مراقبت‌های حین و بعد از ارتودنسی (تغذیه و بهداشت)

برای افرادی که تحت درمان ارتودنسی قرار می‌گیرند، هیچ چیز هرگز نباید مهم‌تر از بهداشت مناسب دهان و دندان باشد. غذا به راحتی در براکت‌ها گیر می‌کند و اغلب اوقات، بیرون آوردن آن می‌تواند یک چالش باشد. اگر ذرات غذا بلافاصله خارج نشوند، ممکن است باعث ایجاد پلاک شوند که خطر ایجاد بوی بد دهان، بیماری لثه و پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهد. به همین دلیل است که تمیز کردن براکت‌ها نیاز به اختصاص زمان اضافه دارد. در اینجا برخی از تکنیک‌های نگهداری از ارتودنسی که ممکن است به شما کمک کند ارائه می‌شود.

بسیار مهم است که بیماران در طول درمان ارتودنسی دستورالعمل‌های ارتودنسی مانند بهداشت دهان را رعایت کنند و به طور منظم در نوبت‌های برنامه‌ریزی شده حاضر شوند. با رعایت دستورالعمل‌های داده شده، بیماران به نتایج عالی در مدت زمان پیش‌بینی شده دست خواهد یافت. متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر مرادخانی به دقت با بیماران کار می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند بیماران بهترین مراقبت‌های ارتودنسی و پس از ارتودنسی را دریافت می‌کنند. در مورد مراقبت ارتونسی و دغدغه‌های نگهداری‌تان می‌توانید با ما تماس بگیرید.

تمیز کردن دندان


انتخاب مسواک صحیح

مسواکی انتخاب کنید که از لحاظ استاندارد مورد تایید و دارای موی نرم باشد. این مسواکها بهتر می‌توانند به داخل شیارها و درزهای اطراف دندانها و بریسها برسند. علاوه بر این، یک مسواک با موهای نرم لثه‌های شما را اذیت نخواهد کرد. همچنین ممکن است آن نوع مسواک‌هایی را انتخاب کنید که مخصوص براکت‌ها ساخته شده‌اند و مسواک‌های دو سطحی نامیده می‌شوند. این مسواک‌ها دارای مو‌های بلند‌‌‌تر در امتداد لبه‌ها و موهای کوتاه‌تر در وسط هستند. استفاده از مسواک برقی نیز بی‌خطر است، فقط مطمئن شوید که مسواک روی حالت متوسط تنظیم شده باشد، به گونه‌ای که به براکت‌هایتان آسیب نرساند و آنها را شل نکند.

نحوه مسواک زدن

بهترین کار این است که هر روز سه مرتبه و هر مرتبه به مدت دو یا سه دقیقه مسواک بزنید تا مطمئن شوید که ذره‌ای از مواد غذایی در براکت‌ها گیر نکرده است. به نواحی بین براکت‌ها و لثه‌هایتان توجه زیادی داشته باشید. برای جلوگیری از شکستن یا سست شدن براکت‌ها، مسواک زدن باید هر روز با دقت انجام شود.

نحوه نخ دندان کشیدن

ممکن است غیر ممکن به نظر رسد اما واقعا می‌توانید و باید حداقل یک بار در روز نخ دندان بکشید. برای انجام این کار از محصولات خاص نخ دندان کشیدن از قبیل دوک نخ دندان استفاده کنید. اگر مطمئن نیستید، از دندانپزشک زیباییتان در Scottsdale در مورد نحوه انجام این کار سوال کنید.

نحوه استفاده از فلوراید برای دندان‌ها

ممکن است دندانپزشکتان استفاده از خمیر دندان دارای فلوراید یا دهانشویه را برایتان تجویز کند. این خمیر دندان‌ها حاوی فلوراید کافی برای مبارزه با پوسیدگی‌ها هستند و در طول دوره درمان دندان‌هایتان را تقویت می‌کنند. همچنین ممکن است در صورتی که سابقه سوراخ‌شدگی دندان یا پوسیدگی داشته باشید درمان با فلوراید برایتان توصیه شود.

درست غذا خوردن بعد از ارتودنسی


در طول درمان ارتودنسی متوجه خواهید شد که تغذیه مطلبوب‌ترین کاری که انجام می‌دهید نخواهد بود. با این وجود دردهای گاه گاهی که براکت‌ها ایجاد می‌کنند نباید باعث شوند که کند یا ناسالم غذا بخورید.سعی کنید مصرف مواد شیرین و اسیدی را کاهش دهید. مصرف نوشابه و شیرینی را محدود کنید تا خطر پوسیدگی دندان‌هایتان کاهش یابد. از خوردن غذا‌‌های سفت و چسبنده نیز خودداری کنید؛ احتمالا این غذاها به سیم‌ها و براکت‌ها آسیب خواهد رساند یا در آنها گیر خواهند کرد. اگر همیشه غذاهای سالم برای دندان را بر غذاهای ناسالم ترجیح دهید، هرگز در طولانی مدت نباید با پوسیدگی، سوراخ شدگی و دیگر مشکلات دندانی مواجه شوید.

استفاده و مراقبت از بریس های ثابت یا متحرک


تجهیزات ثابت

تجهیزات ثابت مثل بریس‌ها و بازکننده‌های متصل شده، در طول درمان ارتودنسی به طور موقت در دهان شما قرار داده می‌شوند. ممکن است دو روز طول بکشد تا به تجهیزات جدیدتان عادت کنید.در اولین جلسه، تمام قسمت‌های تجهیزات ثابت را به شما نشان خواهیم داد و نام قطعات هر دستگاه را مرور خواهیم کرد.
مسواک زدن و نخ دندان کشیدن: به منظور پیشگیری از زخم یا لثه‌های متورم، پوسیدگی یا ایجاد لکه‌های سفید روی دندان‌های دائمی، خیلی مهم است که در طول درمان ارتودنسی دندان‌هایتان را به طور مرتب مسواک زده و نخ دندان بکشید. در زمان قراردادن تجهیزات ثابت، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را با شما مرور خواهیم نمود و در هر جلسه بر پیشرفتتان نظارت خواهیم کرد.
مراقبت: در ابتدای استفاده از تجهیزات ثابت ممکن است ناراحتی‌هایی مانند سوزش لب‌ها و گونه‌ها،نوارهای جدا شده از براکت به هنگام خوردن غذای چسبنده ، شکستن براکت‌ها یا شل شدن اتصال‌ها در هنگام خوردن غذاهای سفت را تجربه کنید. برخی مشکلات قابل پیشگیری هستند. برخی مشکلات می‌توانند از ناحیه شما مورد توجه قرار گیرد.

تجهیزات متحرک

تجهیزات متحرک متنوعی وجود دارد که در ارتودنسی به کار برده می‌شوند. شما باید این تجهیزات را طبق دستور پزشک استفاده کنید؛ در غیر این صورت نتیجه درمانی مطلوب را نخواهند داشت. لطفا توجه داشته باشید که عادت کردن به این تجهیزات جدید ارتودنسی چند روزی طول خواهد کشید.

  • بزاق: در چند روز اول بزاق زیادی تولید خواهید نمود. این امر انتظار می‌رود. پس از چند روز مقدار بزاق به سطح طبیعی‌اش برمی‌گردد.
  • گفتار: سخن گفتن شما تحت تاثیر تجهیزاتتان قرار خواهد گرفت. ممکن است تلفظ برخی کلمات برایتان دشوار باشد. در عرض یکی دو روز به صحبت کردن با تجهیزات عادت خواهید کرد. با بلندخوانی، مکررا صحبت کردن را تمرین کنید.
  • مراقبت: هنگام غذا خوردن باید تجهیزات خود را بردارید. پس از غذا خوردن، دندانهای خود را با مسواک و خمیر دندان مسواک بزنید و تجهیزات خود را تنها با مسواک تمیز کنید. لطفا تجهیزات خود را هنگام غذا خوردن، مسواک زدن، انجام ورزش‌های دارای برخورد یا شنا بردارید و در اولین فرصت دوباره سرجایشان قرار دهید. فراموش نکنید که تجهیزات ارتودنسی فقط زمانی کار می‌کنند که در دهان شما باشند. به محض جدا کردن تجهیزات، آن‌ را در ظرف نگهدارنده مخصوص قرار دهید. آن را دستمال پیچ نکنید. آن را در جیب خود قرار ندهید.

ریتینر

تجهیزات ارتودنسی از قبیل ریتینرها باید به طور منظم هم تمیز شوند زیرا تمیز کردن آنها در داخل دهان زمان زیادی را خواهد گرفت. مقداری خمیر دندان روی آن بمالید و قبل از آبکشی آن با آب ولرم، آن را با یک مسواک نرم تمیز کنید. در مورد محلول تمیز کننده که باید تجهیزات را در داخل آن قرار دهید از متخصص ارتودنسی بپرسید زیرا بعضی محلول‌ها باعث زنگ زدن سیم‌ها می‌شوند.

مراقبت اورژانسی در زمان ارتودنسی


اگرنیاز به تعمیر دستگاه یا هرگونه دغدغه‌ای دارید در اسرع وقت با متخصص ارتودنسی تماس بگیرید. حتی اگر یک نوبت قبلی منظم طبق برنامه دارید باید بلافاصله تماس بگیرید، زیرا تعمیر یک وسیله مستلزم کار تخصصی است. دغدغه های عمومی در این رابطه عبارتند از:

شل شدن براکت یا اتصالات

اگر براکت یا سیمی شل شده است بلافاصله با دکترتان تماس بگیرید. ممکن است نیاز باشد که براکت فورا دوباره تنظیم شود. ممکن است در طول شب یا در آخر هفته در موقعیتی قرار گیرید که نیازمند قطع کردن یک سیم یا لغزاندن براکت از کنار سیم باشد.

تحریکات سیم

گاهی اوقات ناراحتی ناشی از سیم یا براکت‌ها با حرکت دادن سیم از ناحیه تحریک شده از طریق یک سواب و یا پاک کن پنبه ای میتواند حل شود. اگر سیم حرکت نکرد، سعی کنید انتهای آن را با یک قطعه کوچک پنبه یا مقدار کمی موم بپوشانید.

جداکننده‌های گم شده

اکثر بیماران در طول درمان خود جدا کننده را گم می‌کنند، بنابراین نگران گم کردن یک جداکننده نباشید. فقط با متخصص ارتوپدی خود تماس بگیرید تا ببینید آیا نیاز به جایگزینی دارد.

دردها در درمان ارتودنسی

در هفته اول بعد از قرار گرفتن براکت‌ها در محل و کامل شدن تنظیمات معمول، به احتمال زیاد احساس درد، سوزش و ناراحتی خواهید داشت. می‌توانید تا زمان سازگاری با براکت‌های جدیدتان استامینوفن یا سایر داروهای ضد درد غیرآسپرینی را مصرف کنید.