سیم کشی دندان (ارتودنسی) و بریس‌ها وهزینه های آن

بریس‌های دندان (همچنین به عنوان بریس، موارد ارتودنسی یا موارد شناخته می‌شوند) وسایل مورد استفاده در ارتودنسی هستند؛ سیم کشی دندان با استفاده از بریس ها برای ردیف کردن و صاف کردن دندان‌ها و کمک به اصلاح موقعیت دندان‌ها با توجه به بایت شخص استفاده می‌شوند، در عین حال این وسایل جهت بهبود سلامت دندان نیز به کار می‌روند. معمولاً از این وسایل جهت اصلاح و درمان مشکلات دندان نظیر آندربایت، نامرتبی دندان‌ها، اوربایت، اپن بایت، دیپ بایت، کراس بایت، دندان‌های شکسته و نقص‌های مختلف دیگر دندان‌ها و فک استفاده می‌شود. بریس‌ها می‌توانند کاربرد زیبایی یا ساختاری داشته باشند. بریس‌های دندان اغلب همراه با دیگر تجهیزات ارتودنسی جهت کمک به عریض‌تر کردن کام یا فک‌ها یا شکل دادن به دندان‌ها و فک‌ها استفاده می‌شوند.

اگر شما دندان کج و یا بایت منحرف (آندربایت یا اوربایت) داشته باشید، انواع مختلفی از درمان‌ها از جمله بریس‌ها و نگهدارنده‌های ارتودنسی وجود دارند که می‌توانند به مرتب کردن دندان‌ها کمک کنند. متخصصین ارتودنسی ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر مرادخانی سوالاتی در خصوص سلامت شما پرسیده، یک معاینه بالینی انجام می‌دهند، از صورت و دندان شما عکس می‌گیرند و سپس یک برنامه‌ی درمانی مناسب بر اساس تجزیه و تحلیل اطلاعات جمع آوری شده برای شما انجام می‌دهند. جهت مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با ما در تماس باشید.

بریس‌ها چه نوع وسایلی هستند؟


بریس‌ها سابقه‌ی استفاده‌ی طولانی مدت دارند. طراحی و اجزای بریس تغییر کرده و در طول سالیان بهبود یافته است، اما ایده اولیه تا حد زیادی به همان صورت قبل باقی مانده است. ایده اصلی بریس تولید نیرویی روی دندان در یک نقطه‌ی خاص، با مقدار و جهت کنترل شده جهت حرکت دندان است.

بریس‌ها دارای دو جزء اصلی هستند:

براکت

یک عکس از براکت یا یک بریس که به قسمت جلویی دندان متصل شده در زیر نشان داده شده است. نمودار زیر اجزای اصلی یک براکت، شامل بال، شکاف و پایه را نشان می‌دهد. شکاف جایی است که در آن سیم قرار داده می‌شود. بال راهی برای نگه داشتن سیم با استفاده از یک بند لاستیکی کوچک در داخل شکاف است. از پایه برای اتصال براکت به دندان استفاده می‌شود.

بند

بند نیز بخشی از بریس است که در حال حاضر در پشت دندان آسیا استفاده می‌شود. حتی در بیست سال اخیر نیز یک محل رایج برای اتصال همه‌ی دندان‌ها است. با معرفی مواد اتصال دهنده‌ی جدید به صنعت دندانپزشکی، بندها به جز برای دندان‌های آسیای پشتی، کمتر استفاده می‌شوند. از بندها گاهی اوقات برای دندان‌های مقابل دندان آسیا (دندان پیش آسیا) نیز استفاده می‌شود، اگرچه اغلب ارتودنتیست براکت را به دندان‌های آسیا متصل می‌کند.

بریس‌ها چگونه به حرکت دندان‌ها کمک می‌کنند؟


فشار بر براکت موجب تولید فشار و کشش در ریشه‌ی دندان می‌شود و در نتیجه باعث بازسازی استخوان و حرکت دندان می‌گردد. این نوع از ترکیب نیرو، کوپل (زوج نیرو) نامیده می‌شود که به عنوان دو نیروی برابر و مخالف که روی یک توده عمل می‌کنند، تعریف شده است.

کوپل راه ضروری برای حرکت دندان‌ها است زیرا براکت‌ها به تاج دندان متصل می‌شوند نه به مرکز مقاومت دندان‌ها. مرکز مقاومت یک موقعیت مناسب برای اعمال نیروها و حرکت دندان‌ها است. با این حال، مرکز مقاومت در ریشه واقع شده است و بنابراین یک محل غیر ممکن برای اتصال براکت و اعمال نیرو می‌باشد.

انواع بریس


بریس فلزی

بریس فلزی از براکت‌ها و سیم‌های فولادی ضد زنگ که سال‌ها پیش موجب رواج اصطلاح "دهان فلزی" گردید، تشکیل شده است. خوشبختانه بریس‌های فلزی امروزه به طرز قابل توجهی کوچک‌تر هستند. سیم‌های ارتودنسی که با گرما فعال می‌شوند نیز دندان‌ها را سریع‌تر و با درد کمتر حرکت داده زیرا این سیم‌ها به حرارت بدن پاسخ می‌دهند.

مزایا

 • این وسایل حداقل هزینه را دارند.
 • موثرترین روش برای رفع مشکلات دندان هستند.
 • اختلال در بیان کودکان ایجاد نمی‌کنند.
 • از طریق بندهای رنگی متصل می‌شوند.

معایب

 • توجه بیشتری را جلب می‌کنند.
 • خوردن غذاهای سفت را محدود می‌کنند.
 • خوردن غذاهای چسبناک را محدود می‌کنند.

بریس‌های سرامیکی

بریس‌های سرامیکی مشابه بریس‌های فلزی در شکل و اندازه‌های مختلف وجود دارند اما در آن‌ها از براکت‌های همرنگ دندان یا براکت سرامیکی روشن استفاده می‌شود که ظاهر طبیعی‌تری به دندان‌های شما می‌دهند. برخی از ارتودنتیست‌ها حتی از سیم‌های همرنگ دندان استفاده کرده تا درمان و بریس‌ها روی دندان مشخص نشود.

مزایا

 • نسبت به فلز کمتر قابل توجه است.
 • مانند فلز مؤثر است.

معایب

 • پر هزینه‌تر از فلز می‌باشد.
  ممکن است آسان‌تر موجب ایجاد لک شود.

بریس‌های دیمون

بریس دیمون تنها یک بریس ساده است. بریس‌های دیمون دندان‌ها را سریع‌تر حرکت نمی‌دهند (این موضوع از نظر بالینی چندین بار اثبات شده است). این بریس‌ها ممکن است موجب ایجاد درد در دندان‌ها هم بشوند. شما هنوز هم ممکن است نیاز به یک اکسپاندر، کش‌های اوربایت، کشیدن دندان یا حتی جراحی فک داشته باشید. بریس دیمون لبخند شما را که تابعی از شکل سیم است بهتر از هر براکت دیگر نخواهد کرد. این بریس‌ها موجب رشد استخوان جدید در جایی که استخوانی وجود ندارد، نخواهند شد. برای استفاده از بریس دیمون، متخصص ارتودنسی نیاز به تشخیص اثبات شده و دقیق و برنامه‌ی مناسب برای درمان دارد.

مزایا

بریس دیمون جمع و جور بوده و تمیز کردن آن‌ها آسان‌تر است. با وجود این که این موضوع چندان اثبات شده نیست، اما شما به احتمال زیاد درد کمتری را تجربه خواهید کرد.

معایب

بریس دیمون نسبت به انواع دیگر بریس‌ها گران‌تر هستند.

بریس‌های لینگوال

بریس های لینگوال از همان سیم‌ها و براکت های فلزی‌ که در بریس‌های معمول است، استفاده می‌کنند اما براکت ها و سیم‌ها در داخل دندان‌ها جهت مخفی کردن آن‌ها نصب می‌شوند.

مزایا

از نمای بیرون قابل دیدن نیستند.

معایب

 • تمیز کردن آن‌ها سخت‌تر است.
 • هزینه بیشتری نسبت به انواع دیگر دارند.
 • ممکن است ناراحتی بیشتر ایجاد کنند.
 • برای موارد شدید تأثیر کمتری دارند.
 • تنظیم‌های معمولی این بریس‌ها طولانی‌تر از بریس‌های فلزی یا سرامیکی است.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی از یک سری الاینرهای پلاستیکی بدون BPA شفاف و مختص دندان‌های بیمار تشکیل شده است که قابلیت جابجایی دارد و معمولاً هر ۲ هفته یک بار جایگزین شده تا حرکت دندان‌های شما را در جهت دلخواه حفظ نماید.

مزایا

 • تقریباً نامرئی است.
 • به شما اجازه‌ی خوردن و نوشیدن را می‌دهد.
 • هر چیزی (قابلیت برداشته شدن دارد)

معایب

 • فقط برای نوجوانان و بزرگسالان در دسترس است.
 • برای موارد شدید تأثیر کمتری دارد.
 • ممکن است پر هزینه‌تر از دیگر روش‌ها باشد.
 • ممکن است طول مدت درمان بیشتر باشد.
 • مسواک زدن دندان پس از خوردن جهت جلوگیری از ایجاد لکه ضروری است.

بهترین سن برای انجام درمان ارتودنسی


بچه‌ها باید در سن ۷ سالگی برای ارتودنسی مورد معاینه قرار گیرند، در این سن متخصص ارتودنسی می‌تواند مسائل بسیار جزئی مرتبط با رشد فک و دندان‌های در حال رشد را تشخیص دهد.
در حالی که اکثر کودکان درمان را بین سنین ۹ و ۱۴ شروع می‌کنند، متخصص ارتودنسی به شما کمک می‌کند که آیا بهتر است برای درمان صبر کنید با اینکه درمان را بلافاصله شروع کنید. بسیاری از متخصصین ارتودنسی درمان را در زمانی که فرزند شما هنوز در حال رشد است، توصیه می‌کنند زیرا پس از توقف رشد دندان‌ها، زمان درمان طولانی‌تر و روند انجام آن سخت‌تر می‌شود.

طول درمان ارتودنسی


طول درمان ارتودنسی نیز به چگونگی حرکت دندان‌ها مربوط می‌شود. متغیرهای بسیاری ممکن است در تغییر طول مدت درمان نقش داشته باشند از جمله رشد، هماهنگی، و تفاوت در سرعت حرکت دندان‌ها. با این حال، از آنجا که محدودیت بیولوژیکی در میزان حرکت وجود دارد، بسیاری از بیماران مشکلات مشابهی با تراکم دندان‌ها و بایت دارند که هر یک طول مدت درمان مشابهی را خواهند داشت.
در سایر بریسها ممکن است از نیکل- تیتانیوم یا مس -تیتانیوم برای سیم‌ها و براکت‌ها استفاده شده باشد. این فلزات مدت عمر بیشتری داشته و نیاز به تنظیمات بیشتری نسبت به سیم‌های از جنس فولاد ضد زنگ دارند.
همچنین اکثر بریهای دندانی از بندهای لاستیکی کوچک برای کمک به حرکت دندان‌ها استفاده می‌کنند. اگر شما هر گونه حساسیت به لاتکس یا فلزات خاص دارید، متخصص ارتودنسی می‌تواند به شما جهت پیدا کردن یک جایگزین کمک کند.

بریس‌ها چگونه برداشته می‌شوند؟


برداشتن بریس کار مشکلی نیست. در واقع باید دقت شود که در طول درمان با بریس از شکسته شدن تجهیزات جلوگیری شود. پیوند بین دندان و براکت به اندازه‌ی کافی برای کنترل حرکت دندان در طول درمان قوی است، و زمانی که درمان کامل می‌شود، برداشتن این تجهیزات به آسانی انجام می‌گیرد. روند برداشتن بریس نسبتاً بدون درد است. این امکان وجود دارد که برخی از دندان‌ها، به خصوص دندان‌های جلو در قسمت پایین، به فشار حساس باشند. وقتی براکت به آرامی فشرده می‌شود، ممکن است ناراحتی موقتی به وجود آید.

هزینه‌


قیمت و هزینه سیم کشی دندان به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که برخی از آنها عبارتند از نوع بریس، میزان بی ضرر بودن ماده مورد استفاده در سیم کشی، روش سیم کشی دندان، محل جغرافیایی کلینیک و طول دوره درمان.