مراحل انجام ارتودنسی دندان

آیا تاکنون در جستجوی راه‌هایی برای ردیف کردن دندان‌هایتان بوده‌اید؟ اگر چنین بوده، شاید به مطالب زیادی برخورد کرده‌اید که ادعا می‌کنند که می‌توانید دندان‌هایتان را در خانه با استفاده از برخی روش‌های خودسرانه ردیف و مرتب سازید. درحالی‌که ردیف کردن دندان‌ها کاری جدی است و با کشیدن و پیچاندن نخ دندان روی دندانتان به‌درستی عملی نیست. واقعیت امر این است که ۸ مرحله برای مرتب و ردیف کردن دندان‌ها وجود دارد که با کمک متخصص ارتودنسی شما انجام‌پذیر هستند.

اگر درصدد اقدام برای اولین جلسه‌ی ارتودنسی خود هستید، متخصصین ما در کلینیک تخصصی دکتر مرادخانی می‌توانند شمارا در جریان کلیه مراحل آن قرار دهند و اینکه چه انتظاری می‌توانید در طی درمان داشته باشید بنابراین احساس راحتی خواهید کرد و می‌توانید برای نشستن روی صندلی مخصوص ارتودنسی آماده شوید. وقتی به کلینیک ما برای ملاقات با متخصصین ما مراجعه می‌کنید، این مراحل را انتظار داشته باشید:

  • اولین مرحله این است که ببینیم آیا به درمان نیاز دارید یا نه. با معاینه دهان و دندان شما و انجام عکس‌برداری‌های لازم برای تشخیص دقیق، هرگونه مشکل ارتودنسی که ممکن است در رابطه با دندان‌هایتان داشته باشید برایتان توضیح داده می‌شود.
  • در صورت نیاز به درمان ارتودنسی، مرحله‌ی دوم انجام می‌شود. از دندان‌های شما قالب‌گیری می‌شود تا بتوان بهترین روش درمانی را برای شما معین کرد.
  • مرحله‌ی سوم در رابطه با وسایل و تجهیزات ارتودنسی است که در طی درمان موردنیاز می‌باشند، مثل سیم‌کشی‌های دندان، نگه‌دارنده یا ریتینر، وسایل متحرک و بسط دهنده‌ها (اکسپاندر). سپس اطلاعات لازم را درباره مدت‌زمان لازم برای استفاده از این درمان برای رسیدن به لبخندی ایده ال و زیبا در اختیار شما قرار خواهیم داد.

جهت کسب اطلاعات و جزئیات بیشتر درباره‌ی اولین جلسه‌ی ارتودنسی شما، می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

معاینه و مشاوره


اولین مرحله در تعیین روش درمانی شما کسب اطلاعات لازم و کافی درباره‌ی مشکل ارتودنسی شما می‌باشد. این کار با انجام یک معاینه‌ی ارتودنسی امکان‌پذیر است که در آن ترتیب و منظم بودن دندان‌ها و فک شما معاینه خواهد شد. متخصص ارتودنسی شما اطلاعات و رکوردهایی را جمع‌آوری خواهد کرد از جمله الگوهای گچی (پلاستری) یا تصاویر مجازی از دندان‌هایتان، عکس‌برداری یا تصاویر سه‌بعدی از سر، دندان‌ها و مفصل فک و سابقه‌ی بیماری‌های پزشکی و دندانپزشکی شما. به‌علاوه، پزشک شما مشکلات دیگری را نیز موردبررسی قرار خواهد داد ازجمله:

سابقه استفاده از دارو

اگر سابقه بیماری از قبل دارید که نیاز به استفاده از دارو داشته‌اید، متخصص ارتودنسی شما، با مشورت با پزشک متخصص شما داروهایی را تجویز خواهد کرد.

آلرژی

اگرچه این موردی معمول نیست اما آلرژی نسبت به داروها و مواد درمانی ممکن است در طی درمان ارتودنسی رخ دهد. اگر در طی مدت درمانتان دچار آلرژی شدید متخصص ارتودنسی‌تان را از آن مطلع کنید. در این مورد، مدیریت پزشکی، تغییر روش درمان یا ادامه ندادن درمان ممکن است ضروری باشد.

معاینات و مراقبت‌های دندانپزشکی

هرگاه درمان ارتودنسی آغاز شود و همچنین در طول دوره‌ی درمان ارتودنسی، لازم است، برای جلوگیری از مشکلات دندانی، معاینات و چکاپ دندانپزشکی‌تان هر سه تا شش ماه و نیز مراقبت‌های روزانه‌تان را ادامه دهید.

رفع مشکلات دهان و دندان و فک


قبل از شروع درمان ارتودنسی هرگونه مشکلات بالقوه‌ی دهان و دندان و فکتان را با متخصص ارتودنسی‌تان درمیان بگذارید. گاهی اوقات در درمان ارتودنسی به جراحی کشیدن دندان نیاز و است، خصوصاً برای اصلاح مشکل شلوغی و به‌هم‌ریختگی شدید دندان‌ها و انحراف فک. در بعضی از قسمت‌های دندانی شما برای زیبایی و عملکرد بهتر گاهی ممکن است روکش دندان، باندینگ دندان، ونیر های دندانی و لمینت و یا کاشت دندان موردنیاز باشد تا کار ردیف کردن دندان‌ها کامل شود.

قالب‌گیری از دندان‌ها


پس‌ ازآنکه دندان‌ها برای سیم‌کشی آماده شدند، از دندان‌ها قالب گرفته می‌شود تا برای استفاده در لابراتوار ساخت سیم‌کشی‌ها فرستاده شود. اگر بریس های نامرئی ارتودنسی را انتخاب کرده‌اید، لابراتوار یک سری پلاک‌های متحرک (الاینر) سفارشی را برای شما خواهد ساخت. برای سیم‌کشی‌های ثابت معمول، این قالب‌ها ممکن است به‌صورت نوعی نقشه استفاده شوند که طول سیم‌ها و دیگر قسمت‌های موردنیاز را مشخص خواهند کرد.

صحبت درباره‌ی درمان و هزینه‌های درمان


این جلسه‌ی نیم‌ساعته به متخصص این اجازه را می‌دهد تا درباره‌ی مشکل نامرتبی دندان شما و درمان ارتودنسی و دیگر روش‌هایی که ممکن است لازم باشن صحبت کند. هزینه‌ی ارتودنسی به میزان دشواری و پیچیده بودن درمان ارتودنسی و نتایج موردنظر شما بستگی خواهد داشت.
در برخی موارد، روش‌های درمانی دیگر با نتایج متفاوت وجود دارند. شما باید از این تفاوت‌ها آگاه باشید. متخصص ارتودنسی شما مناسب‌ترین روشی را که فکر می‌کند بهترین راه برای مشکل شما خواهد بود به شما توصیه خواهد کرد و مزایا و معایب هر نوع از روش‌های درمانی را که ممکن است متناسب با نیاز شما باشد برایتان توضیح خواهد داد.
ممکن است به خاطر مشکلات یا شرایطی که از پیش وجود داشته‌اند، رسیدن به نتایج ایده ال غیرممکن باشد. اکثر اوقات، ارتودنسی درمانی انتخابی ست. شاید از شما خواسته شود که درمان موردنظر خود را انتخاب کنید. روش‌های دیگر غیر ارتودنسی ممکن است درمانی نسبی با نتایج درمانی محدود باشند. گزینه‌ی دیگر، انجام ندادن هیچ‌گونه درمانی می‌باشد. اگر قصد انجام هیچ نوع درمانی را ندارید و گزینه‌ای را مدنظرتان ندارید، از متخصص ارتودنسی درباره‌ی خطراتی که دندان‌ها و بافتهای محافظ آن‌ها را تهدید می‌کنند بپرسید.

قرار دادن سیم‌کشی‌ها


در یک جلسه‌ی یک‌ساعته متخصص ارتودنسی، سیم‌کشی‌ها را روی دندانتان قرار خواهد داد و دستورالعمل‌های لازم را برای چگونگی مراقبت از آن‌ها را به شما می‌دهد.
در صورت استفاده از ارتودنسی نامرئی، می‌توانید خودتان بریس های نامرئی را روی دندان‌هایتان قرار دهید، قرار دادن آن‌ها بسیار آسان است. اگر از سیم‌کشی‌های ثابت معمولی یا لینگوال استفاده می‌کنید متخصص ارتودنسی آن‌ها را به‌صورت جزءبه‌جزء در یک نوبت در مطب روی دندان‌هایتان قرار خواهد داد. این کار بدون درد خواهد بود اما گاهی شاید باکمی ناراحتی همراه باشد. همچنین هنگامی‌که سیم‌کشی‌ها را روی دندانتان نصب می‌کنند باید صبر داشته باشید.

صبر و نگه‌داری


بخشی از درمان ارتودنسی فقط شامل انتظار برای عمل کردن سیم‌کشی‌هاست. در اینجا صبر کردن نیز لازمه‌ی موفقیت شما می‌باشد. در حین انتظار برای رسیدن به نتیجه باید طبق توصیه‌ی متخصصتان برای حفظ استقامت و سلامت دندان‌هایتان، دندان‌ها را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. همان‌طور که هنگام برداشتن سیم‌کشی‌ها انتظار دارید دندان‌هایتان به بهترین شکل دیده شوند باید معاینات دندانپزشکی و تمیز کردن مداوم را ادامه دهید تا وقتی‌که سیم‌کشی‌ها برداشته شوند و بعدازآن.

جلسات معاینه ارتودنسی


بیمار باید هر ۴ تا ۱۲ هفته برای جلسات معاینه ارتودنسی مراجعه کند، این فواصل زمانی به مشکل دندانی، روند درمان و نیاز به تنظیم نیروهای وارد بر هر دندان و گروه دندانی بستگی خواهند داشت.

انجام تنظیمات


سیم‌کشی‌ها باید به‌صورت دوره‌ای مجدداً تنظیم شوند تا دندان‌هایتان به حرکت خود از موقعیت کج و به‌هم‌ریخته به موقعیت ردیف شده‌ی جدیدشان ادامه دهند. با کمک پلاک‌های متحرک نامرئی، این کار آسان است: فقط لازم است هر دوهفته‌ای یک‌بار پلاک جدیدی جایگزین شود. اما اگر از بریس‌های معمولی یا لینگوال استفاده می‌کنید این زمان تنظیم طولانی‌تر و دشوارتر می‌باشد.
در بعضی موارد ممکن است شما و متخصص ارتودنسی‌تان می‌بایست نوع درمان را تغییر دهید. عدم همکاری مناسب بیمار با روند درمان، بیماری‌های لثه، رشد نادرست و تغییراتی در اهداف بیمار و یا والدین بیمار ممکن است باعث تغییر در اهداف و جهت‌گیری روند درمان شوند. درمان‌های جایگزین ارتودنسی ممکن است طبق مشکل خاص فرد متغیر باشند و روش‌های پروتز دندانی یا درمان ارتودنسی محدودی می‌توانند مدنظر قرار بگیرند. این تغییرات ممکن است بر طول مدت درمان و نیز هزینه‌های درمان شما بی افزایند.

برداشتن سیم‌کشی‌ها


در آخر، وقتی‌که دندان‌ها به موقعیت موردنظر رسیدند زمان آن است که سیم‌کشی‌های دندانتان برداشته شوند. دندان‌پزشک متخصص شما سیم‌کشی‌ها را در اتاق دندانپزشکی و در مدت‌زمان بسیار کوتاهی برمی‌دارد. پس از چک کردن دندان‌ها، متخصص شمارا برای تمیز کردن و جرم‌گیری دندان ارجاع می‌دهد. همچنین شاید بخواهید برای زیباتر کردن لبخند و دندان‌هایتان از روش بلیچینگ دندان استفاده کنید.
برای ساختن نگه‌دارنده‌های ارتودنسی مخصوص شما، قالب‌های جدیدی از دندان‌هایتان گرفته می‌شوند. این نگه‌دارنده‌ها یک هفته بعد از برداشتن سیم‌کشی‌ها در دهان شما قرار خواهند گرفت.

معاینات دوره استفاده از نگه‌دارنده‌ها


معاینات منظم در حین داشتن نگه‌دارنده‌ها به مدت ۲ سال بعد از برداشتن سیم‌کشی‌ها ادامه خواهد داشت. در طی معاینات متخصص ارتودنسی شما تنظیم و کاربرد نگه‌دارنده شمارا بررسی می‌کند.
برای کاهش احتمال بازگشت و حرکت دندان‌ها به حالت قبلی‌شان، معمولاً پلاک‌های نگه‌دارنده را باید در مدت‌زمان طولانی استفاده کرد.