بریج یا پل دندانی: انواع،مزایا و هزینه

بریج یا پل دندان از دندان‌هایی مصنوعی تشکیل می‌شود که روی دندان‌های کناری ثابت می‌شود تا بتواند جایگزینی برای یک یا چند دندان از دست رفته یا غائب باشد. دندان مصنوعی پونتیک نامیده می‌شود. پل دندان در گونه‌های مختلفی چون پل دندانی ثابت، بریج رزینی پیوندی و پل معلق وجود دارد. این بریج‌ها از دو یا چند روکش تشکیل می‌شود که فاصله‌های نازیبای به جا مانده از دندان‌های شکسته، آسیب دیده یا ساییده شده را پر می‌کنند.یکی از مزایای بریج دندان این است که برای بازیابی عملکرد کامل دندان‌ها و دهان و جایگزینی دندان‌های غائب استفاده می‌شود. فاصله‌های بین دندانی تاثیر ناخوشایندی بر لبخند دارد و علاوه بر کاهش اعتماد به نفس رعایت بهداشت دهان و دندان را نیز دشوار و اختلالات گفتاری نیز ایجاد می‌کند. یکی از راه‌حل‌های غلبه بر این مشکلات یا پیشگیری از بروز آنها این است که بین دندان‌های باقیمانده پل زد و این فاصله را با دندان مصنوعی یا به اصطلاح پونتیک پر کرد.

اگر می‌خواهید بدانید که آیا به بریج دندان نیاز دارید یا خیر، چون گاهی اوقات علی‌رغم وجود فاصله بین دندان‌ها نیازی به بریج نیست، چه نوع بریج برای شما مناسب است و هزینه درمان چقدر است، متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر مرادخانی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.اگر متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر مرادخانی استفاده از بریج را مناسب بدانند و شما نیز با ادامه درمان موافق باشید، بریج دندان از مرغوب‌ترین مواد و دندان‌های مصنوعی ظریف برای جایگزینی دندان‌های غائب و پر کردن فضای بین دندان‌ها تهیه می‌شود. مطمئن باشید که بریج‌های تهیه شده در کلینیک دکتر مرادخانی کاملاً راحت و بادوام هستند و می‌توانید با خیال راحت غذاهای مورد علاقه خود را میل کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید تا وقت مشاوره با یکی از متخصصین مجرب کلینیک برایتان در نظر گرفته شود و بتوانید نگرانی‌های خود را با متخصصین ما در میان بگذارید و از بهترین درمان ممکن برخوردار شوید.

ضرورت استفاده از بریج دندان


پل دندان معمولاً به عنوان یکی از درمان‌های دندانپزشکی زیبایی در نظر گرفته می‌شود، چرا که نداشتن دندان حالت ناخوشایندی را ایجاد می‌کند. بااین حال متخصصین معتقداند که اگر برای جایگزینی دندان غائب اقدام نشود، فرد مستعد ابتلا به بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان می‌شود. به علاوه نداشتن دندان باعث کج و نامرتب شدن دندان‌های مجاور می‌شود.از دست دادن یک یا چند دندان تاثیر نامناسبی بر ظاهر و زیبایی لبخند می‌گذارد.

انواع بریج


در ادامه انواع بریج دندان را معرفی می‌کنیم.

بریج ثابت

بریج ثابت از روکش یا احتمالاً ایمپلنت برای دندان‌های دو طرف دندان غائب تشکیل می‌شود که یک دندان مصنوعی بین این دو قرار می‌گیرد. بریج ثابت پرکاربردترین نوع پل دندانی است و از پرسلین متصل شده به فلز یا احتمالاً سرامیک ساخته می‌شود. بریج ثابت بادوام و محکم است. از مزایای بریج ثابت می‌توان به شباهت ظاهری و حسی آن به دندان طبیعی و همچنین به راحتی درنیامدن آن اشاره کرد.

بریج پیوندی مریلند

بریج دندانی پیوند مریلند (بریج پیوندی رزینی یا مریلند) از دندان‌های پلاستیکی لثه‌داری ساخته می‌شود که با یک ساختار فلزی محکم می‌شود. لبه‌های فلزی دو طرف بریج مریلند به دندان‌های بیمار متصل می‌شود. مزیت بریج مریلند این است که جراح دندانپزشک فقط اندکی دندان‌ها را برای تبدیل شدن به دندان پایه (اباتمنت) دستکاری می‌کند. این روش درمان سریع است و نسبت به بریج معمولی قدیمی ارزان‌تر است.

 بریج دندانی معلق

زمانی از بریج معلق استفاده می‌شود که دندان فقط در یک طرف دندان(های) غائب وجود داشته باشد. از بریج دندانی معلق می‌توان برای دندان‌های جلویی استفاده کرد. پل معلق عموماً در حالتی کاربرد دارد که فقط در یک طرف دندان غائب دندانی مناسب برای پایه بریج وجود داشته باشد. بریج معلق پایداری بالایی ندارد و هزینه آن معادل هزینه بریج ثابت است.

از انواع دیگر بریج ها میتوان به بریج متحرک، بریج‌های متکی به روکش و... اشاره نمود.

ساخت و جایگذاری بریج دندان


 

دندان‌های پایه یا اباتمنت در جلسه اول آماده می‌شود، برای این کار دندانپزشک مینای دندان‌های کنار پل را تراش می‌دهد تا فضای کافی برای گذاشتن روکش ایجاد شود. دندانپزشک قبل از ادامه درمان رنگ مناسب دندان مصنوعی بریج را با توجه به نظر بیمار انتخاب می‌کند تا دندان مصنوعی کاملاً همرنگ دندان‌های طبیعی بیمار باشد و با تون پوست و رنگ چشم نیز همخوانی داشته باشد. تونالیته رنگ دندان‌ها معمولاً با هم متفاوت است و دندان‌های جلویی معمولاً سفیدترین و دندان‌های انیاب تیره‌ترین سایه رنگی را دارند. درمان بریج دندان به هیچ وجه ناراحت کننده نیست، چرا که آمپول بی‌حسی موضعی در جلسه تراش دادن دندان‌ها تزریق می‌شود تا بیمار کمترین دردی حس نکند. اگر دندان‌های پایه پوسیده یا به شدت آسیب دیده باشد، دندانپزشک دندان‌ها را قبل از ساخت بریج درمان می‌کند تا پایه ایده‌آلی برای پل باشند. در مرحله بعد از دندان‌ها قالب گرفته می‌شود، این مدل برای ساخت بریج، دندان مصنوعی و روکش به لابراتوار فرستاده می‌شود. متخصص لابراتوار بریج دندان را دقیقاً متناسب با این مدل می‌سازد تا به خوبی روی دندان‌های تراش داده شده بنشیند. اندازه بودن بریج بسیار مهم است، چون در غیر این صورت مشکلات دهان و دندان مانند پوسیدگی دندان بروز می‌یابد.

پس از درمان


 

دندان‌ها تا هفته‌های متوالی پس از قرار دادن بریج نسبت به سرما و گرما حساس است. بیمار باید در رعایت بهداشت دهان و دندان کوشا باشد تا آلودگی و باکتری‌های مضر از محیط دهان دور بماند. در پیش گرفتن رژیم غذایی سالم بسیار مهم است. به بیماران توصیه می‌شود که تا زمان عادت کردن به بریج غذاهای نرم در لقمه‌های کوچک میل کنند. سالم و قوی نگه داشتن دندان‌های باقیمانده حیاتی است، چرا که ماندگاری بریج به پایه‌های محکمی بستگی دارد که این دندان‌های پیرامونی آن را به دست می‌دهند.

به بیمارانی که از بریج استفاده می‌کنند توصیه اکید می‌شود که حداقل هر شش ماه یک مرتبه برای ویزیت و جرم گیری به دندانپزشکی مراجعه کنند و از مصرف غذاهای حاوی قند بالا پرهیز کنند، چون این مواد احتمال پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهند و سلامت دندان‌های نگهدارنده پل را به خطر می‌اندازند.

دوام بریج دندان ۵ تا ۱۵ سال یا حتی بیشتر است. اگر بیمار بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کند و معاینات دوره‌ای را فراموش نکند، انتظار می‌رود که طول عمر بریج ثابت دندان به بیش از ده سال برسد.

هزینه


هزینه بریج دندان متغیر است و با توجه به عامل‌های زیر تعیین می‌شود:

  • اندازه بریج و تعداد یونیت‌ها
  • استفاده از ایمپلنت: اگر دندان طبیعی پایه خوبی برای پل نباشد، کاشت دندان ضرورت می‌یابد.
  • دندانپزشک: حق الزحمه دندانپزشک عمومی، زیبایی و دندانساز با هم متفاوت است.
  • متخصص ساخت بریج: مهارت و هنرمندی متخصص تهیه کننده بریج برای ساخت یک کار طبیعی و متناسب با دهان بیمار بر هزینه درمان اثر می‌گذارد.
  • موقعیت جغرافیایی: هزینه بریج دندان نه تنها در کشورهای مختلف، بلکه در استان‌ها و شهرهای بزرگ با شهرهای کوچک و روستاها نیز تفاوت دارد، چرا که دسترسی و رقابت در مناطق کوچک‌تر کمتر است.
  • بیمه: نوع و میزان قرارداد بیمه میزان بازپرداخت هزینه و سهم شما از هزینه درمان را مشخص می‌کند.
  • نوع بریج: میزان آماده سازی دندان‌ها و طبعاً زمان درمان در صورت انتخاب بریج پیوندی کمتر از استفاده از بریج معلق است.
  • مواد: هزینه ساخت بریج تمام سرامیکی یا بریج تقویت شده با زیرساخت فلزی با بریج معمولی یکسان نیست. نوع سرامیک یا پرسلین به کار برده شده نیز بر قیمت بریج اثر می‌گذارد.