درمان جلوبودن دندان‌ها و فک بالایی(اوربایت) با ارتودنسی

اوربایت که به آن نامرتبی دندان نیز گفته می‌شود یا اورجکت هنگامی اتفاق می‌افتد که فک پایینی به طور مناسب با فک بالایی هم‌راستا و هم‌ردیف نشده باشد و با درجه اضافه هم‌پوشانی دندان‌های بالایی و پایینی شناخته می‌شود. یک اوربایت مطلوب دارای درجه هم‌پوشانی ۱ یا ۲ میلی‌متر است. بسیاری از بیماران اوربایت عمیقی دارند که به آن اوربایت عمودی گفته می‌شود و بین ۴ تا ۱۰ میلی‌متر عمق دارد.علت اوربایت یک عارضه ارثی است البته ممکن است توسط عادات ناصحیح جویدن غذا و یا ضربه نیز به وجود آید. هنگامی‌که اوربایت عمیق باشد چانه بیمار توسط دندان‌های بالایی به سمت عقب و به سمت فک کشیده شده است. اوربایت عمیق باعث می‌شود چهره بیمار گرد و کوچک به نظر برسد؛ بنابراین درمان این عارضه برای سلامت دهان و همچنین مسائل اجتماعی بیمار بسیار مهم است.

جهت درمان هر گونه مشکل دندانی هر چه سریع‌تر به دندان‌پزشک مراجعه کنید بهتر است و زودتر به نتیجه می‌رسید. درمان اوربایت در کودکان با ارتودنسی کودکان به‌مراتب آسان‌تر از نوجوانان است زیرا فک آن‌ها هنوز به طور کامل رشد نکرده است؛ اما هیچ‌وقت جهت درمان مشکلات دهانی دیر نیست. ارتودنسی بزرگسالان نیز تواند به عنوان روشی جهت درمان اوربایت استفاده می‌شود. در این روش ممکن است زمان بیشتری جهت درمان کامل مشکل موردنیاز باشد. متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر مرادخانی به شما کمک می‌کنند تا مشکل اوربایت خود را بهتر بشناسید. از درجه شدت آن آگاه شده، دلیل به وجود آمدن آن را بدانید و بدانید تا چه حد در وضعیت سلامت شما مؤثر است. همچنین آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا بفهمید بهترین راه‌حل جهت درمان مشکل اوربایت برای آن‌ها چیست (ارتودنسی و یا حتی جراحی ارتودنسی). با انجام این درمان نه تنها مشکل اوربایت و بیماری‌ها و ناراحتی‌های ناشی از آن درمان می‌شود بلکه اعتماد به نفس بیمار نیز بهبود می‌یابد. جهت آگاهی بیشتر در مورد انواع روش‌های درمان اوربایت و یا مشاوره با متخصصین با ما تماس حاصل فرمایید.

چه چیزی باعث به وجود آمدن اوربایت می‌شود؟


وراثت

اوربایت می‌تواند به دلیل مسائل وراثتی یا ژنتیکی که قسمتی از پروسه طبیعی فوران دندان‌هاست به وجود آید.

فوران دندان‌ها

افراد بسیار کمی بهترین فرم دندان‌ها و فک را برای صورتشان دارند زیرا فوران دندان‌های آن‌ها یک اتفاق تصادفی بوده است. دندان‌ها تا وقتی که بیمار در حال رشد است جوانه می‌زند و وقتی که به دندان مخالفی برخورد کند متوقف می‌شود. هنوز اطلاعات کافی در مورد روند و پروسه فوران دندان‌ها وجود ندارد لذا اوربایت، نامرتبی دندان‌ها، فرم دهان نامناسب، دندان‌های زیرین و اوربایت عمیق مشکلات رایجی هستند.

عادت‌های بد

برخی عادت‌های شدید مانند مکیدن انگشتان ممکن است باعث ایجاد اوربایت گردد زیرا انگشت باعث راندن دندان‌های بالایی به سمت جلوی دندان‌های پایینی شده و باعث پیش رفتگی آرواره می‌گردد. گاهی فشار گلو نیز باعث ایجاد فرم بد دهان می‌شود زیرا سبب فشار آوردن به دندان‌ها و تغییر محل فک می‌گردد. انگشت شست نیز گاهی باعث راندن فک بالایی و دندان‌ها به جلو و یا فشار دندان‌های پایینی به عقب می‌گردد. چنانچه شخصی با مشکل اوربایت مواجه باشد با بالا رفتن سن دندان‌های او پایین می‌آیند و اوربایت او عمیق‌تر می‌شود. کسانی که عادت فشار گلو را دارند نمی‌توانند به طور شفاف صحبت کنند زیرا آن‌ها از گلو جهت صحبت کردن استفاده می‌کنند و تا زمانی که دندان‌ها، دهان و اجزای صورت آن‌ها متعادل و هماهنگ نشود هیچ‌گونه گفتار درمانی به آن‌ها کمکی نخواهد کرد. فرم دندان‌ها بر نحوه عملکرد صورت نیز تأثیرگذار است.

چرا اصلاح اوربایت درمانی مهم است؟


این تصور که اوربایت مسئله‌ای است که فقط به زیبایی انسان مربوط است تصوری اشتباه است. با اینکه بسیاری از افرادی که جهت حل مشکل اوربایت مراجعه می‌کنند به دلیل ناراحتی از ظاهر فیزیکی خود است اما اوربایت می‌تواند باعث به وجود آمدن مشکلات متعدد سلامتی و دندانی برای فرد گردد. در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره شده است.

درد فک

هنگامی‌که فک بالایی و پایینی به طور مناسب با هم هم‌تراز نباشند درد مزمنی در مفصل تمپوروماندیبولار (TMJ) و مفصل فک به وجود می‌آید. این درد وقتی که بیمار غذا می‌خورد و یا از فک خود استفاده می‌کند شدیدتر می‌گردد.

مشکلات مرتبط با سلامت دندان‌ها

انحراف و نابهنجاری فک باعث می‌شود دندان‌ها به هم فشار وارد کنند و این فشار با گذشت زمان بیشتر می‌شود. پس از چند سال، این مسئله می‌تواند منجر به غیرطبیعی شدن و آسیب آناتومی دندان، پوسیدگی دندان و لق شدن آن‌ها گردد.

مشکلات مرتبط با سلامت لثه‌ها

 همان‌گونه که اوربایت می‌تواند باعث آسیب رساندن به دندان‌ها شود، می‌تواند لثه‌ها را نیز تحت تأثیر قرار دهد بخصوص اگر دندان‌های جلویی فک پایین باعث وارد آمدن فشار بر خط لثه دندان‌های جلویی فک بالایی گردد. آسیب دیدن لثه‌ها منجر به بروز بیماری‌های لثه و از دست دادن دندان در فرد خواهد شد.

مشکلات در تکلم

افرادی که با اوربایت شدید مواجه هستند معمولاً نمی‌توانند به طور شمرده صحبت کنند و با مشکلات تکلم مواجه هستند.

آپنه خواب

تحقیقات نشان داده است که جراحی فک و جلو کشیدن فک پایینی و در نتیجه بزرگ‌تر کردن راه عبور هوا در دهان باعث بهبودی بسیاری در افرادی که به آپنه خواب گرفتار هستند، می‌شود. افرادی که مبتلا به اوربایت هستند و دهان کوچکی دارند مشکلات بیشتری در تنفس در شب و استراحت شبانه دارند.

عزت‌نفس پایین

اوربایت شدید ممکن است باعث ضعیف به نظر رسیدن فک و بر هم زدن تقارن صورت گردد. مردان و زنان مبتلا به ابن عارضه ممکن است نسبت به ظاهر خود بسیار نگران شده و در روابط اجتماعی عزت‌نفس و اعتماد به نفس خود را از دست دهند.

نمای چهره

اوربایت عمیق باعث کوچک به نظر رسیدن صورت و کوتاه به نظر رسیدن چانه می‌شود. اوربایت عمیق سبب می‌شود نیمرخ صورت با چانه‌ای به عقب کشیده شده نمایش داده شود و بیماران صورت گرد کوتاهی داشته باشند که در بیماران مسن‌تر مشهودتر است.

درمان و راه‌حل‌ها


بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند کاری جهت درمان مشکل اوربایت انجام ندهند و با آن زندگی می‌کنند؛ اما چنانچه اوربایت شدید باشد یا منجر به ایجاد مشکلاتی در رابطه با سلامتی آن‌ها شده باشد لازم است با کمک متخصصین این امر درمان گردد. بسته به شدت اوربایت درمان‌های متعددی جهت درمان مشکل اوربایت وجود دارد:

سیم‌کشی دندان 

ارتودنسی متداول‌ترین روش درمان مشکل اوربایت است. متخصصان دندانپزشکی غالباً از سیم‌کشی‌دندان و باندهای لاستیکی جهت کشیدن دندان‌های بالایی به سمت عقب استفاده می‌کنند. اگر اوربایت با مشکل درهم بودن دندان‌ها توأم باشد ممکن است نیاز باشد از کشیدن دندان در ارتودنسی نیز جهت اصلاح دندان‌های جلویی بهره گیرید. انواع مختلفی از سیم‌کشی دندان جهت درمان این مشکل وجود دارد.

  • سیم‌کشی‌های فلزی قدیمی: سال‌ها شایع‌ترین درمان اوربایت استفاده از ارتودنسی فلزی بود که جهت ردیف کردن دندان‌ها و اصلاح اوربایت استفاده می‌شد.
  • پوشش سر: این روش یکی از بهترین روش‌ها جهت درمان اوربایت شدید است. در این روش لازم است برای بیشتر از ۱۸ ماه پوشش سر در بیشتر ساعات روز پوشیده شود.
  • ارتودنسی نامرئی: این روش به عنوان یک روش جایگزین مؤثر جهت ارتودنسی فلزی در مواردی که اوربایت بسیار شدید است و امکان استفاده از پوشش سر وجود ندارد بکار می‌رود. هر سینی برای دو هفته پوشیده می‌شود و سپس دندان‌پزشک سینی بعدی را به شما ارائه می‌کند. آرام‌آرام و به مرور زمان، ارتودنسی نامرئی باعث تراز شدن دندان‌ها و اصلاح نابهنجاری‌های دندان می‌شود.

عمل جراحی اصلاحی

 در مواردی که اوربایت شدید است، سیم‌کشی دندان، ارتودنسی نامرئی و پوشش سر نمی‌تواند کمکی به بیمار کند. در این‌گونه موارد تنها راه کمک به بیمار جهت برداشتن یا تراز کردن دندان‌ها جراحی ارتودنسی است.

هزینه درمان اوربایت


هزینه ارتودنسی به عوامل مختلفی وابسته است مانند مکانی که درمان در آنجا صورت گرفته، هزینه دستمزد ارتودنتیست، هزینه بیمارستان درصورتی‌که از روش عمل جراحی استفاده شده باشد و ... هزینه عمل جراحی و سیم‌کشی دندان مبلغ ثابتی نیست و از مکانی به مکان دیگر فرق می‌کند.