مرتب، ردیف و صاف کردن دندان‌های کج با/ بدون ارتودنسی

داشتن لبخندی زیبا هدفی ست که تقریباً همه افراد به دنبال آن هستند، اگرچه همه ما با دندان‌هایی زیبا و مرواریدی به دنیا نمی‌آییم. خوشبختانه روش‌های گوناگونی برای دستیابی به لبخندی رویایی وجود دارند که با کمک دندان‌پزشک کارآزموده و باتجربه امکان‌پذیر هستند. صاف و ردیف کردن دندان‌ها، حیطه‌ای در دندانپزشکی است که شامل روش‌هایی برای ردیف کردن دندان‌های کج، پیچ‌خوردگی دندان و یا دندان‌های نامرتب یا مشکلات و انحراف فک می‌باشد.

روش‌های درمانی برای ردیف کردن دندان‌ها هم جنبه زیبایی و هم جنبه سلامت دهان و دندانی دارند. علاوه براین داشتن لبخندی زیبا و جذاب باعث می‌شود تا نسبت به ظاهرتان اعتمادبه‌نفس بیشتری داشته باشید. اگر به دنبال روشی برای صاف و مرتب کردن دندان‌هایتان با استفاده از سیم‌کشی‌های دندان و یا بدون آن‌ها هستید، می‌توانید با ما جهت گرفتن وقت مشاوره اولیه تماس حاصل کنید. متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر مراد خانی، وضعیت شمارا مورد ارزیابی قرار می‌دهند و بهترین روش مناسب با شرایط و مشکل شما انتخاب می‌کنند. بسته به نیازهای شما، می‌توانند روش‌هایی مثل سیم‌کشی‌های ثابت فلزی، نامرئی و یا روش‌های دیگر ازجمله ونیرهای دندانی، روکش دندان و باندینگ دندان برای شما بکار ببرند. جهت آگاهی بیشتر درباره‌ی اینکه آیا روش‌های ردیف کردن دندان مناسب نیازهای شما هستند یا نه می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید تا وقت ملاقاتی با متخصصین ما داشته باشید.

مزایا


چند مزایا در روش‌های ردیف کردن دندان‌ها با ارتودنسی و یا بدون ارتودنسی وجود دارند که عبارت‌اند از:

 • مزیت زیبایی: ظاهر شما با لبخندی زیبا بهبود بهتر می‌شود.
 • سلامت دهان و دندان: دندان‌های مرتب راحت‌تر تمیز می‌شوند و از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌شود.
 • اعتمادبه‌نفستان به خاطر داشتن لبخندی زیبا بالاتر می‌رود.
 • درد فک ناشی از مشکلات مفصل فکی و گیجگاهی TMJ برطرف می‌شود.
 • دستیابی به تعادل و هماهنگی اجزای صورت
 • ردیف بودن دندان‌های از بروز بیماری‌های لثه و نیز تحلیل رفتن لثه جلوگیری می‌کند.
 • نتایج طولانی‌مدت: در برخی موارد حتی برای همیشه
 • جویدن و صحبت کردن بهتر و آسان‌تر
 • احتمال کمتری برای لب پر شدن و شکستگی دندان‌ها وجود خواهد داشت.

آیا من متقاضی مناسبی برای روش‌های ردیف کردن دندان هستم؟


بهترین راه برای دانستن اینکه شما کاندیدای مناسبی برای روش‌های ردیف و مرتب کردن دندان‌ها هستید این است که با دندان‌پزشک و یا متخصص ارتودنسی مشورت کنید. ما به بیماران خود توصیه می‌کنیم که در بهترین زمان ممکن یعنی در هفت‌سالگی، برای ارزیابی‌های لازم به نزد ما بیایند. درواقع همه می‌توانند از روش سیم‌کشی دندان استفاده کنند؛ اگرچه درمان ارتودنسی معمولاً برای سنین قبل از نوجوانی و نوجوانانی که دندان‌هایشان به رشد کاملی رسیده‌اند انجام می‌گیرید. به‌طورکلی روش‌های ردیف کردن دندان‌ها در اکثر بیماران برای رفع این مشکلات استفاده می‌شود:

هیچ محدودیت سنی برای این درمان‌ها وجود ندارد و هیچ فردی هیچ‌وقت برای زیباتر کردن لبخندش پیر نیست.

ردیف کردن دندان با ارتودنسی


پیش از شروع هر درمانی، دندان‌پزشک شما ارزیابی کلی برای شما انجام می‌دهد. وی دندان‌ها و لثه‌هایتان، ترتیب دندانی، عکس‌برداری‌ها و تصاویر دیجیتالی‌تان را بررسی می‌کند تا بهترین روش درمان را برای دستیابی به نیازهایتان طرح‌ریزی کند. او ممکن است درمانهای زیر را به شما پیشنهاد کند:

سیم‌کشی‌های معمولی

یک درمان ارتودنسی معمول و رایج شامل سیم‌کشی‌هایی متشکل از براکت‌ها و سیم‌هایی می‌باشد که به دندان‌ها چسبانده می‌شود تا آن‌ها را به موقعیت مناسبشان حرکت دهند. از سیم‌کشی‌های فلزی نیز می‌توان برای ردیف کردن دندان‌های نامرتب، مثل اوربایت، کراس‌بایت و یا اندربایت استفاده کرد. متخصص دندان‌پزشک و یا ارتودنسی شما مدت‌زمان استفاده از سیم‌کشی‌ها را معین خواهد کرد که به‌طورکلی بین یک تا دو سال خواهد بود. سیم‌کشی‌های دندان معمولاً برای کودکان و نوجوانان بکار برده می‌شود. رعایت بهداشت دهان و دندان نیز در این دوره توصیه می‌شود زیرا غذاها در بین این سیم‌کشی‌ها باقی می‌ماند و احتمال پوسیدگی دندان را بیشتر خواهد کرد. سیم‌کشی‌های دندان اغلب همراه با دیگر وسایل و تجهیزات ارتودنسی برای بسط دادن سقف دهان یا فک استفاده می‌شوند. این وسایل عمدتاً برای کودکان و نوجوانان کاربرد دارد، اگرچه افراد بزرگ‌سال نیز می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. به‌غیراز ارتودنسی باسیم کشی‌های فلزی برای صاف و ردیف کردن دندان‌ها، درمان‌های ارتودنسی بسیار متنوع دیگری نیز وجود دارند ازجمله بریس‌های لینگوال، ارتودنسی دیمون و بریس‌های سرامیکی.

بریس های نامرئی

بریس‌های ارتودنسی نامرئی، روشی متحول در ردیف کردن دندان‌ها هستند که بجای براکت‌ها و سیم‌ها از تری‌های (ردیف‌های قالبی) شفاف و پلاستیکی تشکیل‌شده‌اند. این بریس‌های ردیف کننده که متحرک هستند، مخصوص دهان شما ساخته می‌شوند. هر تری باید به مدت شش تا هشت هفته استفاده شود قبل از آنکه تاریخ انقضای آن برسد و نوبت استفاده از تری بعدی باشد، به‌تدریج دندان‌ها را به موقعیت صحیح خود حرکت می‌دهند. بریس‌های نامرئی یا اینویزیلاین همان نتایج عالی استفاده از ارتودنسی معمولی را حاصل می‌کنند؛ البته این بریس‌های ردیف کننده، راحت‌تر هستند، نگه‌داری و تمیز کردم آن‌ها آسان‌تر است و نیز قابل‌تشخیص روی دندان‌ها نیستند.

ارتودنسی سریع

اگر دندان‌هایتان فقط کمی کج باشد ممکن است بتوانید آن‌ها را فقط در طی چند ماه با ارتودنسی سریع ردیف و صاف کنید. در طی یک سال می‌توانید به لبخند موردنظر خود دست‌یابید. بریس‌های ارتودنسی سریع بریس‌هایی با فرم براکتی هستند، اما این براکت‌ها منحصراً برای حرکت سریع دندان‌ها ساخته‌شده‌اند. این به معنای حرکت سریع‌تر دندان‌ها و دستیابی سریع‌تر به نتایج برای بیمار می‌باشد. بریس‌های ارتودنسی سریع به‌گونه‌ای ساخته‌شده‌اند که ظاهر کوچک‌تری داشته باشند و ازاین‌رو راحت‌تر دردهانتان قرار خواهد گرفت. پس‌ازآنکه، با هر نوع روش ارتودنسی، دندان‌هایتان به موقعیت مناسبشان رسیدند باید هر شب از نگه‌دارنده‌های ارتودنسی (ریتینر) استفاده کنید تا از بازگشت آن‌ها باحالت بد قبلی جلوگیری شود. گاهی لازم است از نگه‌دارنده برای تمامی عمر استفاده شود.

ردیف کردن دندان‌ها بدون ارتودنسی


امروزه به‌غیراز روش‌های ارتودنسی، روش‌های کم‌هزینه‌تر و با صرف زمانی کمتری وجود دارند که به دندان‌هایتان ظاهری زیبا و مرتب می‌دهند. اگر مشکلتان جدی نباشد یکی از این روش‌های برای شما مناسب خواهد بود:

فرم دهی دندان‌ها

فرم دهی دندان‌ها شامل روشی برای بازسازی و فرم دادن دندان‌ها می‌شود که برای دندان‌های کج، فرسوده یا لب پرشده مناسب خواهد بود. این روش ساده و بدون درد برای بهبودی ظاهر دندانهاست که کار تمیز کردن آن‌ها را راحت‌تر می‌سازد. اگرچه این درمانی رایج و مطلوب برای همه است اما برای همه بیماران مناسب نیست. فرم دهی دندان می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد اگر:

 • به دنبال روشی نسبتاً ارزان و سریع هستید.
 • دندان‌های تقریباً کج دارید.
 • فردی بالغ هستید.

قبل از انتخاب روش فرم دهی دندان، متخصص دندان‌پزشک شما دندان‌هایتان را مورد ارزیابی قرار خواهد داد تا مشخص کند که آیا این روش برای شما مناسب است یا نه. ضخامت مینای دندان و عملکرد دندان‌ها از متغیرهایی هستند که باید مدنظر قرار بگیرند.

باندینگ دندان

باندینگ دندان روشی ست که در آن از یک رزین پلاستیکی روی دندان قرار می‌گیرد و به شکل موردنظر تراشیده می‌شود سپس تمیز و صیقل داده می‌شود تا ظاهری طبیعی داشته باشد. روش باندینگ دندان معمولاً می‌تواند در یک جلسه انجام شود. می‌توان این روش را همراه بافرم دهی دندان انجام داد تا به سایز متناسب دندان دست‌یافت، فواصل خالی را پر کرد و یا دندان‌های روی‌هم افتاده را اصلاح کرد. می‌توانید از باندینگ دندان استفاده کنید اگر:

 • دندان‌هایی دارید که لب پرشده یا لکه شدید دندانی دارند.
 • به دنبال درمانی تقریباً کم‌هزینه و سریع هستید.
 • می‌خواهید سه تا چهار بار در سال از روش تمیز کردم حرفه‌ای دندان استفاده کنید.

لامینت ونیر

ونیرهای پروسلینی دندان یا همان لامینت دندان، روکش‌های نازک سرامیکی هستند که مستقیماً روی سطح جلویی دندان‌ها متصل می‌شوند. درواقع آن‌ها غیرقابل تشخیص و در مقابل لکه زدن بسیار مقاوم هستند. استقامت و شباهت آن‌ها به دندان‌های طبیعی و سالم باعث شده است تا گزینه‌ای مطلوب برای ردیف‌تر کردن و مرتب نشان دادن دندان‌ها باشند. ونیرهای دندانی برای بیمارانی توصیه می‌شود که می‌خواهند:

 • ساختار دندانشان حفظ شود.
 • به کار معمول نخ دندان کشیدنشان ادامه دهند.
 • محافظی در برابر لکه‌های دندانی داشته باشند.

روکش دندان

روکش‌های دندان می‌توانند تغییرات چشمگیری در دندان‌های کج و به‌هم‌ریخته ایجاد کنند. آن‌ها ممکن است مناسب‌ترین گزینه برای مشکلات، آسیب‌ها و تخریب دندان‌ها باشند. اگرچه استفاده از آن‌ها محدود است زیرا دندان‌هایی که روکش می‌شوند باید با دندان‌های مجاور خود هم‌ردیف و مرتب باشند. در غیر این صورت، روکش دندان ظاهری مرتب را به دندان نخواهد داد. روکش‌های دندان گران‌ترین روش در میان روش‌های بدون ارتودنسی می‌باشد. دندان‌پزشک شما می‌تواند به شما در تعیین بهترین گزینه برای دندان‌هایتان کمک کند. اگر به دنبال روش‌های بدون ارتودنسی هستید، گاهی ترکیبی از این روش‌های دندانپزشکی زیبایی به شما توصیه خواهد شد.