هزینه‌ ها و‌ تعرفه قیمت درمان‌ ارتودنسی و سیم کشی دندان

چند عامل تعیین‌کننده برای هزینه‌ی سیم‌کشی‌های دندان وجود دارد، به‌طور مثال قیمت درمان‌های ارتودنسی به محل زندگی شما بستگی دارد. متخصصین ارتودنسی در اکثر مناطق روستایی و شهرهای کوچک اغلب هزینه‌ی کمتری نسبت به شهرهای بزرگ‌تر دریافت میکنند-و ممکن است به صلاحیت و تشخیص متخصص این قیمت مشخص شود. به‌هرحال، هزینه‌ی ارتودنسی تا حد زیادی به نوع سیم‌کشی‌های دندان و نیز دیگر عوامل بستگی دارد.

هزینه‌ی سیم‌کشی‌ها چقدر می‌شود؟ هزینه ارتودنسی نامرئی چقدر می‌شود؟ این پرسش‌ها تاکنون بیشترین سؤالات موجود در درمان ارتودنسی هستند که متخصصین ارتودنسی از جمله متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر مرادخانی با آن مواجه می‌شوند. قیمت و هزینه‌های مربوط به ارتودنسی معمولاً اولین عاملی است که افراد هنگام تصمیم‌گیری درباره درمان ارتودنسی به آن فکر می‌کنند. عوامل مختلفی در محاسبه هزینه ارتودنسی نقش دارند که با مشاوره با متخصصین این عوامل و هزینه کلی مشخص می‌شود. همچنین راه‌های متفاوتی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها وجود دارد.متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر مراد خانی آماده ارائه مشاوره و راهنمایی‌های لازم درزمینهٔ محاسبه هزینه‌ها و راه‌های پرداخت آن هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با ما تماس بگیرید

عوامل تعیین‌کننده‌ی هزینه‌ی سیم‌کشی‌های دندان


نوع سیم‌کشی‌ها

  •  سیم‌کشی‌های فلزی رایج‌ترین نوع و تقریباً قدیمی‌ترین نوع سیم‌کشی می‌باشند که تاکنون مورداستفاده قرارگرفته است. آن‌ها از براکت های فلزی تشکیل‌شده‌اند که برای رفع نامرتبی دندان‌ها با چسب مخصوصی به دندان‌ها چسبانده می‌شوند. این براکت ها که دندان‌ها را در جای مناسب خود نگه می‌دارند توسط یک سیم باریک در دهان به یکدیگر متصل می‌شوند. با گذر زمان وقتی‌که دندان‌ها به موقعیت صحیح خود بازگردند، این سیم کمی شل شده و نیاز به سفت کردن مجدد دارد. اگرچه این سیم‌کشی‌ها نسبتاً کم‌هزینه هستند، اما کاملاً آشکار و به‌آسانی معلوم می‌شوند.
  • سیم‌کشی‌های سرامیکیاگر به دنبال سیم‌کشی‌هایی هستید که کمتر دیده شوند و شما بتوانید رنگ موردنظر و مناسب با سن و لباستان را انتخاب کنید، ارتودنسی با بریس های سرامیکی گزینه‌ای مناسب برای شماست. آن‌ها درست شبیه به سیم‌کشی‌های فلزی هستند به‌جز در این مورد که این بریس ها به شما این فرصت را می‌دهد تا رنگ موردنظرتان را داشته باشید و حتی می‌توانید بریس های شفاف سرامیکی را انتخاب کنید که با رنگ دندان‌هایتان ترکیب می‌شوند و به‌راحتی دیده نخواهند شد، اگرچه هزینه‌ی آن‌ها کمی بیشتر از سیم‌کشی‌های فلزی می‌باشند.
  • سیم‌کشی‌های لینگوال (پشت دندانی): نوع موجود دیگری از سیم‌کشی‌های دندان بریس های لینگوال هستند. اگرچه مانند سیم‌کشی‌های فلزی پرکاربرد نیستند اما به همان اندازه به‌ردیف و مرتب کردن دندان‌ها کمک می‌کنند. برخلاف بریس های فلزی که در جلوی دندان‌ها قرار می‌گیرند، این بریس ها در پشت دندان‌ها نصب می‌شوند. آن‌ها غیرقابل روئت هستند اما هنگام تمیز کردن دندان‌ها کمی با مشکل مواجه می‌شوند. ممکن است باعث ناراحتی شوند. همچنین این بریس ها تا حدودی گران‌تر هستند.

نوع مواد بکار رفته

اگر متخصص ارتودنسی و یا دندانپزشک از مواد ایمن و بی‌خطر برای سلامتی انسان استفاده کند، منجر به بالاتر شدن هزینه‌ی درمان خواهد شد. حتماً از پزشک خود درباره فرآیند درمان و مواد بکار رفته در آن صحبت کنید. یک دندانپزشک خوب باید بیمار خود را مطلع و آگاه سازد و او را قادر باشد به درک واضحی از روند درمان خود دست یابد.

پیچیدگی و دشواری فرایند درمان

بسته به طبیعت دندان‌هایتان، کجی یا شلوغی آن‌ها و نوع سیم‌کشی‌هایی که برای مرتب کردن و برگرداندن دندان‌ها به موقعیت مناسب مورد نیاز است، هزینه ارتودنسی تقریباً متغیر خواهد بود. بعضی روش‌ها پیچیده‌تر و دشوارتر از دیگری هستند و بنابراین هزینه بیشتری را دربرخواهند گرفت.

مکان و موقعیت دندانپزشکی

هزینه‌ی ارتودنسی، بسته به دندانپزشک شما، کمی متغیر خواهد بود. اینکه دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی کجا کار می‌کند، در کلینیک خصوصی و یا در درمانگاهی دولتی، هزینه ممکن است تفاوت داشته باشد. دندانپزشکان و متخصصین ارتودنسی که خود کلینیکی با تجهیزات تخصصی و کارکنان و دستیارانی برای کمک به آن‌ها در انجام درمان ارتودنسی دارند هزینه درمان کمی بالاتری دریافت خواهند کرد.

مدت‌زمان درمان ارتودنسی

علاوه بر هزینه‌ی مواد و وسایل اصلی سیم‌کشی‌ها، شما بیشتر حق‌الزحمه‌ی متخصص ارتودنسی را پرداخت می‌کنید؛ یعنی اینکه هزینه‌ی کلی با مقدار اصلاحات موردنیاز شما در طول مدت ارتودنسی مطابق است. ازآنجایی‌که کودکان به درمان کمتری نیاز دارند سیم‌کشی دندانهای آن‌ها معمولاً مقرون‌به‌صرفه تر خواهد بود. قبل از انجام ارتودنسی با متخصص ارتودنسی خود برای برآورد مدت‌زمان ارتودنسی صحبت کنید.

درمان‌ها و عواملی در طی درمان ارتودنسی

درمان‌های بیشتر بعد از سیم‌کشی‌های دندان ممکن است شامل نگه‌دارنده‌ها (ریتینرها) برای حفظ دندان در موقعیت جدید و نیز جراحی‌های ارتوگناتیگ برای اصلاح مشکات باقی‌مانده در فک و دهان باشند. درباره‌ی این درمان‌های احتمالی و تأثیر بالقوه‌ی آن‌ها در هزینه و قیمت ارتودنسی می‌بایست با متخصص خود صحبت کنید.

تفاوت بین هزینه‌های ارتودنسی در کودکان و بزرگسالان


به‌طورکلی تفاوت چشمگیری میان هزینه‌های ارتودنسی در کودکان و بزرگسالان  وجود ندارد؛ اما ازآنجایی‌که مدت‌زمان درمان ارتودنسی برای افراد بزرگسال بیشتر از کودکان است، باعث می‌شود که جلسات ارتودنسی بیشتر باشد و این امر هزینه‌ی درمان را برای بزرگسالان بیشتر خواهد کرد.

نکاتی برای کاهش هزینه‌های ارتودنسی


درمان را زودتر آغاز کنید

درمان زودهنگام برخی از مشکلات کمک خواهد کرد تا از درمان دشوارتر (و ازاین‌رو پرهزینه‌تر) در زمانی دیرتر جلوگیری شود. هنگامی‌که کودکتان ۶ ساله است، مشاوره‌ای با متخصص ارتودنسی داشته باشید؛ که در این سن دندان‌های آسیاب و دائمی کودک شروع به رویش می‌کنند و می‌توان تشخیص داد که آیا مشکلی در آن‌ها وجود دارد که نیاز به اصلاح زودهنگام خواهد داشت یا نه. بیشتر متخصصین ارتودنسی هزینه‌ای برای مشاوره اولیه دریافت نمی‌کنند. در این جلسه مشاوره ممکن است متوجه شوید که هنوز چند سال وقت دارید پیش از اینکه کودکتان نیاز به سیم‌کشی دندان پیدا کند و می‌توانید برای درمان ارتودنسی مقداری از هزینه را پس‌انداز کنید.

درباره تعرفه‌های پرداخت بپرسید

یک‌راه برای تسهیل در پرداخت هزینه‌های درمان ارتودنسی، قسط‌بندی و پرداخت قسمت به قسمت هزینه در طی چند ماه است. بعضی از متخصصین ارتودنسی طرح‌ها و تعرفه‌های پرداختی را برای درمانشان معین می‌کنند. برخی از آن‌ها ممکن است شامل پرداخت‌های ماهانه‌ی اندکی باشند زیرا در اقساط بلندمدتی پرداخت می‌شود اما به آن‌ها سود تعلق می‌گیرد و شما باید در کل هزینه‌ای بیشتر از قیمت واقعی را پرداخت کنید.

پرداخت هزینه پیش از انجام درمان

اگر کل هزینه‌ی سیم‌کشی دندان‌ها را یکجا و پیش از نصب آن‌ها پرداخت کنید شاید در هزینه درمانتان تخفیفی قائل گردد. همچنین اگر بیشتر از یک بیمار داشته باشید (دو کودک داشته باشید که نیاز به ارتودنسی دارند) شاید بتوانید درخواست تخفیف کنید.

پوشش بیمه برای ارتودنسی


اگر بیمه تکمیلی برای سلامت و دندانپزشکی دارید از شرکت بیمه‌گر خود درباره این نوع درمان صحبت کنید. اکثر بیمه‌های سلامتی هزینه درمان ارتودنسی را برای افراد بالای ۱ سال تقبل نمی‌کنند، اما کمی از هزینه‌های کودکان. افراد زیر ۱ سال را بر عهده می‌گیرند. اگر طرح بیمه سلامت و دندانپزشکی شما شامل درمان‌های ارتودنسی نباشد می‌توانید بیمه مکمل ارتودنسی را خریداری کنید.
برای هر طرح حتماً میزان درصدی که می‌تواند پوشش دهد و حداکثر زمان دوام آن را جویا شوید. میزان پوشش هر طرح متفاوت خواهد بود.
همچنین توصیه می‌کنیم که همان یک طرح بیمه را در طی مدت‌زمان درمان ارتودنسی داشته باشید. در بیشتر بیمه‌های ارتودنسی اگر پیش‌ازتاریخ شروع اجرای طرح، سیم‌کشی روی دندان‌ها استفاده شود، سیم‌کشی‌ها را پوشش نخواهند داد. این شرایط یک موقعیت از پیش موجود خواهد بود و هزینه آن بر عهده خود بیمار قرار خواهد گرفت.