وارنیش فلوراید درمانی(تراپی) دندان کودکان و بزرگسالان

هر روزه بدن شما فلوراید جذب می‌کند و آن را از دست می‌دهد. شما فلورید را از طریق غذاهایی که می‌خورید و آب، جذب می‌کنید. از دست رفتن فلوراید با از بین رفتن دندان‌های شما به دلیل آسیب ناشی از باکتری پلاک دندان و جذب مینای دندان توسط قند موجود در دهان شما حاصل می‌شود. شما می‌توانید فلوراید از دست رفته را (مانند کلسیم و فسفات) از طریق خوردن غذاهای سالم و آب حاوی فلوراید، به لایه‌ی مینای دندان خود بازگردانید. یک روش دیگر برای دریافت فلوراید از طریق درمان‌های فلوراید انجام شده در مطب دندان‌پزشک است. اساساً اگر از بین رفتن فلوراید با سرعت بیشتری نسبت به جذب آن اتفاق بیفتد، شما در خطر پوسیدگی دندان می‌باشید.

اگر می‌خواهید دندان‌های خود را به صورت مؤثر از مشکلات دندان محافظت کنید، وارنیش فلوراید می‌تواند برای شما گزینه‌ی مناسبی باشد. درمان با فلوراید، تجدید حیات و تقویت دندان‌های شما از درون و بیرون را سرعت می‌بخشد. کل این فرایند، مینای دندان شما را تقویت می‌کند. فلوراید همچنین برای توقف تشکیل اسیدها توسط باکتری‌ها استفاده می‌شود. فلوراید از دندان‌های شما در مقابل قند، باکتری پلاک و اسید و به منظور جلوگیری از پوسیدگی آنها، محافظت می‌کند. مراحل اولیه‌ی پوسیدگی دندان ممکن است با درمان‌های وارنیش فلوراید از بین بروند. این فرایند باید در مطب دندان‌پزشک انجام گیرد. متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر مرادخانی با ارائه ی مشاوره ی تخصصی در مورد چگونگی انجام وارنیش فلوراید برای شما یا فرزندتان، به شما مناسب‌ترین روش را پیشنهاد می‌دهند. جهت دریافت وقت مشاوره و یا رزرو نوبت درمان می‌توانید با ما تماس بگیرید.

وارنیش فلوراید چیست؟


وارنیش فلوراید یک ژل است که بر روی دندان‌های شما کشیده می‌شود. کل فرایند وارنیش فلوراید درمانی کودکان و بزرگسالان به سرعت انجام شده و معمولاً کمتر از دو دقیقه وقت می‌گیرد. یک قطعه‌ی کوچک گاز پانسمان برای تمیز و خشک کردن دندان‌های شما استفاده می‌شود. سپس وارنیش با استفاده از یک برس کوچک و نرم بر روی دندان‌ها کشیده می‌شود. وارنیش یک پوشش چسبنده را بر روی دندان تشکیل داده و به محض اینکه با بزاق دهان برخورد کند، سفت می‌شود. وارنیش به سرعت بر روی دندان می‌نشیند و بو و مزه‌ی خوشایندی دارد.

مزایا


مزایای متعددی در استفاده از وارنیش فلوراید به جای دیگر روش‌ها وجود دارد. وارنیش فلوراید نسبت به دیگر روش‌ها دارای بالاترین غلظت فلوراید بوده (۲۲۶۰۰ ppm فلورید سدیم) و فلوراید کمتری در هر بار کاربرد استفاده می‌شود. وارنیش فلوراید این قابلیت را دارد که برای مدت زمان زیادی بر روی مینای دندان باقی بماند. این موضوع به آزاد شدن تدریجی فلوراید اجازه می‌دهد. به دلیل نیاز نداشتن به یک سطح خشک، این درمان می‌تواند برای بیمارانی استفاده شود که دارای کنترل پایین بر روی بزاق دهان خود می‌باشند. به علاوه، ریسک هضم سریع آن کاهش می‌یابد. وقتی که سطح فلوراید پلاسما به دنبال یک درمان موضعی فلوراید اندازه‌گیری شد، این سطح بسیار پایین‌تر از سموم در نظر گرفته شده بود. در واقع، استفاده از وارنیش فلوراید به عنوان یک روش بسیار ایمن با کمترین حد تأثیرات معکوس در نظر گرفته می‌شود.

متقاضی انجام وارنیش فلوراید


برخی از افراد دارای شرایط خاصی هستند که آنها را در خطر فزاینده‌ی پوسیدگی دندان قرار می‌دهد. بنابراین آنها از مزایای درمان فلوراید بهره‌مند خواهند شد. مثال‌هایی از این موضوع در زیر آمده است:

دهان خشک به دلیل بیماری یا مصرف دارو

کمبود بزاق دهان، شستن و رفع ذرات غذا و خنثی کردن اسیدها را دشوار کرده و دندان‌های شما را در خطر از دست دادن مواد لازم و مفید قرار می‌دهد.

تحلیل رفتن لثه و بیماری لثه

بیماری‌های لثه ممکن است دندان و ریشه‌های دندان را هر چه بیشتر در معرض باکتری‌ها قرار داده و شانس پوسیدگی دندان را افزایش دهد.

کرم‌خوردگی مکرر

اگر در هر سال یک کرم‌خوردگی دندان را تجربه می‌کنید، شما احتمالاً از فلوراید اضافی نفع خواهید برد.

کار دندان‌پزشکی در حال حاضر

چیزهایی مانند روکش دندان، پل‌ها یا بریس‌ها، دندان‌ها را در خطر پوسیدگی قرار می‌دهند. این پوسیدگی ممکن است در نقاطی که روکش به ساختار زیربنایی دندان می‌رسد یا در اطراف بریس‌ها و دیگر تجهیزات ارتودنسی اتفاق بیفتد.

بیمارانی که خیلی تنقلات می‌خورند.

اگر خیلی غذاهای قندی می‌خورید و یا سابقه‌ی خانوادگی کرم‌خوردگی دندان دارید، شما در خطر فزاینده‌ی پوسیدگی دندان‌ها هستید.

بیمارانی که دارای حفره‌ها و شیارهای عمیق بر روی دندان خود هستند.

اگر دارای حفره و شیار بر روی دندان‌های خود باشید، در معرض پوسیدگی دندان هستید.

وارنیش فلوراید چطور اجرا می‌شود؟


بهتر است اعمال وارنیش فلوراید موضعی بخشی از مراقبت پیشگیرانه‌ی روزانه باشد که شامل آموزش به منظور به حداکثر رساندن مزایای مسواک زدن، مداخلات حرفه‌ای و کنترل رژیم غذایی باشد. قبل از دریافت هرگونه درمان وارنیش فلوراید، دندان‌پزشک ممکن است به شما توصیه کند که غذا و نوشیدنی را به صورت نرمال خورده و پس از درمان حداقل برای دو روز هیچ منبع فلورایدی دریافت نکنید. درمان وارنیش فلورایدی که دندان‌پزشک شما استفاده می‌کند، غلظت فلوراید بیشتری را در مقایسه با آنچه شما در مسواک زدن و شستن دهان روزانه‌ی خود دریافت می‌کنید، خواهد داشت. این درمان معمولاً چند دقیقه طول می‌کشد و با استفاده از یک مسواک یا یک گوش پاک کن انجام می‌شود. وارنیش برای حداقل چند دقیقه بر روی دندان شما رها می‌شود. با این حال، در برخی موارد، وارنیش فلوراید برای چند ساعت بر روی دندان باقی می‌ماند که به آن اجازه می‌دهد تا فلوراید را در مناطق گردنی و بین پروگزیمال که به بیشترین مقدار فلوراید نیاز است، آزاد کند. اگر حساسیت دندان شما ادامه پیدا کند، به شما توصیه می‌شود که هر شش ماه برای اجرای دوباره مراجعه کنید.

پس از درمان


دندان‌پزشک احتمالاً خوردن و نوشیدن را برای سی دقیقه ممنوع می‌کند تا فلوراید بتواند جذب دندان شما گشته و نواحی میکروسکوپی پوسیده را ترمیم کند. او ممکن است از شما بخواهد که بسته به وضعیت سلامت دندانتان، هر سه، شش یا ۱۲ ماه برای درمان مجدد فلوراید مراجعه کنید. اگر ریسک کرم‌خوردگی دندان شما زیاد باشد، پزشک ممکن است دیگر اقدامات پیشگیرانه را نیز توصیه کند، که شامل تجویز دیگر محصولات درمانی دیگر مانند ژل‌ یا فلوراید و نیز دهان‌شویه‌ی آنتی باکتریال می‌باشد. پس از درمان ممکن است بد رنگی مختصری را بر روی دندان خود مشاهده کنید. با این حال، این موضوع نیز موقت است. ممکن است به شما توصیه شود که تا صبح روز بعد از درمان از شستن دندان خود خودداری کنید.

امنیت


وارنیش فلوراید بسیار امن است. در واقع، این روش می‌تواند از زمان درآمدن نخستین دندان‌های کودک برای او انجام شود. استفاده از وارنیش فلوراید، وقتی که برای کنترل و جلوگیری از پوسیدگی دندان و دیگر مشکلات دندان‌پزشکی باشد، بسیار مؤثر است.

عوارض جانبی


برخی از وارنیش‌ها، یک بدرنگی موقت زرد رنگ بر روی ساختار دندان بر جای می‌گذارند. ایراد دیگر استفاده از وارنیش‌های فلوراید، احساس سوزش کوتاه مدتی است که در صورت برخورد با بافت لثه پیش می‌آید. این درمان همچنین برای بیمارانی که به دلیل یک آلرژی محتمل دارای تنگی نفس هستند، مناسب نمی‌باشند. همچنین، برخی از وارنیش‌ها، ممکن است حاوی کلوفونی باشند، ماده‌ای که چسبندگی وارنیش را به ساختار دندان بهبود می‌بخشد. گرچه تعداد مواردی که گزارش شده اند کم می‌باشند، برخی از بیماران دارای آلرژی تماسی با کلوفونی بوده و دارای منع مصرف در رابطه با وارنیش‌ها می‌باشند. در طولانی مدت، کسانی که در مطب‌های دندان‌پزشکی کار می‌کنند، ممکن است در خطر ایجاد یک آلرژی تماسی به کولوفونی موجود در وارنیش‌ها می‌باشند. محدودیت دیگر این است که کاربرد وارنیش فلوراید به مهارت دستی بیشتری در مقایسه با دیگر روش‌ها نیاز دارد.

هزینه


هزینه‌ی وارنیش فلوراید به تعداد جلسات درمانی مورد نیاز و همچنین به مقدار فلوراید استفاده شده در هر مورد، بستگی دارد.