جراحی فک و ارتودنسی(جراحی ارتوگناتیک)

یک حالت دندانی بدفرم و نامرتب معمولاً باید تحت نظر یک متخصص ارتودنسی قرار بگیرد، اگرچه در برخی موارد این مشکل شامل استخوان‌های فک نیز می‌باشد و نه‌ فقط دندان‌ها. وقتی فک شما به‌خوبی متوازن نباشد، ممکن است به جراحی ارتوگناتیک، یا جراحی فک (جراحی ارتوسرجری) نیاز پیدا کنید، زیرا درمان ارتودنسی به‌تنهایی قادر به جابجا کردن استخوان‌های فک نیست. جراحی ارتودنسی، یا جراحی اصلاحی فک برای اصلاح طیف گسترده‌ای از مشکلات و نامرتبی‌های اسکلتی و دندانی انجام می‌گیرد. بعد از انجام این جراحی بهبودی قابل‌توجه ای در ظاهر بیمار قابل‌مشاهده است، اما اولین هدف از انتخاب آن رفع مشکلات عملکردی فک است.

متخصصین ما در کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر مراد خانی مراقبت‌ها و درمانهای ارتودنسی جامع و روش‌های درمانی مناسبی را با نوع زندگی و وضعیت دندان‌ها و لبخندشان به بیماران ارائه می‌دهند. تمرکز ما بر سلامت کامل دندانی و ارتودنتیک بیماران است، بنابراین علاوه بر روش‌های درمانی معمول، درمانهای دیگری را نیز ارائه می‌دهیم که برای اصلاح ناهنجاری‌ها و انحراف فک و بهبود تقارن صورت، که همراه با جراحی ارتوگناتیک انجام می‌شوند، طراحی می‌کنیم. برای گرفتن وقت مشاوره درباره جراحی ارتودنسی (ارتوگناتیک) با ما تماس حاصل فرمایید. در طی جلسه‌ی مشاوره این فرصت را خواهید داشت که تصاویر قبل و بعد را مرور کنید و درباره‌ی جزییاتی مثل هزینه و مدت‌زمان بهبودی پس از عمل صحبت کنید. هدف ما سلامت دندان‌های بیمارانمان در تمام طول عمر است، پس اگر فکر می‌کنید که جراحی ارتودنسی برای مشکل شما فایده دارد و یا سؤالات دیگری در این رابطه دارید، می‌توانید برای رزرو نوبت مشاوره با متخصصین ما تماس حاصل فرمایید.

جراحی ارتوگناتیک چیست؟


جراحی ارتوگناتیک یا جراحی فک طیف گسترده‌ای از مشکلات و ناهنجاری‌های کلی و جزئی فکین و دندان‌ها را ازجمله انحراف فک و دندان‌ها، اصلاح می‌کند. این ناهنجاری‌ها می‌توانند اغلب باعث درد و مشکلاتی در رابطه با حرکات روزمره‌ی فک و صورت مثل صحبت کردن و جویدن غذا شوند. جراحی فک می‌تواند این مشکلات را برطرف سازد و وقتی با درمان مناسب ارتودنسی همراه باشد می‌تواند ظاهر و ساختار کلی صورت و عملکرد فک را بهبود ببخشد.

مزایا


 • جراحی ارتوگناتیک می‌تواند کل و یا قسمتی از فک بالا، فک پایین و یا چانه را جابجا کند.
 • بعد از جراحی، بهبودی در ظاهر صورت ونیز در عملکرد فک بیماران قابل‌مشاهده است.
 • جراحی ارتوگناتیک نیز می‌تواند میزان فرسودگی و ساییدگی بیش‌ازحد دندان‌ها کاهش دهد که به خاطر نامتقارن بودن فک ایجاد خواهد شد.
 • جراحی ارتودنسی یک روش اصلاحی برای کسانی ست که دچار مشکلات متوسط تا شدید فکی هستند که نمی‌توان آن‌ها را به‌تنهایی با روش‌های ارتودنسی رفع کرد.

آیا متقاضی برای این روش هستید؟


ناهنجاری‌های فکی ممکن است در بدو تولد و یا در طول زمان و به خاطر علل ژنتیکی یا ضربه به‌صورت به وجود آید. کسانی که دچار حالت بد و نامرتبی دندان و فک هستند می‌توانند تحت عمل جراحی ارتودنسی قرار بگیرند. برخی شرایط که ممکن است نیاز به انجام عمل اصلاحی فک داشته باشند عبارت‌اند از:

 • مشکل در جویدن و یا گرفتن غذاها
 • نقایص مادرزادی
 • اختلال در بلع غذا
 • درد فک. مشکل مفصل فکی و گیجگاهی TMJ و سردرد
 • فرسودگی و ساییش بیش‌ازحد دندان‌ها
 • ظاهر نامتقارن صورت از روبرو یا نیم‌رخ
 • ضربه به‌صورت
 • عقب بودن چانه
 • جلو بودن فک
 • عدم توانایی دررسیدن لب‌ها به یکدیگر بدون اعمال فشار
 • تنفس مداوم از راه دهان و خشکی دهان
 • آپنه یا وقفه تنفسی در خواب
 • تومور یا مشکلات پاتولوژی در قسمت فک

اگر یکی از علائم بالا را دارید و یا فکر می‌کنید که کاندیدای انجام عمل جراحی فک هستید، با انجام یک معاینه در کلینیک ما به پاسخی برای سؤالات موردنظر خود خواهد رسید و متخصصین ما توصیه‌های لازم را دراین‌باره در اختیار شما قرار خواهند داد. در بسیاری از موارد اگر درمانهای ارتودنسی ازجمله سیم‌کشی‌های دندان، بریس‌های نامرئی و تجهیزات  بخصوص دیگری جراحی فک می‌توانند مشکل را برطرف کنند، انجام جراحی ارتوکناتیگ لازم نخواهد بود.

زمان مناسب برای انجام جراحی چه زمانی ست؟


اگرچه کودکان ممکن است مشکلات مادرزادی خاص یا مشکلات ارتودنسی داشته باشند که درنهایت نیاز به جراحی فک خواهد داشت، اما به‌طورکلی انجام این عمل فقط پس از گذراندن مراحل رشد و توقف رشد فرد مناسب خواهد بود. این زمان معمولاً برای دختران در حدود سن ۱۳ تا ۱۵ سالگی و برای پسران در حدود سن ۱۶ تا ۱۸ سالگی می‌باشد. بااین‌وجود تشخیص زودهنگام و درمان مشکلات ارتودنسی در کودکان اغلب می‌تواند از لزوم انجام این عمل جلوگیری کند. کل فرآیند ارتودنسی، ازجمله جراحی ارتوگناتیک، ممکن است بین یک تا سه سال طول بکشد.

معاینات و مشاوره اولیه


در اولین جلسات شما با جراح فک و دهان یا متخصص ارتودنسی بیشتر تمرکز بروی تعیین دقیق نوع جراحی فک موردنیاز شما خواهد بود. متخصص شما اطلاعات لازم را در طی عکس‌برداری‌های رادیولوژی، اندازه‌گیرهایی از صورت و دندان‌ها، تصاویر بالینی و سابقه بیماری گردآوری خواهد کرد. او به پرسش‌های شما یا خانواده‌تان پاسخ می‌دهد و اطلاعات را تجزیه‌وتحلیل می‌کند و الگوهایی از حالت دندان‌های شما را می‌سازد و یک طرح کلی را برای درمان و اصلاح مشکل طرح‌ریزی می‌کند. گاهی جراحی تنها شامل جابجایی فک بالا یا فک پایین می‌شود و یا گاهی هر دو فک باید تطبیق داده شوند.

در طی انجام جراحی چه چیزی را باید انتظار داشته باشیم


جراحی ارتوگناتیک نسبت به جراحی‌های اصلاحی دیگر، به آماده‌سازی بیشتری نیاز دارد. بیشتر بیماران درمان را در طی فرآیند درمان ارتودنسی آغاز می‌کند. اکثر آن‌ها باید از سیم‌کشی‌های دندان استفاده کنند تا دندان‌هایشان را پیش از انجام جراحی ردیف و مرتب کنند. این فرایند می‌تواند چندین ماه تا دو سال طول بکشد. بعد از اتمام درمان ارتودنسی، برای بهبود عملکرد فک می‌توان جراحی فک را انجام داد.
وقتی دندان‌ها ردیف شدند، معاینات و رکوردهای تشخیصی و طرح‌ریزی دیجیتال جراحی با کمک کامپیوتر انجام می‌گیرد. دستورالعمل‌های کاملی برای روز جراحی و قبل و بعدازآن در اختیار شما قرار خواهد گرفت. جراحی ارتوگناتیک معمولاً تحت بیهوشی کامل و در مدت‌زمان ۳ تا ۴ ساعت انجام می‌شود.
پس از بیهوشی، جراح با دقت بریدگی‌هایی را در داخل دهان ایجاد می‌کند تا به استخوان‌های فک بالا و پایین برسد؛ و برای رسیدن به نتایج مطلوب موردنظر، سایز این استخوان‌ها را کاهش می‌دهند، فرم می‌دهند و یا سایز آن‌ها را افزایش می‌دهند. بعدازاینکه استخوان‌های فک با موفقیت تنظیم شدند، جراح آن‌ها را با استفاده از سیم، صفحات مخصوص و پیچ‌هایی می‌بندد.
تقریباً شش هفته پس از جراحی باید برای اتمام کار ردیف کردن دندان‌ها نسبت به موقعیت جدید فک به متخصص ارتودنسی‌تان مراجعه کنید. در طی ۶ تا ۸ هفته اول پس از جراحی، استخوان‌های شما در حال تسکین و تطبیق شدن در موقعیت جدیدشان خواهند بود.

اقدامات پس از جراحی


معمولاً بعد از جراحی، بیماران را برای یک‌شب در بیمارستان بستری می‌کنند. نتایج حاصل از جراحی‌تان فورا قابل‌مشاهده است. اگرچه، تورم و ناراحتی قابل‌توجه ای ممکن است در چند روز اول مانع از مشاهده این نتایج شود. جراح شما داروها مسکن را برای تسکین و کنترل این درد و ناراحتی‌ها تجویز می‌کند. غذای شما به مایعات و غذاهای نرم و همچنین فعالیت‌ها شما محدود خواهد شد. برای بازگشت به کلیه فعالیت‌ها باید با جراحتان مشورت کنید. اکثر بیماران می‌توانند در طی سه هفته بعد از جراحی‌شان به کار و مدرسه‌شان بازگردند. باید به مدت چندین هفته از انجام فعالیت‌های شدید بدنی و استفاده از دخانیات اجتناب کرد. مرحله اولیه‌ی بهبودی حدود چهار تا شش هفته طول خواهد کشید، اما بهبودی کامل فک‌ها بین نه تا دوازده ماه زمان می‌برد.

خطرات احتمالی


همه‌ی روش‌های جراحی میزانی خطر و احتمالات را در بردارند. این خطرات در طی مشاوره با پزشکتان موردبررسی قرار خواهد گرفت. برخی خطرات مربوط به جراحی ارتوگناتیک ممکن است شامل واکنش‌هایی نسبت به بیهوشی، خونریزی، عفونت، اسکار یا جای زخم عمیق و احساس بی‌حسی و خشکی در فک و دهان برای چند ماه و یا جابجا شدن استخوان‌ها می‌باشد.

هزینه


علاوه بر ارتودنسی، عوامل دیگری نیز می‌توانند در هزینه جراحی ارتودنسی نقش داشته باشند ازجمله میزان شدت ناهنجاری فک و نوع جراحی موردنیاز برای آن. موقعیت مکانی، بیمارستان و مشکلاتی که در طول مراقبت و درمان به وجود می‌آیند نیز ازجمله عوامل تعیین‌کننده خواهند بود. به‌طورکلی جراحی اصلاحی فک، روندی درمانی است نه زیبایی و این روش برای جلوگیری از هزینه‌های بالاتر برای درمان مشکلات دندانی در آینده ضروری است. به همین خاطر، برخی از بیمه‌ها حداقل بخشی از هزینه جراحی ارتوگناتیک را پوشش می‌دهند.