کشیدن دندان در ارتودنسی

یکی از رایج‌ترین سؤالات در خصوص روش‌های ارتودنسی به کشیدن دندان مربوط می‌شود. معمولاً در افراد بزرگسال برای بازتر شدن فضا برای دیگر دندان‌ها و در جای خود قرار گرفتن آن‌ها به کشیدن دندان احتیاج است. گفتن این‌که شما به کشیدن دندان احتیاج دارید آسان است. اما همان‌طور که می‌دانید بعد از کشیدن دندان‌ها دیگر نمی‌توان آن‌ها را در جای خود جایگذاری کرد. کشیدن دندان یک امر دائمی است و به همین دلیل تصمیم‌گیری در این خصوص بسیار سخت است.

قبل از تصمیم‌گیری در خصوص کشیدن دندان باید با پزشک مشورت نمود. باید در خصوص تأثیرات کشیدن دندان بر روی زیبایی صورت تحقیق کرد و با دقت در این مورد تصمیم گرفت. در برخی موارد می‌توان به‌جای کشیدن دندان از روش‌های دیگری چون تراشیدن دندان‌ها و یا استفاده از بریس‌های دیمون که سازندگان آن مدعی هستند که با استفاده از آن‌ها دیگر  به کشیدن دندان احتیاجی نیست استفاده نمود.

قبل از اقدام به کشیدن دندان در بزرگسالی به متخصصین ما در کلینیک دندا‌پزشکی دکتر مرادخانی مراجعه نمایید تا متوجه شوید که آیا ارتودنسی کاربردی برای کودکتان مفید است یا نه. امروزه با پیشرفت تجهیزات دندانپزشکی دیگر نیازی به استفاده از تجهیزات قدیمی که عموماً با خطر همراه بوده است نیست. اگر در خصوص کشیدن دندان، درمان‌های اولیه و گسترش عرض فک و دندان‌ها سؤالی دارید می‌توانید با ما تماس بگیرید تا یک جلسه مشاوره برای شما برگزار شود.

چرا کشیدن دندان‌ها امری ضروری است؟


با افزایش سن و در بزرگسالی فک دیگر رشد نخواهد کرد. گاهی سقف دهان گسترش می‌یابد اما به‌جز این بزرگ‌تر شدن فک بسیار محدود است. اگر فرد دندان‌های نامرتبی داشته باشد، گاهی نیاز است تا برخی از دندان‌های وی کشیده شود تا فضای کافی برای دیگر دندان‌ها به وجود بیاید و دندان‌ها در جای مناسب خود قرار بگیرند. معمولاً متخصصین ارتودنسی در ابتدا دندان عقل را می‌کشند. اگر بعد از کشیدن دندان‌های عقل بازهم فضای کافی برای رشد دیگر دندان به وجود نیامد دندانپزشک به سراغ دندان‌های آسیای بزرگ خواهد رفت. ازآنجایی‌که لبخند فرد باید متوازن و زیبا باشد معمولاً دندان به‌صورت یکسان از فک بالا و پایین کشیده خواهند شد. اگر از یک سمت دهان ۲ دندان کشیده شود، میدلاین ( خط وسط دندان‌ها، جایی که دندان‌های جلویی بالا و پایین به هم برخورد می‌کنند) منحرف می‌شود و فرد لبخندی کج خواهد داشت. به همین دلیل است که معمولاً دندان‌ها در واحدهایی ۲ تایی و یا ۴ تایی کشیده می‌شوند.

همچنین عواملی چون بدتر شدن پوسیدگی دندان و ایجاد فضا برای بریس‌ها می تواند منجر به کشیدن دندان شود.

کشیدن دندان در کودکان


بیشتر متخصصین ارتودنسی موافق کشیدن دندان در کودکان نیستند چرا که کودکان هنوز امکان رشد دارند. در سال‌های گذشته کشیدن دندان در کودکان بسیار رایج بوده است اما امروزه به این‌گونه نیست.  اگرچه برخی از متخصصین ارتودنسی همچنان اقدام به کشیدن دندان‌ها در کودکان می‌نمایند. اگر با این گزینه روبه‌رو شدید حتماً قبل از انجام آن روش‌های دیگر را بررسی نمایید.

روش‌های گسترش دادن و وسیع کردن فک در کودکان بسیار هستند. این روش‌ها شامل: گسترش سق دهان، استفاده از هدگیرهای ارتودنسی و روش‌های هدایت رشد می‌شود. کشیدن دندان در کودکان می‌تواند در زیبایی صورت آن‌ها تأثیر بگذارد. به بیانی دیگر با کشیدن دندان‌ها کودک ممکن است به‌اندازه‌ی کافی زیبا نشود چرا که به‌جای صورتی پر، صورتی کشیده و بدون زاویه و پهن خواهد داشت.

کشیدن دندان در کودکان معمولاً شامل مال اکلوژن کلاس ۳ می‌شود. مواردی که شامل مال اکلوژن کلاس ۳ می‌شوند معمولاً بسیار پیچیده‌اند و به جراحی فک احتیاج دارند.

چه زمانی باید از بریس استفاده نمود؟


معمولاً سریعاً بعد از کشیدن دندان باید از بریس استفاده نمود.

آیا کشیدن دندان با درد همراه است؟


کشیدن دندان‌های عقل معمولاً شامل استفاده از داروهای بی‌حسی و مسکن، بخیه، درد، کوفتگی و ناراحتی می‌شود. کشیدن دندان‌های آسیا و دیگر دندان‌ها آسان‌تر از کشیدن دندان‌های عقل است. تقریباً بعد از کشیدن این دندان‌ها هیچ دردی احساس نمی‌شود. می‌توانید برای کشیدن دندان‌ها از بی‌حسی موضعی و یا داروهای محرک استفاده نمایید. کشیدن ۴ دندان آسیا درمجموع ۲۰ دقیقه زمان احتیاج دارد. در کشیدن دندان‌های آسیا به بخیه احتیاج نیست، خون‌ریزی آن بسیار کم است و فرد دچار درد و کوفتگی نمی‌شود. نباید قبل از کشیدن دندان از هیچ داروی ضدالتهاب و یا مسکن استفاده نمود چرا که از بسته شدن جای زخم دندان جلوگیری کرده و در نتیجه باعث خونریزی بیشتر آن می‌شوند. بنابراین قبل از کشیدن دندان نباید از قرص‌های ایبوبروفن، استامینوفن و یا آسپرین استفاده نمود.

عوارض


با این‌که این امر بسیار نادر است اما گاهی کشیدن دندان عوارضی در پی دارد. اگر حفره‌ی دندان به‌خوبی درمان نشود فرد به بیماری حفره‌ی خشک مبتلا می‌شود و حفره‌ی دندان ممکن است عفونت کند. حفره‌ی خشک به این دلیل به وجود می‌آید که گاهی بعد از کشیدن دندان در حفره‌ی آن لخته خون ایجاد نمی‌شود. اگر قبل از درمان بافت زیرین لثه و حفره‌ی دندان لخته خون ایجاد نشود استخوان‌ها و عصب‌های دندان در معرض محیط دهان قرار می‌گیرند.

انجام برخی از فعالیت‌ها ممکن است خطر ابتلا به حفره‌ی خشک را افزایش دهند. این فعالیت‌ها شامل کشیدن سیگار، خوردن نوشیدنی‌های گازدار، تف کردن آب دهان و استفاده از نی در ۲۴ ساعت بعد از جراحی می‌شود. اما در حقیقت ابتلا به حفره‌ی خشک هیچ دلیل علمی ندارد.

تأثیر کشیدن دندان برخوردن و صحبت کردن


احساس غذا خوردن با وجود چندین حفره‌ی خالی در دهان بسیار عجیب است. در این دوران باید از لقمه‌های کوچک استفاده کرد و آن را با دقت و به ‌آرامی جوید. گاهی نیاز است تا فرد برای مدتی و تا زمانی که حفره‌های دندانی بسته شوند عادات جویدن خود را تغییر دهد چرا که ممکن است غذا در حفره‌های دندان فرو روند که بسیار آزاردهنده است.

اگر دندان‌های جلویی کشیده شود باید با این قضیه که دیگران متوجه جای خالی آن‌ها می‌شوند کنار آمد و این ممکن است کمی خجالت آر باشد اما امری موقتی است. در طی چند ماه این حفره‌ها بسته می‌شوند (مخصوصاً حفره‌های بالایی چراکه زودتر درمان می‌شوند).

چه مدت طول می‌کشد تا حفره‌ها بسته شوند؟


زمان بسته شدن حفره‌های دندان به خود شخص بستگی دارد اما در جوابی کلی این زمان بین ۴ ماه تا یک سال به طول می‌انجامد. حفره‌های قسمت بالایی دهان معمولاً زودتر بسته می‌شوند. به‌طور تقریبی دندان‌ها در هرماه  یک میلی‌متر جابه‌جا می‌شوند. متخصصین ارتودنسی برای بستن این حفره‌ها ممکن است از بریس و یا دیگر روش‌های به هم وصل کردن دندان‌ها استفاده نمایند.

متخصصین چگونه این حفره‌ها را پر می‌کنند؟


حفره‌های دندانی معمولاً توسط زنجیرها و یا کش‌ها و یا دیگر روش‌های متصل کردن دندان‌ها به یکدیگر پر می‌شوند. کش‌ها معمولاً به قلاب‌های برخی از بریس‌ها متصل می‌شوند و یا به‌طور مستقیم بر روی بست‌های بریس قرار می‌گیرند.

در برخی موارد متخصص برای بستن حفره‌های دندان در سیم قوس‌دار ارتودنسی یک حلقه یا گره به وجود می‌آورد. به این حلقه‌ها، حلقه‌های بستن و یا تمام‌کننده می‌گویند چرا که معمولاً در روزهای آخر درمان و برای بستن حفره‌هایی که به کمک دیگر روش‌ها بسته نشده‌اند ایجاد می‌شوند.

مشکلات وجود حفره‌ها در زمان استفاده از بریس


هنگامی‌که حفره‌های دندان‌ها بسته می‌شوند سیم قوسی ارتودنسی جابه‌جا می‌شود و قسمت اضافه‌ی آن با گونه‌ها برخورد می‌کند. این‌یک پدیده‌ی رایج اما دردناک است. زمانی که این اتفاق می‌افتد باید سریعاً به متخصص ارتودنسی مراجعه نمود تا سیم کوتاه شود. می‌توان به‌صورت موقت و با چسباندن کمی موم و یا آدامس در انتهای سیم این مشکل را حل نمود اما این روش به‌خوبی جواب‌گو نیست. گاهی دندان‌ها به‌صورت ناگهانی حرکت می‌کنند و فرد مجبور می‌شود به‌صورت اورژانسی به متخصص ارتودنسی مراجعه نماید تا سیم را در جای خود قرار دهد. هر کسی می‌تواند یک سری انبر ارتودنسی تهیه نماید تا در مواقع ضروری از آن‌ها استفاده نماید. اگرچه جابه‌جا شدن سیم قوسی ارتودنسی درد بزرگی است اما به این معنا است که دندان‌ها در حال حرکت و حفره‌های دندان در حال بسته شدن هستند.