نحوه استفاده از مسواک و نخ دندان در حین درمان ارتودنسی

در هنگام استفاده از بریس‌های ارتودنسی، اگر بهداشت دندان‌ها نادیده گرفته شود، ممکن است به میزان قابل‌توجهی نتیجه درمان تحت تأثیر قرار بگیرد. بنابراین، مسواک زدن صحیح و استفاده از نخ دندان، یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که بیماران در طول استفاده از بریس‌های ارتودنسی باید مورد توجه قرار دهند. مراجعه منظم به دندان‌پزشک برای معاینه و تمیز کردن دندان‌ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. ابزارهای مختلفی به‌طور خاص طراحی‌شده‌اند تا به کمک آن‌ها بتوان به‌صورت مؤثر اطراف بریس‌های ارتودنسی را تمیز نمود، ازجمله: مسواک و نخ دندان.

پس از درمان ارتودنسی، می‌توان انتظار داشت دندان‌های شما صاف و مرتب گردند، اما داشتن یک لبخند زیبا، مستلزم همکاری شما در طول درمان است. هنگامی که از بریس‌های ارتودنسی استفاده می‌کنید، بسیار مهم است پس از هر وعده غذایی از مسواک و نخ دندان استفاده کنید. این کار در طول درمان به‌منظور حفاظت از دندان و لثه‌های شما ضروری است. بنابراین به یاد داشته باشید، استفاده روزانه از مسواک و نخ دندان، تلاش باارزشی است که به شما اطمینان می‌دهد پس از پایان درمان ارتودنسی، از دندان‌های بدون پوسیدگی لذت ببرید. اگر شما برای انتخاب مسواک، خمیردندان و نخ دندان مناسب نیاز به کمک و راهنمایی دارید، لطفاً از متخصصین ما در دندانپزشکی دکتر مرادخانی اطلاعات لازم را کسب نمایید، متخصصین ما به شما کمک خواهند کرد تا برای دندان‌ها و ابزار ارتودنسی خود، مناسب‌ترین محصولات را انتخاب نمایید. برای مشاوره در خصوص مراقبت‌های بهداشتی در حین ارتودنسی و یا رزرو نوبت می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

 چه هنگامی باید بریس خود را تمیز نمایید؟


برای بیمارانی که از بریس ارتودنسی استفاده می‌کنند، توصیه می‌شود حداقل سه بار در روز، و یا به‌صورت ایده آل چهار بار در روز از مسواک استفاده شود. اکثر افراد پس از هر وعده غذایی و بلافاصله قبل از خواب، دندان‌های خود را مسواک می‌زنند چراکه باکتری‌ها و باقی‌مانده ذرات غذایی در طول شب می‌تواند، دندان‌ها را با آسیب‌دیدگی جدی روبه‌رو کند. افرادی که از بریس‌های ارتودنسی استفاده می‌کنند، از این قاعده مستثنی نیستند؛ عدم مسواک زدن و کشیدن نخ دندان باعث ایجاد مشکلاتی ازجمله تجمع جرم روی دندان و بیماری های لثه خواهد شد. باید توجه داشت که دندان‌ها و بریس‌های ارتودنسی می‌توانند سریع‌تر از حد مورد انتظار مسواک‌ها را فرسوده سازند. پرزهای مسواک بر روی مینا و سطح فلزی بریس‌ها کشیده می‌شوند، بنابراین توصیه می‌شود بیماران هر سه ماه یک بار مسواک خود را تعویض کنند.

مسواک زدن هنگام استفاده از بریس‌ها


هنگام استفاده از بریس‌های دندانی باید هنگام مسواک زدن نکاتی را رعایت کنید:

اصول پایه مسواک زدن

شما می‌توانید یکی از انواع مختلف مسواک‌ها را انتخاب نمایید، ازجمله:

 • مسواک‌های متداول با پرزهای نرم
 • مسواک‌های دو سطحی
 • مسواک برقی با دور متوسط

اگر از مسواک برقی استفاده می‌کنید، مطمئن شوید، پشت مسواک با بریس ارتودنسی شما در تماس نباشد، زیرا ارتعاشات مسواک می‌تواند بریس شما را شل کند. شما می‌توانید از برند یا طعم‌های دلخواه خمیردندان استفاده کنید، به‌شرط آن‌که حاوی فلوراید باشد.

چگونگی مسواک زدن

 • حداقل ۲ دقیقه کامل بعد از هر وعده غذایی و قبل از خواب، دندان‌هایتان را تمیز کنید.
 • هنگام مسواک زدن سطوح بیرونی دندان‌هایتان را به کمک حرکات دوار مسواک بزنید.

 • پس‌ازآنکه به آرامی روی سطوح بیرونی دندان‌ها و بریس خود را مسواک زدید، پرزهای مسواک را به سمت خط لثه خود متمایل کرده و به‌صورت دوار به مسواک زدن خود ادامه دهید.

 • با عقب و جلو بردن مسواک سعی کنید به‌صورت کامل سطح بالای دندان‌ها را مسواک بزنید.

 • به همان شیوه که سطوح خارجی دندان‌ها را تمیز کردید، سطح داخلی دندان‌ها را نیز مسواک بزنید.

استفاده از خمیردندان

پس از انتخاب مسواک مناسب گام بعدی انتخاب خمیردندان مناسب برای تمیز کردن و محافظت از دندان و بریس‌ها است. اکثر خمیردندان‌ها برای تمیز کردن بریس‌ها مناسب هستند، اما بهتر است از خمیردندان‌ها و محصولات حاوی سفیدکننده استفاده نکنید، زیرا تنها بر قسمت‌هایی که بریس‌ها آنجا را پوشش نداده‌اند، مؤثر خواهند بود. یک خمیردندان خوب باید به‌راحتی ذرات غذایی باقی‌مانده رسوب‌کرده در پشت بریس‌ها را برطرف نماید، همچنین ضمن از بین بردن پلاک و میکروب‌ها باید از شکل‌گیری پلاک و جرم‌های دندانی بر روی دندان‌ها و اطراف بریس‌ها، جلوگیری به عمل‌آورند.

ابزارهای مخصوص مسواک زدن

اگر در تمیز کردن مناطق اطراف براکت و سیم‌ها مشکل‌دارید، ابزارهای ویژه‌ای طراحی‌شده است که می‌تواند به شما کمک کنند:

 مسواک بین‌دندانی یا پروکسابروش

مسواک بین‌دندانی (proxabrush) یک ابزار کمکی است که می‌تواند در بهداشت و حفاظت از دندان، بریس و لثه‌ها مفید باشد. به کمک این وسیله می‌توان زیر سیم‌های ارتودنسی و اطراف بریس‌ها را تمیز نمود. از این ابزار به آرامی و با دقت استفاده کنید، تا آسیبی به بریس‌های شما وارد نشود.

واتر پیک

این دستگاه، با استفاده از جریان آب تحت فشار، می‌تواند در برطرف کردن باقی‌مانده ذرات غذایی که در اطراف بریس و دندان‌ها به دام افتاده‌اند، مفید باشد. درحالی‌که استفاده از آن آسان است، دستگاه‌های آب فشان، نمی‌توانند جایگزین مناسبی برای مسواک زدن یا نخ دندان محسوب شوند، اما در کنار مسواک زدن صحیح و استفاده از نخ دندان، می‌توانند بسیار مؤثر باشند.

استفاده از پودرهای دندانی

قبل از ابداع خمیردندان، از پودرهای دندانی استفاده می‌شد. برای هزاران سال، مردم برای از بین بردن پلاک‌های دندانی، جلوگیری از پوسیدگی، کشتن باکتری‌ها و داشتن حس تازگی در دهان خود از پودرهای دندانی (که ممکن است از یک ماده یا ترکیب چند ماده درست شده باشد) استفاده می‌کردند، بدون آنکه از خمیردندان‌های حاوی مواد شیمیایی استفاده کنند. شما می‌توانید پودرهای ساخته‌شده دندانی را به‌صورت آماده خریده و یا به‌منظور کنترل بیشتر در خصوص آنچه استفاده می‌کنید، خودتان آن‌ها را تهیه کنید. تا زمانی که شما به‌خوبی دندان‌های خود را شستشو می‌دهید، استفاده از پودرهای دندانی باوجود بریس‌ها، برای شما مشکلی ایجاد نخواهند کرد.

مواد متداولی که در این پودرها استفاده می‌شود، عبارت‌اند از:

 • جوش‌شیرین
 • خاک بنتونیت (خاک مونتموریلونیت)
 • اسانس
 • پودر گل میخک/ یا پودر دارچین
 • پودر کلسیم
 • پودر خوراکی پوست درخت
 • زایلیتول

خاک بنتونیت

خاک بنتونیت - خاکسترهای رسوبی آتش‌فشانی بنتونیتی که عمدتاً در شهر بنتون، وایومینگ و مونموریلون یافت می‌شود – را می‌توان هم به‌عنوان یک مکمل (این ماده شامل معدنی زیستی بسیار زیاد است، ازجمله فلوراید، کلسیم، آهن و غیره) و هم یک سم‌زدای قوی استفاده نمود.

یون‌های منفی خاک بنتونیتی به یون‌های مثبت فلزات سنگین و سمی متصل می‌شوند، درنتیجه می‌توانند مواد سمی رسوب‌کرده در دهان، روده‌ها و بافت‌های بدن را سم‌زدایی کنند. شما می‌توانید خاک بنتونیت را هم به‌صورت خوراکی و هم به‌صورت استعمال خارجی بر روی پوست یا دهان خود استفاده کرده تا سموم و فلزات سنگین موجود را دفع نمایید. به همین دلیل، از خاک بنتونیت در خمیردندان‌های طبیعی و پودرهای دندانی استفاده می‌شود. همچنین شما می‌توانید روزانه به‌صورت مستقل از آن برای شستشوی دندان‌های خود استفاده نمایید.

استفاده از نخ دندان هم‌زمان با بریس‌های دندانی


در اینجا نکاتی در خصوص استفاده از نخ دندان هنگام استفاده از بریس‌های ارتودنسی توصیه خواهد شد:

اصول پایه استفاده از نخ دندان

برای حفاظت از دندان و لثه‌ها و تمیز کردن آن‌ها، حداقل یک بار در روز باید از نخ دندان استفاده کنید. به کمک "فلاس تریلر"، انتقال نخ دندان به زیر ارچ وایر و بریس‌ها، کار سختی نخواهد بود. استفاده از این ابزار تا حدودی شبیه نخ کردن سوزن است: انتهای نخ دندان را گرفته و وارد بخش تریدر آن کنید، سپس به کمک فلاس تریدر نخ را از زیر ارچ وایر عبور دهید.

سپس دو طرف نخ را گرفته و با بالا و پایین بردن نخ، بین دندان‌ها و اطراف لثه‌ها را تمیز کنید.

درنهایت نخ دندان را خارج کرده و برای بخش بعدی دندان‌ها از نخ دندان جدید استفاده نما‌یید.

استفاده از آشکار کننده‌ها


شاید همیشه به دنبال راه‌کاری بوده باشید تا به کمک آن اثربخشی مسواک زدن خود را امتحان  کنید؟ یک روش دقیق برای این کار وجود دارد، استفاده از رنگ‌های گیاهی خاص که به‌صورت محلول‌ و یا "قرص‌های آشکارساز" در دسترس هستند. هم‌زمان با حل شدن این مواد در دهان، این رنگ‌دانه‌ها پلاک و مواد غذایی باقی‌مانده را آشکار می‌سازند. بنابراین شما به‌راحتی می‌توانید ذرات باقی‌مانده را برطرف کنید. همچنین متوجه خواهید شد که روش مسواک زدن شما نیاز به اصلاح دارد یا نه.

شستشو


هنگامی که مسواک زدن و کشیدن نخ دندان شما به پایان رسید، دهان خود را با آب یا دهان‌شویه‌های ضدعفونی‌کننده شستشو دهید. استفاده از دهان‌شویه‌های ضدعفونی‌کننده می‌تواند التهاب خفیف لثه و یا تحریکات ناشی از استفاده از ابزارهای ارتودنسی را برطرف کند. همچنین برای تمیز کردن آفت‌های دهانی، زخم‌های کوچک و دیگر تحریکات مربوط به دهان و لثه، از این دهان‌شویه‌ها استفاده می‌شود، آن‌ها با برطرف کردن میکروب و باقی‌مانده‌های غذایی، فرایند التیام طبیعی دهان و لثه‌ها را بهبود می‌بخشند.

مراقبت از نگه‌دارنده‌ها


در مرحله استفاده از نگه‌دارنده‌ها مهم است هرزمانی که دندان‌ها را مسواک می‌زنید، نگه‌دارنده‌های خود را نیز مسواک بزنید، چراکه پلاک‌ها و ذرات غذایی ممکن است بر آن‌ها رسوب کنند. باید یک بار در روز، نگه‌دارنده خود را در لیوان آب (هم‌دمای اتاق) قرار داده و از قرص‌های تمیزکننده دندان مصنوعی استفاده نمایید. این کار از رسوب پلاک‌ها و ایجاد عفونت‌های دهانی جلوگیری می‌کند، همچنین باعث می‌شود مزه نگه‌دارنده شما مطلوب باشد. برای شست‌وشو از آب گرم استفاده نکنید، چراکه ممکن است به نگه‌دارنده شما آسیب برساند.