوت است. کاشت یک دندان معمولاً بیش از یک ساعت طول می‌کشد. کاشت دندان‌های متعدد معمولاً بیش از دو یا سه ساعت طول نمی‌کشد.

چه مدت زمان طول می‌کشد تا پس از درمان به کار بازگردم؟


شما می‌توانید روز بعد از انجام عمل ایمپلنت به کار بازگردید مگر اینکه پزشک متخصص دستور دیگری دهد. ممکن است برای شما دارو تجویز شود تا هر ناراحتی جزئی که ممکن است داشته باشید را کاهش دهد.

آیا سن من برای کاشت دندان بالا است؟


وضعیت سلامتی مهم‌تر از سن شماست. در افرادی که ۸۴ ساله هستند نیز ایمپلنت با موفقیت انجام شده است. اگر به اندازه کافی برای کشیدن دندان سالم هستید، به احتمال زیاد می‌توانید ایمپلنت دندان را نیز انجام دهید. مشاوره با دندانپزشک همراه با تکمیل پرسشنامه پزشکی برای تعیین اینکه آیا ایمپلنت برای شما کارآمد است، به درک بهتر این موضوع کمک خواهد کرد.

کدام سازنده برای ایمپلنت‌های دندان بهتر است؟


صدها نوع ایمپلنت دندانی در بازار وجود دارند، اما هیچ کدام از آن‌ها نمی‌توانند بهترین باشند. مهم است که ایمپلنت از تیتانیوم با درجه بالا ساخته شده و مناسب نیازهای فردی شما باشد. بسته به نوع و اندازه مورد نیاز، یک دندانپزشک ممکن است از دو یا سه تولید کننده مختلف در یک روش واحد استفاده کند.

آیا در صورت عادت داشتن به دندان قروچه می توانم از ایمپلنت استفاده کنم؟


بله، دندانپزشک بایت شما را روی ایمپلنت‌ها کنترل می‌کند تا آنها را تحت فشار زیاد قرار ندهید. بروکسیسم یا دندان قروچه یک عامل است که دندانپزشک در حین کار آن را در نظر خواهد گرفت، اما مانعی برای استفاده از ایمپلنت محسوب نمی‌شود.

آیا در صورت عادت به سیگار کشیدن می‌توانم از ایمپلنت استفاده کنم؟


بله، اما احتمال پس زدن ایمپلنت در شما کمی بیشتر است. دندانپزشک از شما می‌خواهد تا سیگار کشیدن را ترک کنید یا به خصوص در دوران بهبودی از سیگار کشیدن پرهیز نمایید.

چرا باید دندان‌های از دست رفته را جایگزین کنم؟


بدون داشتن دندان‌های پشتی، دندان‌های جلو شما اغلب شروع به فرسایش و سایش می‌کنند. همچنین دندان‌ها به فضاهای خالی رانده می‌شوند. با گذشت زمان استخوانی برای انجام عمل کاشت دندان نخواهید داشت.