مراقبت‌های پس از ایمپلنت دندان: کنترل درد، بهداشت و تغذیه مناسب

اگر به کاشت دندان فکر می‌کنید حتماً باید در خصوص مراقبت‌های بعداز آن و رعایت بهداشت دهان خود نگران باشید. چراکه به‌طور حتم دوست ندارید دندانتان به دور مداوم به ترمیم احتیاج داشته باشد. خوشبختانه مراقبت‌های بعد از کاشت دندان بسیار آسان است و می‌توان از دندان کاشته شده مانند دندان‌های طبیعی مراقبت نمود. بااین‌حال لازم است تا بلافاصله بعد از کاشت دندان برخی اقدامات مراقبتی انجام شود. بعد از کاشت دندان فقط از نوشیدنی‌های سرد استفاده کنید و تا زمانی که اثر داروی بی‌حسی به‌طور کامل از بین نرفته است غذا نخورید. تا یک روز پس از کاشت دندان از استفاده از نوشیدنی و غذای گرم بپرهیزید و مایعات را در این قسمت دهان نگه ندارید. از زبان و یا انگشت زدن به دندان جلوگیری کنید. تا ۴۸ ساعت پس از کاشت دندان از انجام ورزش‌های سنگین مانند رفتن به باشگاه و دویدن خودداری نمایید.

متخصصین ما در کلینیک دندان‌پزشکی مراد خانی می‌توانند شمارا در خصوص مراقبت‌ها و اقدامات قبل از کاشت دندان راهنمایی کنند. اگر از دندان کاشته شده به‌خوبی مراقبت شود این دندان به‌صورت دائمی و تا آخر عمر به‌صورت سالم دردهان باقی می‌ماند درحالی‌که ترمیم دندان عمر دندان را برای یک دهه افزایش می‌دهد. متخصصین ما تلاش می‌کنند تا روند درمان شما ساده و راحت باشد. بنابراین عمل کردن به برخی از دستورالعمل‌ها بسیار حیاتی است. برای هرچه بیشتر دانستن در خصوص کاشت دندان و مراقب‌های بعدازآن می‌توانید با ما تماس بگیرید.

بعد از کاشت دندان چه اتفاقی می‌افتد؟


تورم لثه بعد از کاشت دندان امری طبیعی است و این تورم بعد از ۴۸ ساعت از بین می‌رود. همچنین کبودی‌های روی پوست نیز پس از چند روز ناپدید می‌شوند. برای کاهش تورم می‌توان از کمپرس یخ و یا قالب‌های یخی که درون حوله پیچیده شده است استفاده کرد. این کمپرس یخ را برای ۱۰ دقیقه روی گونه‌ی خود نگه‌دارید سپس ۲۰ دقیقه به پوست خود استراحت دهید. بعد از گذشت ۲۴ ساعت استفاده از گرما روند درمان را بهبود می‌بخشد. همچنین استفاده از ۲ تا ۳ بالش در هنگام خواب نیز ممکن است مفید باشد. اگر از دندان مصنوعی استفاده می‌کنید که بر روی دندان کاشته شده قرار می‌گیرد بهتر است برای محافظت از دندان در طول هفته اول زیاد از آن استفاده نکنید. همچنین اگر برای کاشت دندان مجبور به پیوند استخوان شده‌اید نمی‌توانید تا ۶ هفته از دندان مصنوعی استفاده کنید. اگرچه ممکن است به نظر شما کل پروسه‌ی کاشت دندان دلهره‌آور باشد اما به این فکر کنید که این عمل باعث می‌شود تا لبخندی زیبا داشته باشید. به این فکر کنید که بعد از کاشت دندان و داشتن لبخندی زیبا تا چه اندازه خوشحال خواهید بود و اعتمادبه‌نفستان افزایش پیدا خواهد کرد. اگر بگویم که تمامی بیماران بعد از کاشت دندان بیان کرده‌اند که زندگی آن‌ها به‌طور مثبتی وارد مرحله جدیدی شده است مبالغه نکرده‌ایم.

آیا این فرایند دردناک است؟


نمی‌توان گفت این پروسه درد شدیدی به همراه دارد. اگرچه بعد از کامل شدن کاشت دندان فرد تا چند روز درد خفیفی را احساس می‌کند که می‌توان به‌راحتی و به کمک داروهای مسکن ساده‌ای مانند نوروفن و پاراستامول که برای اثربخشی باید تا ۲ روز بعد از جراحی مصرف شوند آن را کنترل کرد. برای اثربخشی بهتر دوز اول این داروها را قبل از این‌که اثر داروهای بی‌حسی به‌طور کامل از بین برود مصرف کنید. اگر درد دندان باگذشت ۴۸ ساعت شدیدتر شد حتماً با دندان‌پزشک خود تماس بگیرید. معمولاً بعد از کاشت دندان به بیماران بسته‌هایی داده می‌شود که در آن تمامی دستورالعمل‌های لازم برای مراقبت از دندان ذکرشده است.

دستور اعمال بعد از کاشت دندان


رعایت بهداشت بعد از جراحی

بعد از کاشت دندان برای جلوگیری از عفونت و سرعت بخشیدن به روند بهبودی باید بیشتر احتیاط نمود. باوجود درد لثه‌ها باید هرروز دندان خود را به‌ویژه دندان ایمپلنت شده را مسواک بزنید. برای جلوگیری از باز شدن زخم‌ها از مسواکی نرم استفاده کنید و آن را به‌آرامی بر روی لثه‌ها و دندان‌های خود بکشید. دندان‌پزشک برای از بین بردن باکتری‌های دهانی برای شما دهان‌شویه ویژه‌ای تجویز می‌نماید. همچنین چند بار در روز دهان خود را با آب گرم و نمک بشویید.

مراقبت‌های بعد از جراحی

ممکن است شما بعد از جراحی با برخی از عوارض موقت آن مانند تورم و حساسیت مواجه شوید. برای کاهش این عوارض باید برای ۱ تا ۲ روز از غذاهای نرم استفاده کنید. اگرچه می‌توانید بعد از بهبودی غذاهای بیشتری را مصرف نمایید اما تا یک هفته از استفاده از غذاهای خشک و برشته‌شده خودداری کنید. همچنین ممکن است در طول یک یا ۲ روز اول بعد از جراحی دندان‌ها نسبت به گرما و سرما حساسیت نشان دهند. داروهای مسکنی که پزشک تجویز می‌کند و یا داروهایی که بدون نسخه به فروش می‌رسند می‌توانند درد شمارا کاهش دهند. شما باید برای چند روز از انجام ورزش‌های فشرده و سخت دوری‌کنید و برای خواب از چندین بالش برای بالا بردن سرخود استفاده نمایید. گاز گرفتن و فشردن باندهای پزشکی مرطوب و یا چایی کیسه‌ای از خون‌ریزی دندان می‌کاهد. با مراقبت کافی و مناسب از دندان التهاب و تورم آن ظرف مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت از بین می‌رود.

مراقبت‌های طولانی‌مدت بعد از ایمپلنت دندان

بعد از درمان شدن لثه‌ها باید از دندان‌های ایمپلنت شده مانند دندان‌های معمولی مراقبت کنید. شما باید در طول روز حداقل ۲ بار مسواک بزنید و یک‌بار از نخ دندان استفاده کنید. مسواک‌های مخصوص و نخ دندان کمک می‌کنند تا به قسمت‌هایی از ایمپلنت که به‌سختی قابل‌دسترسی هستند دسترسی پیدا کنید. همچنین باید به‌طور منظم برای چک کردن دندان‌های خود به دندان‌پزشک مراجعه نمایید. اگرچه ایمپلنت از زرد شدن و کرم‌خوردگی دندان جلوگیری نمی‌کند و دندان‌های اطراف دندان ایمپلنت شده ممکن است دچار زردی و کرم‌خوردگی شوند. حتی اگر به‌طور کامل از ایمپلنت و دندان مصنوعی استفاده می‌کنید نیز رعایت بهداشت دهان و دندان کمک می‌کنند تا به بیماری‌های لثوی دچار نشوید. این شرایط باعث می‌شود تا لثه و استخوان فک بازسازی‌شده و مقاومت ایمپلنت‌ها بالا برود. با رعایت کامل بهداشت بعد از کاشت دندان می‌توان این ایمپلنت‌ها را تا آخر عمر حفظ کرد.

راهنماهایی کوتاه در خصوص کاشت دندان


 • تا ۲۴ ساعت بعد از کاشت دندان دهان خود را نشویید.
 • سیگار کشیدن یکی از اصلی‌ترین دلایل از بین رفت ایمپلنت است. اگر باوجود کاشت دندان بازهم می‌خواهید به کشیدن سیگار ادامه دهید توصیه می‌شود که حداقل تا زمان درمان شدن زخم‌های لثه سیگار کشیدن را متوقف کنید چراکه سیگار به‌شدت درمان لثه را محدود می‌کند.
 • تا جایی که ممکن است با دندان ایمپلنت شده غذا نجوید. بعد از غذا خوردن حتماً دهان خود را بشویید تا دهان را تمیز نگه‌دارید.
 • سعی کنید بعد از کاشت تا ۲ هفته از غذاهای نرم مانند سوپ و پوره استفاده نمایید.
 • یک یا دو هفته بعد از کاشت دندان بخیه‌های لثه کشیده می‌شوند. در این مرحله مقدار کمی خون‌ریزی طبیعی است. اگر خون‌ریزی ادامه پیدا کرد محل آن را با یک گاز مرطوب و یا دستمال تمیز برای ۳۰ دقیقه فشار دهید و اگر بعدازاین خون‌ریزی قطع نشد با دندان‌پزشک خود در مرکز کاشت دندان تماس بگیرید.
 • اگر پیوند بافت داشته باشید دانه‌های کوچکی دردهانتان به وجود می‌آید.
 • اگر برای شما آنتی‌بیوتیک تجویزشده است حتماً آن‌ها را طبق تجویز پزشک و به‌صورت کامل استفاده کنید.
 • اگر بعد از ۳ تا ۴ روز درد و تورم دندانتان افزایش پیدا کرد با دندان‌پزشک خود تماس بگیرید.
 • بعد از چند ساعت از کاشت دندان؛ دندان‌های دیگر خود را تمیز کنید. اما تا ۲ روز از تمیز کردن و دست زدن به دندان کاشته شده خودداری کنید. بعد از برطرف شدن حساسیت و درد دندان این قسمت را نیز روزانه بشویید.
 • ۲۴ ساعت بعد از کاشت دندان از دهان‌شوی‌های معتبر حاوی کلرهگزیدین برای شست‌وشوی دهان خود استفاده کنید و این ششست‌وشو را ۲ تا ۳ بار در روز و به مدت یک هفته ادامه دهید. رعایت این مسئله بسیار مهم است.
 • از واتر جت ها و مسواک‌های برقی برای شست‌وشوی دندان خود استفاده نکنید.
 • یک لیوان آب گرم حاوی یک قاشق کوچک نمک به درمان لثه‌ها در هفته‌ی اول بعد از جراحی کمک می‌کند.
 • توصیه می‌شود تا برای اطمینان از تمیز بودن و سالم بودن ایمپلنت‌ها هر ۳ ماه یک‌بار به متخصص دندان‌پزشک مراجعه کنید.