باندینگ دندان با کامپوزیت: روش و هزینه

باندینگ دندان شامل استفاده از مواد ترمیم کننده رنگی دندان است که روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. پس از قرار دادن باندینگ دندان می‌توان برای یکسان به نظر رسیدن با باقی دندان‌ها آن را صیقل و شکل داد. باندینگ دندان با کامپوزیت روشی است که برای بهبود ظاهر دندان‌های شما استفاده می‌شود. باندینگ کامپوزیت اصطلاحی است که به هر ماده کامپوزیتی، پلاستیک یا رزین اشاره دارد که به دندان موجود متصل می‌گردد. باندینگ دندان یک روش ایده آل برای ترمیم ترک خوردگی یا شکستگی دندان، زردی دندان ایجاد شده روی سطح دندان یا کاهش فاصله بین دندان‌ها می‌باشد. هدف هر چه باشد، باندینگ دندان با کامپوزیت باعث ایجاد زیبایی دندان‌ها و اصلاح طرح لبخند می‌شود. بر خلاف ونیرهای چینی یا روکش‌های دندان، باندینگ کامپوزیتی مقدار کمی از دندان اصلی را از بین می‌برد.

دندان‌های آسیب دیده یا بد رنگ شده می‌توانند ظاهری بسیار ناخوشایند داشته باشند و عزت نفس فرد را از بین ببرند. باندینگ زیبایی دندان یکی از بهترین روش‌های کم تهاجم و موثر برای بهبود این شرایط است و دندان‌هایی روشن، سفید و مرتب را به وجود می‌آورد. متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر مراد خانی با استفاده از این روش ساده به بهبود دندان‌های بیماران پس از سایش و فرسایش طبیعی، حوادث یا بد رنگ شدن دندان‌ها کمک می‌کنند. باندینگ دندان روشی ساده است و نیازی به زمان بهبودی ندارد. پس از دو بار ملاقات با دندانپزشکان ما، شما می‌توانید دندان‌هایی زیبا و لبخندی باور نکردنی داشته باشید. جهت دریافت مشاوره درباره روش‌ها و مراحل انواع روش‌های دندانپزشکی زیبایی ما و یا رزرو نوبت اولیه می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

باندینگ دندان با کامپوزیت چیست؟


اصطلاح باندینگ دندان می‌تواند به تعدادی از روش‌های مرتبط با دندان اشاره کند. به طور کلی، پس از این که سطح دندان به درستی آماده شد، یک ماده‌ی پر کننده دندان به رنگ سفید روی دندان قرار داده می‌شود. باندینگ دندان که از موادی مانند دی اکسید سیلیکون یا کوارتز ساخته شده و با یک رزین مصنوعی سخت ترکیب شده است می‌تواند به عنوان راهی برای بهبود ظاهر نامناسب دندان یا برای ترمیم استفاده شود.

چه شرایطی درمان می‌شوند؟


باندینگ دندان گزینه‌ای است که می‌تواند برای درمان شرایط زیر مورد استفاده قرار گیرد:

مزایا


مزایای باندینگ دندان در مقایسه با سایر روش‌های دندانپزشکی زیبایی عبارتند از:

  • باندینگ دندان می‌تواند روشی نسبتاً ارزان باشد.
  • باندینگ دندان یک روش سریع است و معمولاً کمتر از یک ساعت طول می‌کشد (در طی یک جلسه معاینه قابل انجام است).
  • روشی بدون درد است.
  • باندینگ دندان روشی با حداقل تهاجم است زیرا برای انجام آن نیازی به از بین بردن بخشی از ساختار اصلی دندان نیست.
  • کامپوزیت‌های رزین در رنگ‌های متنوعی در دسترس هستند.
  • باندینگ دندان از لحاظ زیبایی ظاهری مطلوب دارد زیرا با رنگ و ظاهر طبیعی دندان‌ها هماهنگ است.
  • باندینگ به دندان متصل می‌شود و در نتیجه قدرت بیشتری پیدا می‌کند. این قدرت به جلوگیری از شکستن کمک می‌کند و اگر آسیب ببیند، می‌تواند ترمیم شود.

تفاوت بین باندینگ دندان و ونیرها


باندینگ دندان و ونیرها با تغییر رنگ، ساختار، موقعیت یا گاهی فاصله موجب زیبایی و بهبود ظاهر دندان‌های می‌شوند. اما بین این دو روش تفاوتی وجود دارد: ونیرها در تمام قسمت جلویی دندان قرار می‌گیرند، در حالی که باندینگ دندان روی بخش کوچکی از دندان قرار می‌گیرد.

روش باندینگ دندان


یک آماده سازی مختصر برای انجام باندینگ دندان ضروری است. به غیر از مواردی که از باندینگ دندان برای پر کردن یک دندان پوسیده استفاده می‌شود، در بقیه موارد بی حسی اعمال نمی‌شود. دندانپزشک شما از یک کاتالوگ رنگ برای انتخاب رنگ کامپوزیت رزین استفاده می‌کند که به خوبی با دندان شما مطابقت دارد. دندانپزشک یک ماتریکس را بین دندان‌های شما قرار می‌دهد. ماتریکس یک فیلم پلاستیکی باریک و شفاف است که دندان‌های دیگر را از کامپوزیت رزین محافظت می‌کند. پس از آن دندانپزشک یک ماده شیمیایی را روی دندان اضافه می‌کند تا مقداری اصطکاک ایجاد گردد. این کار به کامپوزیت رزین برای اتصال به مینای دندان کمک خواهد کرد. رزینی که استفاده می‌شود کاملاً با رنگ دندان‌های واقعی شما مطابقت دارد. دندانپزشک کامپوزیت رزین را به صورت ورقه‌هایی روی دندان‌های شما قرار می‌دهد. پس از آن که پوشش نهایی کامپوزیت رزین یه حالت سفت و جامد درآمد، دندانپزشک برای ایجاد یک دندان جدید آن را شکل داده و سپس صیقل می‌دهد.
دندان کامل به نظر واقعی و لطیف به نظر می‌رسد. در جلسه‌ی معاینه بعدی دندانپزشک باندینگ دندان شما را بررسی خواهد کرد و در صورت نیاز آن را صیقل می‌دهد. با گذشت زمان، باندینگ ممکن است از بین برود و دندانپزشک می‌تواند با کامپوزیت رزین اضافی آن را ترمیم کند. انجام باندینگ برای هر دندان تقریباً ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد. یکی از معایب باندینگ دندان این است که مواد مورد استفاده همانند برخی روش‌های ترمیمی دیگر مانند روکش، پر کردن دندان یا ونیرها عمر طولانی ندارند. علاوه بر این، اجزای تشکیل دهنده‌ی باندینگ دندان می‌توانند لب پر شده و از دندان جدا شوند.

مراقبت از دندان‌ها پس از انجام باندینگ دندان


دندان‌هایی که باندینگ شده‌اند، هرگز به مراقبت ویژه نیاز ندارند. اساساً، باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. دندان‌های خود را حداقل دو بار در روز مسواک بزنید، حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید و همچنین برای بررسی معمول و جرم گیری دندان‌ها به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه نمایید. از آنجا که مواد مورد استفاده در باندینگ دندان می‌توانند تجزیه شوند، شما باید از عادت‌هایی مانند گاز گرفتن، جویدن سر مداد یا خودکار، یخ یا برخی مواد غذایی سفت یا استفاده از دندان‌های باندینگ شده خود به عنوان در قوطی باز کن اجتناب کنید. در صورتی که لبه‌های تیز خاص روی باندینگ دندان مشاهده کردید یا در هنگام جویدن احساس غیر معمولی داشتید، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

دوام


کامپوزیت رزینی که در باندینگ دندان استفاده می‌شود دقیقاً به قدرتمندی یک دندان واقعی نیست. جویدن ناخن‌ها یا گاز زدن یخ یا خودکار می‌تواند موجب شکستن باندینگ دندان شود. باندینگ دندان معمولاً چند سال دوام دارد اما باید ترمیم شود. دوام باندینگ دندان به عواملی از قبیل میزان باندینگ و همچنین عادت‌های شما بستگی دارد. به دلیل وجود تعدادی از ویژگی‌های باندینگ دندان، برخی از دندانپزشکان آن را به عنوان یک روش ایده آل برای اصلاحات زیبایی در مقادیر کم، اصلاح کوتاه مدت مشکلات زیبایی و همچنین اصلاح دندان در مناطقی که فشار بایت کم است به عنوان مثال، دندان‌های جلو، به شمار می‌آورند. با دندانپزشک خود در مورد روش زیبایی ایده آل جهت اصلاح مشکلات دندان مشاوره کنید.

هزینه‌ها


هزینه‌های باندینگ دندان‌ها با توجه به شرایط خاص دندانپزشکی، تعداد دندان‌هایی که نیاز به ترمیم زیبایی دارند، درمان‌های اضافی انجام شده در ارتباط با باندینگ دندان به همراه هزینه‌های متخصص جراح محاسبه می‌گردد. بیش از انجام این عمل با مشاور بیمه دندانپزشکی خود تماس بگیرید تا در خصوص نوع پوشش بیمه‌ای و میزان پوشش بیمه باندینگ دندان اطلاعات کافی را کسب نمایید.

معایب


یکی از معایب باندینگ دندان این است که با گذشت زمان بد رنگ می‌شود و به طور کلی مانند سایر روش‌های ترمیم و زیبایی دندان با دوام و پایدار نیست. هرچند، در صورت شکستگی یا لب پر شدن، می‌توان به راحتی باندینگ دندان را ترمیم نمود.