رفع و از بین بردن زردی و بدرنگی دندان‌ها

داشتن لبخندی سفید و درخشان می‌تواند تفاوت چشمگیری در ظاهر فرد و اعتماد به ‌نفس او ایجاد کند. زردی و بدرنگی دندان‌ها یکی از مشکلات زیبایی دندان‌هاست که بر اثر تغییر رنگ مینای دندان (لایه سخت خارجی دندان) یا دنتین (لایه زیر مینای دندان) ایجاد می‌شود.  زردی دندان‌ها می‌تواند مانع بسیار بزرگی برای داشتن لبخندی زیبا باشد. از این بدتر این است که برخی از جرم‌ها و لکه‌های دندانی جذب لایه‌های عمقی دندان می‌شوند و به نظر می‌رسد که سفید کردن دندان‌ها دیگر غیرممکن است. خوشبختانه روش‌های درمانی متعددی برای از بین بردن یا پنهان کردن زردی دندان‌ها وجود دارد که به بیماران کمک می‌کند رنگ طبیعی و زیبای دندان‌های خود را بازیابند.

عوامل زیادی در روند زندگی روزمره‌ی ما می‌توانند بر تغییر رنگ دندان‌ها اثر بگذارند. گاهی اوقات جواب شما، رعایت بهتر بهداشت دهان و دندان یا استفاده از محصولات بهداشتی بهتر است اما بعضی وقت‌ها نیز راه‌حل  مشکل شما پیچیده‌تر است. هرگونه زردی یا تغییر رنگ دندان‌ها باید توسط متخصص دندانپزشک معاینه و ارزیابی شود و سپس روش درمانی مناسب برای شما برای رفع زردی دندان‌ها به شما پیشنهاد می‌شود.

متخصصین ما در کلینیک دکتر مرادخانی با ارائه‌ی مشاوره‌ی تخصصی در مورد چگونگی برطرف کردن زردی دندان‌ها به شما کمک می‌کنند تا مناسب‌ترین روش ممکن را برای درمان آن انتخاب کنید. جهت رزرو وقت مشاوره با متخصصان ما یا رزرو نوبت برای درمان زردی دندان‌ها می‌توانید با ما تماس بگیرید.

 انواع زردی دندان


دندان‌پزشکان، تغییر رنگ دندان‌ها را در سه دسته‌ی اصلی تقسیم می‌کنند:

تغییر رنگ بیرونی

تغییر رنگ بیرونی دندان زمانی رخ می‌دهد که مینای دندان بر اثر خوردن قهوه، آبمیوه، نوشابه و یا نوشیدنی‌ها و غذاهای رنگی دیگر تغییر رنگ می‌دهند. سیگار کشیدن نیز موجب این نوع تغییر رنگ دندان می‌شود.

تغییر رنگ داخلی

تغییر رنگ داخلی به حالتی گفته می‌شود که سطوح داخلی دندان‌ها (سطح زیرین مینای دندان به نام دنتین) تیره می‌شود یا حالت زردرنگ پیدا می‌کند. علل بروز این تغییر رنگ می‌تواند قرار گرفتن بیش ‌از حد دندان در معرض فلوراید در دوران کودکی، مصرف آنتی‌بیوتیک تتراسایکلین طی نیمه دوم بارداری و یا مصرف تتراسایکلین در ۸سالگی یا زودتر از آن.

تغییر رنگ ناشی از سن

با بالارفتن سن و بروز ترکیبی از عواملی که موجب تغییر رنگ داخلی و خارجی دندان (دو مورد قبل) می‌شوند، رنگ دندان‌ها تیره می‌شود. علاوه بر جرم‌هایی که ناشی از خوردن غذا و سیگار کشیدن است، دنتین (لایه زیر مینای دندان) نیز با گذشت زمان زرد می‌شود. با بالاتر رفتن سن همچنین مینای دندان نازک‌تر می‌شود و بنابراین لایه دنتین از زیر آن بیشتر نمایان خواهد شد. ترک‌خوردگی، شکستگی یا سایر آسیب‌های دندانی نیز می‌توانند موجب تغییر رنگ دندانش وند خصوصاً اگر ریشه‌ی  دندان دچار آسیب شود.

علل


غذا و نوشیدنی

تغییر رنگ و زردی دندان‌های شما ممکن است ناشی از غذاها و نوشیدنی‌های تیره‌رنگی باشد که به طور معمول مصرف می‌کنید. غذاها یا نوشیدنی‌هایی مانند آب انگور، آب آلبالو، آب بلوبری یا تمشک، نوشابه، قهوه و چایی می‌توانند موجب شوند که رنگ دندان به رنگ زرد، یا قهوه‌ای یا نارنجی سوخته متمایل شود.

بالا رفتن سن

با بالا رفتن به طور طبیعی رنگ دندان‌ها تغییر می‌کند. با نازک شدن مینای دندان و تیره شدن دنتین، ممکن است دندان‌ها هر رنگی بین زرد تا قهوه‌ای را پیدا کنند.

ژنتیک

عوامل ژنتیکی به طرق مختلفی می‌توانند در نحوه‌ی تغییر رنگ دندان‌های شما تأثیرگذار باشند. ممکن است بر اثر عوامل ژنتیکی رنگ دندان‌های شما به طور طبیعی متمایل به زرد یا قهوه‌ای یا آبی باشد.

آنتی‌بیوتیک‌ها

تتراسایکلین، ماینوسایکلین و داکسی سایکلین می‌توانند بر روی رنگ مینا و دنتین دندان اثر بگذارند و موجب شوند که دندان‌های شما رنگ زرد و قهوه‌ای یا سیاه و کبود پیدا کند. قرارگیری بلندمدت در معرض این آنتی‌بیوتیک‌ها باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود. در صورتی که این داروها طی یک دوره زمانی تزریق شوند، نوع تغییر رنگ دندان ممکن است متفاوت باشد. در مواقعی ممکن است به جای تغییر  کلی رنگ دندان، رگه‌هایی از تغییر رنگ در دندان دیده شود.

فلوروسیس

در صورتی که دندان‌ها بیش ‌از حد در معرض فلوراید قرار گیرند ممکن است تغییر رنگ دهند. در مواردی که میزان مصرف فلوراید کم باشد، احتمالاً لکه‌های سفیدرنگی روی دندان خود خواهید دید. در مواردی با شدت متوسط، دندان‌ها زرد یا قهوه‌ای رنگ می‌شوند و موارد وخیم و شدید فلوروسیس نیز موجب تغییر شکل دندان می‌شود.

تشخیص


متخصص دندانپزشک می‌تواند با معاینه‌ی دندان‌ها نوع تغییر رنگ دندانی و علت آن را تشخیص دهد.

درمان و رفع زردی دندان


روش‌های درمان زردی و تغییر رنگ دندان‌ها با توجه به علت اصلی بروز تغییر رنگ، متفاوت هستند:

سفیدکردن دندان‌ها

زردی دندان‌ها را می‌توان با فرایند ساده‌ی سفید کردن دندان‌ها، برطرف کرد. این درمان هم ایمن و هم ماندگار است و به بیمار اجازه می‌دهد که بدون انجام فرآیندهای ترمیمی، رنگ طبیعی دندان‌های خود را مجدداً بازیابد.

سفید کردن دندان‌ها با لیزر

ژل مخصوصی روی دندان‌ها زده می‌شود و سپس برای فعال‌سازی آن از اشعه‌های لیزر استفاده می‌شود. این ژل، علائم زردی و تغییر رنگ دندان را در حدود یک ساعت، از بین می‌برد. این روش باید حتماً در مطب پزشک انجام شود.

باندینگ دندان‌ها

در روش باندینگ از رزین کامپوزیتی استفاده می‌شود که این ماده روی سطح دندان قرار داده می‌شود. در ابتدا دندان با رزینی به رنگ طبیعی دندان‌ها پوشش داده می‌شود و سپس این رزین توسط نور فرابنفش مستحکم می‌شود. در صورت نیاز ممکن است لایه‌های بیشتری روی رزین زده شود. این رزین می‌تواند تغییر رنگ دندان را پنهان کند و با مینای سطح دندان ترکیب شود.

ونیر کامپوزیتی

ونیرها به عنوان جایگزینی برای سطح دندان به کار می‌روند و هم فرم و هم رنگ دندان را بهبود می‌دهند. برای آن که دندان برای گرفتن ونیر آماده شود لازم است که در ابتدا لایه‌ای از سطح دندان برداشته شود و همچنین از دندان قالب‌گیری شود. با استفاده از این قالب، یک روکش ونیر ساخته می‌شود و سپس روی دندان چسبانده می‌شود. از آنجایی که با استفاده از کامپوزیت می‌توان دقیقاً رنگ و بافت دندان را شبیه‌سازی کرد، با این روش می‌توان ظاهر دندان را درست به حالت قبلی برگرداند.

مسواک زدن و کشیدن نخ دندان

گاهی اوقات تمامی چیزی که شما برای رفع دندان خود نیاز دارید این است که دانش کافی در مورد نحوه صحیح مسواک زدن و کشیدن نخ دندان پیدا کنید و همچنین در مورد محصولاتی که برای سفید کردن دندان شما مناسب هستند اطلاع پیدا کنید.

میکرودرمابریژن

میکرودرم ابریژن روشی غیرترمیمی و غیرتهاجمی است  که هم به صورت شیمیایی و هم فیزیکی تا ۰٫۲ میلی‌متر از مینای دندان را کنار می‌زند. در برخی از بیماران ممکن است عمق لکه‌های دندانی بیشتر از دسترسی میکروابریژن باشد. برای دسترسی به لایه‌های عمیق‌تر دندان (و عدم استفاده از کامپوزیت و روکش دندان) لازم است که بعد از میکروابریژن، خمیر مخصوصی روی محل مورد نظر زده شود تا به دندان استحکام بخشیده شود.

سفید کردن دندان در خانه

محصولات سفیدکننده‌ی دندان که توسط دندانپزشک تجویز می‌شوند تأثیر بسیار بیشتری نسبت به محصولات غیرتجویزی دارند. از سوی دیگر این محصولات تقریباً مقرون‌به‌صرفه هستند و بنابراین سرمایه‌گذاری خوبی برای حفظ زیبایی لبخند محسوب می‌شوند. اگر شما این روش را انتخاب کنید، وسایل و مواد سفید کردن دندان در خانه در اختیار شما قرار داده می‌شود. این وسایل به راحتی در دهان شما قرار می‌گیرند. شما باید داخل این وسیله که دندان‌ها را پوشش می‌دهد، با ژل مخصوصی پر کنید. این ژل دارای غلظت پایین‌تری از هیدروژن‌پراکسایدی است که در مطب استفاده می‌شود. بنابراین استفاده از این ژل خطر کمتری برای دندان‌ها و لثه‌ها دارد و می‌توان بدون نظارت مستقیم دندانپزشک نیز از آن استفاده کرد. شما باید پلاک مخصوص را به مدت ۳۰ دقیقه تا چند ساعت در روز استفاده کنید که این موضوع بستگی به روش سفید کردن و نظر دندانپزشک شما دارد. شما می‌توانید روش سفید کردن دندان‌ها در شب را نیز انتخاب کنید.

پیشگیری


  • با اعمال برخی تغییرات ساده در سبک زندگی می‌توان از تغییر رنگ و زردی دندان‌ها جلوگیری کرد. افرادی که مرتباً قهوه غلیظ می‌نوشند و افراد سیگاری باید میزان مصرف خود را بسیار کاهش دهند یا آن را کاملاً قطع کنند.
  • با مسواک زدن منظم، کشیدن نخ دندان و تمیز کردن سالیانه دندان‌ها توسط دندانپزشک، سلامت دان و دندان خود را بهبود دهید.

 هزینه


هزینه‌ی نهایی سفیدکردن دندان‌ها بسته به نوع روش سفیدکردن که انتخاب کرده‌اید، دندانپزشک شما، طول دوره درمان و عوامل دیگر، متفاوت است.