لمینت(لامینت) ونیر( ونیر دندانی)چیست:مزایا،روش و هزینه

لمینت سریع‌ترین روش برای دست‌یابی فرد به لبخندی هالیوودی و جذاب است که مشابه ناخن مصنوعی بوده و روی دندان قرار داده می‌شوند تا همه نواقص دندان را بپوشاند. حتی اگر ونیرهای دندانی متعلق به دندانپزشکی زیبایی باشند باعث درخشندگی، لبخند زیبا، دندان‌های خوش‌فرم شده و علاوه بر اینها از سطح دندان آسیب‌دیده محافظت کرده و می‌توانند نیاز به انجام اقدامات درمانی اساسی را حذف کنند.

اگر شما به دنبال اصلاح لبخند خود هستید، لمینت روش مناسبی است که می‌تواند جایگزین روش‌های معمول ارتودنسی یا روکش‌ دندانی شوند. زمانی که لبخند شما را بر اساس اصول زیبایی طراحی می‌کنیم، نتایج، قابل پیش‌بینی و زیبا خواهد شد. دندانپزشک فقط با یک برنامه‌ریزی صحیح و استفاده از روش‌های مناسب می‌تواند به بهترین نتایج ممکن دست یابد. لمینت­‌ها و ونیرهای دندانی در کلینیک دندانپزشکی دکتر مرادخانی بهترین راه حل برای ترمیم دندان‌های شکسته، نامرتب و ترک خورده هستند. این روش درمانی سریع و بدون درد، زیبایی را به دندان‌های شما بازگردانده و باعث زیباتر شدن لبخند شما می‌شود. برای دریافت مشاوره و اطلاع از سایر روش‌های دندانپزشکی زیبایی ما و یا رزرو نوبت می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

 ونیر دندان چیست؟


ونیرها پوسته‌های بسیار نازکی هستند که روی سطح جلویی دندان قرار داده می‌شوند. آنها معمولاً از پورسیلین یا رزین‌های کامپوزیتی ساخته شده‌اند. ونیرهای پرسلینی در مقایسه با ونیرهای رزینی کامپوزیتی قوی‌تر هستند و لکه‌دار نشده و تغییر رنگ هم نمی‌دهند. معمولاً، ونیرهای پرسلنی حداقل در دو جلسه درمانی دندانپزشکی قرار داده می‌شوند و ونیرهای رزینی کامپوزیتی را می‌توان فقط در یک جلسه دندانپزشکی قرار داد. معمولاً دوام لمینت در مقایسه با ونیرهای رزینی کامپوزیتی بیشتر است. معمولاً این ونیرها دندانی (لامینت) چندین سال در دهان باقی مانده و اگر به درستی چسبانده شوند طول عمر آنها زیاد است.

چه مشکلات دندانی را می‌توان با استفاده از ونیرها اصلاح کرد؟


جایگذاری ونیرهای دندانی در برخی موارد به ارتودنسی فوری معروف است زیرا به وسیله آنها می‌توان بسیاری از مشکلات دندانی در ناحیه لبخند را پنهان کرد که برخی از این مشکلات عبارتند از:

ونیرهای دندانی می‌توانند ظاهر دندان‌ها را اصلاح کرده اما نمی‌توانند مشکلات مربوط به اوربایت و آندربایت و ناترازی فک‌ها را اصلاح یا استتار کنند. برای اصلاح این مشکلات باید اقدامات ارتودنسی انجام شود.

مزایا


ونیرهای پرسلینی در مقایسه با ونیرهای رزینی کامپوزیتی مزایایی دارند که برخی از آنها عبارتند از:

  • ونیرهای پرسلینی بسیار پردوام هستند. با این که ونیرهای پرسلینی بسیار نازک هستند و معمولاً بین ۰٫۵ تا ۰٫۷ میلی‌متر بوده و شکننده هستند اما زمانی که روی یک دندان سالم قرار داده می‌شوند بسیار قوی خواهند شد. اگر از لمینت به خوبی مراقبت شود و بهداشت دهان و دندان نیز به خوبی رعایت شود و از جویدن مواد سخت مانند یخ اجتناب شود ۱۰ تا ۱۵ سال دوام خواهند داشت.
  • ظاهر ونیرهای پرسیلینی بسیار شبیه به دندان‌های طبیعی است. شفافیت پورسیلین باعث می‌شود که در برابر تابش نور مانند مینای دندان عمل کرده و حس عمیق بودن آن را متبادر کنند که با استفاده از ونیرهای رزینی کامپوزیتی قابل حصول نیست.
  • ونیرهای پرسلنی در برابر تغییر رنگ مقاوم هستند. برخلاف مواد باندینگ دندانی دیگر، پورسیلین صاف و غیر قابل‌ نفوذ بوده و بنابراین در نتیجه سیگار کشیدن یا استفاده از نوشیدنی‌ها و چاشنی‌های رنگی به طور دائمی لکه‌دار نشده و تغییر رنگ نمی‌دهند.
  • ونیرهای پرسیلینی بسیار محافظه‌ کارانه روی دندان داده می‌شوند. در صورت نیاز فقط مقدار کمی از سطح دندان برای قرار دادن این ونیرها برداشته می‌شود.

متقاضیان درمان


استفاده از لمینت برای هر کس یا هر دندانی مناسب نیست. انتخاب شخص با فاکتورهیا صحیح در موفقیت‌آمیز بودن این روش از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر ساختار دندان برای نصب ونیرهای دندانی برداشته شود، نصب ونیرهای دندان برگشت‌پذیر نیست. فقط با معاینه دندانپزشک می‌توان تشخیص داد که آیا استفاده از ونیر دندان برای ایجاد تغییراتی که مد نظر شما است مناسب است یا نه. برخی از دندان‌ها یا برخی از افراد نمی‌توانند از ونیر استفاده کنند. برخی از افراد یا شرایطی که در استفاده از ونیرها محدودیت دارند عبارتند از:

  • دندان‌های خراب: پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه باید قبل از قرار دادن لامینت درمان شوند.
  • دندان‌های ضعیف: اگر مقدار زیادی از دندان از دست رفته باشند و یا قسمت زیادی از دندان پر شده باشد، دندان برای حفظ ونیر به اندازه کافی قدرت نخواهد داشت.
  • دندان‌هایی که به اندازه کافی مینا ندارند: ونیر دندانی با موفقیت بیشتری روی مینای دندان قرار داده می‌شوند.
  • افرادی که عادت به دندان ‌قروچه رفتن دارند. عادت دندان ‌قروچه می‌تواند به آسانی باعث شکستگی و ترک‌ خوردگی ونیر دندانی شوند.

انواع


در اکثر موارد لمینت را به عنوان ونیر دندان یا لامینت دندان می‌شناسند در حالی که ونیرها یا همان روکش‌های زیبایی دندان شامل باندینگ‌های کامپوزیتی و نیز ونیرهای موقت دندانی نیز می‌شود که در ادامه به تفاوت و نحوه قرار دادن آن‌ها روی دندان می‌پردازیم:

 ونیر پرسلن یا لامینت دندان

معمولاً ونیرهای پرسلنی بیشتر برای اصلاح مشکلات جدی مانند پوسیدگی، تغییر رنگ، ترک‌خوردگی، شکستگی، کاهش فاصله بین دندان‌ها یا دندان‌های نامرتب به کار برده می‌شوند. دندانپزشک ونیرهای پرسلینی را تحت بیحسی موضعی قرار می‌دهد. دندانپزشک پس از برداشتن یک لایه نازک از روی مینای دندان، ونیر را نصب می‌کند. همچنین دندانپزشک از دندان قالب‌گیری می‌کند. این قالب برای ساخت ونیر مناسب دندان تحت درمان به کار برده می‌شود. در این میان، دندانپزشک از ونیرهای موقتی برای بازیابی بخش از دست رفته دندان استفاده می‌کند. این ونیرها تا زمانی که ونیر اصلی دندان شما آماده شود روی دندان قرار داده می‌شوند.

ونیرهای رزینی کامپوزیتی

استفاده از باندینگ کامپوزیتی یا باندینگ یک روش ارزان و راحت برای اصلاح ترک خوردگی‌ها، شکستگی‌ها و تغییر رنگ‌های جزئی روی دندان است. همانند باندینگ دندان، دندانپزشک از مواد شیمیایی روی سطح خارجی دندانی که قرار است ونیر روی آن چسبانده شود استفاده می‌کند تا سطح دندان کمی ساییده شود. با این کار ونیرهای رزینی کامپوزیتی به مینای دندان بهتر می‌چسبند. ونیرهای رزینی کامپوزیتی شبیه به دندان واقعی هستند و با دندان‌ها یکپارچه می‌شوند.

ونیرهای دندانی موقت

ونیرهای موقتی به شدت حساس بوده و باید با ظرافت از آنها استفاده کرده و آنها را تمیز نمود زیرا به راحتی ممکن است از جای خود خارج شوند. پیوند بین دندان واقعی و ونیر پرسلینی بسیار مهم است زیرا علاوه بر این که بر زیبایی دندان تأثیر دارد بر عملکرد درست ونیر نیز تأثیر می‌گذارد. از آنجا که ونیرها به صورت مجزا روی هر دندان قرار داده می‌شوند به سختی می‌توان تفاوت آنها را با دندان واقعی تشخیص داد. در مقایسه با دندان‌های طبیعی، ونیرهای ساخته شده در برابر قهوه و چای‌های گیاهی مقاوم هستند.

پس از قرار دادن ونیر روی دندان


برای تنظیم لمینت‌ها باید به مدت یک یا دو هفته به دندانپزشک مراجعه نمایید و در این مدت شما به دندان‌های جدید خود عادت می‌کنید. دندانپزشک از شما خواهد خواست که پس از چند هفته دوباره نزد وی بروید. ممکن است پس از قرارگیری ونیرها دندان‌های شما نسبت به سرما و گرما حساس شوند زیرا یک لایه نازک از روی مینای دندان شما برداشته شده است که پس از مدت کوتاهی برطرف می‌شود. در دهان سالم می‌توان پوسیدگی را به طور صحیحی با استفاده از ونیرهای پرسلنی کاهش داد و بیمار می‌تواند از ونیرهای پرسلینی مانند دندان طبیعی خود استفاده کند. لامنیت حتی اگر بسیار زمخت هم باشند باز بسیار شکننده هستند و شما باید از آنها در برابر فشار و تنش محافظت کنید.

مراقبت از ونیرهای دندانی


 اگر از ونیرهای دندانی به درستی مراقبت نشود به راحتی می‌شکنند و از جای خود خارج می‌شوند. برای افزایش دوام این ونیرها شما باید بهداشت دهان و دندان را به طور کامل رعایت کرده و به طور مرتب و حداقل سالی دو مرتبه دندان‌های خود را معاینه کرده و جرم‌گیری کنید. به علاوه، شما باید از جویدن یا گاز زدن مواد سخت مانند یخ و مغزیجات پرهیز کنید.

دوام ونیرهای پرسلنی (لمینت) چقدر است؟


ونیرها پرسلینی (لمینت) دوامی بلند مدت دارند. به هر حال، ممکن است ترک خورده یا بشکنند همانگونه که ممکن است این اتفاقات برای دندان‌های اصلی شما نیز رخ دهد. دندانپزشک در مورد دوام هر ونیر به شما توضیحات لازم را خواهد داد. ترک‌خوردگی‌های جزئی قابل‌ ترمیم بوده و می‌توان در صورت نیاز از یک ونیر جدید استفاده کرد.

هزینه


هزینه ونیر از یک دندانپزشک به دندانپزشک دیگر متفاوت است بنابراین باید در مورد هزینه‌ها و انتخاب‌های درمان قبل از شروع درمان با دندانپزشک صحبت کنید. هزینه ونیرهای دندانی معمولاً تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرند.