بستن فاصله بین دندان های جلو: روش ها و هزینه

برخی افراد از فاصله بین دندان خود خجالت می‌کشند. فاصله بین دندانی به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود، گاهی به صورت طبیعی و گاهی در اثر برخی عادات رفتاری ایجاد می‌شوند که گاهی می توان از بروز آنها پیشگیری کرد. با بزرگ شدن کودکان، فکشان بزرگ می‌شود، ولی اندازه دندان‌های شیری آنها همان اندازه باقی می‌ماند، در نتیجه بین دندان‌های آنها فاصله ایجاد می‌شود. به فاصله بین دندان‌های اصلی در بزرگسالی، مشکل فاصله بین دندانی گفته می‌شود. با اینکه مشکل فاصله بین دندانی، بین هر دو دندانی می‌تواند ایجاد شود، اما اغلب بین دندان‌های جلوی بالا اتفاق می‌افتد. فاصله‌های مشکل دار بین دندانی در کودکان، می‌تواند از عدم تطابق بین اندازه استخوان فک و اندازه دندان‌ها ایجاد شود. درمان‌های مختلفی برای رفع فاصله بین دندانی وجود دارد که با مراجعه به دندانپزشک خود می‌توانید با این روش‌های درمانی آشنا شوید.

اگر دندان‌های فاصله دار باعث نارضایتی شما از ظاهر و لبخندتان شده است، می‌توانید آنرا درمان نمایید. فاصله بین دندان‌ها نه تنها باعث می‌شود، فرد لبخند خود را پنهان نماید، بلکه باعث ایجاد مشکلات گفتاری نیز می‌شود. درمان‌های دندانپزشکی زیبایی مختلفی برای بستن فاصله بین دندان‌ها و بهبود ظاهر لبخند فرد وجود دارد، که این درمان‌ها برای هر فرد و نتیجه مد نظر وی متفاوت خواهد بود. این درمانها برای دندان‌های فاصله دار شامل ارتودنسی، ایمپلنت دندان، روکش دندان و ونیر دندانی است.

برای دریافت مشاوره‌های تخصصی توسط متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر مرادخانی در مورد انواع روش‌های از بین بردن فاصله بین دندان‌ها و یا رزرو نوبت درمان، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

چه زمانی فاصله بین دندان‌ها باید پر یا بسته شود؟


تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا فاصله بین دندان‌ها باید رفع شود، به عوامل مختلفی بستگی دارد، به میزان فاصله بین دندان‌ها، اینکه آیا فاصله بین دندان‌ها در اثر افتادن یک دندان یا تغییر ساختار دندان ایجاد شده، آیا فاصله بین دندانی برای رشد ساختار دندانهای دیگر مشکل ایجاد می‌کند، مشکل بهداشت و سلامت بیمار و اینکه بیمار از دندان‌های فاصله دار خود ناراضی باشد. این موارد جزء دلایلی هستند که نیاز به پر کردن فاصله بین دندان را افزایش می‌دهند.

علت


فرنوم لبی بزرگ

فرنوم لبی بزرگ، بافتی است که لب بالایی را به لثه وصل می‌کند، می‌تواند میزان فاصله بین دندان‌های جلو را افزایش دهد.

مشکلات حاصل از عادات بلعی

 مشکلات ناشی از عادات بلعی، به مرور زمان باعث افزایش میزان فاصله بین دندان‌ها می‌شود. در مشکل نوک زبانی صحبت کردن، زبان هنگام بلع بجای سقف دهان به دندان‌های جلویی فشار وارد می‌کند. اگر این فشار در طول زمان به طور مداوم ادامه پیدا نماید، می‌تواند منجر به ایجاد فاصله بین دندان‌ها شود.

افتادن دندان

افتادن دندان می‌تواند باعث ایجاد فاصله در محل افتادن دندان شود. به علاوه، ممکن است دندان‌ها باقی مانده از جای خود جابجا شده و منجر به فاصله بیشتر بین دندان‌های مورد نظر شود.

کوچک بودن اندازه دندان‌ها نسبت به اندازه فک

گاهی دندان‌ها نسبت به اندازه استخوان فک خیلی کوچک هستند. این امر می‌تواند باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها شود.

رشد تومور

دندان‌های فاصله‌دار می‌تواند نشان دهنده یک مشکل جدی پزشکی یا دندانپزشکی باشد. تومور‌های پخش شده ممکن است نیاز به جراحی برای حذف شدن داشته باشند.

بیماری‌های لثه

بیماری‌های لثه که در اثر تحلیل استخوان نگه‌دارنده دندان‌ها ایجاد می‌شود، با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مرتب قابل پیشگیری هستند. هرچند، اگر دندان فاصله دار در اثر بیماری لثه ایجاد شود، بهتر است هر چه سریع‌تر به دندانپزشک مراجعه نمایید.

مزایای بستن فاصله بین دندان‌ها


بستن فاصله بین دندان‌ها می‌توان باعث افزایش اعتماد به نفس فرد شود، زیرا فرد می‌داند که دارای یک مجموعه کامل از دندان‌های سفید طبیعی است. درمان فاصله بین دندانی همچنین با بازسازی نظم و ترتیب و ساختار دندان‌ها، باعث بهبود تقارن صورت فرد می‌شود و همچنین باعث بهبود زیبایی چهره و زیبایی لبخند می‌شود. علت دندان‌های فاصله‌دار هرچه که باشد، درمان آن، شرایط دندانی سالم و وضعیت کلی سلامت فرد را تامین می‌کند.

متقاضی مناسب برای درمان

کاندیدای مناسب برای درمان و رفع دندان‌های فاصله دار، افرادی هستند که از یک یا چند مورد از مشکلات یاد شده در بالا رنج می‌برند و از ظاهر دندان‌های فاصله‌دار خود ناراضی هستند. نوع درمان بر اساس نیاز بیمار و علت ایجاد فاصله بین دندان‌ها انتخاب می‌شود.

درمان

باندینگ دندان

اگر فاصله بین دندان‌ها نسبتاً کم باشد، باندینگ دندان می‌تواند راه حل مناسبی برای رفع آن باشد. در روش باندینگ دندان، یک ماده پایه رزین به دندان اعمال می‌شود، تراشیده و شکل داده می‌شود تا فاصله بین دندان‌ها را پر کند. اغلب باندینگ دندان می‌تواند در یک جلسه دندانپزشکی کامل شود.

ونیر و لامینت دندان

برای رفع و درمان فواصل بزرگ‌تر بین دندان‌ها نیاز به تغییر شکل دندان‌ها دارد. با ونیر و لامینت دندان، دندان تراشیده می‌شود تا سطحی برای پوشش آن با ونیر سرامیکی فراهم شود، سپس طوری تراشیده و شکل داده می‌شود تا با دندان‌های اطراف خود هماهنگ شود.

روکش دندان

روکش کردن دندان‌ها یکی از راه‌های بستن دندان‌های فاصله دار بیماران و صاف کردن سطح جونده دندان‌های بالایی فرد است. در رابطه با بستن فاصله این دندان‌ها، معمولاً روکش دندان برای دو دندانی که بین آنها فاصله وجود دارد را بزرگ‌تر درست می‌کنند تا وقتی روی دندان‌ها قرار گرفتند، این فاصله را پر نمایند.

ایمپلنت دندان

فاصله بین دندانی‌ای ب رگ‌تر از فاصله حاصل از افتادن یک دندان وجود ندارد. ایمپلنت دندان تنها راه حل برای جایگزنی دندان از دست رفته است. ایمپلنت دندان یک پایه تیتانیومی است که با جراحی در فک جاسازی می‌شود تا به عنوان ریشه مصنوعی برای قرار گیری تاج و پل دندان روی آن عمل نماید. ایمپلنت از جابجایی دندان‌های مجاور از محل مناسب خودجلوگیری کرده و باعث مرتب شدن و ردیف شدن دندان‌ها و ایجاد بایت دندانی سالم می‌شود.

بریس و سیم‌کشی دندان

سیم ارتودنسی و انواع بریس‌های ارتودنسی بیشترین روش مورد استفاده در بستن فاصله بین دندان‌های و رفع دندان‌های فاصله دار است. این روش ممکن است چند سال طول بکشد.

بریس‌های نامرئی ارتودنسی

بریس نامرئی از یکسری ابزارهای مشابه ریتینر از جنس پلاستیک و شفاف برای مرتب کردن دندان‌ها استفاده می‌کند. این روش چیزی بین چند ماه تا چند سال زمان می‌برد و معمولاً گران‌تر از بریس‌های معمول ارتودنسی است.

فرنکتومی

فرنوم لبی بزرگ کاهی باعث ایجاد فاصله بین دندانهای جلو می‌شود. جراحی فرنکتومی یک جراحی است که می‌تواند برای حذف بافت اضافه بین دندان‌های جلو انجام شود. هر یک از درمان‌های فوق می‌تواند به همراه جراحی فرنکتومی انجام شود تا فاصله بین دندان‌ها را بیشتر ببندد.

آیا درمان فاصله بین دندانی با درد همراه است؟


برای تمام درمان‌های فاصله بین دندان‌ها، گزینه‌های مختلف بی‌حسی دندان وجود دارند تا به بیماران، قبل و حین درمان‌های دندانپزشکی کمک نمایند. اگر دندان‌ها نیاز به تغییر شکل داشته باشند یا اگر عصب کشی قبل از کاشت ایمپلنت دندان مورد نیاز باشد، بی‌حسی موضعی برای جلوگیری از درد اعمال می‌شود. تمامی روش‌های درمانی در شرایط بدون درد انجام می‌شوند. قبل از شروع درمان دندانپزشکی، هرگونه نشانه و علامت بعد از درمان، توسط دندانپزشک برای بیمار توضیح داده می‌شود. برای هنگامی که اثر بی‌حسی از بین رفت، تجویزات و مراقبت‌های بعد از عمل توسط دندانپزشک توصیه می‌شود.

مراقبت‌های بعد از درمان


دندانپزشک به شما نشان می‌دهد چگونه از دندان‌هایتان قبل و بعد از درمان مراقبت نمایید تا سلامت دهان و دندان شما بیشتر حفظ شود و بعد از عمل احساس راحتی نمایید. معمولاً توصیه می‌شود با استفاده از تکنیک‌های مسواک زدن دندان، دندان‌ها اطراف ناحیه درمان شده با ملایمت مسواک زده شده و سپس به آرامی با آب نمک گرم شستشو داده شود.

اگر یک دندان کشیده شده یا افتاده باشد، باید دقت شود که کیسه خون در فاصله بین دندان‌ها پاره نشود، چون خیلی دردناک است. همه این شرایط و روش‌های مراقبت بعد، با شما در میان گذاشته می‌شود تا شما مطمئن شوید که انتخاب درستی را انجام داده‌اید.

عوارض


تمام درمان‌ها برای رفع دندان‌های فاصله دار، خطرات و عوارضی مخصوص خود را دارند که به سلامت عمومی بیماران، پیشینه خانوادگی و سابقه بیماری فرد، میزان موفقیت درمان‌های قبلی، نوع درمان و تجهیزات و مواد مورد استفاده در آنها و مهارت دندانپزشک مربوطه بستگی دارد. تمامی خطرات بعد از معاینات اولیه و هنگام تشخیص و در نظر گرفتن درمان مربوطه، به شما توضیح داده خواهد شد. تکنیک‌های دندانپزشکی مورد استفاده، در سطح دنیا شناخته شده هستند، قبلا آزمایش شده‌اند تا خطرات مربوط به نتیجه درمان‌ها کاهش یابد.

هزینه


هزینه پر کردن فاصله بین دندان‌ها به شرایط دندان‌ها خاص هر بیمار و سلامت عمومی هر فرد، نوع درمان مورد نیاز برای هر فرد، نوع مواد و تکنیک‌های مورد استفاده، مهارت دندانپزشک و هزینه‌های کلینیک و دندانپزشکی مربوطه بستگی دارد.