بلیچینگ و سفید کردن دندان در مطب، خانه و با لیزر برای لبخندی زیباتر

تمیز نگه داشتن دندان‌ها بسیار سخت‌تر از آنچه تصور می‌کنیم به نظر می‌رسند. با مصرف روزانه قهوه، سیگار و غذاهایی که باعث لک شدن دندان می‌شوند، گاهاً حتی با مراقبت‌های مناسب هم، دندان‌ها کمی کدر می‌شوند. سفید کردن یا بلیچینگ دندان یک راه مناسب و عالی برای بازیایی رنگ طبیعی و سفیدتر کردن دندان به رنگ دلخواه شما می‌باشد. برای این منظور، دندانپزشک از محصولات سفیدکننده متعددی استفاده می‌کند. این درمان‌ها کاملاً متناسب با سبک زندگی فرد قابل تنظیم است، سفید کردن دندان می‌تواند در یک جلسه درمانی در کلینیک یا با تجویز دندانپزشک در منزل انجام گیرد.

متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر مرادخانی، تمام گزینه‌های مناسب برای سفید کردن دندان را، در اختیار شما قرار می‌دهند. دندان لک شده، شکسته، ساییده شده و حتی دندان کج و نامنظم  بعد از سفید شدن، بهتر به نظر می‌رسند. بعد از تکمیل فرآیند سفید کردن دندان، می‌توان ارزیابی بهتری جهت زیبا کردن و بهبود لبخند فرد انجام داد. متخصصین ما بررسی می‌کنند تا ببینند آیا سفید کردن دندان، درمان مناسبی برای شما می‌باشد یا خیر. برای مثال، اگر فرد دچار بیماری لثه باشد، یا دندان روکش شده باشد، سفید کردن دندان تکنیک مناسبی برای دندان وی نخواهد بود. اگر اگر بلیچینگ دندان برای بهبود لبخند شما کافی بود، دیگر نیازی به تکنیک‌های گرانتر دندانپزشکی زیبایی نخواهد بود. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره  انواع روش‌های دندانپزشکی زیبایی که متخصصین ما در این کلینیک انجام می‌دهند، می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

سفید کردن دندان و بلیچینگ دندان چیست؟


دو واژه سفید کردن دندان و بلیچینگ دندان معمولاً به جای هم بکار می‌روند ولی تفاوت جزئی بین آنها وجود دارد؛ سفید کردن دندان به تکنیک سفید کردن دندان و بازگرداندن آن به رنگ سفید طبیعی خود اشاره دارد. خمیر دندان‌هایی که به عنوان خمیر دندان سفید کننده شناخته می‌شوند، اسم خود را از مواد فرساینده درون خود که برای رفع لک‌های دندان بکار می‌رود، گرفته‌اند. اما اغلب خمیردندان‌های سفید کننده حاوی مواد شیمیایی برای سفید کردن دندان نیستند.

بلیچینگ دندان به چیزی فراتر از سفید کردن و برگرداندن دندان‌ها به رنگ طبیعی خود اشاره دارد و باعث می‌شود تا دندان‌ها ظاهری سفیدتر از معمول دست یابند. این امر معمولاً از طریق ژل‌ها و استریپ‌هایی انجام می‌شود که چه در منزل، چه در کلینیک دندانپزشکی به دندان بیمار اعمال می‌شود.

این روش نسبت به دیگر روش‌های زیبایی چه مزیتی دارد؟


  • ظاهر فرد را بطور چشمگیری بهبود می‌بخشد.
  • سلامت و بهداشت دهان را بهبود می‌بخشد.
  • اعتماد به نفس فرد را بهبود می‌بخشد.
  • قیمت مناسب دارد.
  • یک روش بدون جراحی است.

انواع روش‌های سفید کردن دندان


دو روش عمده برای سفید کردن دندان وجود دارد؛ یا شما می‌توانید درمان سفید کردن حرفه‌ای دندان توسط دندانپزشک در کلینیک دندانپزشکی را انتخاب نمایید یا کیت‌های سفید کننده دندان را بعد از مشورت با دندانپزشک خود، در منزل استفاده نمایید.

چگونه بلیچینگ در کلینیک انجام می‌شود؟

سفید کردن حرفه‌ای دندان یا بلیچینگ دندان در کلینیک دندانپزشکی، بهترین نتیجه را در کوتاهترین زمان ممکن به همراه دارد. علیرغم اینکه روش سفید کردن دندان تحت نظر دندانپزشک در کلینیک، یکی از گران‌ترین تکنیک‌ها برای سفید کردن شیمیایی دندان است، محبوبیت زیادی بین بیماران کسب کرده است. تکنیک بلیچینگ حرفه‌ای دندان در کلینیک دندانپزشکی، شامل مراحل زیر می‌باشد:

  • ابتدا، جهت حذف جرم و پلاک از سطح دندان‌ها، از یکسری مواد دانه دانه زیر استفاده می‌شود.
  • دهان فرد با استفاده از گاز ایزوله می‌شود تا حین فرآیند، دندان‌ها خشک باقی بمانند. از یکسری گیره‌های دهانی برای دور نگه داشتن عضلات گونه، لب و زبان از محلول سفید کننده استفاده می‌شود.
  • یک مانع در امتداد خط لثه فرد قرار می‌گیرد تا از لثه در مقابل محلول سفید کننده دندان محافظت نماید.
  • سپس سطح رویی دندان‌ها با محلول سفید کننده پوشانده می‌شود. برخی کلینیک‌ها از هیدروژن پراکسید یا از کربآمید پراکسید به عنوان عامل سفید کننده استفاده می‌کنند. بسیاری از محصولات سفید کننده جهت افزایش گرما به محلول سفید کننده و فعال کردن پراکسیدها، از یک نور یا لیزرِ درمانی نیز استفاده می‌نمایند. آنگاه ۳۰ تا ۶۰ دقیقه روی دندان باقی می‌ماند یا بسته به نوع مارک ماده سفید کننده مورد استفاده ممکن است بیش از یک ساعت هم به طول بیانجامد.

به محض اینکه دندان به رنگ مطلوب رسید، یا بیشترین زمانی که قرار گرفتن این مواد سفید کننده روی دندان گذشت، دندان‌ها با آب شستشو داده شده و جهت کاهش حساسیت دندان افرادی که تحت درمان سفید کردن دندان بوده‌اند، فلوراید روی دندان‌ها اعمال می‌شود.

سفید کردن دندان با لیزر چگونه انجام می‌شود؟

نوع دیگر سیستم سفید کردن دندان که توسط دندانپزشکان اعمال می‌شود، سفید کردن دندان با لیزر نامیده می‌شود، که همچنین به آن سفید کردن قدرتی هم می‌گویند. در این تکنیک، مواد بلیچینگ با برس مخصوص روی دندان فرد رنگ می‌شود، سپس نور و لیزر به سطح آنها تابانده می‌شود تا اثر این مواد سفید کننده را فعال کند. سفید کردن دندان با لیزر حدود ۱ ساعت زمان می‌برد.

آیا می‌شود در خانه، دندان‌های خود را سفید کنیم؟

استفاده از کیت‌های سفید کننده دندان در منزل، جایگزین مناسبی برای سفید کردن حرفه‌ای دندان در کلینیک دندانپزشکی می‌باشد. ابتدا، جهت ایجاد گارد دهانی، دندانپزشک قالب دندان شما را می‌گیرد و سپس دستورات لازم برای استفاده از این ژل را برای مدت معینی به شما توصیه می‌کند. سپس، با استفاده از این گاردهای دهانی در منزل، می‌توانید به مدت ۲ تا ۴ هفته، بطور منظم این ژل‌های سفید کننده را روی دندان خود قرار دهید. برخی ژل‌های سفید می‌توانند گاهاً تا بالای هشت ساعت هم روی دندان باقی بمانند، که در این حالت طول دوره درمان را یه یک هفته کاهش خواهد داد.

کیت‌های سفیدکننده دندان مناسب برای استفاده در منزل، معمولاً کمتر از سفید کردن حرفه‌ای در کلینیک هزینه بر میدارد، هرچند کیفیت نتایج بدست آمده ممکن است متفاوت باشد.

بعد از انجام این تکنیک، چه اقداماتی باید صورت گیرد؟


بعد از درمان سفید کردن دندان، بهتر است تا حدود ۲۴ ساعت بعد، از مصرف غذاها و نوشیدنی‌هایی که رنگدانه بالایی دارند، مثل قهوه، سس گوجه یا آبمیوه و تنباکو اجتناب نمایید، تا زمانی‌که حفرات ایجاد شده روی سطح مینای دندان بسته شود و از لک شدن مجدد دندان جلوگیری نماید.

به چه میزان این روش می‌تواند موثر باشد؟


بلیچینگ دندان موفقیت بالای ۹۰درصد دارد. این تکنیک با لکه‌های دندان به شدت درگیر می‌شود ولی اثر چندانی روی خود دندان ندارد. بسته به عواملی مانند اینکه لک دندان در اثر سیگار کشیدن، یا از مصرف داروهای خاص مانند مصرف تتراسیکلین هنگام رشد دندان، یا از فلوروسیس (شرایطی که در اثر مجاورت دندان با مقادیر زیاد فلوئور ایجاد می‌شود) ایجاد شده باشد، نتیجه حاصل متفاوت خواهد بود.

نتایج چه قدر دوام دارد؟ و آیا سفید شدن دندان‌ها دائمی است؟


نتیجه سفید کردن دندان می‌تواند از چند ماه تا ۳ سال دوام داشته باشد، اما این امر بسته به فرد متفاوت خواهد بود. معمولاً، اگر فرد سیگار می‌کشد یا چای و قهوه مصرف می‌کند (که همگی باعث لک شدن دندان شما می‌شود)، باعث زود از بین بردن اثر سفید کردن دندان می‌شوند.

در چه مواردی این روش توصیه نمی‌شود؟


تکنیک سفید کردن دندان؛ مواد پر کننده دندان یا مواد مصنوعی مورد استفاده در ترمیم دندان، مانند روکش، ونیرهای سرامیکی را سفید نمی‌کند. اگر دندان‌های شما حساس باشد، یا بیماری لثه داشته باشید، یا سطح مینای دندان شما خورده شده باشد، یا در صورت باردار بودن یا شیر دادن، دندانپزشک ممکن است، سفید کردن دندان را به شما توصیه نکند.

آیا این روش عوارض و خطراتی هم دارد؟


فرقی نمی‌کند از کدام روش سفید کردن دندان استفاده نمایید، این احتمال وجود دارد که لثه شما به مواد شیمیایی استفاده شده در سفید کننده دندان حساسیت داشته باشد، خصوصاً اگر از قبل مشکل حساسیت دندان نیز داشتید. همچنین احتمال دارد سوختگی‌هایی در لثه شما ایجاد شود و کیت‌های سفید کننده مورد استفاده در منزل می‌توانند به مینای سطح دندان شما آسیب برسانند.

هزینه سفید کردن دندان چه قدر است؟


روش سفید کردن دندان که توسط دندانپزشک انجام می‌گیرد، از آنجاییکه فرآیند زیبایی شناخته می‌شود، شامل بیمه نمی‌گردد. هزینه‌ سفید کردن دندان با هم متفاوت هستند و به طور کلی قیمت سفید کردن دندان با لیزر از روش معمول سفید کردن دندان گرانتر می‌باشد.

هزینه سفید کردن دندان بر طبق سطح اثر خشی آن متغییر خواهد بود. چارت سفید کننده دندان (چارت انتخاب رنگ مد نظر برای دندان) برای کمک به بیماران برای تعیین سطح سفیدی مد نظر بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرد. ممکن است چند تکنیک سفید کردن دندان برای حصول نتیجه مورد نظر، لازم باشد، یا برخی روش‌ها برای حصول نتیجه روش شدیدی باشد.

عکس‌های قبل و بعد از سفید کردن دندان


سفید کردن دندان‌ها چقدر طول می‌کشد؟


این درمان زیبایی فقط ۳۰ دقیقه زمان می‌برد، ژل دو بار روی دندان‌ها زده می‌شود و هر بار ۱۵ دقیقه روی دندان‌ها باقی می‌ماند. بنابراین نیم ساعت کافی است تا از داشتن لبخندی سفید و درخشان لذت ببرید. استعمال ژل در دو مرتبه ۱۵ دقیقه‌ای انجام می‌شود تا ضمن حفظ غلظت بیشینه ژل و تماس با نور، دندان‌ها برای مدتی بسیار طولانی یا بسیار کوتاه در معرض نور قرار نگیرد و لثه‌ها تحریک نشود. چنانچه دندان‌ها حساس باشد، دندانپزشک توان دستگاه را کاهش می‌دهد تا شدت واحد بلیچینگ کاهش یابد. بالعکس اگر تغییر رنگ دندان‌ها شدید باشد و لکه‌های متعدد روی دندان‌ها باشد، درمان باید بیشتر تکرار شود.

آیا سفید کردن دندان‌ها برای مینای دندان مضر است؟


بلیچینگ هیچ آسیب دائمی به مینا یا دیگر ساختارهای دندان وارد نمی‌کند.

آیا سفید کردن دندان‌ها باعث حساسیت دندان‌های دائمی می‌شود؟


حساسیت ناشی از سفید کردن دندان‌ها همواره موقتی است. یعنی اگر دندان‌هایتان پس از بلیچینگ حساس شود، این حساسیت ظرف یک تا دو روز برطرف می‌شود و میزان حساسیت دندان‌ها مانند زمان قبل از بلیچینگ می‌شود.

آیا بلیچینگ درمانی ایمن است؟


بله، مطالعات متعدد اثبات کرده است که سفید کردن دندان‌ها درمانی کاملاً ایمن است. برای محافظت از مینای دندان می‌توانید، از کلسیم سولفات و فلوراید استفاده کنید.

آیا سفید کردن دندان‌ها بر ونیر و دندان‌های پر شده یا روکش شده اثر می‌گذارد؟


سفید کردن دندان‌ها تاثیر بسیار ناچیزی بر مواد ترمیمی مانند سرامیک یا روکش دارد، اما ممکن است قدرت پیوند بین مینا و ترمیم‌های کامپوزیتی را موقتاً کاهش دهد. به همین دلیل بهتر است که قبل از استفاده از کیت‌های سفید کننده دندان حتماً با دندانپزشک معالج خود مشورت کنید.

آیا عامل سفید کننده دندان‌ها سمی است؟


فراورده‌های تولید شده از پراکسید کاربامید، پراکسید هیدروژن و اوره، یعنی مواد موجود در سلول‌های بدن انسان، باید با احتیاط به کار برده شود تا مشکلی به وجود نیاید. در واقع افرادی دچار مشکل می‌شوند که از دستورات دندانپزشک پیروی نکنند و فراورده سفید کننده را برای مدتی طولانی، چند ماه تا چند سال مصرف کنند.

آیا خمیردندان سفید کننده نیز به درخشندگی دندان‌ها کمک می‌کند؟


خمیردندان سفید کننده معمولاً فقط لکه‌های سطحی را پاک می‌کند و رنگ دندان را تغییر نمی‌دهد. ممکن است بهبود محسوسی مشاهده شود، اما در واقع دندان سفید نشده است.

آیا سفیدکننده‌ها به عصب دندان آسیب می‌زند؟


هیچ گونه شواهدی در دست نیست که نشان دهد سفید کردن دندان به عصب‌های دندان آسیب می‌زند. براساس نتایج یک پژوهش، هیچ یک از بیماران به دلیل سفید کردن دندان‌ها و تکرار درمان جزئی به مدت چهار و نیم و هفت سال، نیازی به عصب‌کشی دندان‌های سفید شده پیدا نکرده‌اند.

آیا بلیچینگ دردناک است؟


اکثر بیماران پس از درمان با هیچ گونه حساسیت یا دردی مواجه نمی‌شوند. درصد اندکی از بیماران تیر کشیدن ملایمی را تجربه می‌کنند. توصیه می‌کنیم که در صورت بروز حساسیت شدید از آشامیدن نوشیدنی‌های بسیار گرم یا سرد پرهیز کنید. همچنین مصرف ژل فلوراید حساسیت دندان‌ها را کاهش می‌دهد.

آیا می‌توان دندان‌ها را در دوران بارداری یا شیردهی سفید کرد؟


چون پژوهش‌های کافی در زمینه بلیچینگ در دوران بارداری انجام نشده است، نمی‌توان با قطعیت گفت که سفید کردن دندان‌ها برای مادر یا نوزاد در حال رشد مضر است. در واقع دندانپزشکان ملزم‌ند که سفید کردن دندان‌ها را در دوران بارداری یا شیردهی انجام ندهند. در اکثر داروخانه‌ها کیت‌های سفیدکننده بدون نسخه به فروش می‌رسد، اما ممکن است بعضی از عامل‌های بلیچینگ آسیبی دائمی به مینای دندان بزند. استفاده از فراورده‌های غیرتجویزی که در اینترنت تبلیغ می‌شود، نیز در این دوران‌های حساس ممنوع است. مصرف خمیردندان سفید کننده مانعی ندارد، چون خمیردندان عمدتاً لکه‌های سطحی را پاک می‌کند و دندان را واقعاً سفید نمی‌کند.

آیا می‌توان دندان‌ها را در دوران ارتودنسی سفید کرد؟


اگر زمانی که دندان‌هایتان سیم‌کشی شده است، برای سفید کردن دندان‌ها اقدام کنید، نوارهای سفید و تیره‌ای روی دندان‌ها ایجاد می‌شود، در واقع دندان‌ها در محل‌های قرارگیری بریس و براکت تیره می‌مانند. پس از خارج کردن بریس، این لکه‌ها باید سفید شود. بنابراین بهتر است که بلیچینگ را به بعد از اتمام ارتودنسی موکول کنید تا در هزینه نیز صرفه‌جویی کرده باشید.

آیا می‌توان روکش، ونیر، دندان مصنوعی و ایمپلنت را نیز سفید کرد؟


خیر، درمان‌های قدیمی بلیچینگ تاثیری بر روی پرسلین یا اکثر مواد باندینگ ندارد، بنابراین عملاً غیرممکن است که بتوان ونیر، دندان مصنوعی، روکش یا ایمپلنت‌های قرار گرفته در دهان را سفید کرد. با این حال می‌توان این ترمیم‌ها را قبل از قرارگیری در دهان سفید کرد. پروتزهای پرسلینی در برابر لک شدن مقاوم‌ند و می‌توانید هر غذا یا نوشیدنی که می‌خواهید، بخورید، بدون این که نگران لک شدن این ترمیم‌ها باشید. بنابراین اگر آنها را قبل از قرارگیری در دهان سفید کنید، می‌توانید مطمئن باشید که تا پایان عمر سفید و درخشان باقی خواهند ماند. ونیر و پروتزهای دیگری که از پرسلین ساخته نمی‌شود، بسته به خلل و فرج ماده، لک می‌شود. پروتزهای پلاستیکی به مرور زمان تیره می‌شود، البته دندانپزشک می‌تواند آنها را با پولیش ساده سفید کند.

آیا نور بلیچینگ دهان یا دندان‌ها را گرم می‌کند؟


خیر. منبع نور LED کالیبره می‌شود تا روی دمای ۳۹٫۴ سانتیگراد ثابت بماند. این دما، حتی در صورت تماس مستقیم با پوست، ناراحتی ایجاد نمی‌کند.

آیا باید برای محافظت از چشم عینک بزنم؟


خیر. منبع نور مورد استفاده در بلیچینگ لیزر نیست. در دستگاه LED از قطعه دهانی مخصوصی استفاده می‌شود که گرما و نور را مستقیماً به سمت دندان‌ها، و نه صورت هدایت می‌کند، این قطعه دهانی را می‌توان با قرار دادن در اتوکلاو استریل کرد. دستگاه‌هایی که قابلیت هدایت نور را ندارند، مشکل افت شدت بلیچینگ و گرما دارند، به همین دلیل درمان با آنها موثر نیست.

آیا لک‌های عمقی یا رنگ تیره طبیعی دندان‌ها نیز سفید می‌شود؟


تغییر رنگ عمقی دندان‌ها در اثر مردن ریشه یا تیره بودن طبیعی دندان‌ها هرگز قابل سفید کردن نیست. دندان‌هایی را که از ابتدا تیره هستند، نمی‌توان به رنگ سفید درخشان درآورد، بااین حال از بین بردن لکه‌های سطحی لبخند را زیباتر خواهد کرد.

دلیل تغییر رنگ لثه‌ها پس از بلیچینگ چیست؟


اگر ژل سفید کننده زیادی با بافت نرم لثه تماس پیدا کند، بخشی از خط لثه سفید می‌شود. پراکسید تولید حباب می‌کند و سفید رنگ می‌شود. این عارضه در دانش دندانپزشکی به رنگ زدایی یا بلانچینگ موسوم است. ناحیه‌های سفید شده ظرف ۳۰ ـ ۱۵ دقیقه به حالت عادی برمی‌گردد. استعمال ویتامین E روی این ناحیه‌ها حساسیت را کمتر می‌کند و رنگ طبیعی را به لثه‌ها برمی‌گرداند.

علت ایجاد شدن رگه‌های سفید روی دندان‌ها پس از بلیچینگ چیست؟


این رگه‌های سفید درخشان به دلیل رسوب‌های کلسیمی داخل دندان ایجاد می‌شود. این لکه‌های سفید ظرف ۴۸ ساعت یا زودتر برطرف می‌شود.

فقط یک دندانم تیره شده است، چه کار باید کنم؟


نخستین گام این است که علت سیاه شدن دندان را تعیین کنید، چرا که تیرگی رنگ دندان غالباً علامت ناراحتی‌های دندانی است و ممکن است به درمان دیگری نیاز داشته باشد. پس از تعیین علت تغییر رنگ دندان می‌توانید از دو روش برای سفید کردن دندان سیاه شده استفاده کنید. اگر دندان نیاز به عصب‌کشی دارد یا قبلاً عصب‌کشی شده است، دندان باید از داخل سفید شود. دندانپزشک یا متخصص درمان ریشه حفره کوچکی را در دندان ایجاد می‌کند و از طریق آن دندان را از داخل سفید می‌کند. اما اگر دندان هنوز زنده است، یعنی نیازی به عصب‌کشی ندارد، دندانپزشک گارد مخصوص سفید کردن دندان واحد را تهیه می‌کند تا ماده سفید کننده با بقیه دندان‌ها تماس پیدا نکند و در نهایت پس از سفید شدن دندان مورد نظر، رنگ آن با بقیه دندان‌ها همخوانی داشته باشد. پس از همرنگ شدن دندان سیاه شده با بقیه دندان‌ها، لبخندی زیبا و درخشان به دست می‌آید. اگر دندان سیاه شده سفیدتر از بقیه دندان‌ها بشود، می‌توان آنها را نیز در صورت لزوم با احتیاط سفید کرد.

برای ماندگارتر شدن نتایج چه کارهایی می‌توانم انجام دهم؟


در رعایت بهداشت دهان و دندان کوشا باشید و به طور منظم برای جرم‌گیری به دندانپزشک مراجعه کنید. از مصرف توتون و نوشیدنی‌های لک کننده دندان‌ها مانند چای و قهوه پرهیز کنید. همچنین می‌توانید برای سفید ماندن دندان‌ها یک یا دو بار در سال، بلیچینگ جزئی را در خانه یا مطب انجام دهید. دندانپزشک معالج پروتکل‌های حفظ نتیجه را متناسب با شرایط ویژه شما اعلام می‌کند. به خاطر بسپارید که سفید شدن و سفید ماندن دندان‌ها زمانی بهترین نتیجه را به دست می‌دهد که تحت نظارت متخصص انجام شود.

سفید کردن دندان از چه سنی برای کودکان مناسب است؟


بلیچینگ درمانی کاملاً ایمن است و هیچ آسیبی به مینای دندان نمی‌زند. دندانپزشکان ترجیح می‌دهند که برای سفید کردن دندان‌ها تا زمان درآمدن تمام دندان‌های دائمی، یعنی حدود ۱۲ ـ ۱۱ سالگی صبر کنند. البته اگر کودک به دلیل رنگ نامناسب دندان‌های خود خجالت می‌کشد، سفید کردن دندان‌ها از سن ۸ سالگی به بعد هیچ مشکلی ندارد.

آیا می‌توانم برای سفید کردن دندان‌های فرزندم از فراورده‌های غیرتجویزی استفاده کنم؟


سفید کردن دندان چه با لیزر، چه با استفاده از کیت‌های بلیچینگ، باید همواره توسط دندانپزشک انجام شود. تکنیک مورد استفاده تاثیر قابل توجهی بر نتیجه درمان دارد و اگر درمان به روش صحیح انجام نشود، لثه‌ها تحریک و دردناک می‌شود.