درمان تحلیل لثه با/ بدون جراحی(پیوند لثه)

تحلیل لثه، همان‌گونه که از نامش پیداست، زمانی رخ می‌دهد که بافت لثه اطراف دندان‌ها تحلیل رفته و لثه‌ها به سمت عقب کشیده می‌شوند و بخش بیشتری از سطح دندان نمایان می‌گردد. این عارضه ممکن است پیامد جدی بهداشت نامناسب دهان و دندان، مسواک زدن تهاجمی و دلایل دیگر باشد. تحلیل لثه‌ها به ایجاد فضایی بین دندان‌ها و خط لثه منجر می‌گردد. این فضا به محلی برای تجمع باکتری‌ها و بقا آن‌ها تبدیل می‌شود. در صورت عدم درمان تحلیل لثه‌ها، حتی ریشه دندان‌ها ممکن است در معرض آسیب قرارگرفته و به ایجاد درد و حساسیت بیش‌ ا‌زحد دندان‌ها منجر شود. علاوه بر این، آسیب ایجادشده در بافت و ساختارهای استخوانی محافظ دندان‌ها، درنهایت لقی دندان‌ها را به همراه خواهد داشت.

نادیده گرفتن تحلیل لثه‌ها، ایده خوبی نیست. تحلیل لثه در صورت عدم درمان، می‌تواند به لقی دندان منجر شود. گزینه‌های درمانی برای تحلیل لثه‌ها به‌ شدت تحلیل بستگی دارد. چنانچه تحلیل لثه‌ها جزئی باشد، تمیز کردن عمیق ممکن است برای درمان آن‌ها کافی باشد. جراحی اغلب یک گزینه مناسب در موارد شدیدتر است. متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر مراد خانی بر اساس سطح تحلیل لثه، اصلاح شیوه‌های مسواک زدن، پاک کردن عمیق دندان‌ها و درمان جراحی دندان را برای درمان بیماری پریودنتال توصیه می‌کنند. تحلیل لثه‌ها در بیماران مبتلابه عارضه‌های پزشکی مانند التهاب لثه یا شاید برخی از بیماری‌های پريودنتال شايع است.

علائم


ازآنجایی‌که فرآیند تحلیل لثه کند بوده و به‌تدریج رخ می‌دهد، بسیاری از افراد به‌موقع از ابتلای به این بیماری آگاه نمی‌شوند. بااین‌حال، در صورت مشاهده علائم، بلافاصله براي درمان اقدام نماييد. فهرستی از علائم تحليل لثه به شرح زير هستند:

 • حساسیت دندان
 • دندان بزرگ‌تر از حد معمول به نظر می‌رسد.
 • درد دندان
 • خونریزی بعد از مسواک زدن یا نخ کشیدن دندان
 • لثه‌های قرمز، متورم
 • بوي بد دهان
 • درد در خط لثه
 • جمع شدن قابل‌توجه لثه‌ها
 • آسيب به ریشه دندان
 • لقي دندان‌ها

علل


تحليل لثه‌ها اغلب شاخصي از بیماری‌های لثه است. بااین‌حال، دلايلي ديگر براي تحليل لثه‌ها وجود دارد كه در زير به آن‌ها اشاره‌شده است:

درمان


تمیز کردن دندان

چنانچه تحليل لثه به‌موقع تشخيص داده شود، دندان‌پزشک قادر است با فرآیندهای تمیز كردن عمیق دندان‌ها مانند جرم‌گیری دندان و صاف کردن سطح ریشه به درمان اين عارضه بپردازد. در چنين مواردي، دندان‌پزشک پلاک و جرم تشکیل‌شده بر روی سطح دندان و ریشه در زیر خط لثه را به‌دقت برمی‌دارد. اما، در صورت تشخیص دیرهنگام تحلیل لثه، دندان‌پزشک ممکن است به‌منظور ترميم آسيب ایجادشده ناشی از این بیماری، گزينه جراحي را انتخاب كند. این جراحی‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

پیوند لثه

پيوند لثه از درمان‌های جراحي است كه به‌طور رايج انجام می‌گیرد. به‌منظور انجام پيوند لثه، یک پریودنتیست (متخصص لثه) بافتي را از ناحيه ديگر گرفته و از آن براي پوشش دهي ناحيه دندان و ريشه آسیب‌دیده استفاده می‌کند. بافت ممکن است از سقف دهان (کام) شما يا از منبعي ديگر گرفته شود. دندان‌پزشک همچنین می‌تواند بافت پيوندي را به جاي دهان شما از يك منبع بافت بگيرد. پريودنتيست جراحي را پس از اعمال بيهوشي موضعي به ناحيه موردنظر آغاز می‌کند. اكثر بیماران می‌توانند در روز پس از جراحي فعالیت‌های روزمره خود را آغاز كنند. درد و ناراحتی ممکن است یک هفته یا بیشتر ادامه پیدا کند، به‌ویژه اگر پیوند از کام يا بافت ديگري از لثه گرفته‌ شده باشد. در طول دوره بهبودی، باید از خوردن غذاهاي سفت يا غذاهايي كه نياز به جويدن دارند و نيز مسواك زدن در اطراف محل پيوند اجتناب كنيد.

جراحی کاهش عمق پاکت

جراحی کاهش عمق پاکت یک تمیز کردن عميق بافت است که در صورت عدم موفقيت درمان‌های ديگر استفاده می‌شود. در اين جراحي باکتری‌ها و جرم ایجادشده در داخل لثه‌ها زدوده می‌شوند. به‌منظور انجام این جراحی، پريودنتيست، لثه‌ها را به سمت عقب تا زده، و پس از اتمام فرآيند، آن‌ها را به محل خود بازمی‌گرداند. گاهی اوقات دندان‌ها پس از جراحی کاهش عمق پاکت بلندتر به نظر می‌رسند، زيرا لثه‌ها به‌خوبی اطراف آن‌ها را پوشش می‌دهند.

ترمیم استخوان و بافت ازدست‌رفته

درصورتی‌که درنتیجه تحلیل لثه استخوان محافظ دندان از بین رفته باشد، دندان‌پزشک ممکن است به‌منظور بازیابی استخوان ازدست‌رفته و بافت لثه از یک روش درماني بانام درمان ترمیمی استفاده کند. ناحيه آسیب‌دیده از طریق جراحی بازشده و بافت لثه به عقب تا زده می‌شود. باکتری‌های تجمع یافته در زير خط لثه محل به‌طور عميق زدوده شده و یک پروتئین محرک بافت روی ریشه دندان كار گذاشته می‌شود. پروتئین موجب تحریک رشد بافت جدید و استخوان جدید در اطراف ناحيه آسیب‌دیده شده که به‌عنوان یک ساختار محافظ و تکیه‌گاه برای دندان‌ها عمل می‌کند. دندان‌پزشک بافت لثه را به محل خود بازمی‌گرداند و پس از اتمام درمان، آن را بخيه می‌کند.

درمان‌های خانگی

چنانچه مایل نیستید که برای درمان‌های دندانپزشکی اقدام كنيد، می‌توانید روش‌های خاص را برای درمان تحلیل لثه‌ها به‌کارگیرید. اما اگر لثه‌های شما عفونت داشته باشند، ابتدا باید به دندان‌پزشک مراجعه کنید تا از میزان حمله باکتری‌ها مطلع شويد. گاهی اوقات ممکن است به‌ كمك دندان‌پزشک نياز داشته باشيد، به‌ویژه اگر تحليل لثه در مرحله پیشرفته قرار داشته باشد. در غیر این صورت درمان‌های خانگی برای تحليل لثه‌ها کفایت می‌کند. شما حتی می‌توانید با مراقبت مناسب دهان و دندان و برخی از درمان‌های طبیعی به درمان تحلیل لثه بپردازید.

پس از درمان


بهداشت مناسب دهان و دندان پس از درمان بازيابي يا تحليل لثه ضروري است. اگر شما قبلاً از يك مسواك متوسط يا زبر استفاده می‌کرده‌اید، آن را با يك مسواك نرم جايگزين كنيد. از دندان‌پزشک خود بخواهید تا بهترین شیوه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را برای پیشگیری از تحليل بیشتر لثه‌ها به شما آموزش دهد. بعد از جراحی با دندان‌پزشک خود در تماس باشيد. او به‌احتمال‌زیاد از شما می‌خواهد كه حداقل ۲ مرتبه در سال به وي مراجعه كنيد. تلاش برای مراقبت مناسب از دهان و دندان احتمال تحليل لثه را کاهش می‌دهد.

نكاتي براي پيشگيري از تحليل لثه


به قول يك ضرب‌المثل قديمي پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. پيشگيري نه‌تنها مانع از تحليل لثه می‌شود، بلكه از بروز ديگر بیماری‌های دهاني نيز ممانعت می‌کند. در زیر به نکاتی براي پيشگيری از تحليل لثه و بهداشت مناسب دهان و دندان اشاره‌شده است.

حفظ بهداشت مناسب دهان و دندان

 • هرگز به‌صورت تهاجمی مسواك نزنيد.
 • مسواك زدن را با ضربه‌های آرام و حركات چرخشي انجام دهيد.
 • هرگز در حين مسواك زدن لثه‌هاي خود را به سمت بالا هل ندهيد. لثه‌ها را در طول خطوط لثه مسواك بزنيد.
 • از مسواک‌های بسیار بزرگ استفاده نکنید. یک مسواك دارای سر كوچك و موهای نرم برای دهان شما مناسب است.
 • نخ دندان کشیدن را فراموش نكنيد، زيرا براي رفع پلاك ضروري می‌باشد.
 • شرایط ایده آل اين است که پس از هر وعده غذایی، مسواك زده و نخ دندان بکشید. اما، چنانچه این کار برای شما امکان‌پذیر نیست، حداقل پس از وعده‌های غذایی دهان خود را با آب بشویید.
 • از دهان‌شویه برای تمیز کردن دهان خود استفاده کنید.

در طول روز آب کافی بنوشید.

 • نوشیدن مقادیر زیاد آب، تمام سموم بدن شمارا از بین می‌برد و دهان شما هم از این قاعده مستثنی نمی‌باشد. نوشیدن آب از ایجاد هرگونه عفونت باکتریایی در دهان شما پیشگیری کرده و بنابراین از تحلیل لثه ممانعت می‌کند.
 • به‌علاوه آب موجب تمیز کردن دهان شما می‌شود. در حالت ایده آل، بعد از مصرف هرگونه خوراکی باید دهان خود را تمیز کنید. در غیر این صورت، همیشه سعی کنید مقداری آب را در دهان خود بچرخانید.

غذای سالم بخورید و از خوردن هله‌هوله پرهیز کنید.

 • مقادیر زیادی از میوه و سبزیجات مصرف کنید، به‌ویژه آن‌هایی که حاوی مواد مغذی مانند ویتامین C هستند.
 • از خوردن خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های شیرین اجتناب کنید. زیرا محیط مناسب برای رشد باکتری‌ها را فراهم می‌آورند.
 • از مصرف غذاهای فرآوری شده، کافئین، الکل و غذاهای تهیه‌شده از آرد سفید نیز اجتناب کنید.