جرم گیری و بروساژ دندان؛ روش ها و هزینه

اولین مرحله از بیماری‌های لثه (التهاب لثه) زمانی ایجاد می‌شود که اسید، پلاک‌ها، جرم‌های دندانی و باکتری‌ها در لثه و دندان‌ها (حفره لثه) تجمع می‌یابند و در نهایت عوارضی همچون، التهاب لثه، خونریزی، بوی بد مداوم دهان، تحلیل لثه‌ها و علائم دیگر فرد را درگیر خواهد نمود.

 راه‌حل جلوگیری از بیماری‌های لثه، جرم‌گیری و بروساژ دندان‌ها (گاهی اوقات به‌اختصار به آن (SRP) می‌گویند)، می‌باشد. جرم‌ گیری و بروساژ دندان‌ها سلامت دندان و لثه‌ها را افزایش داده و به‌صورت عمیق زیر خط لثه‌ها را پاک‌سازی می‌کند، همچنین برای جلوگیری از تجمع جرم‌ها در آینده، مینای دندان را نیز پاک‌سازی خواهد نمود. در صورتی‌که شما از مشکلات پریودنتال (بیماری‌های لثه) رنج می‌برید، تمیز کردن عمقی دندان‌ها اجازه می‌دهد تا دندانپزشکان به‌طور کامل لثه و ریشه دندان‌ها را پاک‌سازی نمایند. تمیز کردن عمقی دندان‌ها، که تحت عنوان جرم‌گیری و بروساژ دندان نیز شناخته می‌شود، از متداول‌ترین راه‌کارهای درمانی برای بیماری‌های مرتبط با لثه‌ها محسوب می‌شود. این روش درمانی سلامت لثه‌های شما را ارتقا داده و از پیشرفت آسیب‌دیدگی بیشتر دندان‌ها و استخوان ‌فک جلوگیری به عمل می‌آورد.

اگر شما به‌طور منظم جهت معاینه نزد دندانپزشک بروید و در صورت نیاز از جرم‌ گیری دندان استفاده نمایید، به ‌احتمال ‌زیاد در آینده دیگر نیاز به انجام درمان‌های تهاجمی نخواهید داشت. برای جلوگیری از بدتر شدن بیماری‌های لثه، متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر مرادخانی با استفاده از درمان جرم‌گیری و بروساژ که بسیار موفقیت‌آمیز است و غیرتهاجمی محسوب می‌شود، کمک می‌کنند تا علائمی همچون، خونریزی لثه‌ها، بوی بد دهان، لق شدن دندان‌ها و تحلیل لثه‌ها در شما برطرف گردند. به کمک جرم‌گیری و بروساژ دندان‌ها، دندانپزشکان ما سلامتی دندان و دهان شما را مجدداً احیا خواهند کرد، در نتیجه لبخند شما جذاب و زیبا خواهد شد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره انواع روش‌های دندانپزشکی که متخصصین ما برای درمان یا پیشگیری از مشکلات دهان و دندان بکار می‌برند و یا رزرو نوبت می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

جرم‌گیری دندان‌ها و تسطیح ریشه


در اغلب موارد در درک معنا و مفهوم  بین جرم‌ گیری و  تسطیح ریشه سوءتفاهم وجود دارد. برای برخی نیز این سوال پیش می اید که جرم دندان چیست. جرم‌گیری در اصل روشی است که جرم یا تارتارهای دندانی از سطوح دندان‌ها پاک‌سازی می‌شوند. در تسطیح ریشه یا جرم‌گیری عمقی دندان‌ها، سطح ریشه دندان‌ها از وجود هر گونه جرم و آلودگی پاک‌سازی خواهد شد. کسانی که دچار بیماری‌های لثه و یا تحلیل لثه شده‌اند، شکاف پیرامون دندان‌های آن‌ها عمیق‌تر خواهد شد، بنابراین باکتری و جرم‌ها می‌توانند به زیر لثه‌ها نفوذ پیدا کنند. این دو روش درمانی اغلب به‌صورت هم‌زمان انجام می‌شوند، معمولاً دندانپزشک هم‌زمان با پاک‌سازی جرم‌ها از سطوح دندانی، پاک‌سازی عمیق ریشه‌های دندانی را نیز انجام می‌دهد. هر گونه ناهمواری روی سطح دندان‌ها، جلا داده می‌شود تا ظاهر دندان‌ها نرم و درخشان گردد.

کاربردها


از بین بردن پلاک‌های دندانی

تجمع پلاک و جرم‌های دندانی بر روی سطوح دندان باعث می‌شود محیط مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری‌ها فراهم گردد. باکتری‌های مضر باعث التهاب لثه‌ها می‌شوند، بنابراین آن‌ها به‌صورت منظم دچار خونریزی می‌گردند. هنگام مسواک زدن یا خوردن غذا احتمالاً گاهی اوقات این مورد را تجربه کرده‌اید، بدون آنکه در ظاهر لثه‌ها اختلالی باشد، ممکن است دچار خونریزی گردند. این حالت معمولاً جزء مرحله اولیه بیماری‌های لثه در نظر گرفته می‌شود که به آن  ژنژیویت (التهاب لثه) می‌گویند. در صورتی‌که شما به التهاب لثه مبتلا شده باشید، دندانپزشک از طریق جرم‌ گیری و بروساژ تمام دندان‌های شما را تمیز کرده و سطح آن‌ها را شستشو می‌دهد، همچنین ممکن است برای شما یک دهان‌شویه ضد باکتری حاوی  کلرو هگزیدین  تجویز شود و در کنار آن نحوه صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن آموزش داده می‌شود.

پیشگیری از بیماری پریودنتال یا التهاب و عفونت لثه

اکثر افراد مسن به‌نوعی از بیماری‌های مربوط به لثه رنج می‌برند. برای جلوگیری از رشد و توسعه بیماری‌های لثه، دندانپزشک می‌تواند درمان‌های پریودنتال را تجویز نماید، و یا تمیز کردن عمیق دندان‌ها را توصیه کند. از طریق تمیز کردن عمقی دندان‌ها باکتری‌های مضر از بین رفته و محیط برای ترمیم و بهبودی بافت‌های لثه فراهم می‌شود.

آیا این روش برای من مناسب است؟


اگر شما به بیماری‌ التهابی لثه مبتلا شده‌اید، جرم گیری می‌تواند به شما کمک کند تا دوباره لبخند زیبای خود را به دست آورید. افرادی که از بیماری‌های لثه (خفیف تا شدید) رنج می‌برند، جرم‌گیری دندان‌ها می‌تواند درمان مؤثری برای آن‌ها تلقی گردد. در این موارد معمولاً افراد دچار خونریزی یا تحلیل لثه می‌گردند. در افرادی که بیماری لثه آن‌ها خفیف می‌باشد، ممکن است جرم‌گیری دندان‌ها تنها درمان مورد نیاز باشد. در افرادی که دچار مراحل شدید بیماری لثه شده‌اند، جرم‌ گیری دندان‌ها، اولین گام مهم برای بازگرداندن سلامتی لثه و لبخند آن‌ها محسوب می‌شود.

فرایند درمان


برای جرم‌ گیری دندان و تسطیح عمقی ریشه‌ها، دندانپزشک بر روی ناحیه تحت درمان از بی‌حسی‌های موضعی استفاده می‌نماید. ممکن است به بیمار داروی آرام‌بخش نیز داده شود تا در طول درمان آرام و راحت باشد برای دسترسی به تمام قسمت‌های لثه و زدودن پلاک و جرم‌های دندانی، دندانپزشکان ما از ابزاردستی یا دستگاه اولتراسونیک استفاده خواهند نمود.

هنگامی‌که حفره لثه تمیز شد، دندانپزشکان ما توسط تمیز کردن عمقی ریشه‌ها، مکان‌هایی که ممکن است پلاک یا جرم‌های دندانی به دام افتاده باشند را نیز تمیز خواهند نمود. پس ‌از آن فرایند پاک‌سازی ریشه‌ها، لثه‌ها التیام یافته و دوباره بدون آنکه پلاک‌ها حضور داشته باشند به ریشه دندان‌ها متصل خواهند شد. برخی از بیماران خاص برای به دست آوردن نتیجه مورد نظر ممکن است به بیش از یک جلسه درمانی نیازمند باشند. به‌صورت کلی دو نوع ابزار برای جرم‌گیری و بروساژ دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، برخی از دندانپزشکان ممکن است از هر دو ابزار کمک بگیرند:

  • جرم‌گیرهای دستی دندانپزشکی: دندانپزشک شما از جرم‌گیرهای دستی به نام اسکیلر (scaler) و کورت (curette) استفاده می‌کند تا سطوح دندانی را جرم‌گیری نماید. از آنجاکه دندا‌پزشک نمی‌تواند پلاک‌ها را مشاهده نماید، به کمک لمس دندان‌ها، ناحیه تجمع جرم‌ها و لکه‌های ناهموار شناسایی می‌شود.

  • دستگاه جرم گیر اولتراسونیک: جرم‌گیر اولتراسونیک پلاک‌های دندانی را به‌واسطه ارتعاش‌های سریع که در نوک فلزی دستگاه ایجاد می‌شود، تراشیده و تمیز می‌کند. هم‌زمان با ارتعاش سر دستگاه، مایعی از آن خارج می‌شود تا دندان‌ها را شستشو داده و سر دستگاه را خنک نگه دارد.

تعداد جلسات درمان


معمولاً برحسب تحلیل لثه، میزان سایش، عمق و میزان جرم‌ گیری و تسطیح ریشه، فرایند درمان ممکن است به چهار جلسه تقسیم گردد. به‌عنوان ‌مثال، نیمه سمت راست بالای دهان در یک جلسه و سه نیمه باقی‌مانده نیز در سه جلسه جداگانه تحت درمان قرار می‌گیرند. در اکثر موارد تمیز کردن عمقی دندان‌ها بین نیم ساعت تا یک ساعت زمان نیاز دارد. اگر جرم‌ گیری مربوط به معاینه سالانه و دوره‌ای افراد باشد، ممکن است دندانپزشک علاوه بر جرم‌ گیری برای مشخص شدن وجود پوسیدگی از تصویربرداری اشعه ایکس نیز استفاده نماید. دندانپزشک به‌طورکلی بخش عمده دندان‌ها را به‌ صورت عمیق تمیز خواهد کرد. پس از جرم‌گیری عمیق دندان‌ها، در نهایت به‌طورمعمول دندانپزشک دندان‌ها را دوباره بازبینی خواهد کرد و در صورت نیاز بخش‌های لازم را دوباره به‌صورت عمیق جرم‌گیری و تمیز خواهد کرد و پس ‌از آن به بررسی بیماری‌های لثه خواهد پرداخت.

مراقبت‌های پس از جرم‌گیری دندان


پس از اتمام جرم‌گیری و بروساژ ممکن است بیماران، ۱ الی ۳ روز خون‌ریزی از لثه‌ها و یا التهاب را تجربه نمایند. برای تمیز نگه‌داشتن لثه و دندان‌ها بعد از جرم‌گیری، بیماران باید روش‌های صحیح کشیدن نخ دندان و مسواک زدن را از پزشک خود یاد بگیرند تا پس ‌از آن به‌صورت منظم در خانه به‌صورت صحیح به تمیز کردن دندان‌های خود بپردازند. همچنین بیماران باید برای معاینه سالیانه و یا آنچه دندا‌پزشک توصیه می‌کند، برنامه‌ریزی کنند. به‌طورکلی دندانپزشکان چند ماه پس ‌ازدرمان جرم‌گیری ، وقت ملاقاتی را تعیین خواهند کرد تا روند بهبودی و التیام بیمار مورد ارزیابی قرار گیرد.

هزینه جرم‌گیری و بروساژ


هزینه استاندارد تمیز کردن عمقی دندان‌ها می‌تواند بر اساس نرخ مصوب و محل دندانپزشک متفاوت باشد. گاها جرم‌ گیری دندان با تصویربرداری اشعه ایکس و معاینات دندانپزشکی همراه می‌شود.  کل هزینه برای معاینه و انجام این خدمات اضافی به نرخ‌های مصوب مراکز و تعداد و نوع تصویربرداری اشعه ایکس، بستگی خواهد داشت. معمولاً بیمه‌های دندانپزشکی ۱۰۰٪ هزینه جرم‌گیری را یک تا دو بار در سال به‌عنوان یک درمان پیشگیرانه، پوشش خواهند داد.

به‌طورکلی، عوامل مؤثر بر هزینه‌های درمانی جرم‌گیری دندان‌ها عبارت‌اند از:

  • فن‌آوری مورد استفاده در روش جرم‌گ یری دندان
  • محل مطب دندانپزشک
  • نوع بیمه دندانپزشکی
  • نوع و تعداد دفعات درمان
  • مراقبت لازم بعد از درمان
  • نوع تخصصی که در این درمان شامل می‌شود.