علت و درمان نامرتبی،به هم ریختگی ،شلوغی و کجی دندان ها

مرتب‌سازی دندان‌ها به کمک براکت های ثابت و یا متحرک به بهبود ظاهر و عملکرد دندان‌های به‌ هم‌ ریخته و نامرتب کمک می‌کند. این شاخه‌ی دندان‌ پزشکی را ارتودنسی می‌نامند. امروزه اهمیت ارتودنسی در بازگشت سلامت دندان‌ها به‌شدت رو به افزایش است.

دندان‌های نامرتب و به‌ هم‌ ریخته اعتماد به‌ نفس شما را کاهش می‌دهند، باعث می‌شوند تا شما کمتر لبخند بزنید و بر روی زندگی فردی و اجتماعی شما تأثیر می‌گذارند. خوشبختانه روش‌های ارتودنسی متنوعی برای مرتب کردن دندان‌ها وجود دارد که به شما کمک می‌کنند تا دندان‌های زیبا و مرتبی داشته باشید و با اعتمادبه‌نفس لبخند بزنید. ارتودنسی معمولاً توسط دندان‌پزشک متخصص انجام می‌شود و هزینه‌ی آن به نوع درمان و تجهیزات استفاده‌شده بستگی دارد. به دلیل این‌که هر یک از روش‌های مرتب‌سازی دندان، مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند، روش مورد استفاده برای مرتب کردن دندان‌ها می‌تواند برای هر فرد متفاوت باشد.متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر مرادخانی، پس از معاینه کامل و مشاوره، درمان‌های متنوع برای ردیف کردن دندان‌ها را بر اساس شرایط و نیاز بیمار پیشنهاد می‌دهند. اگر می‌خواهید بدانید که کدام روش ارتودنسی برای شما مناسب‌تر است می‌توانید برای دریافت نوبت و مشاوره با ما تماس بگیرید. متخصصین ما در خصوص تمامی روش‌های ارتودنسی مناسب به شما مشاوره خواهند داد.

دلایل نامرتبی دندان‌ها


سن

با افزایش سن به‌طور طبیعی و به دلیل فرسایش بین دندان‌های فرد فاصله ایجاد می‌شود. ازآنجایی‌که دندان‌های پایینی نسبت به دندان‌های بالایی کوچک‌تر و نازک‌تر هستند زودتر ساییده می‌شوند و درنتیجه در هنگام فشار دادن دندان‌ها و گاز گرفتن به‌ آرامی جابه‌جا می‌شوند.

سابیدن فک یا دندان‌ قروچه

سابیدن فک و دندان‌ قروچه از مضرترین عادت‌های دندانی هستند. این دو عادت باعث می‌شوند تا دندان‌های بالایی یا پایینی شما به علت فشار وارده بر آن‌ها از جای خود منحرف شوند. برخی عادت به دندان‌قروچه در طول شب و در خواب‌ دارند و بدون این‌که خود متوجه شوند در طول خواب به‌شدت دندان‌های خود را بر روی‌ هم فشار می‌دهند.

از دست دادن دندان‌ها

هنگامی‌ که یکی از دندان‌ها از دست می‌رود بهترین راهکار این است که سریعاً جای آن پر شود چرا که اگر جای آن خالی بماند باعث می‌شود تا دیگر دندان‌ها به‌منظور پر کردن جای خالی از جای خود خارج شوند. برای مثال اگر یکی از دندان‌های پایینی شما افتاد دندان‌های اطراف آن به سمت جای خالی منحرف می‌شوند و دندان بالایی آن به سمت پایین می‌آید تا جای خالی آن را پر کنند.

ژنتیک

حتی اگر در ابتدای تولد دندان‌هایی مرتب داشته باشید بازهم امکان دارد که ژن نامرتبی دندان‌ها در شما وجود داشته باشد و باگذشت زمان خود را نشان دهد. شجره‌نامه‌ی خود را بررسی کنید و از پدر و مادر و بزرگان اقوام در خصوص نامرتبی دندان‌ها در خانواده خود سؤال بپرسید. اگر به‌هم‌ریختگی دندان در هر یک از طرفین خانواده شما وجود داشت بهتر است تا به دندان‌ پزشک مراجعه نمایید.

پوسیدگی و کرم‌خوردگی دندان

پر کردن کرم‌خوردگی‌های دندان ناشی از پوسیدگی می‌تواند باعث کج شدن دندان‌ها شود مخصوصاً اگر از کامپوزیت‌های پلاستیکی برای پر کردن دندان استفاده شود. همچنین اگر کرم‌خوردگی دندان درمان نشود و پوسیدگی در سطح لثه پخش شود نیز بازهم دندان‌ها نامرتب شده و از بافت لثه بیرون می‌زنند چراکه این پوسیدگی‌ها استخوان‌هایی را که دندان را در جای خود نگه می‌دارند از بین می‌برند.

روش‌های مرتب کردن دندان‌ها


استفاده از براکت های رنگ دندان

براکت های هم‌رنگ دندان کاملاً به‌خوبی براکت های مرسوم فلزی تأثیرگذارند. با این تفاوت که به دلیل این‌که در این براکت ها جایگاه صحیح دندان کاملاً مشخص نیست مراحل درمان ممکن است کمی طولانی‌تر باشد. این براکت ها کمی از براکت های فلزی ضخیم‌ترند و با این‌که هم‌رنگ دندان هستند اما می‌شود آن‌ها را تشخیص داد.

براکت‌هایی که در پشت دندان قرار می‌گیرند

براکت‌هایی که در پشت دندان قرار می‌گیرند را براکت های لینگوال می‌نامند. این نوع براکت ها را به‌سختی می نوان تشخیص داد بنابراین بیماران آن‌ها را ترجیح می‌دهند اگرچه استفاده از این براکت ها کمی پیچیده است. این به این معنا است که در این روش دوره درمان کمی طولانی‌تر می‌شود و رسیدن به نتیجه‌ای مطلوب کمی دشوار است. دوره درمان طولانی‌تر باعث شده تا این روش گران‌تر از روش‌های معمول ارتودنسی باشد. من باکسانی که از براکت های لینگوال استفاده کرده‌اند صحبت کرده‌ام. بزرگ‌ترین مشکل آن‌ها این بود که باوجوداین براکت ها دردهان خود نمی‌توانستند به‌راحتی صحبت کنند، چندین بار به زبان خود آسیب‌زده و گاهی دچار زخم‌های دهانی شده‌اند.

براکت‌های شفاف غیرقابل تشخیص

براکت‌های ژله‌ای شفاف در طی ۱۰ ساله گذشته بسیار محبوب شده‌اند. فنّاوری به‌کاررفته در این روش درمانی بسیار تأثیرگذار است. در این روش درمانی بیماران برای برگرداندن دندان‌های خود به حالت اولیه از یک براکت شفاف نازک که تقریباً غیرقابل تشخیص است استفاده می‌کنند. این روش درمانی به‌آرامی پیش می‌رود و نتیجه‌ی آن به‌خوبی دیگر روش‌های ارتودنسی نیست. هزینه‌ی این روش درمانی به دلیل فنّاوری پیشرفته استفاده‌شده در آن بسیار زیاد است. انواع دیگری از براکت های شفاف نیز وجود دارند که بیشتر آن‌ها فقط ۶ دندان جلویی یعنی از دندان نیش سمت راست تا دندان نیش سمت چپ را پوشش می‌دهند. این روش درمانی برای درمان سبک‌تر بسیار مناسب است و چون هر براکت به‌طور مخصوص ساخته می‌شود بسیار به‌صرفه‌تر از دیگر روش‌های ارتودنسی است. باید بدانید که هیچ‌کدام از روش‌های براکت های هم‌رنگ دندان، براکت های لینگوال و براکت های ژله‌ای برای ایجاد فاصله در دندان شلوغ و به‌هم‌ریخته مناسب نیستند. برای باز کردن فضا در این نوع دندان‌ها گاهی باید اندازه‌ی دندان‌ها را کاهش داد. و یا در برخی از بیماران بزرگسال برای ایجاد فضا تعدادی از دندان‌ها را کشید.

پلاک‌های ارتودنسی

پلاک‌های متحرک ارتودنسی نوعی براکت متحرک است که حالت فک را تغییر می‌دهد و با ایجاد فاصله دندان‌ها را مرتب می‌کند. بهترین ویژگی این پلاک‌ها این است که با استفاده از آن‌ها دیگر به کشیدن دندان در بزرگسالان احتیاجی نیست. این پلاک‌ها دیده نمی‌شوند و تا زمانی که فرد به وجودشان عادت کند بر روی صحبت تأثیر می‌گذارند. ازآنجایی‌که این پلاک‌ها به‌راحتی از دهان خارج می‌شوند می‌توان دندان‌ها را تمیز کرده و از پوسیدگی آن‌ها جلوگیری نمود. با استفاده از این نوع پلاک می‌توان به نتیجه خوبی در مرتب‌سازی دندان‌ها دست‌ یافت اما گاهی با توجه به‌شدت به‌هم‌ریختگی دندان‌ها برای رسیدن به نتیجه بهتر نیاز است تا از دیگر روش‌های ارتودنسی نیز استفاده نمود اما خبر خوب این است که قسمت بزرگی از درمان توسط این پلاک‌ها انجام می‌شود و مرحله‌ی بعدی درمان بسیار ساده خواهد بود. معمولاً این براکت ها فلزی و یا به رنگ دندان هستند اما نوع غیرقابل تشخیص آن‌ها نیز وجود دارد. برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید تا ۶ ماه از این براکت ها استفاده نمود.

باندینگ


کامپوزیت باندینگ

در عمل باندینگ در ابتدا لایه‌ی بیرونی دندان تراشیده می‌شود تا دندان جدید زیاد ضخیم نشود. سپس به کمک یک اسید ضعیف در سطح دندان سوراخ‌های میکروسکوپی به وجود می‌آید. بعدازاین ماده‌ی کامپوزیتی هم‌رنگ دیگر دندان‌ها به دندان چسبانده می‌شود و توسط چراغی مخصوص حالت دندان را به خود می‌گیرد و در مرحله آخر تراش‌خورده و صیقل داده می‌شود.

باندینگ ونیر

ونیر ها به شکل و رنگ طبیعی دندان ساخته می‌شوند. ونیر سرامیکی معمولاً محکم‌تر است درحالی‌که کامپوزیت ونیر ارزان‌تر می‌باشد. در هنگام استفاده از سرامیک ونیر بعد از اینکه لایه بیرونی دندان تراشیده شد دندان‌پزشک یک قالب از دندان را برای بازسازی و اصلاح سرامیک به آزمایشگاه دندان‌پزشکی می‌فرستد. درهرصورت برای عمل باندینگ سطح بیرونی دندان به کمک یک محلول اسیدی سوراخ می‌شود. بعدازاین ونیر به کمک ماده مخصوص باندینگ به دندان چسبیده می‌شود.

بهترین روش برای مرتب‌سازی دندان بزرگسالان


بهترین روش برای مرتب‌سازی دندان بزرگسالان استفاده از پلاک‌ها ارتودنسی است که حالت فک را تغییر داده و با ایجاد فضا زمینه را برای رشد و مرتب‌سازی دندان‌ها به وجود می‌آورد. دلیل اصلی برای شلوغی و به نامرتبی دندان‌ها رشد نکردن و یا کوچک بودن فک نسبت به دندان‌های بزرگسالان است. دلایل متعددی برای رشد نکردن فک به‌طور کامل وجود دارد اما بهترین روش برای مرتب‌سازی دندان‌ها زمانی به دست می‌آید که فک به کمک پلاک بزرگ‌تر شده و دندان‌ها مرتب و صاف می‌شوند و به فرد لبخندی زیبا و طبیعی می‌دهند. با خارج کردن دندان در بزرگسالان مشکل کوچک بودن و رشد نکردن فک حل نمی‌شود و این می‌تواند باعث بروز دیگر مشکلات سلامتی مانند خرناس کشیدن و اختلالات مفاصل فک در فرد شود.