پر کردن دندان با آمالگام یا مواد رنگ دندان: مزایا و هزینه

یکی از رایج‌ترین درمان‌هایی که دندانپزشکان انجام می‌دهند، ترمیم پوسیدگی دندان و پر کردن حفره‌های ناشی از پوسیدگی و همچنین جلوگیری از ایجاد آسیب بیشتری است که در نهایت ممکن است منجر به انجام عصب کشی گردد. هنگامی که زمان انجام این درمان دندانپزشکی فرا می‌رسد، متوجه خواهید شد که در واقع حق انتخاب‌های بسیار زیادی ندارید. این گزینه‌های مختلف دارای نقاط مثبت و منفی هستند که شما باید قبل از تصمیم گیری برای درمان دندان‌های خود آن‌ها را بدانید. به طور مثال بهتر است پیش از درمان در مورد نوع موادی که دندانپزشک شما برای پر کردن دندان از آن استفاده می‌کند، اطلاعاتی داشته باشید. همچنین پرکننده‌های کامپوزیتی می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند که با رنگ طبیعی دندان شما مطابقت دارند به طوری که از لحاظ ظاهری چندان قابل مشاهده نیستند.

اگر شما فکر می‌کنید که ممکن است حفره‌هایی در دندان‌های خود داشته باشید و اگر دردی در هنگام مسواک زدن دندان‌هایتان احساس می‌کنید یا در هنگام مصرف غذاهای سرد یا گرم ناراحت می‌شوید و دچار حساسیت دندانی هستید؛ ممکن است دچار پوسیدگی دندانی شده‌اید که نیاز به پر کردن دارد. متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر مرادخانی از انواع مختلف مواد پر کننده‌ی دندان استفاده می‌کنند تا دندان‌های شما را احیا کنند و درد ناشی از پوسیدگی و حفره‌های ایجاد شده در دندان‌ها را از بین ببرند.برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مواد پرکننده‌ای که ما در کلینیک استفاده می‌کنیم و همچنین رزرو وقت مشاوره در مورد اینکه آیا پر کردن دندان برای شما مناسب است یا نه، می‌توانیدبا ما تماس حاصل فرمایید.

مواد پر کننده‌ی دندان چه هستند؟


پر کردن دندان‌ها کمک می‌کند تا حفره‌ها از بین بروند و دندان آسیب دیده را به عملکرد و شکل معمول خود باز می‌گرداند. مواد پر کننده‌ی دندان حفره‌هایی را که در اثر پوسیدگی و سایش دندان‌ها ایجاد می‌شوند را پر می‌کنند، دندان‌ها را سالم نگه می‌دارند و می‌توانند بدون پوسیدگی یا تبدیل شدن به یک مشکلی بزرگ‌تر عمل کنند.

انواع مختلف


انواع مختلفی از پرکننده‌های دندانپزشکی وجود دارند و دندانپزشک شما بسته به وضعیت دندان‌ها، میزان ترمیمی که باید انجام شود، احتمال بروز آلرژی یا بودجه شما می‌تواند راهنمایی‌هایی را در خصوص این که کدام یک از مواد پر کننده مناسبتر است، ارائه دهد.

آمالگام

مواد پر کننده‌ی آمالگام (یا نقره) ترکیبی از نقره، مس، قلع و جیوه هستند که یک ماده‌ی پر کننده قوی و پایدار را به وجود می‌آورند. آمالگام دوام بالایی دارد و استفاده از آن آسان است، همچنین در برابر پوسیدگی بسیار مقاوم و در مقایسه با سایر مواد نسبتاً ارزان می‌باشد. پر کردن دندان با آمالگام به دلیل داشتن رنگ تیره برای دندان‌هایی توصیه می‌شود که در قسمت‌های عقبی دهان و خارج از دید قرار دارند.
علاوه بر این مزایای پر کردن با آمالگام عبارتند از:

 • آمالگام معمولاً ارزان‌تر است.
 • دندانپزشکان عمومی می‌توانند آمالگام را بدون نیاز به گذراندن دوره‌های آموزشی اضافی استفاده کنند.
 • آمالگام یک ماده قوی است، اگرچه دندان را تضعیف می‌کند.
 • سابقه‌ی استفاده از آمالگام طولانی‌تر از مواد پر کننده‌ی عاری از جیوه است، بنابراین برخی افراد احساس می‌کنند که آمالگام بیشتر آزمایش و امتحان شده است.

مواد پر کننده‌ی همرنگ دندان و کامپوزیت

پرکننده‌های کامپوزیتی یا پر کننده‌های هم رنگ دندان از رزین آکریلیک و ذرات ریز شیشه مانند تشکیل شده‌اند. این ترکیب باعث ایجاد ظاهری طبیعی برای ترمیم دندان‌های شما می‌شود. پرکننده‌های کامپوزیت دارای دوام و مقاومت در برابر شکستگی درترمیم های کوچک و متوسط هستند که مقاومت در برابر فشار متوسط حاصل از جویدن متوسط را ایجاد می‌کند. پرکننده‌های کامپوزیتی یا سفید نسبت به سایر مواد دوام چندانی ندارند زیرا نسبت به پوسیدگی مقاومت کمتری نشان می‌دهند.
علاوه بر این، مزایای پر کردن دندان با مواد سفید و همرنگ عبارتند از:

 • پرکننده‌های کامپوزیتی یا پر کننده‌های هم رنگ دندان بخش بیشتر قدرت اصلی را به دندان را باز می‌گردانند. نقره دندان‌ها را تضعیف می‌کند و باعث می‌شود که آنها بیشتر در معرض خطر شکستن قرار گیرند. از آن جایی که‌ترمیم شکستگی دندان عملی بسیار گران است، کامپوزیت‌ها می‌توانند موجب صرفه جویی در هزینه‌ها در طولانی مدت شوند.
 •  در صورت استفاده از روش‌های صحیح پر کردن دندان، دندان‌هایی که با پر کننده‌های سفیدترمیم می‌شوند، نسبت به دندان‌هایی که با آمالگام بازسازی می‌شوند کمتر نسبت به گرما و سرما حساس هستند.
 •  کامپوزیت‌ها عاری از جیوه هستند. از نظر برخی افراد، جیوه ماده‌ای سمی محسوب می‌شود.
 •  در هنگام استفاده از کامپوزیت‌ها نیاز کمتری به تخریب ساختار دندان وجود دارد. به خصوص اگر حفره‌ها جدید باشند، اندازه‌ی سوراخی که برای پر کردن دندان با کامپوزیت مورد احتیاج است می‌تواند به طور قابل توجهی کوچک‌تر باشد.

مواد پرکننده از جنس پرسلن

پر کردن دندان با مواد پرسلین هزینه کمتری در مقایسه با طلا دارد و همچنین قبل از مصرف، این مواد در یک آزمایشگاه تولید می‌شوند. پرسیلین به دلیل قابلیت همرنگ بودن با دندان و مقاومت نسبت به لکه، از انتخاب‌های محبوب محسوب می‌شوند.

مواد پر کننده از جنس طلا

مواد پر کننده از جنس طلا پیش از آن که در دندان قرار داده شوند، به صورت سفارشی در آزمایشگاه ساخته می‌شوند. مواد پر کننده از جنس طلا با بافت‌های لثه سازگاری دارند و در صورت مراقبت و نگهداری مناسب، می‌توانند بیش از ۲۰ سال دوام داشته باشند. طلا از بهترین مواد پرکننده به شمار می‌آید، اما اغلب گران‌ترین گزینه است.

مواد پر کننده گلاس آینومر

پرکننده‌های گلاس آینومر هم رنگ دندان هستند و به آسانی به بافت دندان متصل می‌شوند. این پر کننده‌ها در طول زمان به آرامی فلوراید را آزاد می‌کنند تا به جلوگیری از پوسیدگی در داخل و اطراف دندان کمک کنند. مواد پر کننده‌ی گلاس آینومر ظاهری طبیعی دارند، زیرا با توجه به رنگ دندان شما ساخته می‌شوند، اما برای دندان‌هایی که فشار روی آن‌ها زیاد است توصیه نمی‌شوند زیرا می‌توانند به راحتی دچار پوسیدگی گردند.

چگونه بفهمیم که زمان پر کردن دندان فرا رسیده است؟


فقط دندانپزشک می‌تواند نیاز شما به پر کردن دندان را تشخیص دهد. در طول معاینه، دندانپزشک از یک آینه کوچک برای بررسی سطح هر دندان استفاده می‌کند. سپس هر چیزی که غیر طبیعی به نظر می‌رسد، با ابزارهای ویژه معاینه می‌شود. دندانپزشک شما همچنین ممکن است تمام دهان یا بخشی از آن را با استفاده از اشعه ایکس بررسی کند. نوع درمانی که دندانپزشک انتخاب می‌کند بستگی به میزان آسیب ناشی از پوسیدگی دارد.

روش پر کردن دندان


روش پر کردن دندان سریع و ساده است و می‌توان آن را در پنج مرحله خلاصه کرد:

 • در ناحیه‌ی تحت درمان بی حسی موضعی اعمال می‌شود، بنابراین چیزی را احساس نمی‌کنید.
 •  دندانپزشک از یک مته برای از بین بردن هر گونه پوسیدگی استفاده می‌کند و سپس دندان را برای پر کردن شکل می‌دهد.
 • دندانپزشک قبل از پر کردن دندان، آن را با ژل اسیدی آغشته می‌سازد.
 • بسته به نوع پر کردن، دندانپزشک ممکن است دندان را با یک لایه رزین بپوشاند و آن را با استفاده از نور روشن سفت کند.
 • هنگامی که پر کردن دندان تمام شد، دندانپزشک سطح دندان را صاف و صیقلی می‌کند.

پس از اتمام عمل پر کردن دندان شما از دندان جدید، قوی و بازسازی شده‌ی خود لذت خواهید برد.

پر کردن دندان چقدر طول می‌کشد؟


پر کردن هر دندان بسته به این که بی حسی دندانپزشکی چقدر طول می‌کشد تا اثر کند، از ابتدای شروع کار تا اتمام آن حدود ۱۵ دقیقه زمان می‌برد.

دندان‌های پر شده تا چه زمانی دوام دارند؟


دوام دندان پر شده به مواد مورد استفاده، محل پر کردن دندان و چگونگی مراقبت از آن بستگی دارد. کامپوزیت، گلاس آینومر و چینی انتظار می‌رود که تا ۵ سال دوام داشته باشند، دندان پر شده با آمالگام می‌تواند تا ۱۵ سال و با طلا می‌تواند بیش از ۲۰ سال باقی بماند.

حساسیت دندان پس از پر شدن چه مقدار طول می‌کشد؟


حساسیت دندان در دندان پر شده‌ی شما تقریباً یک یا دو هفته طول خواهد کشید. دندانپزشک ممکن است بعضی از داروها و آنتی بیوتیک ها را برای جلوگیری از عفونت تجویز کند. در غیر این صورت، با استفاده از مسکن‌های بدون نسخه می‌توانید درد را کنترل کنید. وجود درد دائمی بعد از دو هفته نادر است و توصیه می‌شود که در این خصوص با دندانپزشک خود صحبت کنید.

مراقبت‌های پس از درمان


بعد از پر کردن دندان، مراقبت مناسبی از آن را به عمل آورید. بهداشت دهان و دندان را به طور منظم انجام دهید که این عمل شامل مسواک زدن دوبار در روز (ترجیحاً با خمیر دندان حاوی فلوراید) و استفاده از نخ دندان می‌باشد. به صورت منظم جهت معاینه‌ی دندان‌های خود به دندانپزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است شما قادر به تشخیص مشکل پوسیدگی دندان نباشید اما دندانپزشک با یک معاینه‌ی ساده به این موضوع پی خواهد برد. همچنین دندانپزشک قادر به تشخیص نقاط ضعیف در دندان‌های شما می‌باشد. اگر دندان پر شده‌ی شما شکسته شود یا بیفتد، بلافاصله نزد دندانپزشک خود بروید تا نسبت به ترمیم یا جایگزینی اینان اقدام شود.

هزینه‌


هزینه‌ی پر کردن دندان می‌تواند بسته به تعداد دندان‌هایی که نیاز به پر کردن دارند و نوع مواد مورد استفاده برای پر کردن متفاوت باشد.