فیشور سیلانت، شیار بندی (شیارپوشی) دندان‌ها

حتی کسانی که بهداشت دهان و دندان را به‌طورجدی رعایت می‌کنند ممکن است در معرض خطر ابتلا به پوسیدگی و کرم‌خوردگی دندان باشند. برخی افراد بیشتر به خاطر شکل و ساختار دندان‌هایشان دچار پوسیدگی دندان می‌شوند و نه به خاطر اینکه به‌طور منظم مسواک نمی‌زنند. اگر متخصص دندان‌پزشک شما تشخیص دهد که علیرغم بهداشت صحیح دهان و دندان درخطر ابتلا به پوسیدگی شدید دندان هستید، ممکن است به شما توصیه کند که برای سالم نگه‌داشتن دندان‌ها از روش سیلانت دندانی یا فیشور سیلانت استفاده کنید. یک سیلانت دندان، سد و عایقی محافظ است که روی دندان‌های شما یا کودکتان قرار می‌گیرد تا راه تجمع غذا و باکتری‌هایی که باعث پوسیدگی دندان می‌شوند ببندد.

اگر تردید دارید که سیلانت و درزگیری دندانی انتخابی درست برای شما یا کودکتان است یا نه از متخصص دندان‌پزشک خود در معاینات دوره‌ای درباره آن صحبت کنید. اگر متقاضی مناسبی برای انجام این روش باشید، سیلانت های دندانی می‌توانند بهترین راه برای جلوگیری از پوسیدگی‌ها و سالم نگه‌داشتن دندان‌ها می‌باشد. متخصصین ما در کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر مرادخانی وضعیت و احتمال پوسیدگی دندان را در بیمار بررسی کرده و معاینه و ارزیابی کاملی را برای دندان‌های شما و کودکتان انجام می‌دهند تا مشخص کنند که سطح کدام‌یک از دندان‌ها نیاز به سیلانت و شیار پوشی دارد. هر مرحله از روش سیلانت دندان به‌طور کامل و با بالاترین دقت انجام خواهد گرفت و هیچ شیار و درزی روی سطح دندان‌هایتان بدون مواد سیلانت باقی نخواهد ماند. در صورت داشتن هرگونه سؤالی درباره‌ی این روش یا مواد و تکنیک‌های بکار رفته در سیلانت دندان در کلینیک دندانپزشکی ما و یا گرفتن وقت می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

سیلانت دندان چیست؟


فیشور سیلانت ها که به آن‌ها سیلانتهای دندانی نیز گفته می‌شود از یک ماده پلاستیکی تشکیل‌شده‌اند که روی سطح رویه‌ی (قسمت جونده) دندان‌های عقبی دائمی (آسیاب و دندان‌های قبل از آسیاب) قرار می‌گیرند تا از دندان‌ها در برابر باکتری‌ها و اسیدهایی که باعث پوسیدگی آن‌ها می‌شوند محافظت کنند. وقتی سیلانت های دندانی همراه با یک روند جامع و روزانه‌ای برای بهداشت دهان و دندان که شامل روش‌های صحیح مسواک زدن، نخ دندان کشیدن، فلوراید تراپی و رژیم غذایی مناسب می‌باشد بکار برده شود، حفظ سلامت دهان و دندان را بیشتر می‌توان تضمین کرد. درحالی‌که مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ازجمله مؤلفه‌های اساسی در سلامت دندان‌ها می‌باشند، سیلانت دندان نیز محافظت بیشتری را در نواحی شیاردار دندان‌ها نسبت چیزی که آن را پوسیدگی فیشور و درزها می‌نامند، فراهم می‌کند. مواد سیلانت می‌توانند سفید، شفاف هستند و یا رنگی تقریباً شبیه به رنگ دندان دارند و هنگام خندیدن، صحبت کردم و لبخند زدن کسی متوجه آن‌ها نمی‌شود.

چرا از آن‌ها استفاده می‌کنند؟


مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به برطرف کردن ذرات غذا و پلاک دندان از روی سطوح صاف دندان‌ها کمک می‌کند، اما برسهای مسواک نمی‌توانند به همه قسمت‌های دندان ازجمله تورفتگی‌ها و شیارها برسند تا غذا و جرم‌ها را از دندان بیرون بکشند. درحالی‌که فلوراید تراپی به جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها کمک و از سطح دندان‌ها محافظت می‌کند، سیلانت‌های دندانی نیز محافظت بیشتری را برای نواحی شیاردار و تورفتگی‌های دندان فراهم می‌کنند. دندان‌پزشکان سیلانت دندانی را برای همه بیمارانشان توصیه نمی‌کنند، بلکه برای افرادی توصیه می‌کنند که بیشتر در معرض خطر پوسیدگی دندان هستند، مثل کودکان و نوجوانانی که هنوز دندان شیری دارند. سیلانت های دندانی برای پر کردن تورفتگی‌ها و شیارهای عمیق در دندان‌های آسیاب ساخته می‌شوند که به خاطر گیرکردن ذرات غذایی در آن‌ها بیشتر آماده‌ی پوسیده شدن هستند. وقتی باکتری‌ها به این صورت در دندان‌ها گیر کنند، احتمال پوسیدگی بیشتر می‌شود، بنابراین سیلانتهای دندانی دندان را در مقابل پوسیده شدن محافظت می‌کنند.

کی و کدام دندان‌ها را باید شیار پوشی کرد؟


تعداد دندان‌هایی که باید سیلانت شوند بستگی به‌احتمال بروز پوسیدگی دندان در شما یا کودکتان دارد. برای داشتن بیشترین حد محافظت، سیلانت‌های دندانی را باید در سریع‌ترین زمان ممکن بعد از رویش دندان‌های دائمی انجام داد. این زمان برای بیشتر کودکان در سن ۶ سالگی می‌باشد.

چه انتظاری باید در طی این روش داشت؟


مواد سیلانت در مطب یا کلینیک دندانپزشکی بکار برده می‌شوند و این روش اغلب سریع و بدون درد است. هیچ قسمتی از ساختار دندان تراشیده یا برداشته نمی‌شود. در اینجا به مراحل انجام روش سیلانت دندانی می‌پردازیم:

  1. آماده‌سازی دندان: ابتدا متخصص دندان‌پزشک سطح دندان را می‌ساید تا پلاک دندان یا ذرات و آلودگی‌های غذایی از تورفتگی‌ها و شیارها زدوده شود. سپس پزشک دندان را تمیز و خشک می‌کند؛ و بعد سطح دندان را با ژل اسیدی (اچ کردن) می‌پوشاند و مواد اچ کردن را با آب شستشو و دندان را خشک می‌کند.
  2. استفاده از مواد سیلانت: دندان‌پزشک با استفاده از یک برس، مواد سیلانت دندانی را روی سطح دندان قرار می‌دهد. یک نورسلف کیور (Self Cure) به مدت ۳۰ ثانیه استفاده می‌شود تا مواد سیلانت روی سطح دندان‌ها محکم شود.
  3. ارزیابی: در آخر، دندان‌پزشک سیلانت دندان را بررسی و ارزیابی و تناسب آن با دندان‌ها را چک می‌کند. هرگاه که مواد سیلانت دندانی سخت شدند به یک پوشش پلاستیکی محکم تبدیل می‌شود و می‌توانید به‌راحتی از دندانتان برای جویدن استفاده کنید.

آیا این روش با درد همراه است؟


این قابل‌درک است که درباره‌ی یک درمان دندان‌پزشکی که تاکنون تجربه‌ای از آن نداشته‌اید نگران و مضطرب باشید؛ اما سیلانت های دندانی عملاً با دردی همراه نیستند. در بیشتر آن‌ها از مواد رزینی مایع استفاده می‌شود که با یک برس روی دندان زده می‌شود و می‌تواند سفت شود. این فرآیند تنها در چند دقیقه انجام می‌گیرد که شامل قرار دادن مواد و خشک‌کردن آن‌ها می‌باشد. وقتی‌که مواد رزینی به‌کاربرده شدند تنها در چند ثانیه و یا با استفاده از پرتوی نورعمل آورنده، تبدیل به موادی سفت و پلاستیک مانند می‌شود. این مواد به‌صورت شفاف و غیرقابل تشخیص هستند و هیچ تفاوتی با سطح دندان طبیعی شما نخواهد داشت.

مواد سیلانت دندان تا چه مدت دوام دارند؟


هرگاه مواد سیلانت برای دندان شما بکار برده شد، تخمین زده می‌شود که با رعایت و مراقبت صحیح تا ۱۰ سال دوام خواهند داشت؛ و یا مجبور نخواهد شد که آن‌ها را از روی دندان بردارید. البته این مواد در طول زمان فرسوده خواهند شد و در صورت نیاز می‌توانید سیلانت دندانی جدیدی را دریافت کنید. بااین‌وجود، مواد پلاستیکی سخت شده‌ی آن‌ها تا وقتی‌که از کارهایی مثل فشار آوردن بیش‌ازحد و غیرضروری روی دندان‌ها مثل استفاده از دندان‌ها برای باز کردن بسته‌های محکم مواد خوراکی، به‌خوبی و به مدت طولانی بروی دندان‌ها باقی خواهند ماند.

مراقبت‌های بعد از انجام روش


هرگاه سیلانت دندانی برای شما استفاده شد، دندان‌پزشک شما، در هر بار که برای تمیز کردن دندان‌ها مراجعه می‌کنید، آن‌ها را چک می‌کند. حتی درصورتی‌که به نظر بیاید که زودتر از معمول در حال فرسودگی هستند می‌تواند مجدداً مواد سیلانت را روی دندان‌ها بزند تا مطمئن شود که دندان‌هایتان در مقابل باکتری‌هایی که به‌صورت جرم دندانی درمی‌آیند به‌خوبی محافظت می‌شوند. به خاطر داشته باشید که مواد سیلانت دندانی تنها راه برای جلوگیری از پوسیدگی نیست و مطلقاً جایگزینی برای مراقبت‌های روزانه از دهان و دندان نمی‌باشند. اگر شما یا کودکتان نسبت به پوسیدگی‌ها آسیب‌پذیری بیشتری دارید از محصولاتی که حاوی سدیم فلوراید مونوفلوروفسفات هستند استفاده کنید، این محصولات دندان‌ها را از پوسیدگی‌های شایع دندانی محافظت می‌کنند. مسواک زدن نیز حتی بعد از سیلانت دندان هنوز حائز اهمیت است. از مسواک‌هایی مناسب برای کمک به حفظ پاکیزگی و سلامت دندان‌هایتان استفاده کنید.

هزینه


هزینه‌ی سیلانت کردن یک‌دندان معمولاً کمتر از پر کردن آن خواهد بود. استفاده از سیلانت دندانی برای دندان‌های سالم باعث می‌شود تا پول خود را در طی مدت طولانی صرف هزینه‌های پر کردن دندان و روکش دندان که برای درمان پوسیدگی‌ها استفاده می‌شوند، نخواهید کرد.