پیوند و بازسازی استخوان تحلیل رفته دندان

با مرور زمان، استخوان‌های فک مربوط به بخشی که دندان آن افتاده، شروع به تحلیل رفتن می‌کنند. این امر باعث می‌شود تا کیفیت و کمیت استخوان‌های آن ناحیه جهت ایمپلنت دندان کاهش یابد. در این شرایط، اغلب افراد متقاضی مناسبی برای کاشت دندان نخواهند بود. با پیوند استخوان، فرد فرصت می‌یابد تا نه تنها استخوان از دست رفته خود را جایگزین نماید، بلکه باعث افزایش رشد استخوان جدید در آن نقطه نیز می‌گردد. این امر نه تنها به دندانپزشک امکان می‌دهد تا ایمپلنت دندان با طول و عرض مناسب را در آن محل بکارند، بلکه به او کمک می‌کند تا کارایی و زیبایی ظاهری را به فرد بازگرداند.

‌اغلب فرآیندهای پیوند استخوان به منظور بازسازی استخوان از دست رفته دندان به شکل و وضعیت سابق خود، بعد از لق شدن دندان، از دست رفتن دندان، بیماری‌های لثه یا ضربه به دندان انجام می‌شوند. عمل‌هایی مثل کاشت دندان بسیار معمول هستند. اگر می‌خواهید ایمپلنت دندان شما بهترین نتیجه را به همراه داشته باشد، معمولاً دندانپزشکان پیوند استخوان را به منظور دستیابی به بهترین نتیجه برای ایمپلنت دندان به بیماران توصیه می‌نمایند. پیوند استخوان پایه ایمپلنت دندان و در نهایت دندانی که روی آن قرار می‌گیرد را محکم می‌نماید. پیوند استخوان بدون درد بوده و یک جراحی معمولی به شمار می‌شود. متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر مرادخانی با ارائه‌ی مشاوره‌ی تخصصی در مورد چگونگی پیوند استخوان دندان و ایمپلنت، مناسب ترین روش درمانی را به شما پیشنهاد می‌کنند. جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو نوبت درمان میتوانید با ما تماس حاصل فرمایید.

پیوند استخوان چیست؟


پیوند استخوان عبارتی است که برای تعریف فرآیندهای مختلفی که برای ساختن استخوان و امکان جایگیری ایمپلنت دندان درون آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عمل معمولاً شامل پیوند (اضافه کرد) استخوان یا مواد شبه استخوانی به فک است. پیوند استخوان می‌تواند از استخوان خود فرد باشد، یا از استخوان فرآوری شده بدست آمده از افراد دیگر. بعد از پیوند، باید چند ماه صبر نمایید تا مواد  پیوند خورده به استخوان‌های فعلی فک شما جوش بخورد. استخوان‌های پیوندی اهدایی توسط افراد دیگر، یا باعث می‌شوند تا استخوان‌های اطراف، داخل مواد پیوند رشد نمایند یا باعث می‌شوند تا سلول‌های اطراف پیوند به استخوان تغییر شکل پیدا نمایند. پیوند استخوان خودتان، سلول‌های استخوانی یا یک تکه از استخوانی که به فک جوش خورده، به محل پیوند منتقل شده و مستقر شوند.

مزایا


 • برای بیمارانی که استخوان کافی برای نگه داشتن ایمپلنت دندان یا جاگذاری دندان مصنوعی ندارند، پیوند استخوان یک عمل مفید است. ایمپلنت‌های دندان معمولاً برای زیبایی ظاهر، نگه داشتن دندان مصنوعی یا روکش‌های دندانی ضروری هستند.
 • پیوند استخوان می‌تواند اندازه و شکل استخوان و لثه را در محل پیوند بهبود ببخشد و لبخند شما را جذاب‌تر و زیباتر نماید.
 • پیوند استخوان می‌تواند جهت حفظ ساختار استخوان بعد از کشیدن دندان بکار رود.
 • پیوند استخوان به بیماران کمک می‌نماید تا تهعادل چهره خود را باز یابند.

انواع پیوند استخوان


پیوند به حفره دندان

 دندانی که در اثر عفونت یا ضربه از دست رفته باشد، باعث ایجاد یک حفره در استخوان درون لثه می‌شود. دندانپزشکان می‌توانند برای پر کردن حفره از مواد پیوندی جهت پایه استفاده می‌کنند که سلول‌های استخوانی اطراف آن جمع شده و تشکیل یک لایه استخوانی جدید می‌دهند.

افزایش تیغه استخوانی فک

این نوع پیوند استخوان وقتی استفاده می‌شود که بعد از افتادن دندان، حجم زیادی استخوان از دست رفته باشد. در این موارد، دندانپزشکان از پیوند استخوان شخص ثالث جهت پر کردن کامل فضای خالی و بازسازی ساختار قبلی استخوان، استفاده می‌نمایند.

عمل لیفت سینوس

این تکنیک معمولاً برای دندان‌های از دست رفته فک بالا استفاده می‌شود. یک برش در سینوس در ناحیه گیج گاهی یا ناحیه‌ای بالای فک بالا ایجاد می‌شود، سپس این بافت سینوسی به سمت بالا کشیده می‌شود و بافت استخوان برای پر کردن حفره ایجاد شده استفاده می‌شود. بعد از این فرآیند، دندانپزشکان معمولاً چند ماه صبر می‌کنند تا به فک اجازه التیام و تغییر شکل دهند، تا در نهایت بتواند ایمپلنت را نگه دارد.

انواع مواد پیوند استخوان


پیوند های استخوانی اتوژنیک (خود زا)

این پیوند که به آن پیوند خود به خودی نیز می‌گویند، از استخوان‌های بدن خود فرد ساخته شده و از قسمت دیگر بدن فرد گرفته می‌شود. این استخوان معمولاً از چانه، فک، استخوان ساق پا، مفصل لگن و ران یا جمجمه برداشته می‌شود. مزیت پیوند استخوانی خود زا، این می‌باشد که مواد پیوند استخوان، استخوان زنده بوده که حاوی عناصر سلولی زنده است که رشد استخوان را افزایش می‌دهند. اما یکی از نقاط ضعف پیوند خود زا، این است که نیازمند جراحی دوم برای برداشت استخوان از محلی دیگر در بدن می‌باشد.بسته به شرایطتان ممکن است خواهان عمل دوم نباشید.

پیوندهای استخوانی آلوژنیک (دگر زا)

این نوع پیوند استخوانی، استخوان مرده برداشته شده از بدن فرد مرده است، که با استفاده از روش انجماد خشک، آب دورن آن توسط خلاء خارج شده است. بر خلاف استخوان اتوژنیک، استخوان آلوژنیک استخوان آلوژنیک به خودی خود نمی‌توانند خودشان بافت استخوانی جدید تولید نمایند. در عوض، به جای یک چهارچوب و قالب استفاده می‌شود که حول آن، دیواره‌های استخوانی احاطه کننده آن رشد کرده و درون نقاط خالی و ناقص را پر می‌کنند.

پیوندهای استخوانی زنوژنیک (بیگانه زا)

این نوع پیوند استخوانی، استخوان مرده برداشته شده از گونه‌های دیگر موجودات زنده به ویژه گاو است. این استخوان در دمای بسیار بالا فرآوری می‌شود تا از احتمال پس زدن پیوند استخوانی توسط سیستم ایمنی بدن و آلودگی جلوگیری نماید. مانند پیوند استخوان آلوژنیک، پیوندهای زنوژنیک استخوانی به عنوان یک چهارچوب برای رشد استخوان‌های اطراف درون آن و پر کردن آن عمل می‌کنند. مزیت پیوند آلوژنیک و زنوژنیک این است که، بر خلاف پیوندهای آلوژنیک، هر دوی آنها به فرآیند دوم برای برداشت استخوان خودتان نیازی ندارند. اگرچه، از آنجاییکه این نوع پیوندها خاصیت تشکیل استخوان اتوژنیک را ندارند، تشکیل مجدد استخوان به زمان بیشتری از اتوژنیک نیاز دارد و نتیجه آنها غیر قابل پیش بینی تر می‌باشد.

قبل از عمل پیوند استخوان

 • دندان‌ها باید مسواک زده شوند و قبل از عمل پیوند استخوان، دهان باید آبکشی شود.
 • حداقل ۲ هفته قبل از عمل پیوند استخوان، سیگار کشیدن باید متوقف شود. نیکوتین باعث تنگی و گرفتگی رگ‌های خونی می‌شود که در نهایت باعث کند شدن دوره بهبود می‌شود. سیگار کشیدن همچنین مانع حفظ بهداشت مناسب دهان و دندان می‌شود.
 • چند هفته قبل از عمل پیوند استخوان، عوامل رقیق کننده خون مانند آسپرین و مکمل‌های گیاهی باید متوقف شود. این عوامل دوره بهبود را افزایش داده و باعث خونریزی محل جراحی می‌شود.

عمل پیوند استخوان


پیوند استخوان اصولاً یک عمل جراحی کوچک است که در کلینیک دندانپزشکی انجام می‌شود و برای ساخت استخوان جدید در ناحیه فک استفاده می‌شود تا به نگه داشتن دندان‌ها کمک کند. یک برش کوچک در لثه فرد ایجاد می‌شود تا استخوان زیر آن نمایان شود و سپس مواد پیوند استخوان اضافه می‌شود. اغلب مواد پیوند استخوان، استخوان فرآوری شده است که به عنوان چهارچوبی عمل می‌کند تا بدن فرد، اطراف آن، سلول‌های جدید استخوانی اضافه شود. مواد استخوان پیوند شده در نهایت توسط بدن جذب می‌شود و با استخوان جدید خودتان جایگزین می‌شود.

بهبودی


 • ورم و بی حسی را می‌توان با اقدامات بعد از عمل جراحی پیوند استخوان مانند قرار دادن یخ روی لثه بعد از پیوند استخوان کنترل کرد.
 • بعد از عمل، معمولاً دندانپزشک آنتی بیوتیک تجویز می‌کند تا از ایجاد عفونت در دوره بهبود جلوگیری نماید.
 • داروهای تسکین درد می‌تواند به درد کمک کند که بسته به نیاز هر فرد تجویز می‌شود.
 • بیماران در دوره بهبود بعد از جراحی پیوند استخوان، باید تا چند هفته از دندان مصنوعی استفاده نکنند. دندان مصنوعی روی محل جراحی فشار وارد می‌کند و از بهبود مناسب جلوگیری می‌کند.
 • بعد از عمل پیوند استخوان معمولاً یک جلسه دیگر هم برای کشیدن بخیه و بررسی میزان بهبودی محل جراحی هماهنگ می‌شود.
 • بعد از عمل پیوند استخوان، بهداشت دهان و دندان باید با جدیت رعایت شود. دندان‌ها باید دو بار در روز مسواک زده شوند و مرتب از نخ دندان و دهانشویه استفاده شود.
 • تا چند روز اول بعد از عمل جراحی، بهتر است از غذاهای پوره و نرم استفاده نمایید. این به این دلیل است که لثه‌ها بعد از عمل پیوند استخوان بی حس می‌شود و جویدن اغلب مشکل بوده و با درد همراه است.

عوارض


 • اگرچه خود عمل پیوند استخوان به دلیل تزریق داروی بی حسی بدون درد است، بیمار ممکن است بعد جراحی و بعد از رفتن اثر بی حسی، کمی درد اخساس نماید.
 • این احتمال وجود دارد که بیماران در محل جراحی، ورم و درد مشاهده نمایند. این عوارض را می‌توان با مصرف مسکن تجویز شده توسط دندانپزشک کنترل کرد.
 • هر چند احتمال آن خیلی کم است، ولی ممکن است در محل ایمپلنت دندان عفونت مشاهده شود. قبل از بروز عفونت، مصرف آنتی بیوتیک تجویزی توسط دندانپزشک، می‌تواند احتمال بروز عفونت را کاهش دهد.
 • بیماران ممکن است یک سری عوارض کلی مانند بی حسی و حس گزگز مشاهده نمایند که احتمالاً با شروع دوره فرآیند بهبود و التیام زخم از بین می‌رود.

هزینه


هزینه پیوند استخوان به شدت مورد به مورد و بسته به شرایط استخوان فک بیمار متفاوت خواهد بود. هزینه عمل جراحی پیوند استخوان به اینکه فرد به چه مقدار استخوان برای پیوند نیاز دارد نیز بستگی دارد.