درد ارتودنسی: علت و روش‌های کاهش و تسکین آن

تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری برای انجام ارتودنسی تصمیمی مهم است که نتیجه آن به دست آوردن یک لبخند زیبا و سالم است. به هر حال، در این مسیر شما در برخی زمان‌ها به خصوص در زمانی که سیم‌کشی‌های روی دندان تنظیم می‌شوند احساس ناراحتی می‌کنید. خبر خوب این که درد مذکور موقتی و قابل‌درمان است.

پس از جلسه درمانی تنظیم بریس‌ها، معمولاً بیمار احساس التهاب، خونریزی خفیف یا حساسیت دندانی خواهد داشت. سطح این ناراحتی در هر بیمار متفاوت است و می‌توانید از چند ساعت تا چند روز طول بکشد. برای بهره‌گیری از مشاوره متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر مرادخانی در زمینه درد ارتودنسی و روش‌های کاهشان یا رزرو نوبت می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

درد ارتودنسی چگونه است؟


نصب بریس‌ها

ممکن است در هنگام قرار دادن بریس‌ها روی دندان درد کمی ایجاد شود. این درد باعث می‌شود که در زمانی که این بریس‌ها روی دندان قرار دارند غذا خوردن شما کندتر شود زیرا جویدن غذا برای شما دشوارتر می‌شود. بهتر است در چند روز اول از غذاهای نرم مانند ماست، سوپ و ماکارونی و پنیر استفاده کنید.

سه روز اول پس از قرار دادن بریس‌ها

ممکن است دندان‌های شما در حالی که اصلاح می‌شوند و تا زمانی که شما به وجود سیم‌ها و لیگاتورها عادت کنید با احساس ناراحتی همراه باشد. متخصص ارتودنسی باید به شما دستورالعملی در مورد روش‌های کاهش ناراحتی‌ها ارائه کند. متخصصین ارتودنسی تخمین می‌زنند که درد معمولاً پس از ۵ روز برطرف می‌شود.

علل


معمولاً مراجعات دوره‌ای به دندانپزشک هر چهار تا شش هفته باید انجام شود. در این مراجعات، متخصص ارتودنسی آرک وایرهای نازک فلزی مرتبط با هر براکت را سفت و خم کرده یا آنها را جابجا می‌کند. در نتیجه شما در این چند روز کمی احساس ناراحتی می‌کنید. فشار مضاعف وارده بر دندان‌ها و لثه شما به دلیل سفت شدن سیم‌ها دلیل ناراحتی و تحریک‌پذیری است.

نکاتی برای کاهش درد ارتودنسی


استفاده از بسته‌های یخ

یخ برای دندان درد نیز مانند بقیه قسمت‌های بدن عمل می‌کند. اگر بریس‌هایی که به تازگی سفت کرده‌اید باعث درد در دهان شما شده است از بسته‌های یخ روی قسمت‌هایی که دچار ناراحتی شده استفاده کنید. یخ التهاب و تورم را کاهش داده و به کم شدن درد کمک می‌کند.

مصرف غذاها و نوشیدنی‌های سرد

همانند یخ، خوردن یخمک یا بستنی علاوه بر این که خوشمزه است با بیحس کردن دهان و کاهش التهاب باعث کاهش درد می‌شود. همیشه پس از خوردن مواد شیرین دندان‌های خود را مسواک کنید تا از پوسیدگی دندان‌ها پیشگیری شود. شما می‌توانید به راحتی تکه‌های یخ را مکیده یا آب یخ بنوشید تا به کاهش درد دهان شما کمک کند.

قرقره کردن آب نمک

در برخی موارد ممکن است لثه و قسمت داخلی گونه‌ها تا زمانی که با سفت شدن سیم‌ها سازگاری یابند دچار درد و زخم شوند. قرقره کردن آب نمک به مدت یک دقیقه به کاهش احتمال ابتلا به عفونت و التیام زخم‌ها که به دلیل وجود بریس‌ها ایجاد شده‌اند کمک می‌کند.

استفاده از موم ارتودنسی

از متخصص ارتودنسی درخواست کنید که برای شما موم ارتودنسی تجویز کند. موم ارتودنسی را می‌توانید از بسیاری از داروخانه‌ها خریداری کنید. این موم‌های سخت و کششی روی قسمت‌های سخت و فلزی بریس‌ها استفاده می‌شوند. با وجود این موم‌ها سایش بریس‌ها و سیم‌ها به قسمت‌های حساس داخل دهان کاهش می‌یابد. این موم‌ها را باید در نزدیکی قسمت‌های دردناک دهان استفاده کنید. سپس موم را مستقیماً روی قسمت‌هایی از بریس‌ها که به بخش‌های داخلی دهان ساییده می‌شوند بمالید. قبل از استفاده از این موم مطمئن شوید که دهان و بریس‌ها کاملاً خشک هستند. در قسمت‌های خیس، موم به خوبی نمی‌چسبد. مصرف این موم‌ها به خصوص در هنگام شب و قبل از خواب می‌تواند بسیار مفید باشد؛ بنابراین اگر شما در هنگام خواب دهان خود را زیاد تکان می‌دهید، سایش باعث آسیب کمتری به بخش‌های داخلی دهان شما می‌شود.

اصلاح رژیم غذایی

زمانی که بریس‌های شما سفت می‌شود ممکن است دندان‌ها و لثه شما حساس شده و غذا خوردن را برای شما دردناک کند. به همین دلیل بهتر است از خوردن غذاهای سفت و جویدنی مانند سبزیجات خام پرهیز کنید. به جای آن از غذاهای نرم و مایع مانند سیب‌زمینی رنده شده، سوپ و ماست استفاده کنید که نیازی به جویدن ندارند. زمانی که دندان‌های شما تنظیم شدند و درد آن کاهش یافت شما می‌توانید مطابق رژیم و عادات غذایی خود رفتار کنید.

داروی مسکنی که به شما می‌سازد را استفاده کنید

همیشه اولین گزینه، مصرف مسکن‌های رایج بدون نیاز به نسخه پزشک مانند ایبوپروفن، استامینوفن و آسپیرین است. هر کدام که به شما بهتر می‌سازد را مصرف کنید. بیماران اول باید با پزشک مشورت کنند و سپس دستورالعمل وی را در مورد میزان مصرف دارو به کارگیرند. ممکن است متخصص ارتودنسی حتی بدون این که شما در خواست کنید این داروها را برای شما تجویز کند. این روش کاهش درد به خصوص در زمان خواب و در زمانی که شما می‌خواهید استراحت کنید مؤثر است. به سوابق ابتلا به آلرژی یا ناراحتی‌های گذشته که در هنگام مصرف هر یک از این مسکن‌ها داشتید توجه داشته باشید و دارویی را استفاده کنید که مناسب شما است. برخی مسکن‌های ضدالتهابی روند جابجایی دندان‌ها را کند می‌کنند. با این که این عارضه بسیار جزئی است اما ممکن است شما بخواهید در حالی که از درد رنج می‌برید بیشترین نتایج ممکنه از درمان حاصل شود! تایلانول (استامینوفن) چنین اثری ندارد و در صورتی که سابقه خوبی از مصرف آن داشته‌اید، می‌تواند اولین گزینه انتخابی شما باشد.

تنظیم بریس‌ها زمان‌بر است

در نهایت به یاد داشته باشید که ناراحتی و مشکلات ارتودنسی زمانی که دندان‌های شما با تنظیم جدید بریس‌ها سازگاری پیدا کرد بهبود می‌یابد. با این که خوشایند نیست اما این ناراحتی‌ها تا زمانی که دندان‌های شما به محل مناسب انتقال پیدا می‌کنند عادی است. ممکن است شما به مدت چند روز درد خفیفی را تجربه کنید اما نتایج حاصل از ارتودنسی که داشتن یک لبخند عالی، زیبا و بدون نقص است ارزش تحمل این درد را دارد. والدین باید کودکان خود را برای رعایت کامل بهداشت دهان و دندان حتی اگر ناراحت‌کننده است ترغیب کنند زیرا با وجود بریس‌ها در دهان، رعایت بهداشت دهان و دندان و تمیز نگه‌داشتن دندان‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است.

استفاده از بیحس کننده‌های موضعی

برخی خمیردندان‌ها وجود دارند که مانند بیحس کننده‌های موضعی عمل می‌کنند و بدون نیاز به نسخه پزشک نیز می‌توان آنها را تهیه کرد. این خمیردندان‌ها را اگر مستقیماً روی زخم‌ها استفاده کنید به مدت چند ساعت درد را کاهش می‌دهند. اورابیس و اوراژل از این نوع خمیردندان‌ها هستند. استفاده از بیحس کننده‌ها باعث بروز برخی عوارض جانبی ماند خارش، قرمزی و بثورات پوستی و راش می‌شود. این خمیردندان‌ها را باید دقیقاً مطابق دستورالعمل استفاده کنید تا از بروز عوارض جانبی جلوگیری شود. نباید از این خمیردندان‌ها بیش آر حد مجاز استفاده کرد یا آنها را بلعید. باید به مقدار استفاده مجاز از آنها توجه کنید و در هنگام استفاده از آنها از گوش پاک‌کن یا گاز استفاده کنید.

از دهان‌شویه استفاده کنید

این دهان‌شویه‌ها به طور مستقیم باعث کاهش درد نمی‌شوند اما احتمال بروز عفونت و التهاب را کاهش می‌دهند. اگر شما دچار زخم‌های باز شدید در محل سایش بریس‌ها با قسمت‌های داخلی دهان شده‌اید استفاده از این دهان‌شویه‌ها می‌تواند از بروز درد و ناراحتی در آینده جلوگیری کند. لیسترین و پروهلث نمونه‌هایی از این دهان‌شویه‌ها هستند. در صورتی که این زخم‌ها تحت درمان قرار نگیرند، عمر باکتری‌های روی زخم‌ها به بیش از یک هفته خواهد رسید. استفاده از دهان‌شویه‌های آنتی باکتریال بهترین روش برای کوتاه کردن عمر این باکتری‌ها و حتی از بین بردن آنها است. لیسترین یا دهان‌شویه گلوکونت کلرهگزیدین مانند کورسیدیل مؤثرترین نوع دهان‌شویه برای درمان این رخم ها هستند. دهان‌شویه‌ها را با استفاده از یک‌سوم فنجان آب رقیق کنید و به مدت ۳۰ ثانیه و چندین مرتبه در روز آن را در دهان خود قرقره کنید.

از یک خمیردندان جدید استفاده کنید

استفاده از برخی انواع خمیردندان‌ها برای دندان‌های حساس مناسب است. مسواک کردن دندان‌ها در حالی که بریس‌ها در دهان قرار دارند یکی از سخت‌ترین قسمت‌های درد ارتودنسی است. زمانی که به طور ملایمی با استفاده از این خمیردندان‌ها، دندان‌های خود را مسواک می‌زنید درد بسیار قابل‌تحمل‌تر می‌شود. روی جلد این خمیردندان‌ها به صورت واضح درج شده است که مخصوص دندان‌های حساس هستند. خمیردندان‌هایی که حاوی نیترات پتاسیم هستند باعث بیحسی خفیفی می‌شوند و آنهایی که حاوی کلرید استونتیوم هستند یک لایه محافظتی روی دندان ایجاد می‌کنند.