کاربرد لیزر در درمان‌های دندانپزشکی

دندانپزشکی با لیزر می‌تواند روشی دقیق و موثر برای انجام بسیاری از کارهای دندانپزشکی باشد. پتانسیل دندانپزشکی با لیزر برای بهبود کارهای دندانپزشکی، در توانایی دندانپزشک برای کنترل قدرت خروجی و طول مدت تابش به بافت (برای لثه یا دندان)، امکان درمان یک ناحیه خاص بدون آسیب به بافت‌های اطراف، نهفته است.
لیزر یک فناوری جدید و بسیار دقیق برای کاربردهای خاص در بافت‌های سخت یا نرم است. اگر دندانپزشکی را انتخاب کنید که با لیزر کار می‌کند، احتمالا احساس راحتی بیشتر و اضطراب کمتری در طول درمان خواهید داشت.

اگر فکر می‌کنید تا حدودی برای کارهای دندانپزشکی اضطراب دارید و به‌دنبال امنیت و راحتی هستید، شاید در پی دندانپزشکی باشید که روش‌های دندانپزشکی با لیزر را در کارهای درمانی خود استفاده می‌کند. تخمین زده می‌شود که ۶% دندانپزشکان عمومی برای کاربردهای بافت نرم، از لیزر استفاده می‌کنند و انتظار می‌رود این رقم به مرور زمان، افزایش یابد. لیزر می‌تواند برای انواع روش‌های دندانپزشکی بافت‌های نرم و سخت به‌کار گرفته شود. از برداشتن پوسیدگی، آماده سازی پوسیدگی دندان، عصب کشی، طرح لبخند، لثه و روش‌های جراحی استخوان و بسیاری دیگر. با گسترش استفاده از لیزر برای کارهای دندانپزشکی، تعداد بیشتری از دندانپزشکان از این فناوری برای دقت بیشتر استفاده می‌کنند که می‌تواند درد و زمان بهبود را به حداقل برساند. برای مشاوره جهت اطلاع از روش‌های درمانی ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر مرادخانی و رزرو نوبت می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

مزایا


در اینجا به برخی مزایای اصلی دندانپزشکی با لیزر اشاره می‌کنیم:

 •  می‌تواند در برخی موارد، درد کمتری ایجاد کند و به‌این ترتیب، نیاز به بی‌هوشی و بی‌حسی را کاهش می‌دهد.
 •  می‌تواند اضطراب بیمارانی که با استفاده از دریل دندانپزشکی مشکل دارند، را کاهش دهد.
 •  در هنگام برداشتن پوسیدگی، ممکن است دندان سالم‌تر را حفظ کند.
 •  کارهای انجام شده با استفاده از لیزرهای دندانی بافت نرم، می‌تواند بدون نیاز به بخیه انجام شود.
 •  دندانپزشکی با لیزر، خونریزی را به حداقل می‌رساند زیرا پرتو نور پرانرژی به انعقاد خون رگ‌های خونی، کمک می‌کند و درنتیجه، مانع از دست رفتن خون می‌شود.
 •  عفونت‌های باکتریایی به حداقل می‌رسند زیرا پرتو پرانرژی، ناحیه‌ای که کار بر روی آن انجام می‌شود را استرلیزه می‌کند.
 •  آسیب به بافت اطراف، به حداقل می‌رسد.
 •  جراحات، سریع‌تر التیام می‌یابند و بافت‌ها می‌توانند دوباره ساخته شوند.

کاربرد


کاربرد لیزر در دندانپزشکی راهی را برای انجام انواع مختلف کارهای دندانپزشکی که قبلا دندانپزشکان قادر به انجامشان نبودند، باز می‌کند. دندانپزشکان، بااستفاده از لیزر، می‌توانند درمان‌ها را با دقت و با مهارت بیشتری انجام دهند.

کارهای دندانپزشکی با لیزر بر روی بافت سخت (دندان)

 •  تشخیص پوسیدگی: لیزرهای دندانی بافت نرم با شدت کم می‌توانند با یافتن محصولات جانبی تولید شده توسط پوسیدگی دندان، برای تشخیص زودهنگام پوسیدگی استفاده شوند.
 •  پرکردن دندان و آماده‌سازی دندان: لیزرهای بافت سخت می‌توانند نیاز به تزریق داروی بی‌حسی موضعی و دریل‌های مرسوم دندان را از بین ببرند. لیزرهای مورداستفاده در پرکردن دندان قادر به کشتن باکتری‌های موجود در پوسیدگی هستند، که بالقوه به نگهداری بهتر دندان در دراز مدت، منجر می‌شود. هرچند، لیزرهای دندانی برای جابجایی آمالگام، پوشش‌ها یا روکش‌ها مناسب نیستند.
 •  حساسیت دندان: لیزرهای دندانی می‌توانند برای مسدود کردن توبول‌ها (روی ریشه دندان) استفاده شوند که موجب حساسیت دندان نسبت به سرما و گرما هستند.
 •  سفید کردن دندان‌ها: نتایج حاصل از سفید کردن دندان با لیزر، بسیار بهتر از نتایج حاصل از روش‌های دیگر برای سفید کردن دندان‌ها است. بنابراین، معمولا گران‌تر از بسیاری از دیگر سیستم‌های سفید کردن هستند.

روش‌های دندانپزشکی با لیزر برای بافت‌های نرم (لثه)

 •  افزایش طول تاج دندان: لیزرهای دندانی می‌توانند شکل بافت لثه (لیزر بافت نرم) و استخوان (لیزر بافت سخت) را برای رسیدن به ساختار دندانی سالم‌تر، تغییر دهند. این چنین تغییر شکلی، که با عنوان افزایش طول تاج دندان شناخته می‌شود، پایه‌ای قوی‌تر برای قراردادن مواد ترمیمی فراهم می‌کند.
 •  لبخند لثه‌ای: لیزرهای دندانی می‌توانند بافت لثه را برای نشان دادن ساختار دندانی سالم‌تر و بهبود ظاهر لبخند لثه‌ای، تغییر شکل دهد.
 •  اتصال عضلانی (فرنولا): فرنکتومی با لیزر، درمان ایده‌الی برای کودکانی که دچار گره خوردن زبان هستند (فرنولوم بسته یا محدود) و نوزادان ناتوان از تغذیه از شیر مادر به‌دلیل حرکت محدود زبان،می‌باشد. فرنکتومی می‌تواند به از بین بردن مشکلات گفتاری هم کمک کند.
 •  برآمدگی‌های بافت نرم (اپیولیس): لیزرهای دندانی می‌توانند برای برداشتن برآمدگی‌های بافت نرم حاصل از دندان‌های مصنوعی که درست جای نمی‌گیرند، بدون درد و بخیه، استفاده شوند.

کاربردهای دیگر دندانپزشکی با لیزر

 •  دیدن بافت‌های لثه و دندان: توموگرافی انسجام نوری روشی مطمئن‌تر برای دیدن بلادرنگ درون دندان و لثه‌ها است.
 •  تومورهای خوش خیم: لیزرهای دندانی می‌توانند برای برداشتن بدون درد و بدون بخیه تومورهای خوش خیم از لثه‌ها، کام، دو طرف گونه‌ها و لب‌ها، استفاده شوند.
 •  آفت‌های دهانی: لیزرهای دندانی با شدت پایین، درد حاصل از آفت‌های دهانی را کاهش داده و زمان بهبود را به حداقل می‌رسانند.
 •  بازسازی عصب: فتوبیومودالیاسیون می‌تواند برای بازسازی اعصاب آسیب دیده، عروق و جاهای زخم، استفاده شود.
 •  آپنه خواب: در مواردی که آپنه خواب، حاصل از رشد زیاد یک بافت در نواحی اطراف گلو است (که گاهی با افزایش سن اتفاق می‌افتد)، اوولوپلاستی با لیزر یا اوولاپالاتوپلاستی (LAUP) می‌تواند برای تغییر شکل گلو و بهبود مشکلات تنفسی حاصل از اپنه خواب، استفاده شود.
 •  درمان مفصل گیجگاهی: لیزرهای دندانی می‌توانند برای کاهش سریع درد و التهاب مفصل گیجگاهی استفاده شوند.

نحوه عملکرد لیزرها در دندانپزشکی چگونه است؟


همه لیزرها با انتقال انرژی به‌صورت نور، عمل می‌کنند. هنگام استفاده از لیزر دندان برای جراحی یا کارهای دندانپزشکی، لیزر به‌صورت ابزار برش یا بخار کننده بافتی که در تماس با آن است، استفاده می‌شود. هنگام استفاده برای سفت شدن، ماده پرکردن دندان، لیزر به استحکام پیوند بین ماده پرکننده و دندان، کمک می‌کند. هنگامی که برای کارهای سفید کردن دندان استفاده شود، لیزر به‌عنوان منبع گرما عمل می‌کند و اثر مواد سفیدکننده دندان را افزایش می‌دهد.

معایب لیزر دندانپزشکی


بسته به بیمار و شرایط خاص او، لیزرها، معایبی هم دارند و معایب بالقوه‌ای هم برای روش‌های مرسوم وجود دارد. به‌عنوان مثال، محل "بخش مشکل‌دار" ممکن است به‌گونه‌ای باشد که استفاده از لیزرهای دندانپزشکی را برای آن ناحیه، نامناسب می‌سازد. برای مثال، اگر پوسیدگی بین دو دندان باشد، دندانپزشک برای پر کردن دندان، از دریل استفاده می‌کند. حتی پوسیدگی‌هایی که می‌توانند با لیزر دندانپزشکی برداشته شوند، معمولا به کار بیشتری با استفاده از دریل نیاز دارند، زیرا اکثر پوسیدگی‌های دندانی به لکه‌هایی تبدیل می‌شوند که دسترسی به آنها با لیزر دندان، دشوار است.

آیا هزینه درمان با لیزر بالاتر است؟


تعدادی از افراد سوال می کنند که آیا درمان با لیزر، هزینه بیشتری دربر دارد. پاسخ این سوال منفی است. لیزر، روشی متفاوت از درمان‌های مرسوم است که برای شما راحت‌تر و ساده‌تر است.